LG G5 - ismerősökkel az ismeretlenbe

Bevezető

Legyen bármilyen népszerű egy széria a techvilágban, egy annyira kiélezett csatában, mint az okostelefonok terepe, ahol manapság százezer forint alatt is lehet minden szempontból jól használható mobilt fogni, néhány évente meg kell nyomni a reset gombot, és valami merőben mással felfokozni a közönség érdeklődését. Elég csak a másik koreai óriás tavalyi két csúcskészülékét felidézni, vagy a boomsoundos konkurens legújabb ajánlatát – valami szokatlant mindig érdemes kitalálni, hátha trendmeghatározó lesz. Bár az LG tavaly a bőr hátlappal felfrissítette a G2 óta magabiztosan szereplő vonalat, nagy vonalakban a régi receptet tökéletesítgették.

A G5-tel az LG-nél minden megváltozott
A G5-tel az LG-nél minden megváltozott [+]

Eljött azonban az idő a váltásra, kezdve mindjárt az anyaghasználattal, ami köré a G5 változásait felépítették. Manapság ugyanis szinte alapvetővé vált a fémházas, esetleg fém/üveg kivitel, hátrahagyva a plasztik borítású, drága mobilok korát. Mindez azonban a legtöbb esetben az akkumulátorok elzárását jelenti a unibody készülékházban. Ez addig nem gond, ha az üzemidő rendben van és a farzsebben lapul egy hordozható töltő, fillérekért kapni manapság ilyet. A telepek azonban egy idő után elfáradnak, és nem egyszerű vagy olcsó garancián túl kicserélni. Az LG mérnökei ezért azt a feladatot kapták, hogy alkossanak meg egy fémházas masinát, mégis pörköljenek oda a konkurenciának azzal, hogy az akkumulátor cserélhető marad. Ez sikerült, és a megoldás megnyitotta az utat a moduláris telefonok új korszaka felé.

Merőben más a G5, mint bőr hátlapos, szögletesebb elődje
Merőben más a G5, mint bőr hátlapos, szögletesebb elődje [+]

A telepet alulról lehet kihúzni az alsó kávával egyetemben, és ez utóbbi lecserélhető máris két külön megvásárolható toldalékra: az egyik egy kamerafogantyú extra teleppel és gombokkal, a másik pedig egy Hi-Fi modul, hiszen a fülesre menő hangminőség is rendkívül fontos manapság, amikor egy okostelefon sokféle kütyüt egyesít. Ha a közönség harap a moduláris G5-re, és túlteszi magát azon, hogy a készülék képernyőkávái megnőttek és víz alá sem szabad meríteni, úttörő lehet LG megoldása az összelegózható mobilok újabb trendjében, ám ezzel még messze nem értünk új zászlóshajójuk érdekességeinek a végére.

A LG idei és tavalyi csúcsmodellje hátulról meglehetősen különböző
A LG idei és tavalyi csúcsmodellje hátulról meglehetősen különböző [+]

A dupla hátlapi kamera egy sima és egy nagylátószögű lencsével, illetve a fémház szokatlanul vastag festése, ami elrejti az antennavonalakat, szintén friss ötletként pattant ki a koreaiak koponyájából, de azért sikerült a tradíciókat is tiszteletben tartani: a G2-t megidéző sarokívek, az előlapi, alsó LG logó és a hátlapi bekapcsológomb összetéveszthetetlenül a G-sorozat ismertetőjegyei, csak éppen körülöttük változott meg minden. A csomagolás ügyesen reflektál a benne lapuló, moduláris készülékre: a széthajtható, zöld belső részt ugyanis ugyanúgy alulról kell kihúzni, mint a G5 akkumulátorát. és még a mobilt és modulját is rányomtatták a burkolatra, hogy kicsomagoláskor a cserére kondicionálják a felhasználót.

A G5 doboza is „moduláris”
A G5 doboza is „moduláris” [+]

A Speedshoptól kapott dobozka egy agybadugós mikrofonos fülest, egy USB Type-C kábelt, egy 1,8 amperes 5 / 9 voltos gyorstöltőt, egy SIM-tűt és némi leírást rejt – egy ujjlenyomatgyűjtő fólia már a mobilon van. Mondanunk sem kell, hogy már a 2800 milliamperórás energiaforrás is a fémházban lapul, így kidobozolás után az ember azonnal megkezdheti az ismerkedést ezzel a formabontó csúcskészülékkel.

Külső, kijelző és modulok

Objektív standardok szerint tesztelünk, de az ízlésünk azért nekünk is különbözik, és a barcelonai MWC-re kilátogató csapatunkból nekem tetszett a legjobban a G5 külleme. Fekete és világos részeivel elölről szokatlan, a markáns kamerarésszel a túloldalon még inkább az, és messziről nézve titok övezi az anyaghasználatot – mégis van valami vagány a G5 megjelenésében, ami egyszerre szokatlan és hű a felmenőkhöz. A legfőbb különbséget talán az 5,5 hüvelykes kijelzőről 5,3-asra való leváltás jelenti, és az első vitatémát alighanem a méretek fogják szolgáltatni. A G5 ugyanis magasabb (149,4 mm) és nehezebb (159 g) bőrhátú elődjénél a képernyő zsugorítás ellenére, bár keskenyebb (73,9 mm) és vékonyabb (7,7 mm). Így aztán teljesen másmilyen a fogása. Jobb.

Az LG G5 a LeTV Le 1s felett
Az LG G5 a LeTV Le 1s felett [+]

Az ívesebbre vett sarkak mindenképpen hozzájárulnak a kézkomforthoz a szögletesebb G4 után, ám annyira azért vastagok lettek a kávák, hogy hiába nem phablet az újdonság, annak érezni, így az egykezes használathoz a férfikéznek is tornáznia kell, az elrejthető virtuális kezelőgombok ráadásul megmaradtak. Csökkenti a kényelemérzetet, hogy bár a hátlap és az oldalkeret is le lett kerekítve, a kettő találkozásánál meghagyott, nyers fém csík éles, amit az ember tenyere érez meg a leginkább, bár ez éppenséggel megszokható.

A védőüveg a G5 tetején enyhén ívesre lett véve
A védőüveg a G5 tetején enyhén ívesre lett véve [+]

Komolyabb viták övezik az anyaghasználatot, amire az LG-nek sajtóközleményben kellett reagálnia. A remekül összerakott ház oldalt a fémes hűvösséggel jelzi a felhasznált anyag típusát, a hátlap ugyanakkor puhább, érzésre inkább plasztik. Olyan tesztelő is akadt a YouTube-on, aki a külső burkolatot elkezdte lekaparni, és csak kaparta és kaparta – a valóban alumínium hátlap ugyanis vastag, mikrodizált alapozást és festést kapott (elvileg fém részecskék is vannak benne) – annyira vastagot, hogy a várt, hűvös hatás tenyérbe véve elmarad. Ez lenne a „hátrány” – az előnye viszont az, hogy sikerült az antennáknak meghagyott műanyag sávok esztétikaromboló megoldását kikerülni: a hátlap egységes borítást kapott. Az a jövő zenéje, hogy a tekintélyes mennyiségű festés hogyan állja majd a kopáspróbát, azt viszont kiszúrtuk (és most tényleg kukacoskodunk), hogy nem mindenhol egyenletes a bevonat vastagsága. A kameralencsék mellett például érezni (és bizonyos fénytörés esetében látni is) a mögötte rejlő antennacsíkok hupliját, és bukkant fel videó az interneten, ahol a dolog jelentősebb volt.

Immáron ujjlenyomat-olvasó is van a hátlapon, a bekapcsoló billentyűbe építve
Immáron ujjlenyomat-olvasó is van a hátlapon, a bekapcsoló billentyűbe építve [+]

A modulokat és a telepet alulról, egy apró mechanikus gomb lenyomása után előhúzni, erőlködni nem kell hozzá. A kamera és az audio toldalék használatához mindenekelőtt át kell rájuk pattintani a telepet, és utána ugyanolyan könnyed mozdulattal a cseremodult visszatolni – klikkelő hang jelzi, hogy minden a helyére került. Maga a mechanizmus elég stabilnak tűnik, ám az illesztés nem tökéletes: a tesztkészülék esetében, a hátlap felől nézve balra mintha kevesebb hézag maradt volna a találkozóponton, mint az átellenes oldalon. A moduláris részt ráadásul némi erőhatásra mozgatni lehet a fémházhoz képest, nem éppen kellemes hangok kíséretében. Alul kapott helyet az USB-C port és a multimédiás mono hangszóró, felül pedig a fülhallgató-kimenet és az infraport.

Az LG Cam Plus 1200 milliamperórával növeli a telepméretes és megkönnyíti a fogást fényképezéskor
Az LG Cam Plus 1200 milliamperórával növeli a telepméretes és megkönnyíti a fogást fényképezéskor [+]

Jelenleg két modul (angolul friend, a magyar termékoldal szerint „ismerős”) érhető el a G5-höz, és az egyiket a bevezető akció keretében a készülékhez adják. Ez az LG Cam Plus, amely 1200 milliamperórával toldja meg az akkumulátort, illetve egy fogantyúval, amitől nyilván vastagabb lesz a G5, és éppen ezért a jól tapadó borítással stabilabban tartható fényképezéskor. Akad rajta egy kameraindító, egy kétlépcsős exponáló, egy videofelvevő, egy LED és egy zoomgörgő – a nagyítás digitálisan működik, a két lencse között a szoftver vált. Egy xenon vaku azért odaférhetett volna, mindenesetre a pluszakkumulátor arányosan növeli az üzemidőt, ami a gyakorlatban sok-sok extra kép és videoklip rögzítését teszi lehetővé tapasztalatunk szerint. A szerényebb méretű LG Hi-Fi Plust nem tudtuk még kipróbálni, de élesítettük szentkuti11 kolléga füleit, aki a B & O-val megalkotott, 32 bites Hi-Fi DAC-tól és erősítőtől sokat vár. Még két ismerőse akad a G5 baráti körének: egy USB-n csatlakoztatható, saját kijelzővel rendelkező VR szemüveg (360 VR), és egy dupla 13 megapixeles kamerával felvértezett, Bluetoothon és WiFi-n csatlakozó 360 fokos kamera (360 Cam).

Így csatlakoznak a G5-höz az „ismerősei”
Így csatlakoznak a G5-höz az „ismerősei” [+]

A moduláris megoldás hozadéka a kisebb előlapi képernyőarány és a 2800 milliamperórásra zsugorodott telep. A hangerőgombok ráadásul visszatértek a G5 bal oldalára, ami egyébként nem baj, könnyű kitapintani és lenyomni őket. A nanoSIM és microSD kártyákat a jobb oldalon, a tű segítségével előhúzható tálcával lehet a masina bendőjébe csúsztatni. A bekapcsoló maradt ideális helyen hátul, és ujjlenyomat-olvasóval bővült a tudása. Felette egy 16 megapixeles hagyományos, illetve egy 8 megapixeles nagylátószögű optika pillantható meg a lézeres fókusz, a ledes villanó és a színspektrum (CCS) szenzor kíséretében. Az előlapra a fénymérő, a közelségérzékelő, a 8 megapixeles kamera, a beszélgetési hangszóró és az értesítési LED került, az LG logós sáv alul textúrázott mintázatot kapott. A kijelzőt Gorilla Glass 4-es üveglap védi, amely nem oldalt, hanem felül kapott némi ívet. Ez ad egy kis vizuális extrát a megjelenésnek, szemből egyébként kifejezetten mutatós a G5. Az viszont nem túl kellemes, hogy a védőüveg erősebb lenyomására a kijelző némi foltosodással reagál, nem jelentős a dolog, de találkoztunk már ridegebb megoldással.

A megjelenítő tűéles, jó fényerejű, ám nem hibátlan
A megjelenítő tűéles, jó fényerejű, ám nem hibátlan [+]

Kijelző-teszt
Mérés LG G5 Xiaomi Mi 5 Samsung Galaxy S7 Huawei P9
Fehér fényerő 423 nit + extra 553 nit 563 / 777 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 4 nit 0,7 nit 1,85 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,19 nit 0,27 nit 0,09 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 2224:1 2046:1 8656:1 1704:1
Színhőmérséklet 8345 K 7403 K + kézi 7722 / 6611 K 7440 / 6655 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Bár a képátló 5,3 hüvelykesre csökkent, a főszereplő elöl azért a 1440 x 2560 pixeles, továbbfejlesztett Quantum IPS panel, amely 554 ppi-s képpontsűrűségével minden tartalmat, képet és szöveget tűélesen jelenít meg. A maximális fényerő jó, napfény alatt pedig a gyártó szerint akár 800 nites extra is elérhető (ezt az LG napfényérzékeny üzemmódnak nevezi, de nem kell attól tartani, hogy a G5 leég). Ezzel csak az a gond, hogy ha a fénymérő nem néz közvetlenül a napba, a kijelző nem világosodik fel kellően, például fotózáskor. Az éjjeli fényerő még éppen elég sötét a hosszabb olvasgatáshoz a takaró alatt. A kalibráció sajnos szemre és mérés alapján is kékes lett, korrekcióra nincs mód, és bár oldalra fordítva a kijelzőt a színek nem torzulnak, viszonylag gyorsan csökken a fényerő, ami kinti fényképezésnél megint csak nehezíti az ember dolgát. A színek élénksége is lehetne egy hajszálnyival magasabb. Az érintési érzékenység kiváló, a rezgőmotor pedig elég erős. Az biztos, hogy megosztó küllemet kapott a G5, úgy méretben, mint anyaghasználatban és moduláris funkciójában, az viszont biztosan jó a vásárlónak, hogy a tucatmegjelenés helyett valami igazán különlegeset is választhat – ez viszont a fenti kompromisszumokkal jár.

Hardver és LG UX 5.0

A 20 nanométeres csíkszélességgel gyártott Snapdragon 810 melegedési és fogyasztási problémái olyan hamar kiderültek tavaly, hogy az LG a G4 esetében inkább visszafogottabb, hatmagos Snapdragon 808 mellett voksolt, így teljesítményhátrányban volt mondjuk egy Galaxy S6-hoz képest. Mindez a múlté: a 14 nanométeres FinFET+ node-on gyártott Snapdragon 820 süvít, a fogyasztást és a hőtermelést pedig kordában tartja. A chipset két 1,6 gigahertzen és két 2,15 gigahertzen maximalizált, 64 bites Kryo magot tartalmaz big.LITTLE elrendezésben. Senki ne ijedjen meg: ez a négy mag borzasztóan erős, ahogy az a teljesítménytesztek pontszámaiból is kiderül, a grafikus feladatokat ellátó Adreno 530 pedig két-háromszor erősebb a G4-nél 3D-ben. Mindehhez bőséges, 4 gigabájt RAM jár (általában 1,3-1,7 gigabájt szabad), és 32 gigabájtos belső tároló (kb. 22 gigabájt érhető el). Emellett microSD kártya is bepattintható, 2 terabájtos limittel, ám az adoptable storage funkció nem támogatott. Ez a friss androidos trükk formázza, titkosítja, és kiterjesztett rendszertárolóvá alakítja az kártyát. Mindezzel csak az a gond, hogy a microSD karik írási-olvasási sebessége és megbízhatósága sehol nincs a mai csúcskészülékek ultragyors tárolóihoz képest, így ne sajnáljuk, hogy a G5-ből ez az opció kimaradt. Nyilván más a helyzet belépőszinten, ahol amúgy sem süvít a rendszer, és szűkös a belső tárhely, itt azonban mindennek a szöges ellentéte az igaz.

Az LG G5 Android 6.0.1-en alapuló rendszerrel indult útjára
Az LG G5 Android 6.0.1-en alapuló rendszerrel indult útjára [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG G5 Samsung Galaxy S7 Huawei P9 Xiaomi Mi 5
Rendszerchip Snapdragon 820 Exynos 8890 HiSilicon Kirin 955 Snapdragon 820
AnTuTu Benchmark 6.x 137651 pont 133027 pont 98904 pont 115756 pont
Vellamo Browser 4484 pont 6686 pont 6711 pont 4257 pont
Vellamo Metal 3459 pont 3383 pont 2885 pont 2968 pont
Geekbench 3 (single) 2310 pont 2138 pont 1718 pont 1918 pont
Geekbench 3 (multi) 5445 pont 6406 pont 6513 pont 4705 pont
GFXBench Man. onscreen 30 fps 27 fps 19 fps 38 fps
GFXBench Man. offscreen 47 fps 40 fps 18 fps 38 fps
GFXBench T-Rex onscreen 55 fps 53 fps 42 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 88 fps 87 fps 40 fps 73 fps

A fenti pontszámok után a napi használat gyakorlata is azt mutatja, hogy a G5 villámgyors lett: az Android 6.0.1-en alapuló, remekül optimalizált LG Optimus UX 5.0 szélsebesen kezeli az alkalmazásokat, minden pik-pakk betölt, nincs semmi görgetési késedelem vagy bizonytalanság, egyszerűen szuper a tempó. A játékok is remekül elfutnak, egy Asphalt 8 tökéletesen, egy Real Racing 3 már kevésbé (ahogy az az Adreno IGP-k esetében ennél a címnél megszokott), komolyabb melegedés egyáltalán nem jellemző. Napfény alatt fotózva a nagy sárga égitest nyilván rátol a festett fémházra néhány Celsius fokot, de az ilyenkor sem forrósodik fel. Alapból be van kapcsolva egyébként a játékoptimalizáció nevű trükk, ami a felbontás és a képfrissítés oldaláról próbál az erőforrásokkal takarékoskodni.


[+]

Kezdjük a legfőbb szoftveres változással: az Android 6.0.1-en alapuló UX hátrahagyta az alkalmazásmenüt, azaz minden ikon és widget a főoldalakon kap helyet 4 x 4-es, 4 x 5-ös vagy 5 x 5-ös kiosztásban. A menü csak a nagy betűméretű, látási nehézségekkel küszködőknek megalkotott EasyHome kezdőképernyővel varázsolható vissza, illetve egy alternatív launcherrel, ilyen az LG lomhán működő alkalmazásboltjából (SmartWorld) elérhető régi, 4.0-s UX. Furcsa inkonzisztencia, hogy az alkalmazásmenü az egyik kezdőlapi megjelenéssel elérhető, a másikkal meg nem, mintha a gyártónál sem tudták volna eldönteni, hogy megszabaduljanak-e tőle, vagy megtartsák.


[+]

Máskülönben a főoldal ismerős látványt nyújt: alulra öt ikon fér, a kombinált értesítési- és kapcsolópanelt felülről lehet lerántani, a kezdőoldal hosszú nyomással vagy csiptetőmozdulattal rendezhető át. Ugyanitt témákat és betűtípusokat is ki lehet választani, Smart Bulletin néven pedig egy egész oldalas, kártyaszerű widget is elérhető jobbra simítva. Itt az LG Health aktivitáskövető, a naptár, a zene, a távirányító, az Evernote és egy-két másik minialkalmazás érhető el, függőlegesen lehet közöttük görgetni. Az alkalmazásváltó kártyapakliszerűen pörgethető, és változás, hogy az osztott képernyős mód immáron nem része a rendszernek, és az ablakos QSlide megjelenést sem innen, hanem a támogatott alkalmazásokon belül kell aktiválni. A QuickRemote távirányítót már említettük, azt viszont még nem, hogy az infra tanítható, így a listában nem szereplő készülékeket és eszközöket is lehet vele kezelni, a programozáshoz csak az eredeti távirányítót a G5 felé kell tartani, és a mobil a kívánt jeleket elsajátítja. Ez még mindig roppant hasznos, és szemben egynémely riválissal, nem maradt ki.


[+]

Újdonság a mindig aktív kijelző, és ha már G5 vs. S7, az IPS technológia ellenére az LG megoldása fogyasztja a kevesebbet. Ha az always-on display aktív (alapból az), mindig (bár elég sötéten) látható az óra, a dátum és az elmulasztott értesítések egy-egy ikonja. Az értesítések tartalma persze nem, ahhoz duplán kell koppintani a képernyő felébresztésére. Két érintéssel egyébként nem csak felébreszteni, hanem lezárni is lehet a kijelzőt, méghozzá a kezdőoldalról. A képernyőzár legújabb funkciója természetesen az ujjlenyomat-olvasóhoz kötődik, melynek beüzemelése előtt valamiféle alternatív védelmet be kell állítani arra az esetre, ha a szenzor vagy az ujjunk nem működne megfelelően. Ezt követően 7-8 érintéssel meg lehet tanítani egy-egy ujjmintát, és a dolog az apró, kellemes lenyomású hátlapi gomb ellenére is villámgyorsan és hatékonyan működik, bármilyen szögből. Az olvasás érintésalapú, és a megkezdéséhez elég az ujjat a szenzorra helyezni, a billentyűt nem kell lenyomni. A biometrikus védelem bevethető a mobilos fizetéshez és a galéria, illetve a QuickMemo+ jegyzetelő tartalmainak zárolásához is.

Szoftverek

Bevet az LG még jó pár szoftveres trükköt, így lezárt képernyőnél duplán nyomva a hangerő fel gombra a jegyzetelő, a hangerő le billentyűre pedig a kamera indul, pillanatok alatt. Smart settings néven lokáció vagy kapcsolódott Bluetooth eszköz szerint automatizálni lehet bizonyos folyamatokat, így a hangprofil váltást, a WiFi-re vagy a Bluetooth eszközre csatlakozást, esetleg bizonyos appok automatikus indítását, mondjuk a Google Térképet az autóba ülve. Az androidos kezelőgombok sorrendje is variálható, és a QSlide lista, az értesítési panel és a jegyzetelő ikonja is elhelyezhető alul – egyszerre legfeljebb öt elem zsúfolható ide. Bár nem rejthető el a kezelősáv mindig, beállítható, hogy az mely alkalmazásokba lépve tűnjön el, amíg alulról felfele simítva elő nem varázsolja a felhasználó.


[+]

Az LG telefonkönyve letisztult és átlátható. A tárcsázóban működik a gyorskeresés és a gyorshívás, a névjegyeket pedig a telefonról, a SIM-ről, a Google-fiókból és más online forrásokból is be lehet hívni, azokat kereszt- vagy vezetéknév szerint rendezni, a szám nélküli tételeket pedig kiszűrni. Rendben működik az email alkalmazás több fiókkal, akárcsak az SMS-küldés. Az LG billentyűzet széles körben testreszabható, témázható, méretezhető, akad QWERTZ kiosztás, egykezes elrendezés, magyar ékezetek, szójavaslatok és számsor is. A gépelés kényelmes vele.


[+]

Az Android 6.0-tól kezdve egyesével testreszabhatók az alkalmazások engedélyei, az LG ezen felül az energiatakarékossághoz, a memória-menedzsmenthez, a tárhely-használathoz és a biztonsági mentéshez is mellékelt egy-egy hasznos appot. A RemoteCall Service az ügyfélszolgálattal segít felvenni a kapcsolatot. A Törölt alkalmazások nevű app lehetővé teszi a... na vajon? A törölt alkalmazások visszaállítását, maximum 24 órán belül. Az LG-s témák és saját alkalmazások a már említett SmartWorlddel kezelhetők, a G5 ismerősei (moduljai és kiegészítői) pedig a Friends Managerrel. Ezt miért nem fordították le Ismerőskezelőre? Minden nyelven idétlen kissé.


[+]

A naptár napi, heti, havi, éves és listás rendszerben képes rendezni az eseményeket, a Google-szinkronizálás adott. A fájlkezelő a helyben tárolt állományok mellett a Drive, Box, Dropbox és OneDrive felhőtárhelyeket is képes kezelni, ugyaninnen a számítógéppel is kapcsolat létesíthető (LG AirDrive). Az eszközök közül elérhető az óra, az időjárás, a számológép, a feladatlista, a diktafon és a letöltés-kezelő. Az LG Health a felhasználó napi aktivitását hivatott követni. Itt az alapvető adatok (kor, magasság, testsúly) megadása után követhető a napi lépésszám, a futás, a lépcsőzés, a túrázás, a kerékpározás és a görkorcsolyázás(!). Az adatok megoszthatók a Google Fittel. És ha már Google, a szokásos hivatalos alkalmazásgarnitúra elérhető a Térképtől kezdve a Keresőn és a Gmailen át a Drive-ig. A harmadik féltől a Facebook, az Instagram és az Evernote került fel.


[+]

A böngészési feladatokat alapból a Chrome végzi, amellyel minden honlap pillanatok alatt betölthető és akadozások nélkül pörgethető, így aztán órákig lehet szörfölgetni a tűéles képernyőn. A szoftver képes szinkronizálni a Google-höz tartozó kedvenceket és keresési előzményeket, akad inkognitó böngészés, keresés az oldalakon, váltás asztali nézetre, nyomatás és megosztás. Hiányzik viszont a zoomalapú sortörés.

Kamerák és multimédia

Remek fotók lőhetők manapság a legjobb mobilokkal, és innovációból is bőven akad, egy dolgot azonban még nem sikerült a vékony készülékbe sűríteni: az optikai zoomot. A gyártók így vagy nagylátószögű lencse mellet döntenek, amely nagyobb teret fog be (így belefér egy méretesebb épület a kompozícióba), vagy szűkebb látószöget választanak (így az épület részleteire jut több pixel). A kettő egyszerre nem megy, hacsak nem két objektívet és szenzort használ az eszköz, és a koreai mérnökemberek pont ezt találták ki. A hátlapon egy 16 megapixeles Sony IMX szenzor lapul f/1,8-as rekeszértékű, normál látószögű lencsével és optikai képstabilizátorral, illetve egy 8 megapixeles modul 135 fokot bezáró, f/2,4-es lencsével. Mindkét kamera 16:9-ben rögzít maximális felbontáson. Hű társ a jó fényerejű ledes villanó, a lézeres autófókusz és a CCS (színspektrum) szenzor, amely a színhűséget hivatott pontosítani. Zoomlencsét tehát a G5 továbbra sem kapott, így marad a digitális nagyítás, ha viszont két ujjal vagy a megfelelő ikonnal kicsinyít az ember, egy idő után az élőkép a nagylátószögű kamerára vált, akár videofelvétel közben.

Az LG G5 dupla hátlapi kamerarendszere
Az LG G5 dupla hátlapi kamerarendszere [+]

A gyorsan induló kameraszoftver három módon működhet. Az egyszerű tényleg az: nincs itt semmi látnivaló, csak a hátlapi kameraváltó és a galéria ikonja, a kép a kijelzőt bárhol megérintve kattan. A 8 megapixeles szelfikamerára ujjhúzással lehet váltani, bármilyen irányban, ilyen jó fotó készíthető vele. Az automata elrendezés pár tucat IQ-val okosabb, itt már van érintőfókusz, módváltó, pár vakufunkció és gyors megosztási lehetőség. Akad panoráma, time-lapse és lassított felvétel, effektek, HDR és pár pár kreatív opció a kamerák összehangolásával. A gyors videó móddal például három másodpercek snittekből álló kisfilmet lehet összeállítani nem túl jó minőségben, a multi nézet pedig két vagy akár mindhárom kamera képével képes rögzíteni fotót és videót (katt). Ez kétféleképpen történhet: vagy egy időben vesz fel mindhárom, vagy egymás után, és a rendszer összegyúrja. A két hátlapi kamera képe egymásra dobható, és a nagylátószögű kerethez halszemoptika effekt, színtelenítés, sötétítés és elmosás is választható, válogattunk párat ezekből a lehetőségekből.


A manuális kameramód [+]

A hobbifotósok persze a manuális módhoz nyúlnak majd, hiszen itt a fehéregyensúly (csúszka), a vakumód, a fókusz, az expozíció (+- 2 Fé), az érzékenység (ISO50-3200) és a záridő (1/3200 - 30 mp) is széles körben paraméterezhető, plusz akadnak rácsvonalak, időzítő és hisztogram is. Opció a dng nyersfájlba való mentés mindkét kamera esetében, ami remek hír. Üröm az örömben, hogy a V10 manuális videofunkciói érthetetlen okokból kimaradtak, de legalább a Manual Camera-féle camera2 API-n alapuló szoftverek elindulnak. Videofelvétel legfeljebb 4K-ban rögzíthető mindkét kamera esetében (egy kis és egy nagylátószögű példa), remek képminőséggel – a kislátószögűhöz szoftveres és optikai stabilizálás is választható. Lassított felvétel 120 fpssel lőhető, papíron 720p-ben – szemre viszont inkább felskálázott 480p-nek tűnik a végeredmény.

Nappal remek fotók készíthetők a 16 megapixeles kamerával, a dinamikatartomány átlag feletti, a fehéregyensúly nagyon pontos, a vonalélesség pedig kiemelkedő, bár észrevehető zajmentesítés és némi túlélesítés a képeken, a makrók elmosott részleteit érdemes megtekinteni erre vonatkozóan. Ez néha kissé festményszerű hatást ad a legfinomabb részleteket szemlélve, főleg HDR-ben, ám bőven jut A4-es nyomtatásra alkalmas képinformáció. A 8 megapixeles, nagylátószögű felvételek már inkább közepes vonalélességgel, a széleken észrevehető elmosódással, némi kromatikus aberrációval és közepes dinamikával készülnek, de azért nappal ilyen képekből is szép számmal kerülhet az albumba. A Huawei mindenesetre meglépte, hogy a P9 mindkét szenzora ugyanolyan jó minőségű legyen, és szívesen láttunk volna a G5 másodlagos optikája mögött is egy 16 megapixeles lapkát. Makrók 7-8 centimétertől lőhetők átlagos részletgazdagsággal. Az egyébként villámgyors autofókusz nem mindig pontos ilyenkor, és a kézi fókuszálás esetében is előfordult, hogy a kinézett részletre két-háromszor kellett tapizni az élőképen.

Este jól jön a 16 megapixeles modul nagy fényerejű lencséje, hogy automata módban is egész jó fényképek készüljenek megbízható fókusz és fehéregyensúly mellett, már komolyabb zajmentesítéssel és túlélesítéssel. A remek optikai képstabilizátor kézi módban fél másodpercig segíthet megtartani az záridőt, így sok-sok részlet előcsalható a sötétből. A 8 megapixeles kamera viszont gyengélkedik, automatikus módban legalábbis mindenképp – egyszerűen kevesebb fény jut az apróbb szenzorra, és kézi módban is sokkal kevésbé élesek az eredmények, részben az f/2,4-es optikának köszönhetően. Egy adag raw fotót is lőttem, ami pár érdekes megfigyeléssel járt. A 16 megapixeles eredmények a szélek fele már mutatnak az optikának köszönhető részletveszteséget, és alacsony érzékenység mellett is felbukkan némi színes zaj az árnyékosabb területeken, ami magyarázat lehet a szokásosnál kövérebb szoftveres utómunkára. A színes zaj a nagylátószögű dng felvételeken jelentősebb, akárcsak a perspektivikus torzítás és az elmosódás. Az viszont bizonyos, hogy a G5 kamerái sok-sok helyzetre nyújtanak gyors megoldást, és a kreatív fantáziát is szabadjára lehet engedni. Kíváncsiak várjuk, hogy a normál és a nagylátószögű lencse után a folytatásban felkerül-e egy teleszkópos optika, hogy teljes legyen a paletta.

Az LG zenelejátszója előadók, albumok, műfajok, számok, listák és mappák szerint rendezi a helyben tárolt állományokat, amelyek közül mindent elindít a lejátszó, wma és flac kiterjesztéseket beleértve. Hangszínszabályzó és hangeffektusok is elérhetők, és FM-rádió is akad, amely füles csatlakoztatásával bízható működésre. A gyári videolejátszó a DivX-től kezdve az Xviden és a feliratokon az AC3 hangig mindent meghajt, a 4K-s tesztfájlok is elfutnak. A képernyő egyik oldalán csúsztatva az ujjat a fényerő, a másikon a hangerő állítható. Ablakos nézet is elérhető.


[+]

A készülék alján elhelyezett, ezért könnyen eltakarható hangszóró kiemelkedő hangerőre képes, így a bejövő hívást a 3-as metrón zötykölődve is hallani fogják jó páran. A maximum fele ugyanakkor már erősen torzítanak a dallamok, így 2-3 lépéssel érdemes lejjebb szabályozni a jobb minőségért, ilyenkor némi mély hang is előbújik az apró vájatokból, ha nem is boomsoundos mennyiségben. A fülesre menő hangminőséget rendben találtuk, kihallható zaj vagy sztereó áthallás nem volt jellemző, komolyabb fejhallgatóra átlagos maximális hangerő jutott. Ennél hangosabbhoz és tisztábbhoz alighanem szükség lesz a B & O közreműködésével megalkotott Hi-Fi DAC modulra, amit igyekszünk majd mi is letesztelni. A mellékelt agybadugós füles nem túl részletgazdag, főleg középtartományban éreztünk hiányosságot, és az sem segített, hogy egyféle gumiharangot mellékeltek a sokféle felhasználói fülhöz. A fülesnek felvevőgombja van, hangerőszabályzója nincs.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A G5 komplett adatkommunikációs arzenállal rendelkezik, élén a nanoSIM foglalattal. Az elérhető legnagyobb letöltési sebesség Cat.9-es LTE hálózaton 450 Mbps, 3G-n 42 Mbps. A vételi minőséggel nem volt gond, a beszélgetési hangminőséggel pedig mindkét oldalon elégedettek voltunk, zajos helyeken is. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modul jár jó érzékenységű modemmel, Direct és hotspot funkciókkal, Bluetooth-ból 4.2 A2DP-vel, aptX-szel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 Type-C csatlakozással, MTP-vel, OTG-vel és elvileg más készülék töltésének a lehetőségével, amit megfelelő átalakító hiányában nem tudtunk kipróbálni. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdak jeleit is fogja a G5, annyira jól, hogy szobabelsőben, pár méterre az ablaktól is hamar pozicionál, odakint pedig pillanatok kérdése a dolog. Másfél órás futás alatt megbízhatóan sikerült rögzíteni az erdei útvonalat. Az NFC nem maradhatott ki, ami a mobilfizetési szolgáltatások miatt is jó hír, a programozható infra pedig szerencsére bent maradt, és továbbra is tanítható.

A fémház ellenére sem gond a telepcsere
A fémház ellenére sem gond a telepcsere [+]

A moduláris kialakítás nyertesei azok, akik szeretik cserélgetni a telepet, a vesztese viszont az a csoport, amelyik a készülékmérethez képest a lehető legnagyobb akkumulátorra vágyik, márpedig a G5 eltávolítható lítium-ion egysége 3000 milliamperóráról 2800-ra csökkent. Ezzel egy időben persze a képátlón is kicsinyítettek, a Snapdragon 820 és az Android 6.0 pedig számos takarékossági trükköt bevet, az eredmény így átlag feletti, ám semmiképpen nem kiemelkedő üzemidő. Nekem 4-5 órás képernyőidők jöttek össze, amibe a napi rutin mellett bőven belefért fényképezés és némi játék, a készenléti fogyasztás átlagos maradt a mindig aktív kijelzővel is. A telepcserén túl jó hír, hogy a Qualcomm QuickCharge 3.0 szabványt támogató készüléket a gyári, 5 / 9 voltos, 1,8 amperes gyorstöltő 80 perc alatt csurig tankolja, némi melegedés árán. Böngészni közepes fényerőn 11 órán át lehet egy töltéssel, a MinDig TV HD adását pedig 9 órán át streamelni. Bevethető energiatakarékos mód (háttérfolyamatok korlátozása és a mindig aktív kijelző kikapcsolása), a játékoptimalizáció pedig alapból aktív, ez a felbontást és a képfrissítést hivatott visszafogni. Ha cserélhető is a telep, a 159 grammos házba azért beleférhetett volna egy méretesebb, mert átlagos használattal egy-másfél, visszafogottan nyomogatva pedig kétnaponta biztosan etetni kell a G5-öt, hacsak kamerafogantyús ismerős rajta nem csüng állandóan.

Az LG érdekes is, jó is, a moduláris koncepciónak ugyanakkor megvannak a kompromisszumai
Az LG érdekes is, jó is, a moduláris koncepciónak ugyanakkor megvannak a kompromisszumai [+]

Értékelés: LG G5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az LG kockáztatott, és valami merőben mást tett le idén az asztalra, amely jó eséllyel megosztja majd a vásárlóközönséget. A G5 ugyanakkor mindenekelőtt lett, hiszen adott a kitűnő rendszersebesség, az egyedi megjelenés, a remek 16 megapixeles kamera, a megbízható ujjlenyomat-olvasó, a programozható infra, a rengeteg hasznos extra, a vastag festéssel borított fémház és a továbbra is cserélhető akkumulátor, így a tavasz egyik választása lehet a prémiumkategóriában. A külső változások rendre a moduláris kialakításhoz kapcsolódnak, csak nem mindig pozitív az előjel: kisebb lett a képátló, vastagabbak a kávák és szűkösebb a telep. A kameramodullal – elnézést, ismerőssel – persze megtoldható az akkumulátor, a B & O erősítővel pedig a hangminőség javítható, ám visszapattintás után nem illeszkedik az alsó káva a készülékházhoz tökéletesen, és erőhatásra el is mozdítható ahhoz képest. A Quantum IPS panel fényereje jó, a tartalmak pedig tűélesek, a betekintési szögek és a kalibráció viszont hagynak kívánnivalót maguk után, a Gorilla Glass védőüveg ráadásul igencsak vékony lett. A nagylátószögű kamerával lőtt képek nincsenek a normál szenzor és optika szintjén, főleg este látni a különbséget.

Az biztos, hogy az LG eltökélten rendelt mindent a moduláris koncepció alá, egy ponton a kedves olvasónak ugyanakkor fel kell tennie a kérdést: oké az innováció, de nem kerülhetett volna a 159 grammos, méretes házba egy jóval nagyobb telep, és akkor nem kell cserélgetni vagy gyakrabban tölteni? Esetleg az igazán jó minőségű DAC a V10-ből, és akkor nem kell kiegészítőt vásárolni, illetve összeszerelési kompromisszumokat megkötni? Erre nem mi, hanem a vásárlókedv fogja megadni a választ, az viszont nyilvánvaló, hogy a kártyafüggetlenül 230 ezer forinton elstartoló G5 (amelyhez a bevezető akcióban sok helyen a kameramodult is odaadják), eltér a piaci konvencióktól, és ez lehet a sikerének a kulcsa. Persze ezért az eszközért is egy kisebb vagyont kérnek el, és lehetne kívül-belül reszelni a koncepción, a 2016-os LG csúcsajánlat a moduljaival azonban olyat kínál, amit senki más, és a változatosság a felhasználónak csak jó hír. Mint okostelefon, a G5 előrelépett az elődjéhez képest, és a fémház ellenére cserélhető maradt a telep. Mint úttörő mobil azonban, amely elhozza a moduláris készülékek (új) divatját, a történelemkönyv kapcsolódó fejezetét még csak most írja a piac, és kíváncsian fogjuk visszaolvasni évek múlva, hogy milyen előjellel.

LG G5

Bone123

A készüléket a Speedshop biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG G5
LG G5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 149,4 x 73,9 x 7,7 milliméter
Tömeg 159 gramm
Színvariációk ezüst, titán, arany, rózsaszín
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (554ppi)
Kijelző típusa Quantum IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 820 (MSM8996)
Processzor típusa 2,15 GHz-es, kétmagos Kryo és 1,6 GHz-es kétmagos Kryo
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 530
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (22 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (2 TB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/1800/2100/2300/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.2 (A2DP, LE, apt-x)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, WiFi direct
USB USB-Type C (USB 2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0.1 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, Feladatok, LG Backup, LG Health, QuickMemo+, QuickRemote
Multimédia
Fő kamera 16 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó, lézer, f/1.8 rekeszérték + 8 megapixeles, nagylátószögű
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, ujjlenyomat-olvasó, dupla hátlapi kamera, moduláris kialakítás
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés