LG G5 - ismerősökkel az ismeretlenbe

Külső, kijelző és modulok

Objektív standardok szerint tesztelünk, de az ízlésünk azért nekünk is különbözik, és a barcelonai MWC-re kilátogató csapatunkból nekem tetszett a legjobban a G5 külleme. Fekete és világos részeivel elölről szokatlan, a markáns kamerarésszel a túloldalon még inkább az, és messziről nézve titok övezi az anyaghasználatot – mégis van valami vagány a G5 megjelenésében, ami egyszerre szokatlan és hű a felmenőkhöz. A legfőbb különbséget talán az 5,5 hüvelykes kijelzőről 5,3-asra való leváltás jelenti, és az első vitatémát alighanem a méretek fogják szolgáltatni. A G5 ugyanis magasabb (149,4 mm) és nehezebb (159 g) bőrhátú elődjénél a képernyő zsugorítás ellenére, bár keskenyebb (73,9 mm) és vékonyabb (7,7 mm). Így aztán teljesen másmilyen a fogása. Jobb.

Az LG G5 a LeTV Le 1s felett
Az LG G5 a LeTV Le 1s felett [+]

Az ívesebbre vett sarkak mindenképpen hozzájárulnak a kézkomforthoz a szögletesebb G4 után, ám annyira azért vastagok lettek a kávák, hogy hiába nem phablet az újdonság, annak érezni, így az egykezes használathoz a férfikéznek is tornáznia kell, az elrejthető virtuális kezelőgombok ráadásul megmaradtak. Csökkenti a kényelemérzetet, hogy bár a hátlap és az oldalkeret is le lett kerekítve, a kettő találkozásánál meghagyott, nyers fém csík éles, amit az ember tenyere érez meg a leginkább, bár ez éppenséggel megszokható.

A védőüveg a G5 tetején enyhén ívesre lett véve
A védőüveg a G5 tetején enyhén ívesre lett véve [+]

Komolyabb viták övezik az anyaghasználatot, amire az LG-nek sajtóközleményben kellett reagálnia. A remekül összerakott ház oldalt a fémes hűvösséggel jelzi a felhasznált anyag típusát, a hátlap ugyanakkor puhább, érzésre inkább plasztik. Olyan tesztelő is akadt a YouTube-on, aki a külső burkolatot elkezdte lekaparni, és csak kaparta és kaparta – a valóban alumínium hátlap ugyanis vastag, mikrodizált alapozást és festést kapott (elvileg fém részecskék is vannak benne) – annyira vastagot, hogy a várt, hűvös hatás tenyérbe véve elmarad. Ez lenne a „hátrány” – az előnye viszont az, hogy sikerült az antennáknak meghagyott műanyag sávok esztétikaromboló megoldását kikerülni: a hátlap egységes borítást kapott. Az a jövő zenéje, hogy a tekintélyes mennyiségű festés hogyan állja majd a kopáspróbát, azt viszont kiszúrtuk (és most tényleg kukacoskodunk), hogy nem mindenhol egyenletes a bevonat vastagsága. A kameralencsék mellett például érezni (és bizonyos fénytörés esetében látni is) a mögötte rejlő antennacsíkok hupliját, és bukkant fel videó az interneten, ahol a dolog jelentősebb volt.

Immáron ujjlenyomat-olvasó is van a hátlapon, a bekapcsoló billentyűbe építve
Immáron ujjlenyomat-olvasó is van a hátlapon, a bekapcsoló billentyűbe építve [+]

A modulokat és a telepet alulról, egy apró mechanikus gomb lenyomása után előhúzni, erőlködni nem kell hozzá. A kamera és az audio toldalék használatához mindenekelőtt át kell rájuk pattintani a telepet, és utána ugyanolyan könnyed mozdulattal a cseremodult visszatolni – klikkelő hang jelzi, hogy minden a helyére került. Maga a mechanizmus elég stabilnak tűnik, ám az illesztés nem tökéletes: a tesztkészülék esetében, a hátlap felől nézve balra mintha kevesebb hézag maradt volna a találkozóponton, mint az átellenes oldalon. A moduláris részt ráadásul némi erőhatásra mozgatni lehet a fémházhoz képest, nem éppen kellemes hangok kíséretében. Alul kapott helyet az USB-C port és a multimédiás mono hangszóró, felül pedig a fülhallgató-kimenet és az infraport.

Az LG Cam Plus 1200 milliamperórával növeli a telepméretes és megkönnyíti a fogást fényképezéskor
Az LG Cam Plus 1200 milliamperórával növeli a telepméretes és megkönnyíti a fogást fényképezéskor [+]

Jelenleg két modul (angolul friend, a magyar termékoldal szerint „ismerős”) érhető el a G5-höz, és az egyiket a bevezető akció keretében a készülékhez adják. Ez az LG Cam Plus, amely 1200 milliamperórával toldja meg az akkumulátort, illetve egy fogantyúval, amitől nyilván vastagabb lesz a G5, és éppen ezért a jól tapadó borítással stabilabban tartható fényképezéskor. Akad rajta egy kameraindító, egy kétlépcsős exponáló, egy videofelvevő, egy LED és egy zoomgörgő – a nagyítás digitálisan működik, a két lencse között a szoftver vált. Egy xenon vaku azért odaférhetett volna, mindenesetre a pluszakkumulátor arányosan növeli az üzemidőt, ami a gyakorlatban sok-sok extra kép és videoklip rögzítését teszi lehetővé tapasztalatunk szerint. A szerényebb méretű LG Hi-Fi Plust nem tudtuk még kipróbálni, de élesítettük szentkuti11 kolléga füleit, aki a B & O-val megalkotott, 32 bites Hi-Fi DAC-tól és erősítőtől sokat vár. Még két ismerőse akad a G5 baráti körének: egy USB-n csatlakoztatható, saját kijelzővel rendelkező VR szemüveg (360 VR), és egy dupla 13 megapixeles kamerával felvértezett, Bluetoothon és WiFi-n csatlakozó 360 fokos kamera (360 Cam).

Így csatlakoznak a G5-höz az „ismerősei”
Így csatlakoznak a G5-höz az „ismerősei” [+]

A moduláris megoldás hozadéka a kisebb előlapi képernyőarány és a 2800 milliamperórásra zsugorodott telep. A hangerőgombok ráadásul visszatértek a G5 bal oldalára, ami egyébként nem baj, könnyű kitapintani és lenyomni őket. A nanoSIM és microSD kártyákat a jobb oldalon, a tű segítségével előhúzható tálcával lehet a masina bendőjébe csúsztatni. A bekapcsoló maradt ideális helyen hátul, és ujjlenyomat-olvasóval bővült a tudása. Felette egy 16 megapixeles hagyományos, illetve egy 8 megapixeles nagylátószögű optika pillantható meg a lézeres fókusz, a ledes villanó és a színspektrum (CCS) szenzor kíséretében. Az előlapra a fénymérő, a közelségérzékelő, a 8 megapixeles kamera, a beszélgetési hangszóró és az értesítési LED került, az LG logós sáv alul textúrázott mintázatot kapott. A kijelzőt Gorilla Glass 4-es üveglap védi, amely nem oldalt, hanem felül kapott némi ívet. Ez ad egy kis vizuális extrát a megjelenésnek, szemből egyébként kifejezetten mutatós a G5. Az viszont nem túl kellemes, hogy a védőüveg erősebb lenyomására a kijelző némi foltosodással reagál, nem jelentős a dolog, de találkoztunk már ridegebb megoldással.

A megjelenítő tűéles, jó fényerejű, ám nem hibátlan
A megjelenítő tűéles, jó fényerejű, ám nem hibátlan [+]

Kijelző-teszt
Mérés LG G5 Xiaomi Mi 5 Samsung Galaxy S7 Huawei P9
Fehér fényerő 423 nit + extra 553 nit 563 / 777 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 4 nit 0,7 nit 1,85 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,19 nit 0,27 nit 0,09 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 2224:1 2046:1 8656:1 1704:1
Színhőmérséklet 8345 K 7403 K + kézi 7722 / 6611 K 7440 / 6655 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Bár a képátló 5,3 hüvelykesre csökkent, a főszereplő elöl azért a 1440 x 2560 pixeles, továbbfejlesztett Quantum IPS panel, amely 554 ppi-s képpontsűrűségével minden tartalmat, képet és szöveget tűélesen jelenít meg. A maximális fényerő jó, napfény alatt pedig a gyártó szerint akár 800 nites extra is elérhető (ezt az LG napfényérzékeny üzemmódnak nevezi, de nem kell attól tartani, hogy a G5 leég). Ezzel csak az a gond, hogy ha a fénymérő nem néz közvetlenül a napba, a kijelző nem világosodik fel kellően, például fotózáskor. Az éjjeli fényerő még éppen elég sötét a hosszabb olvasgatáshoz a takaró alatt. A kalibráció sajnos szemre és mérés alapján is kékes lett, korrekcióra nincs mód, és bár oldalra fordítva a kijelzőt a színek nem torzulnak, viszonylag gyorsan csökken a fényerő, ami kinti fényképezésnél megint csak nehezíti az ember dolgát. A színek élénksége is lehetne egy hajszálnyival magasabb. Az érintési érzékenység kiváló, a rezgőmotor pedig elég erős. Az biztos, hogy megosztó küllemet kapott a G5, úgy méretben, mint anyaghasználatban és moduláris funkciójában, az viszont biztosan jó a vásárlónak, hogy a tucatmegjelenés helyett valami igazán különlegeset is választhat – ez viszont a fenti kompromisszumokkal jár.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés