LG Wing bemutató

Hamarosan érkezik a részletes tesztünk is a végleges példányról, addig is egy előszériás darabon tudtuk kipróbálni a szárnyas LG-élményt.

Bevezető, külső, kijelző

Olvasóink részéről nem volt túl pozitív az LG Wing fogadtatása, mikor az első hír felröppent róla májusban, pedig szerintem nagyon is szükség van az efféle vadhajtásokra, és ha valakinek nem is szimpatikus elsőre a koncepció, azt mindenképpen el kell ismerje, hogy manapság értékelendően nagyon bátor és elszánt lépés volt ez az LG-től, mert ha van termék, aminek kifejlesztését nehezen lehet átvinni egy vállalat költségosztályán, az szerintem pont ez volt. Jöhet mindenféle hajlítható megoldás, az idei év szívvel-lélekkel díját én biztosan az LG Wingnek adnám, szerencsére nem is volt kérdés, hogy hozzám kerül tesztre az eszköz.

Két külön tesztkészülékhez kapcsolódóan két cikkünk fog megjelenni az oldalon, a mai anyag egy előszériás példányon keresztül, az embargós szabályokat betartva mutatja meg a terméket, míg a teljes, benchmark-eredményekkel, kijelző-méréssel, részletes kameraelemzéssel, szoftveres ismertetéssel és üzemidő-próbával felvértezett, szokásos tesztünk pedig bő egy hét múlva érkezik. Addig viszont megkeressük a választ arra, mire használható a mindennapokban egy elforgatható, másfél kijelzős okostelefon, milyen szoftveres támogatást raktak mögé Dél-Koreában, és milyen a Winghez kapcsolódó, általános felhasználói élmény.

Természetesen a doboznál is bedobták a forgatós poént
Természetesen a doboznál is bedobták a forgatós poént [+]

A dobozból való kicsomagolás után az első, ami feltűnik, hogy ez a készülék nagy. Nagy és nehéz. Valószínűleg mindenkinél máshol vannak, és egyre kitolódnak a mérethatárok, amik egy mobil használatakor még elfogadhatónak tűnnek, nekem mindenesetre az egykezes használatot már szinte lehetetlenné tette a 169,5 x 74,5 x 10,9 milliméteres dimenziókból álló kiterjedés, és persze a 260 grammos tömeg: meg lehet persze fogni, de ha a 6,8 hüvelykes kijelző felső részére kell nyúlni valamiért, az már bőven túlmutat a biztonságos fogás határain.

Egészen zöldes és nagyon lila is tud lenni a hátlap napfény alattEgészen zöldes és nagyon lila is tud lenni a hátlap napfény alatt Egészen zöldes és nagyon lila is tud lenni a hátlap napfény alatt [+]

Mindemellett persze ott van, hogy a gyönyörű kialakítású, közvetlen fényben színváltós hátlapi üveg, a gyönyörű lekerekítések és a finomra polírozott alumínium kombinációja látványos, de csúszós felületet eredményez, a használat első időszakában pedig még az a szerencsétlen is előfordulhat, hogy maga a forgó, rugós mechanika üti ki a kezünkből a mobilt, ahogy lent eltoljuk balra, és fent jobbról váratlanul kitolja az ujjunkat a stabilnak hitt helyéről. Persze ehhez kell egy masszív adag felhasználói hiba, de hasonló helyzet előfordulhat akkor is, ha vissza akarnánk tolni a fedlapot, de nem elég határozottan csináltuk, és a visszarúgás löki ki a kezünkből az eszközt. Egy szó, mint száz: nagyon óvatosan használjuk az elején a mobilt, a laza elforgatásokkal kapcsolatos vagizás lehetőleg csak akkor jöjjön, ha már teljesen kiismertük a mozgását.


[+]

Gyönyörű a kijelző. Nincs ugyan 60 Hz feletti képfrissítés, vagy hangzatos adatok a színmélységről és az egyéb támogatottságokról, viszont gyönyörű színekkel operáló P-OLED panelt kapunk 1080 x 2460 pixel felbontással, lenyűgözően mély színekkel, komoly fényerővel és kontraszttal. Ez tehát a fő kijelző, és ha kiforgatjuk a mobilt, akkor az alatta lévő réteg alsó felén kapott helyet a második, ami majdnem négyzetes alapú, 1080 x 1240 pixel felbontású és G-OLED technológiájú, 3,9 hüvelyken.


[+]

Jobb oldalt van minden vezérlőgomb, a bekapcsológomb szokásos kétharmad-magasság körül van, valamennyivel felette pedig különálló hangerő le és hangerő fel gomb: zsebben tapogatózni ez talán kevésbé praktikus, mint kvázi bármilyen egyéb megoldás, főleg, hogy nem kapott eltérő felületet vagy formát egyik gomb sem, még a méretük is megegyezik. Alulra tették a Type-C portot, a 3,5 milliméteres jack csatlakozó helyett pedig Type-C-s adapter van a dobozban: manapság már ez is több, mint a semmi. Örülhetünk még az elméleti készülékvédelemnek is: a forgatós mechanika és a fentről előcsusszanó szelfikamera ellenére is meglett egy IP54-es por- és vízállóság, és bizonyos MIL-STD 810G szabványokat is teljesített a készülék.

Napi használat, szoftveres megoldások

A hardverbe egyelőre nem megyünk bele alaposabban, de a Snapdragon 765G rendszerchip és a hozzá tartozó 8 GB RAM, illetve 128 vagy 256 GB tárhely sok meglepetést nem hoz. Nagyjából az ismert benchmark-értékekre kell számítani, komoly teljesítményigényű játékokra, összetettebb szoftverek használatára van erősebb megoldás a mobilpiacon, de a felhasználók túlnyomó többségének így is bőven elég lesz ez a teljesítmény. Az LG kezelőfelülete sem változott semmit az előző modellekhez képest, úgyhogy térjünk is át gyorsan a Swivel mód alá tartozó, kétkijelzős használatra.

[+]

Amikor a mobilt a szokásos, álló nézetben tartjuk, de elforgatva használjuk, a felső, fő kijelző kezdőoldalán csupán néhány gyorsindító jelenik meg (kamera, galéria, YouTube, Tubi, stb.), de az alkalmazásváltóból kvázi bármit előhívhatunk. Rendszerszinten a két kijelző kezelése pontosan úgy történik, mintha egy képernyőt osztanánk meg bármilyen más androidos telefonon, a fő kivétel persze az, hogy itt a rendszer, figyelve a giroszkópot is úgy kezeli a tájolást, hogy az alsó kijelző mindig jól, tehát lehetőleg 90 fokkal elforgatva legyen a felsőhöz képest. Egy kivétel van: ha az adott alkalmazás a fő kijelzőn nem támogat fekvő nézetet, olyankor csak az alsó forog a készülék tájolásának megváltozásával, viszont az alsó kijelzőnél ez sem feltétel, az mindig úgy ad állóképet, ahogy épp az eszközt tartjuk.

Waze és Chrome egymás mellett, különállóan is tökéletesen működik
Waze és Chrome egymás mellett, különállóan is tökéletesen működik [+]

Nyilván rengeteg olyan alkalmazás létezik, ami a kis négyzet-kijelzőn sehogy nem mutat jól, így aztán kapunk egy listát, amiben bármikor kiválaszthatjuk, hogy a kis kijelzőn lévő, különálló kezdőoldalakon és alkalmazásmenüben milyen alkalmazások jelenjenek meg, és milyenek ne. Gyárthatunk egyébként mindenféle alkalmazás-párt is a kis kijelzőre, amivel olyan, rendszeresen használt alkalmazásokat párosíthatunk össze, amiket egyébként is gyakran használunk. Én gyorsan belefutottam egy komoly hiányosságba: nagyon szerettem volna a nagy kijelzőn jegyzetelni, miközben a kis kijelzőn számológépezek, viszont a számológépen minden bevitel automatikusan háttérbe dobja a másik kijelzőn lévő klaviatúrát, ami roppant módon idegesítő, de nyilván az Android korlátozott beviteli lehetőségére vezethető vissza, és teszem hozzá, még így is felgyorsította a mobilos könyvelési munkámat a Wing.

Két bevitel egymás mellett sajnos nem működik, a virtuális billentyűzetet mindig vissza kell nyitni, ha elkezdjük pötyögni a számológépet
Két bevitel egymás mellett sajnos nem működik, a virtuális billentyűzetet mindig vissza kell nyitni, ha elkezdjük pötyögni a számológépet [+]

Van egy-két alkalmazás, amihez az LG megcsinálta a natív két kijelzős nézetet, ilyen például a YouTube, aminél a nagy kijelzőn látjuk a tartalmat, miközben alul megállíthatunk, tekerhetünk kicsiket, léptethetünk a listában, vagy épp babrálhatjuk a fény- és hangerőt, hasonló a helyzet a Tubi (Fox Corporation alá tartozó amerikai) tartalomszolgáltatónál.


[+]

Kimondottan örültem annak, hogy néhány szoftvernél lehet ilyennel találkozni, de ez egyelőre még tényleg csak a jéghegy csúcsa, és sajnos az igazán részletes funkcionalitás még ezekből is hiányzik, nekem például a tartalomfogyasztási szokásaim közé tartozik, hogy egy hosszabb videó felétől-kétharmadától elkezdem olvasni a kommenteket: ez a Winggel ugyanúgy nem lehetséges teljes kijelzős megtekintés közben, mint bármely más okostelefonnál.


[+]

A kis kijelző extrái közé tartozik még egy az LG Touchpad, ami értelemszerűen egy, a laptopokéhoz hasonló, de azoknál nyilván jóval apróbb érintőfelület, amivel görgethetünk és egerezhetünk weboldalakon, galériában, prezentációban: mókának nem rossz, talán egyszer-egyszer jól jön, ha úgy akarunk megmutatni valakinek egy oldalt vagy néhány fotót, hogy nem takarjuk és zsírozzuk össze a kijelzőt, de a világot biztosan nem ezzel váltja meg a Wing. A kis kijelző fényereje egyébként szinkronizálható vagy akár teljesen külön szabályozható, így ha beviteli eszközként használjuk, visszavehetünk a harsányságából. Apropó, bevitel. Nagyon kíváncsi voltam, lesz-e opció a kis kijelzőn állandó virtuális klaviatúrára böngészéshez vagy e-mail íráshoz, de sajnos nem az.


[+]

Van egy sor elképzelhető funkciója annak is, mikor a nagy kijelzőt álló nézetben használjuk, és mellette a jobb oldalon van a pici megjelenítő. Ha autós tartóban navigálunk, könnyedén irányítható a zene, simán megjelenik egy bejövő üzenet, vagy épp indíthatunk hívást – persze csak akkor, ha épp áll a kocsi, vagy nem a sofőr nyúlkál a telefonhoz. Előfordulhat, hogy a nagy kijelzőn épp elkezdtünk egy naptárbejegyzést, de kéne valami adat hozzá: mellényitjuk a kicsit, és már nyílhat is a Messenger vagy bármilyen levelezési platform. Játék közben mehet a kicsin a Game Launcher is, bár erre valószínűleg keveseknek lesz szükségük, egy Discord adott esetben sokkal többet tud segíteni, és erre is van opció. Ha már játék, az Asphalt 9-nek is van Wing-bővített kiadása, a kis kijelzőn a pályatérkép tud megjelenni versenyzés közben. Nagyjából egyébként a fantázia szab határt annak, hogy használjuk a két kijelzőt: ha teljesen őszinte akarok lenni, nekem is nagyon keresnem kellett eleinte azokat a pontokat, ahol segít a dupla kijelző, viszont a napok elteltével egyre többször forgattam el a mobilt a napi dolgokhoz.

Kamerák, adatkommunikáció, rövid összegzés

Már a hátlapi kamerakiosztás sem szokásos, hiszen egy 64 megapixeles főkamerára kettő darab ultraszéles kamera jut 13 és 12 megapixelen, és ezzel véget is ér a felsorolás. A sztenderd kamerát nyilván nem érdemes túlragozni, 25 mm ekv. gyújtótávolságról beszélünk f/1,8-as blendével, optikai képstabilizálással, PD-autofókusszal, 0,8 mikronos szenzorpixellel és a szoftver által az arcunkba tolt 2x-es zoomlehetesőggel. Ennél jelentősen érdekesebb, hogy miért van két ultraszéles lencse: ebből a két, 117 és 120 fokos látószögből rak össze egy alul-felül és bal-jobb oldalt is tág tartományban dolgozó képet, amit a kütyü egyik legnagyobb érdekességének számító gimbal módnál fogunk tudni használni.


[+]

Ez az a pont, ahol tesztkészülékünk még tényleg nagyon előszériás, és ez nem csak a szoftverre, hanem a hardverre is igaz, így aztán a képalkotást semmilyen formában nem prezentáljuk ebben az anyagban. Az előlapi szelfikamera 32 megapixeles, arcazonosító feloldásra nem alkalmas, viszont 32 megapixelen, f/1,9-es apertúrájú lencsével korrekt fotókat készít, ezeket is később lehet majd megnézni. Videós téren lesz audio bokeh, ASMR, és a lenti képen látható dual recording mód is: ha valaki vlogolásra keres telefont, érdemes lesz követnie a Winggel kapcsolatos teszteket.

