Media-Tech Cassius - tévét a kiscsaládnak

Bevezető, tartozékok

Mivel az ismeretlenebb, vagy inkább úgy fogalmaznék, kisebb gyártók sora egyre növekszik, így nem véletlen, hogy a piacot folyamatosan árasztják el a kedvezőbbnél kedvezőbb árcédulával rendelkező termékek. Az egymás elleni harcból egyértelműen a felhasználók jönnek ki győztesen, már ha nem választanak bele olyan modellbe, ami első blikkre jónak tűnik, ám később kiderül, hogy számos rejtett hibával rendelkezik. A tabletek térnyerése jól mutatja, hogy az embereknek igényük van a nagyobb kijelzős, mégis kompakt és hordozható eszközökre. Számos felmérés mutatja, hogy legfontosabb szempontként az akkumulátoros üzemidő, a jó kijelző, a visszafogott ár és a nyújtott szolgáltatások állnak, nem is véletlen, hogy olcsó, gyengébb darabokkal is lehet már sikereket elérni.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

A Media-Tech céget sokan ismerhetik már, hiszen oldalunkon is több készüléket mutattunk be. A vállalat egyébként számos szegmensben tiszteletét teszi, nem csupán tableteket és telefonokat, hanem GPS eszközöket, fejhallgatókat, kamerákat és antennákat is gyártanak. A lelkesedés és a háttér megvan, viszont még nem sikerült olyan eszközzel előrukkolni, ami a mobilkommunikációs világot úgy alapjaiban rendítené meg, vagy legalábbis könnyen elcsábítaná a leendő felhasználókat. Mostani tesztalanyunk, a Cassius MCX viszont olyat mutat, ami Európában egyáltalán nem terjedt még el, hiszen nemcsak egy tabletet kapunk kézhez vele, hanem bizony a DVB-T tunernek köszönhetően teljesen ingyen tudunk bizonyos TV adásokat nézni.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

A gyártó hazai képviseletétől érkező doboz illeszkedik az eddigi csomagolásokhoz, egy vastag fehér kartonpapírról van szó, aminek tetején mind a termék képe, mind pedig a legfontosabb funkciók ikonjai megtalálhatók, oldalt pedig további érdekességeket lehet olvasni. Mivel egy TV adások fogására képes cuccról beszélünk, így a tartozékok száma és mibenléte is teljesen különbözik az átlagtól. A doboz aljában terül el egy sima és egy autóstöltő, egy microUSB kábel, egy autóstartó és egy Koax kábel is.

Külső

Több dologból is kitűnik, hogy itt nem egy átlagos tabletről kell majd beszélni, nem egy olyan ponton tér el a készülék, amit máshol nem találnánk meg. Természetesen a szokásos forma is felfedezhető, és ahhoz képes, hogy mennyi mindent találunk a motorháztető alatt, a 188 x 119 x 11 milliméteres méretek nem mondhatók túl terebélyesnek, a 300 grammos tömeg pedig szinte észrevehetetlen. Utóbbi adat persze nem meglepő, hiszen azért az anyaghasználattal vannak gondok, a teljes műanyag külső még nem száműzött dolog ebben a kategóriában, és a gyenge összeszerelést már nem nézzük jó szemmel, hátulról nyomkodva gyönyörű szivárványozódás figyelhető meg a képernyőn.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

A tömzsinek tűnő előlapon a kelleténél kicsit szélesebb keret várja az újdonsült tulajdonost, de legalább kihasználták a rendelkezésre álló helyet, hiszen nem csak egy előlapi kamerát szereltek ide, hanem jobboldalon még érintésérzékeny vezérlőgombokat is elhelyeztek, melyek ugyan háttérvilágítást nem kaptak, de a négy legfontosabb funkciót könnyen elérhetjük velük. A 7 hüvelykes sima TFT-LCD kijelző mindössze 480 x 800 képpont felbontással igyekszik felhívni magára a figyelmet, ez pedig a ma már alacsony értéknek számító 133 PPI-t jelenti. A betekintési szög sajnos nagyon rossz, oldalról kevésbé, felülről és alulról viszont egy kis megdöntés után is invertálódnak a színek. A fényerőre közepes alát mondanék, egy tévénézésre is kihegyezett masinától én többet vártam volna.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

Az oldalaknál megfigyelhető, hogy lekerítésen estek túl, egyedül a csatlakozókat rejtő rész maradt egy kicsit szögletesebb. A 11 milliméteres vastagság egyébként abszolút vállalható, jól meg lehet markolni a cuccot, a fogása is kényelmes. Jobboldalra a töltő- és a microUSB csatlakozói, a miniHDMI kimenet (ezt mindenképpen érdemes kihasználni, ugyanis így egy jóval nagyobb és élvezhetőbb képet kapunk), a microSD foglalat, és a 3,5 milliméteres jack aljzat került, felül pedig a bekapcsológombot és a hangerőszabályzó billentyűz érhetjük el. A többi felület érintetlen maradt.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

A hátlap nem tartozik a kedvenceim közé, már csak azért sem, mert felülete fényes, zongoralakkhoz hasonló bevonatot kapott. Ez egyrészt nem esztétikus, másrészt pedig olcsó hatást kelt és iszonyatosan gyorsan össze lehet tapicskolni. A csatlakozók felőli oldalon mindennek szenteltek egy magyarázó feliratot is, így még a tabletekkel ismerkedők sem téveszthetik el a kábelek megfelelő helyét. Ezen felül fontos még kiemelni a két megapixeles hátlapi kamerát és a jobboldalon lévő aranyozott mélyedést, ahová egyébként a Koax kábelt kapcsolhatjuk oda. A borítás nem választható el a háztól, az akkumulátor cseréjét így gyorsan el is felejthetjük.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

A hivatalos specifikációk szerint a gépet egy TeleChip TCC8923 chipset hajtja, amely ARMv7 architektúrával rendelkezik. Ebben dolgozik egyébként a Cortex-A5 maggal rendelkező, maximum 1,2 GHz-re skálázott egymagos processzor is, amely alapállapotban 342 MHz-en ketyeg. A grafikus gyorsításért egy Mali-400MP felel (fura páros), de az előbbiek mellé még tartozik 512 MB RAM is, habár üresjáratban is csak körülbelül 140 MB kapacitásunk marad. A belső tárhely mennyisége elvileg 4 GB, de ebből egy darabkára a rendszernek is szüksége van, így a maradék 2,4 GB-ból kell gazdálkodni. Jó hír, hogy van microSD kártyahely, így bizony elméletileg a 32 GB-os kártyákat is elfogadja a gép.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Media-Tech Cassius WayteQ xTAB-70dci Huawei MediaPad 7 Lite Google Nexus 7
Quadrant Standard 909 pont 3851 pont 1103 pont 3567 pont
Linpack for Android (single) 21,702 MF. / 3,86 s 52,396 MF. / 1,60 s 15,179 MF. / 5,52 s 49,198 MF. / 1,70 s
Linpack for Android (multi) 20,716 MF. / 8,14 s 91,567 MF. / 1,84 s 13,540 MF. / 12,46 s 140,673 MF. / 1,20 s
Smartbench 2012 Prod. 618 pont 2968 pont 413 pont 3854 pont
Smartbench 2012 Games 1520 pont 1596 pont 842 pont 2662 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 3418 pont 9215 pont ? pont ? pont
Geekbench 2 438 pont ? pont ? pont ? pont

Hiába a valamelyest erősebbnek számító grafikus gyorsító, a processzor ereje elenyésző a konkurensekhez képest. Jól látszik, hogy a nem éppen erőbajnoknak számító Huawei masinával áll egy szinten a Cassius, a kétmagos belsővel szerelt gépek messze túlszárnyalják eredmények tekintetében. A hardver és a szoftver összhangjára viszont nem panaszkodhatunk, nem azt mondom, hogy olykor-olykor nem találkozunk pillanatnyi megakadásokkal, de az egész tesztidőszakot nézve teljesen jó benyomást keltett a gyártó újdonsága, gyors és megbízható a rendszer. Játékoknál limitált képességekkel bír a Cassius, de azért az erős közepes grafikai igényű game-ekkel is megbirkózik még.

Media-Tech Cassius MCX Screen Shot Media-Tech Cassius MCX Screen Shot

Kezdtem már megszokni, hogy az alsókategóriás modelleken is Jelly Bean fut, ám a Cassius még csak a jégkrémszendvicsből falatozgat, annak is pontosan a 4.0.3-as verziójából. A felületet valamelyest átszabták, bár ez leginkább az ikonokat érinti, az eredetihez képest kicsit szögletesebb és többféle háttérszínben pompázó külsőt kapunk. Ettől még megmaradtak az alapvető funkciók, gyorsikonokat vagy alkalmazásfelületeket is kihelyezhetünk a maximum öt oldalból álló főképernyőre. a menü szokásos rácsos formába rendeződik, a tálcáról pedig a legfontosabb adatkommunikációs eszközöket tudjuk be- és kikapcsolni.

Media-Tech Cassius MCX Screen Shot Media-Tech Cassius MCX Screen Shot

Igen kevés alapprogramot kapunk, bár tartozik hozzá egy-két erős extra is. A gyárilag telepített alkalmazások közé a böngésző, az email kliens, a fájlmenedzser, a csevegő, a hangrögzítő, a kamera, a havi, heti és napi nézetet tartalmazó naptár, a zenelejátszó, a térkép, a számológép és a Play Áruház tartozik. Ezen felül kapunk még egy teljes verziós, Office dokumentumok olvasására és szerkesztésére szolgáló Kingsoft Office-t, az adások fogására szolgáló DVB-T appot, valamint a pontos pozíciónk meghatározásához szükséges GPS alkalmazást is.

Multimédia, kamera, tv

Na a kamera nem egy real deal, mindössze egy 2 megapixeles modulról számolhatunk be, ami ráadásul segédfény nélkül maradt, így sötétben nem lehet használni. Videók esetében sem várhatunk nagy dolgot, de azért a VGA felbontást még megcsíphetjük. Beállítási lehetőségekből néhányat kapunk csupán, a képméretet, az expozícióértéket és a fehéregyensúlyt (izzólámpa, nappali fény, fénycső) tudjuk módosítani. A panorámamód esetén balról jobbra kell forogni a készülékkel, ezután fűzi össze egymás után a képeket a szoftver.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

Nem túl hálás feladat ilyen képeket elemezni, mivel nincs olyan pontja, ami akár egy kis reményre is okot adna. A vonalélesség nincs rokonságban a kamerával, mint ahogy a színeket sem ismeri igazán. A fény rendkívüli mértékben bántja az optikát, beégnek a részletek, valamint a kromatikus aberráció is gyönyörűen megfigyelhető. Nem is érdemes több szót fecsérelni, érdemes inkább az előlapi kamerával videochatelni, a hátlapi darab fényképezésre alkalmatlan, de ahogy a teszvideó is mutatja, filmezni sem érdemes vele.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

A videolejátszó kezeli a legtöbb ismert formátumot, egyedül a DivX támogatása hiányzik, ám erre továbbra is léteznek alternatív applikációk. A kiváló optimalizáltság itt is tetten érhető, ugyanis a Full HD filmek röccenés nélkül mentek, ezzel pedig a HDMI kimenet is igencsak értelmét nyeri. A zenelejátszó teljesen standard felülete a legfontosabb információkkal szolgál a hallgatott muzsikákról, melyeket egyébként albumok, dalok, előadók és lejátszási listák szerint válogathatunk szét. Kihangosítva nem leszünk elájulva a minőségtől, viszont headset esetén már javul a helyzet, hangszínszabályzót viszont egyik esetben sem kapunk, mint ahogy az FM-rádió is kimaradt.

Media-Tech Cassius MCX Screen Shot Media-Tech Cassius MCX Screen Shot

A masinában egy DVB-T tuner is helyet kapott. A nagybetűk a digitális földfelszíni videoadás angol megfelelőjének rövidítése. Az első ilyen adást 1997-ben Nagy-Britanniából közvetítették, azóta van mindennapos használatban. A rendszer tömörített digitális audio, videó és egyéb adatokat továbbít MPEG transport stream formátumban. A szolgáltatás Japánban igencsak elterjedt, már ami a mobiltelefonokat illeti, hiszen nem egy olyan készülék kerül piacra, melyben ilyen tuner található. A DVB-T-nek köszönhetően több csatorna is egyszerre fogható, zajmentes és nem fordulnak elő színtorzulások, viszont hátránya, hogy érzékeny a környezeti tényezőkre, már egy viharosabb időjárás is szétcsaphatja az egészet. Az ötlet viszont üdvözítendő, habár a számos csatornából nekem kettőt sikerült befognom, ez pedig a TV2 - RTL Klub párosa volt, viszont mindkettőt gond nélkül fogtam. Egyébként listázta a többi, MindigTV Extra csomagba tartozó adót is. Személy szerint rendkívül hasznosnak találom a funkciót, sátorozás alkalmával lazán el lehet ütni az unalmas perceket. De hányszor láttunk már éjszaka taxisokat várni fuvarra valami beépített tévével - ezt is kiválthatja.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból egyik oldalról elég kevéske tudással bír a cucc, a 802.11b/g/n szabványon kívül sem Bluetooth, sem NFC nem fért már a repertoárba. Van viszont az előzőekben is említett DVB-T tuner, ami azonban mindent feledtet, ráadásul a gép navigációra is ki lett hegyezve, így a GPS modul sem hiányozhat. Más kérdés az, hogy a pozicionáláshoz jó két perc szükséges, én el tudom képzelni, hogy kevésbé hegyvidékes tájakon gyorsabban is megtalálhat minket, de cellainformációk híján számottevően gyorsabb navigálást aligha lehetne kicsikarni belőle.

Media-Tech Cassius MCX Screen Shot Media-Tech Cassius MCX Screen Shot

Maga a böngésző ugyanazt tudja, mind bármelyik más androidos eszköznél, habár itt az Ice Cream Sandwichnek hála a Flash is támogatott minden színtéren, nem kell sokat ügyeskedni a tartalmak megjelenítéséhez. A görgetési sebesség kiváló, dupla koppintás esetén pedig az elvárható eredménnyel tördeli a szöveget a szoftver. Az olvasott, vagy éppen olvasandó oldalakat későbbi offline nézegetésre is elmenthetjük, de szükség esetén az oldaladatokat is megtekinthetjük egy külön menüponton keresztül.

Media-Tech Cassius MCX
[+]

Az akkumulátorról nincsenek hivatalos információk, legalábbis arról semmiképpen sincs, hogy hány milliamperórás kapacitással bír. Azt viszont tudjuk, hogy lítium-ion technológiát használtak hozzá, és nagyjából 3600 mV feszültségen üzemel. Próbálgattam különféle igénybevételnek kitenni, WiFin keresztül történő, YouTube-ról való videostreamelést nagyjából 2 óráig bír, a böngészést pedig valamivel tovább, 2,5-3 óráig képes kiszolgálni. Ez nem túl erős adat, itt azért még lehetne hova fejlődni.

Media-Tech Cassius MCX
[+] Media-Tech Cassius MCX vs. Samsung Galaxy S4

Értékelés: Media-Tech Cassius
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Nehéz pozicionálni a Media-Tech termékét, hiszen itt egyáltalán nem egy egyszerű tabletről van szó, hanem annál azért sokkal többet tud. Ha mégis megpróbáljuk a Cassius puritán valóságát megítélni, akkor vannak bizony gondok. A kijelző például még mindig elég gyenge darab, nemcsak a sima TFT panel marad el a várakozásoktól, hanem a felbontás is igen gyengére sikerült. A hardveres képességek szintén nem tartoznak az élvonalba, és akkor még finom voltam. A nagy pozitívum mégis az, hogy ennek ellenére sikerült úgy optimalizálni a rendszert, hogy észre sem vesszük, miszerint csupán egy maggal dolgozunk. Ami mondjuk még egy fokkal jobbá tenné a szoftvert, az egy Jelly Bean lenne, na persze nem fizikai valójában. A Cassius 40 ezer forintba kerül, ami viszont minden eddigi tényt megszépít. Pláne igaz ez a kijelentés akkor, hogy a masina legnagyobb előnyeit és számba vesszük, ezek pedig a GPS és a DVB-T tuner. Előbbi nem számít akkora különlegességnek, bár ekkora kijelzőre bármilyen útvonal ráférne, utóbbi viszont egy olyan extra, amit nagyon kevés eszköznél kaphatunk meg. A tunernek köszönhetően egy sátrazás, vagy egy hétvégi kirándulás alkalmával is tévézhetünk, bár ehhez a sík vidék szinte elengedhetetlen. Igazi ellenfelet nehéz is ezek után találni. Ha valakinek a kijelző számít, akkor a WayteQ szépségét muszáj kiemelni, hiszen még hardveres téren is erősebb, de mondjuk egy Nexus 7 sem sokkal drágább ennél. A tuner és a GPS viszont a WayteQ-ből hiányzik (ellenben a Nexusban a GPS megtalálható), ami előny lehet tesztalanyunk javára. A Cassius tehát egy jobb kijelzővel erősen ajánlott lehetne, így viszont rétegtermék lesz egyelőre, sokat vezető felhasználóknak ajánlott, de a jobb megjelenítőig és akkumulátorig csak egy tetszett plecsnit tudok rásütni, pont azokért a törekvésekért, amik egyelőre egyedülállóak az európai tabletpiacon. Úgy gondoltuk, hogy bár a hardver papíron gyenge, mégis elviszi a Full HD-t, gördülékeny a felület és van hozzá DBV-T, akkor ez ér egy plecsnit. Specifikusan azoknak, akik autóba keresnek megoldást, ebben nem véletlenül van GPS is, gyakorlatilag egy fuvarosnak, taxisnak, sofőrnek, területi képviselőnek igencsak hasznos egy ilyen all-in-one cucc, pláne, hogy alapvetően tablet is, tehát adott esetben munkaeszközként is működik, ha nem éppen a kocsiban navigál.

Media-Tech Cassius MCX

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Media-Tech Cassius
Media-Tech Cassius Általános
Technológia WiFi only
Méret 188 x 119 x 11 milliméter
Tömeg 300 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (133 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Telechip TCC8923 Chipset
Processzor típusa 1,2 Ghz-es kétmagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége ? nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Belső tárhely 4 GB (2,4 GB)
Memória bővíthetősége 32 GB microSD
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (MT3329)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma
Vibra funkció van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, DVB-T, GPS, Kingsoft Office, Koordináták, Navigáció
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA megapixel
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor ? mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, DVB-T, GPS

Előzmények