LG GD510 Pop - Koreai zöldség

Előszó, külső

Korea támadásban van. Tudjuk ezt évek óta, de az idei esztendő mutatta meg igazán, hogy mennyire komolyan gondolják. A Samsung lassan a Nokia trónját veszélyezteti, az LG pedig egy laza mozdulattal a képzeletbeli dobogó harmadik helyére ugrott. Hogy mi is a recept? Sokan sokfélét mondanak, és talán mindegyik indok valós: gyorsaság, hihetetlen arzenál, minőség, érintőképernyős telefonok garmadája. Nyilván sok egyéb tényező is szerepet játszik, de a fenti 4 dolog talán azok számára is egészen egyértelmű, akik nem élik mindennapjaikat a mobiltelefónia frontvonalában.

Tudjuk azonban, hogy manapság a mobiltelefon annyira a napi élet részévé vált, hogy az öt legfontosabb havi költség közé verekedte magát. Egy tanulmány szerint 2012 végére minden negyedik mobilkészülék teljes érintőképernyővel fog rendelkezni - nos elképzelhető, hogy ez a becslés túlzottan szerényre sikeredett, hiszen 2009 az ilyen típusú telefonok széles tömegek által elérhetővé válásának éve volt. Mi sem bizonyítja jobban, hogy idei első tesztünk is pont egy ilyen darab volt, mi több, az LG KP500 tulajdonképpen mai cikkem főhősének felmenőjeként is értékelhető.

LG GD510
[+]

A formavilág az ilyen telefonokhoz méltó módon egyszerű, mondhatni letisztult. A készülék tervezésekor leginkább a vonalzó volt a mérnökök hű társa, a GD510 meglehetős szögletességét csak az éleken látható szolíd lekerekítés oldja. A telefon kellemes fogású, jól kézbe és zsebbe illő darab, a 97.8 x 49.5 x 11.2 milliméteres kiterjedéshez a 87 grammos tömeg nagyon kellemes társként szolgál. Ennek az ára azonban az, hogy a masina teljes borítása műanyagból van, amit csak helyenként próbál egy-egy fémhatású betét ellensúlyozni. mindennek ellenére a fogása nem kellemetlen, az összeszerelési minőség pedig vitán felül remekre sikeredett. A doboz újrahasznosított papírból készült, szójafestéket tartalmazó tintával feliratozva akár a környezetbarátság egyik nagykövete is lehetne.

LG GD510
[+]

Az előlapon a kijelző felett telefonhangszóró látható, alatta a 3 hüvelyk átlójú TFT-érintőkijelző, melynek felbontása 240 x 400 pixel, a vékony plexivel fedett megjelenítő rezisztív technológiájú, ám ezúttal nem kapunk a használathoz stylust, mindent az ujjunkkal kell megoldanunk. A kijelző színei élénkek, képe teljesen rendben van egészen addig, amíg napfénybe nem visszük, ott ugyanis a láthatósággal komoly gondjaink lesznek. A kijelző alá mindössze egyetlen gomb került, az is a jobb oldalra. Ez az egyetlen billentyű szolgál a legfontosabb funkciók elérésére, az aktuális szerepe szerint zöld, illetve piros háttérvilágítással rendelkezik.

LG GD510
[+]

LG GD510

A hátlap szálcsiszolt felületű műanyag. Vékony ugyan, de nem tűnik különösebben törékenynek. A dobozban találtam egy másik hátlapot is, ami napelemmel van szerelve, így aki bevállal néhány milliméter plusz vastagságot, az gyakorlatilag folyamatosan töltheti telefonját. A hátlap bal felső sarkába került a 3 megapixeles kamera optikája, munkáját sem tükör, sem pedig villanó nem segíti. A microSD foglalathoz az akkumulátor kivétele nélkül is hozzáférhetünk, a hátlapot azonban le kell ehhez a művelethez venni, tudnak ennél kényelmesebb megoldást is házon belül az LG-nél.

LG GD510

A telefon oldalán, a bal felső sarokban fémes betét látható, ebbe lehet belefűzni a nyakpántot, folytatásában pedig a hangerőszabályozó gombpárba fut bele, amelyek szintén ezüst színűek, nyomáspontjuk, elérhetőségük kiváló. A bal oldalon van még ajtó mögé rejtve az adatcsatlakozó, piros pont jár a szabványosságért, microUSB csatit kapunk. Jobb oldalon a kamera elsütőbillentyűje lakik, míg a felső élre a ki/bekapcsoló/billentyűzár gombja költözött.

Hirdetés

Menürendszer, szoftverek

A GD510 az S-Class UI-t kapta, a menüben beljebb viszont a KP500 almenüi köszönnek vissza, egy kicsit hibrid megoldás, de a sebességre szerencsére nem lehet panasz. A kinetikus görgetőrutin nem sikerült tökéletesre, szereti azokat a menüpontokat kiválasztani, aminél fogva cibáljuk a listákat. Megoldásként oldalt egy körömmel elkapható gördítősáv látható azokon a helyeken, ahol ennek értelme van. A főmenü ikonjai viszont teljesen rendben vannak, sőt, ahogyan az Arena esetében, forgatásra ez is fordul szépen, gyorsan.

LG GD510 LG GD510

A billentyűzárat feloldani a készülék tetején lévő gomb nyomvatartásával, illetve a képernyőn megjelenő gomb hosszan passzírozásával lehet, ízlés szerint. A készenléti képernyőnek androidos módra három oldala van, amelyek között horizontális irányú ujjmozdulattal lehet közlekedni. A főképernyőre és az attól balra esőre widgeteket pakolhatunk ki, ezt alulról, egy erre kijelölt sávból kaphatjuk elő. Jobbra lapozva a sűrűn használt kontaktjainkat gyűjthetjük össze, illetve itt rögtön egy demot láthatunk a LiveSquare szolgáltatásról. Ez röviden annyit tud, hogy a kirakott ismerősöket közös csoportba tudjuk rendezni, és mondjuk mindegyiküknek elküldeni ugyanazt az SMS-t. A widgetek listája elég bőséges, a legkomolyabbal egy szív alakú gyertyát hívhatunk elő, melynek lángját a mikrofonba irányított fújással tudjuk kioltani. Választhatunk más formájú gyertyát is, tortát rakhatunk alá, valamint aláfestő zenét, így akár a Happy Birtday zenéjét hallgathatjuk, miközben a lángot nézzük. Hasznossági faktor? Zéró. Van még itt egy közös Facebook, MySpace, Twitter kliens is, ez sajnos nem működött.

LG GD510 LG GD510

A menü maga jól kezelhető, ugyanazt tudom elmondani, amit az Arena tesztje során leírtunk. Sajnos a kijelző rezisztív volta eleve szűk keresztmetszetet ad a kezelhetőséghez, amit a tervezők megpróbáltak azzal ellensúlyozni, hogy a menürendszer minden pontját úgy alkották meg, hogy ujjal is kezelhető nagyságú legyen. Az eredmény egy kapacitív kijelzőn lenne tökéletes, értelemszerűen a költségek miatt a GD510 esetében ez nem férhetett bele.

LG GD510 LG GD510

A kommunikáció sorban találjuk a névjegyzéket, a hívásinfokat, és az e-mail klienset. A következő sor a szórakozás, itt a kamerát, a játékokat, a galériát, a zenelejátszót, az FM rádiót és a Muvee studio nevű videoszerkesztőt leljük, , lejjebb haladva a kellékek sor következik, itt a böngésző, a Google keresés, a szervező, jegyzettömb, diktafon, és rajztábla alkalmazás lakik, míg a legalsó, beállítás sorban a profilokat, kijelzőbeállításokat, telefonbeállításokat, a Bluetooth és egyéb kapcsolatok beállításait, valamint a képernyőkalibrálást végezhetjük el.

Adatkommunikáció, telefonálás, üzenetkezelés, net

Az adatkommunikációs repertoár sajnos csak átlagos, azt is maximum alulról súrolja. A GSM-modul ugyan négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de adatátvitelre mindössze GPRS-t vagy EDGE-t használhatunk. Kimaradt az UMTS (hogy a HSPA-ról ne is beszéljünk), de a WiFi is. A microUSB csatlakozó és a Bluetooth egyaránt 2.0-s verziószámú, előbbinél ez gyors adatátvitelt jelent, számítógépre kötve a készülék egyrészt töltődik, másrészt használható kártyaolvasóként. A telefonálás minősége teljesen rendben volt, Bluetooth kihangosítóban azonban már nem muzsikált szépen, a túloldalon a Sokol hatást csak a visszhang tudta elnyomni. Ezen még van mit reszelni.

LG GD510 LG GD510

A telefonkönyv kapacitása 1000 név, extra mezőkből elég sok van. A hívásnapló az utolsó 20 esemény adatait tárolja, ezeket egyesített és szeparált nézetben is megtekinthetjük. SMS-ekből 500 darabot tudunk tárolni, az MMS-ek és az elektronikus levelek pedig a körülbelül 42 MB-os belső memóriába kerülnek. Az első hírek szerinti 8 gigabájtos belső memória sajnos nem valósult meg, azonban ha ez kevés, akkor bővíthetjük akár 8 GB kapacitású micoSD kártyával (értelemszerűen SDHC).

LG GD510 LG GD510

A böngésző nem egy nagy durranás. Rontja a helyzetet a viszonylag alacsony elérhető sávszélesség, egyszóval ne akarjuk erőltetni a böngetést a masinával. Természetesen használhatjuk modemként is, de ugyanabba a problémába ütközünk: bár van olyan szolgáltató, aki az EDGE-et szélessávnak próbálja bemesélni, de aki a GD510-et erre akarja használni, az kénytelen lesz azzal szembesülni, hogy ez szemérmetlen hazugság.

Multimédia, napelem, összegzés

A multimédia igencsak felemásra sikeredett. A készülék kamerája 3 megapixeles, fixfókuszos. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2480 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel, sajnos csak 15 fps-el. Beállítási lehetőségek teljesen átlagosak: színeffektusokat, fehéregyensúlyt, éjszakai módot, önkioldót használhatunk, de pozícionáló rács megjelenítésére is lehetőségünk van. Az eredmény elég siralmas - a magas zaj, életlenség, kromatikus aberráció fogalmak jutnak eszünkbe először a látottak alapján. A dinamikatartományról inkább ne is beszéljünk, a vonalélességhez pedig a vonalakat sem fogjuk tudni meghatározni. Gyenge fényviszonyok között a lámpák fényét földöntúli ragyogás vonja körbe.

LG GD510

LG GD510 LG GD510

A zenelejátszónál szembesülünk azzal, hogy lemaradt a szabványos 3,5 mm-es fejhallgatókimenet. Mindezt tetézi, hogy a dobozban kapott füles meglehetősen szerény darab, a hangszínszabályzó segítségével zenehallgatásra ugyan alkalmassá tehető, de örömünket nem igazán lelhetjük benne. A beépített szoftver viszont korrekt: automatikusan megtalálja a memóriakártyán lévő zenéket, azok között ID3 tagek alapján tud szűrni, és a háttérben is fut. Ilyenkor a megfelelő widgettel irányítható. A rádióhallgatáshoz szintén szükségünk lesz a fülesre, ez utóbbi RDS képes. Kihangosítva nem túl hangos, de legalább nem torz a hangszóróból érkező muzsika.

LG GD510
[+]

Az LG érzésem szerint a Samsungnak kívánt valamelyest visszavágni a GD510-el. A hátlap helyett felpattintható napelemes egység jó marketingfogás, hatékonysága engem nem igazán győzött meg. Valószínűleg komoly bajban lehet a koreai faipar, mivel a hátlap felrakását egy új widgettel hálálja meg, itt Samsungos módra számolhatjuk az általunk megmentett fák számát, amihez mindössze gyalogolnunk kell autózás helyett. Sajnos nem tudtam egyetlen lépést sem megtenni, pedig meráztam rendesen. A doboz újrahasznosított mivolta, meg a szójafesték hivatott igazi koreai zöldséggé tenni, nos, ez azért inkább marketing, mint valós környezetbarátság.

LG GD510
[+]

Az akkumulátor kapacitása 900 mAh: az LG adatai szerint az üzemidő akár 360 óra lehet, a gyakorlatban 2-3 napig nagy biztonsággal meghajtja a készüléket. Jótékony hatással van erre a hiányzó 3G, GPS és a WiFi is.

Értékelés: LG GD510
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Az LG GD510 barátságos készülék, kellemes méretekkel, teljes érintőképernyővel (várjuk a modell kapacitív ablakkal szerelt verzióját), hiányzik azonban a nagyobb adatátviteli sebesség, amit a WiFi hiánya még fájóbbá tesz. A napelemes hátlap az LG szerint tíz perc napoztatással plusz három óra készenléthez juttathatja a tulajdonosát, ezt én a gyakorlatban sajnos nem tapasztaltam. Jelenleg függetlenül több, mint ötvenezer forintot kell leszurkolni egy GD510-ért, ami érzésem szerint egy kicsit sok, de a zöld készülékeknél ez mindig így van. Öröm az ürümben, hogy itt nem olyan veszélyes a környezettudatosságért elkért pluszpénz, a GD510 reális ára véleményem szerint negyvenezer forint körül lenne, tehát "csak" egy tízes kerül rá, ami a napelemes hátlapért akár egy elfogadható összes is lenne, ha az tényleg töltené a készüléket. Reméljük, hogy bekerül a szolgáltatók kínálatába, és azzal helyére kerül majd az ára. Egy plecsnit addig is kap.

LG GD510 Pop

Gubro

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG GD510 Pop
LG GD510 Pop Általános
Technológia GSM
Méret 97.8 x 49.5 x 11.2 milliméter
Tömeg 87 gramm
Színvariációk fekete, ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 295 kB
Belső memória ~42 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC) maximum 8 GB
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform LG S-Class UI
WAP / HTML böngésző 2.0 / van
E-mail kliens van
Java van, MIDP 2.0
Játékok 2 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, MySpace, Twitter kliens
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel) 15 fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van (csak alapsémák)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 900 mAh
Készenléti idő 360 óra
Beszélgetési idő 3 óra 20 perc
Egyebek
Napelemes hátlap (opcionális)
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés