Minden a Windows Phone 7-ről

Gyártók és hardveres követelmények

Már nem kell sokat várni, a legelső WP7-es telefonok már a spájzban vannak. Szerkesztőségünkben trónol az LG üdvöskéje, az Optimus 7, melyről holnap részletes tesztet is lehet majd olvasni a Mobilarenán és itt van már a Samsung Omnia 7 is a maga testi valójában. Idén várható még számos modell a HTC-től (HD7, 7 Pro, Mozart, Surround és Trophy), a Samsungtól (Focus), a Delltől (Venue Pro), plusz az LG is előrukkol majd egy teljes QWERTY billentyűzetes masinával (Quantum). A listát megnézve eltörpenghetünk azon, hogy mi lett a korábbi Microsoft partnerekkel. A Motorola egyelőre kivár, nekik elég jól mennek most az androidos készülékek, nem akarnak feleslegesen erőforrásokat ölni egy olyan rendszerbe, melynek sikerét még nem látják biztosnak, pedig az MpX sorozattal annak idején az elsők között voltak. A Sony Ericsson a pletykák szerint kicsit megcsúszott a fejlesztéssel, de idővel csatlakoznak majd a WP7-et gyártók kvartettjéhez, másról viszont nem tudni. A Palm ugye gyakorlatilag csődbe ment, a HP vásárolta fel őket, jelenleg a WebOS 2.0 névre hallgató rendszer fejlesztésén dolgoznak, ezzel két "régi windowsos" gyártó ki is esett. A Fujitsu-Siemens már nem foglalkozik efféle eszközökkel, a Toshibáról, Asusról egyelőre nem tudni semmit, de elképzelhető, hogy ők is meglovagolják majd a hullámot - feltéve, hogy az elég nagyra duzzad.

A Google-höz hasonlóan a Microsoft is komoly hardveres követelményeket írt elő a WP7-es készülékek gyártónak, amit a tough, but fair mondattal jellemzett, ami nagyjából annyit tesz, hogy "kemény, de igazságos"; ha a szemeink kidülledését le lehet így írni, akkor mindenképp találó. A minimum követelmények nagyjából megfelelnek a mai csúcskészülékek hardverének, azonban ha azt nézzük, hogy a WP7-es telefonok is ebben a kategóriában szeretnének érvényesülni, ez indokoltnak tűnik. Hogy mit is takar mindez? A processzor alsó hangon egy 1 gigahertzes ARM Cortex-A8 alapú cucc, melyhez hozzá kell csapni egy DirectX9-kompatibilis grafikus egységet. A kijelző felbontása el kell, hogy érje a 800 x 480 képpontot, az érintésérzékelés kizárólag kapacitív lehet és támogatnia kell a 4 pontos (azaz egyszerre akár négy érintés érzékelésére is képes) multitouch-ot, kérdés, hogy ezt kihasználja-e a majd rendszer. Egyedül a belső memória kategóriában lőttek egy csöppet a mai sztártelók felszereltsége alá, a minimum követelmény 256 MB RAM és 8 GB flash memória (a külső memóriabővítésre semmilyen megkötés nincs) - ha jobban belegondolunk, azért ez sem semmi. A microSD bővítőhely megléte nem alapkövetelmény, de nem is kizáró ok, a jelenleg bemutatott készülékek közül van olyan, amelyikben található ilyen, de alapvetően nem jellemző.

Túl vagyunk a lényegesebb hardveres követelményeken, következzen néhány funkcionalitásra vonatkozó szabály. A telefon külső kialakításra nézve is meg van kötve a mérnökök keze, hat dedikált gombot muszáj elhelyezni a készülékházon: ezek a vissza, start, keresés, bekapcsolás / alvás mód, hangerőszabályozás, valamint a kamera billentyűi. Apropó kamera, a Windows Phone 7-re épülő modelleknek képesnek kell lenniük legalább 5 megapixeles fotók készítésére (ez a megkötés sem hülyeség, gondoljunk csak arra, néha milyen pocsék kamerával szerelt androidos készülékekkel lehet találkozni). Ezen kívül a gyártóknak muszáj gyorsulás-, fény és közelség-érzékelőt, FM-rádiót, valamint A-GPS modult szerelni a masinákba, ezeken nem hiszem hogy bárki meglepődne, miképp azon sem, hogy az iránytű is alapfelvétel, videót pedig legalább 720p-ben fog rögzíteni minden WP7 készülék. Amit hiányolok, az a szabványos USB-kimenet, remélem nem kerülünk újra abba a helyzetbe, hogy minden készülék másfajta adatkábellel lesz csatlakoztatható a számítógéphez, egyelőre a két koreai üdvöske ebből a szempontból rendben van, és a szabvány egyébként is köti a gyártókat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés