Marshmallow rendszerbemutató

Bevezető

Alig egy éve jelent meg a Lollipop, melyet az Android rendszer legnagyobb frissítéseként aposztrofálnak, új designirányzattal és rengeteg új funkcióval felvértezve. A múlt héten megjelenő Marshmallow (ő is édesség, magyarul mályvacukorként ismert) a verziószámbeli ugrás (5.x-ről egyenesen 6-x-re) alapján komoly váltosásokat ígér, ám első ránézésre nem sok mindek tűnik fel az egyszeri szemlélőnek. Ez azonban csak látszatra igaz, a felhasználói felület frontján valóban nem kapunk egetrengető újdonságokat, melyekre a Material design frissességének fényében nincs is szükség, a háttérben azonban egy rakás dolog változott, a Lollipop memóriakezelési, üzemidőbeli és általános stabilitási problémáinak orvoslása mellett egy csokorra való extrát kapunk.


(kép forrása: TechRadar)

Fejlesztőként és egy Nexus készülék tulajdonosaként nagy volt az öröm, amikor az akkor még csak Android M-ként emlegetett verzió leleplezése során a tavalyi developer preview program folytatására is fény derült. A Google tavaly a Lollipop megjelenése előtt pár hónappal elérhetővé tette a rendszer előzetes verzióját, melyet leginkább fejlesztőknek szánt a vállalat. Bugok, stabilitási gondok és hiányzó feature-ök jellemezték a korai variánst, ám a kezdeményezés üdvözlendő volt, segítségével jóval hamarabb megtörténhet az újdonságok adoptálása. Mindezt idén egy fokkal komolyabban csinálta a keresőóriás, a bejelentés óta havi rendszerességgel adták ki az egyre stabilabb és gazdagabb funkcionalitással rendelkező verziókat. A tavalyi visszafogott támogatás után tehát ki lehet jelenteni, hogy a developer preview program felnőtt a feladathoz.

Nexus 5X és Nexus 6P
Nexus 5X és Nexus 6P

Az új rendszer mellé új referenciagép is dukál, a Marshmallow érkezését ráadásul rendhagyó módon két Nexus telefonnal kísérte a Google. A mobilok a két éves Nexus 5 és a tavalyi Nexus 6 utódjainak tekinthetők, az LG gyártmányú Nexus 5X és a Huawei által fémjelzett Nexus 6P értelemszerűen már a dobozból kicsomagolva Marshmallow-t futtat majd. Az újdonságok bizonyos piacokon már előrendelhetőek, a hivatalos magyarországi megjelenés dátuma és a várható ár egyelőre nem ismertek. Utóbbi viszont valószínűleg kisebb szívrohamot okoz majd a Nexus 4 és Nexus 5 áraihoz szokott olvasóknak, a Google sajnos nem dobta el a tavaly bevezetett árképzési stratégiát, külföldön is súlyos dollár- vagy eurókötegekkel kell számolni.

Hirdetés

Engedélyek, üzemidő, ujjlenyomat alapú azonosítás

Mint azt a bevezetőben említettem, a Marshmallow újdonságai kevésbé látványosak, az egyik legfontosabbal például kimondottan ritkán fog találkozni az ember. A Google áttervezte az alkalmazásengedélyek rendszerét, az új modell a felhasználóknak és a fejlesztőknek egyaránt kedvez. Míg az Android 6.0 előtti érában a telepítés előtt kellett elfogadni a teljes permission-csomagot, Marshmallow-t futtatva bizonyos engedélyek elkérését muszáj az alkalmazás futása során (lehetőleg az azt indokló funkció első indításakor) megtenni.


[+]

Miért fontos ez? Egyrészt átláthatóbbá teszi a hozzáférések szövevényes rendszerét, telepítéskor ugyanis hajlamos az ember átolvasás nélkül elfogadni az egész csomagot, így talán jobban át lehet gondolni a dolgokat. Másrészt így a fejlesztőknek lehetőségük van felkészíteni az appokat a funkcionalitás szempontjából nem kritikus engedélyek nélküli működésre. Tehát ha a felhasználó idegenkedik például az üzenetkezelési hozzáférések átadásától, előfordulhat, hogy csupán bizonyos funkcióktól esik el, maga az alkalmazás azonban használható marad. Ide kapcsolódik egy új menüpont is az alkalmazásokkal kapcsolatos beállítások között, ahol részletes bontásban láthatjuk, hogy a telepített programok mely erőforrásokhoz férnek hozzá.


[+]

A Lollipop egyik nagy rákfenéje az időközben kijavított memóriaszivárgás mellett az üzemidő volt, az Android 5.x-szel telepített mobilok az átlagnál szignifikánsan gyorsabban merültek. A keresőóriás rágyúrt a dologra, a Marshmallow két új algoritmussal igyekszik javítani a helyzeten, a tapasztalatok alapján kimondottan nagy sikerrel. A telefon a szenzorok adatait figyelve Doze módba kapcsol, ha nincs töltőre dugva és hosszabb ideig mozdulatlan marad. Ekkor a rendszer korlátozza az appok hálózati hozzáférését és a számításigényes feladatokat, ezáltal javítva az üzemidőn. Az App standby pedig a szoftverekkel kapcsolatos használati szokásokat monitorozza: annál erősebben korlátozza a programok háttérben futó műveleteit, minél ritkábban nyúl hozzájuk a telefon tulajdonosa.


[+]

Bár bizonyos készülékekben nem újdonság az ujjlenyomat-olvasó megléte, a rendszer hivatalosan csak a Marshmallow megjelenése óta támogatja a szolgáltatást. Ez a rendszerszintű integráció mellett új fejlesztési lehetőségek megjelenését is hozza magával, immár az ujjlenyomat alapú azonosítást is be lehet építeni a szoftverekbe. Hasznos funkcióról van szó (feltéve, hogy megfelelő hatásfokkal működik majd), mely nem csupán a kijelző feloldására, hanem a felhasználó személyének azonosítását megkívánó feladatokra, például NFC-alapú és Play Store-beli vásárlásokra is használható. Értelemszerűen mindkét új Nexus rendelkezik az ehhez szükséges szenzorral.

Now OnTap és felhasználói felület

A Marshmallow-ban debütált a Google Now kontextuális testvére, a Now OnTap. A szolgáltatás bármely alkalmazásból elindítható a home gomb nyomva tartásával, a gyári és a külső féltől származó appok egyaránt játszanak. Start után a kijelző tartalmának alapján különféle funkciókat kapunk, például egy lakcím esetén az útvonaltervezést, telefonszám esetén a hívásindítást, étterem esetén pedig az asztalfoglalást ajánlja fel az OnTap.


[+]

Bár érdemben a belső változott, persze azért a felhasználói felületet sem hagyta érintetlenül a Google. A leginkább szembetűnő újdonság az új alkalmazáslista, mely függőlegesen görgethető, kereshető, az oldalsó sáv segítségével a betűk között lehet ugrálni, a legfelső sorban pedig a leggyakrabban használt appok foglalnak helyet. Lecserélték a másolás és beillesztés kezelésére szolgáló elemet is, a Marshmallow esetén már egy lebegő komponensről van szó, mely mindig a kijelölt szöveg felett látható. Újdonság a hangerőszabályzó felturbózása is, külön lehet vezérelni az egyes szolgáltatások (mint például a rendszerértesítések, az ébresztések, a zenelejátszás) hangerejét.


[+]

A System UI Tuner névre hallgató funkció egy apróság, mely az egyik kedvencemmé nőtte ki magát az idők során. Egy beállításcsomagról van szó, mely alapesetben rejtve van, az elővarázsolásához pár másodpercig meg kell érinteni a notifikációs felületen látható fogaskereket. Az ezután megjelenő menüben testre lehet szabni a gyorsbeállítások tartalmát és az ikonok sorrendjét, valamint az állapotsor jobb oldalán megjelenő ikonokat is. Ezek mellett egyébként számos apróságot figyelhetünk meg, mint például a képernyőzár órájának átrajzolása vagy a gyorsbeállítások gomb új animációja.

Egyebek, frissítési térkép és vélemény

Az eddig említettek mellett egy rakás kisebb és nagyobb horderejű újdonság debütált a Marshmallow-ban. Érdekesség például a RAM Manager app megjelenése, mely alkalmazásokra lebontva jeleníti meg a memóriahasználatot. A telefont a számítógépre kötve egy értesítésen keresztül választható ki a csatlakozás módja. Az üzemidővel kapcsolatos beállítások között megjelent egy új menü, melyben az appokra lebontott optimalizálási tulajdonságokkal lehet babrálni. A rendszer pedig immár az USB C csatlakozót, a 4K felbontású kijelzőt és a Bluetooth stylus-okat is támogatja, melyek kisebb-nagyobb valószínűséggel az új készülékekben is megjelennek majd.


[+]

Bár még vadonatúj a Marshmallow, több gyártó máris kihirdette a frissítést megkapó készülékek listáját. Az LG 2 eszközt biztosan támogat (a G4-re állítólag már a jövő héten megérkezik az update), a Sony 14, a HTC és a Samsung egyaránt 9, a Motorola esetében pedig 6 telefonról szól a fáma. Természetesen ebbe a listába nem tartoznak bele a Nexus-ok, itt a helyzet változatlan, a Nexus 5 és a 2013-as Nexus 7 a frissítés alsó korlátja.


[+]

Összességében egy korrekt kis csomag érkezett a Marshmallow személyében, inkább a stabilitást és az optimalizálást, mint a vizuális újdonságok adagolását helyezve előtérbe. Ez persze nem hiányosság, sőt: a Material design továbbra is egy friss, látványos és jól átgondolt irányzat, melyre a külső fejlesztők is gyorsan reagáltak, ma már nagyjából egységes az alkalmazások összképe, a nagyobb nevek szépen adoptálták az új look and feelt. A színfalak mögött azonban alaposan helyrerakták a dolgokat, a Lollipopot a háttérben futó appok állandó tisztítására kárhoztató memóriaszivárgási hibát száműzték, az üzemidő nagyságrendekkel jobb lett, az apró UI-beli finomságok tovább emelik a felhasználói élményt, az ujjlenyomat-alapú azonosítás rendszerszintű kezelése pedig már időszerű volt. Fejlesztői szempontból is jó lehetőségek érkeztek, melyek remélhetőleg hamarosan a külső appokban is megtalálhatóak lesznek.

Míg a Lollipop esetén nem lehetett elmenni a bugok és hiányosságok mellett, a Marshmallow szépen jóvá tette az előd hibáit, érezhető, hogy egy kiforrottabb és jobban optimalizált rendszerrel van dolga az embernek, mely mellett az előző verzió kicsit talán egy bétára emlékeztet.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Google Nexus 6 - hatosfogat

    Jócskán megnőtt a Google új referenciamobilja, és minden földi jóval meg lett áldva optikai képstabilizátortól a QHD-s kijelzőig, ám az árcédulára is vastagabban írták fel a végösszeget.

  • Google Nexus 9 - ötödik fokozat

    A Google és a HTC 64 bites referencia-táblagépe komoly előrelépés hardveresen és szoftveresen egyaránt, ám a verziószám mellett az árképzés is felfele változott. Enyhítő körülmények azért vannak.

Hirdetés