Vloggereknek hasznos videós módok is kerülnek bele
Vloggereknek hasznos videós módok is kerülnek bele [+]

Az LG Wing jelen állás szerint kizárólag 5G-s változatban kerül piacra, az n1, n3, n7, n28, n78 sávok támogatottsága időtállóságot jelenthet neki, ezen felül természetesen minden hazai LTE-sávon tud kommunikálni, és van kétcsatornás Wi-Fi, 802.11a/b/g/n/ac szabványok támogatásával, 5.1-es Bluetooth-szal (A2DP, LE, aptX, aptX HD, LDAC, AAC, SBC) és 3.1-es USB Type-C felülettel. Sokan örülni fognak annak is, hogy nem maradt ki a repertoárból az FM-rádió.

[+]

A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS (L1, L5), a GLONASS, a Galileo (E1, E5a) és a BeiDou műholdakat vet be a rendszer nagyon gyors és megbízható pozíciószerzéssel, akár beltérben is. Akad iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp és NFC, nincs viszont barométer vagy infra. A beszélgetési hangminőség szinte tökéletes, erélyes a beszédhangszóró, megfelelő minőségű a mikrofon is. Ami biztos, hogy 4000 mAh kapacitású akkumulátor került a készülékbe, a Quick Charge 4+-os gyorstöltésen kívül pedig vezeték nélküli megoldás is opció. Töltési időkről, valós üzemidőről majd a részletes tesztünk fog szólni, az előszériás változat, nem végleges szoftverrel ugyanis nem vizsgázott túl jól.


[+]

Még nem tudjuk a Wing pontos árát, sőt, azt sem, hogy mikor jön Magyarországra, így aztán piacilag elhelyezni nem csak nehézkes, de egyelőre értelmetlen is lenne. Az ötlet ügyes, a megvalósítás kielégítő minőségű, és a szoftveres oldal is próbálja prezentálni a mobil előnyeit, de az első szériát mindenképpen techdemóként kell értelmeznünk: ha az LG kitartóan fejleszt, és nem engedi el úgy a koncepciót, mint annak idején a G5 és barátai esetén, akkor van potenciál egy másfél kijelzős, forgatható okostelefonban, ám ehhez csomó mindenhez már az alaprendszer szintjén kellene belenyúlni, és rengeteg szoftverhez kell csinálni natív kétkijelzős támogatást. Mi ezt nagyon várjuk, a konkrét termékről, végleges véleményt pedig a körülbelül másfél hét múlva megjelenő, részletes tesztünkben fogunk alkotni.

szentkuti11

Specifikáció

LG Wing 5G
LG Wing 5G Külső
Méretek (összecsukva) 169,5 x 74,5 x 10,9 milliméter
Tömeg 260 gramm
Színvariációk Aurora Gray, Illusion Sky
Kijelző képátlója 6,8 hüvelyk
Felbontása 1080 x 2460 pixel (395 ppi)
Típusa, frekvenciája P-OLED, 60 Hz
Másodlagos kijelző G-OLED, 1080 x 1240 pixel, 3,9 hüvelyk
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem optikai ujjlenyomat-olvasó (kijelzőben)
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 765G, 7 nm
Processzor 1 x 2,4 GHz Kryo 475 Prime + 1 x 2,2 GHz Kryo 475 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 475 Silver
Grafikus chip Adreno 620
RAM, tárhely mérete 8 GB, 128 GB (ezen kívül 256 GB tárhely is elérhető)
Memória bővítése microSDXC (második SIM helyén)
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G N1/N3/N7/N28/N78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.1 (A2DP, LE, SBC, AAC, AptX, LDAC)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (kétcsatornás, HotSpot, Direct)
USB USB 3.1 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 10, LG felület
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 64 megapixel (25 mm, f/1,8, PDAF, OIS)
13 megapixel (117 fok ultraszéles, f/1,9, autofókusz
12 megapixel (120 fok ultraszéles, f/2,2)
LED villanó
Előlapi kamerarendszer 32 megapixel (26 mm, f/1,9)
Videófelvétel 4K (30/60 fps), 1080p (30, 60 fps) + gimbal és dual recording mód
Jack kimenet nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 4000 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés Quick Charge 4.0+
Vezetékmentes töltés van
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, közelségérzékelő, fényérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés