Kiterjesztett valóság
Az augmented reality (AR) magyarul kiterjesztett valóságot jelent. Az egyre okosodó mobiltelefonok piacán mostanában jelentek meg az első olyan alkalmazások, amelyek erre a technológiára építve próbálnak új felhasználói élményt nyújtani, s van is néhány kimondottan életképes megoldás, ami a mindennapok során is hasznosnak bizonyul.
Hirdetés
Cikkünk a legismertebb ilyen programmal, a Layar nevű, iPhone-ra és Androidra letölthető, ingyenes megoldással foglalkozik alapvetően, de mindenképpen kihangsúlyozandó, hogy nem ez az egyetlen és első ilyen alkalmazás. Az AR már korábban is megjelent a mobiltelefonok világában, egyik talán legismertebb ilyen szoftver gyárilag rajta volt a Siemens SX1 készüléken, amely Symbian S60 alapokra épült. A Mosquito nevű játék a készülék kamerája által látott képre rajzolt egy sereg szúnyogot, amiket a telefon mozgatásával tudtunk célba venni és lelőni.
Mostanában ennél komplexebb, nem csak a kamerát, hanem a mobilnetet és a GPS-t is kihasználó szoftverek kezdenek elterjedni, amelyek nem csupán szórakoztatni szeretnének, hanem ténylegesen hasznosak is óhajtanak lenni. A mobilnettel ráadásul bejött a képbe némi „social“ vonal is, azaz jó esetben ebben a fél-valóságban az ugyanazon alkalmatást használó emberek interakcióba is léphetnek virtuálisan és a való életben is.
AR a Terminator című filmben
A Layar azért került most terítékre, mert mára már számos magyar vonatkozása is akad. A napokban a Vodafone által indított Iránytű szolgáltatás emelte megint fókuszba az AR-t, de nem csak ezért érdemes foglalkozni a témával. A kiterjesztett valóságra épülő szoftverek egy része még gyerekcipőben jár, de jól látszik, hogy mi a fejlődés iránya, ezzel is kívánunk foglalkozni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!