Iqua BHS603 Sun és Visor

Bevezető

Ha néhány évvel ezelőtt azt mondtam, hogy Bluetooth, akkor kevesek szemében csillant fény. A szóra az angolosoknak maximum Harald király ugrott volna be, semmiképpen sem egy manapság már-már természetesnek számító technológia. Tisztán emlékszem még a SonyEricsson T68i készülékére (tudom, előbb Ericsson T68 néven futott), hiszen akkor még gyermeki csodálattal tekintettünk a 256! színű kijelzőre. A Következő döbbenetünk a csatlakoztatható kamera volt. Odáig voltunk a fényképezési képességtől, az MMS mint olyan, pedig teljesen a sci-fik világába repített. Mindezek mellett csendben megbújó Bluetooth képesség szinte eltörpült, egészen addig, amíg meg nem láttuk a gyártó headsetjét, ami akkori szemmel szédületesen futurisztikus volt, mai szemmel persze úgy fest, mintha egy fogkefét viselnénk fejünkön.


A híres Sony Ericsson T68i

Sok víz lefolyt azóta a Dunán, és mára a Bluetooth technológia már nemcsak a felsőkategóriás eszközök kiváltsága. Egyre több gyártó teszi bele a belépőszintű készülékeibe. Ehhez persze hozzájárul a technológia fejlődése, másrészt pedig a tömeggyártás miatt egyre elenyészőbb bekerülési költsége. Így történt, hogy mára rengeteg kiegészítő került forgalomba. A hagyományos "James Bond szett" néven elhíresült headsetek mellett sztereó headsetekkel, Bluetooth karórával, sőt, Bluetooth autós kihangosítóval is találkozunk a mindennapok során, a palettán szinte minden megtalálható, ami valaha ember fejében megfordult.


Iqua UFO és Badge

Iqua eszközöket nem először tesztelünk, a Young B.T.S. már többször bocsátott rendelkezésünkre a finn gyártó kínálatából mindenféle eszközt, legyen az a híres Snake, vagy a Polacheck mesternek vidám perceket okozó Iqua Badge, vagy akár a zenerajongóknak szánt sztereó füles. Ezek mindegyike kellemes emlékekként él bennünk, most pedig ismét a gyártó kínálatából érkezett két kütyü, lássuk, mit tud még a finn cég az asztalra tenni.

Hirdetés

BHS603 Sun

Akik követik a kiegészítők tesztjeit, a típusszám alapján bizonyára felvonják szemöldöküket. Igen, a BHS603-mat Pmd tesztelte már egyszer, csak akkor még Vogue néven futott, és egy viszonylag átlagosnak mondható fülesként szolgálta hétköznapjainkat. Persze mindehhez hozzájárul az is, hogy a Vogue nem éppen mai darab, és a teszt időpontjában még nem volt ekkora arzenál a hasonló formájú és méretű headsetekből. Nos, az Iqua meghallotta az idők szavát, vagy csak egyszerűen átnézték a fogyási adatokat és tapasztalták, hogy a Vogue már nem húzza annyira a cég szekerét. Ki kellett tehát találni valamit. Egy átlagos gyártó ilyenkor átcsomagolja a készülékét, és bejelenti az új modellt, nem is kell túl messzire mennünk, hiszen a jelenleg vezető pozícióban leledző mobilgyártó egyik kedves foglalatossága az említett művelet. Persze mások is csinálják, de az ügyetlenebbek éppen most csúsztak le a második helyről Amerikában.


[+]

Nos, az Iqua ennél ügyesebben állt neki: összeálltak a szintén finn Suntrica Ltd-vel, és kitalálták, hogyan lehetne megúszni a folyamatos töltögetés mizériáját. Ennek eredménye a Vogue utódja, a Sun, ami egyetlen apró, ám lényeges dologban tér el. A headset előlapja egy szép nagy napelemmé változott. Mindezt úgy sikerült elkövetni, hogy maga a headset lényegében fikarcnyit sem változott. Még mindig 14 gramm, és minden egyéb funkciója megegyezik az elődmodellével, ráadásul a forma is megmaradt. Nem ez a legkisebb Bluetooth füles a piacon, de ezért kárpótol embertelen üzemideje. Vaksötétben a gyári adatok 12 órás beszélgetési időről regélnek, ezt nem tudom, sem megerősíteni, sem pedig megcáfolni. Bármennyire kedves számomra az olvasótábor, nem vagyok hajlandó egész nap a pincében ücsörögni, és tépni a számat - feltéve, ha találok olyan őrültet, aki hajlandó egy laza 12 órás beszélgetésre, de erre még Pmd-t sem lehetne rávenni, annak ellenére, hogy a sztereotípiák alapján a csajok telefonbeszélgetései véget nem érő hosszúságúak.


[+]

A Sun minden egyéb helyzetben zavarba hozhatatlan. Persze lehet még próbálkozni a Déli sarkkal, ahol ugye fél évig van éjszaka, vagy odaadhatjuk Riddicknek (Pitch Black), ő úgyis sötétségspecialista. A Sun-on még ez sem tudna kifogni. Viccet félretéve, a headset nemcsak napfényt képes energiává alakítani, hanem bármilyen mesterséges fényt is, így gyakorlatilag nem kell a töltéssel foglalkoznunk, elég, ha nem rejtjük a komód mélyére, a többit megteszi helyettünk. A gyakorlatban ez meglehetősen jól működött. A technikai okok miatt viszonylag hosszúra nyúlt tesztidőszak alatt képtelen voltam kibeszélni belőle az energiát, ezért bizony hatalmas piros pont jár. Sajnos a headset kifordul a fülemből, ennek bizonyára a nem finn szabvány szerint készült fülem az oka (reklamálni lehet a szüleimnél), így kénytelen voltam a hozzá kapott szilikon pánttal a fülemre akasztani, ez viszont a napszemüveg viselésében zavart, szóval valahogy nem tudtunk életre szóló barátságba kerülni. Persze ettől még simán megkapja az "Ajánlott" plecsnit, hiszen örökre elfelejthetjük a töltéssel kapcsolatos problémáinkat.


[+]

Iqua BHS603 Sun

Visor

A Visor is útitársamul szegődött pár napra. Csendesen utazgatott a napellenzőmön, és életre kelt, amikor úgy akartam. Az Iqua "periódusos rendszere" szerinti nevén PHF-602 néven futó Bluetooth kihangosító jóval kevésbé forradalmi módon segíti az autósokat, mint a Snake és a Snake2 tette, hiszen egy jópofa hajlított fémlap segítségével kapaszkodik meg gyakorlatilag bármely napellenzőn, a kihangosító pedig mágnestappancsok segítségével ragaszkodik a fémlaphoz, így a töltéshez elég, ha magát az eszközt lekapjuk a lapocskáról. A gyártói adatok szerint egészen pontosan zsebméretű a kihangosító. Ez az igen pontos meghatározás lehetőséget ad nekünk arra, hogy kiterjedt kutatásokat végezzünk arra vonatkozóan, hogy mekkora is egy finn zseb. Megmértem, szerintem 130x95x20 mm a fémlap nélkül. A 130 mm-ből 25 mm-nyi darab behajlítható, így egy 105x95x25 mm-es zsebben is elfér. Matekosok, a mai feladat megajánlott jegyért: mekkora űrtartalmú laposüveget tud egy átlagos finn férfi zsebretenni? Pluszként értékelem, ha a laposüveg teljes tartalmát elfogyasztó 95 kg-os férfiember 2 óra múltán várható véralkoholszintjét is kiszámolják.

Autóban ülve az előbb említett lehajtható darabon laknak a kezelőgombok, szám szerint 5 van belőle: Felvevő, hangosító, némító/hangtárcsázó, halkító és hívásmegszakító billenytűk sorakoznak balról jobbra. Természetesen mindent tud, amit egy ilyen cuccnak tudnia kell, és értem én, hogy ez a gyártó első ilyen formátumú eszköze, de kábé annyira innovatív, mint egy faék. A kihangosító a szürke szín különböző árnyalataival operál, a tetején, ami szépen elbújik a napellenző és a tető között, puha műanyag, a többi része, amit látunk, a kopogós fajtából való, szóval valószínűleg a fröccsöntőmester fejjel lefelé tartotta a tervrajzot, amikor a gépsort beállította.

A hivatalos információk szerint 20 órányi beszélgetés, vagy 400 óra készenlétre képes a beépített akkumulátor, melynek kapacitására vonatkozóan semmilyen információval nem szolgálnak a hivatalos források. MiniUSB csatlakozón keresztül étkezik, a hozzá adott szivargyújtó-töltő nagyon ügyes, kettészedhető, így gyakorlatilag van egy USB-miniUSB kábelünk is egy füst alatt. A beszélgetések során a hangminőség megfelelő volt, bár beszélgetőpartnereim néha panaszkodtak arra, hogy távoli a hangom - a mikrofon ezek szerint egy picit lehetne érzékenyebb is.


[+]

Összefoglalva: nem is értem, miért nem vitte tovább a gyártó a Snake-et. Tudom, hogy sok felhasználó úgy érezte, esetleg balesetveszélyes lehet, de erre kielégítő választ kaptunk az Iqua-tól, szóval az egy valóban egyedi és a maga módján innovatív darab volt. Azt is tudom, hogy kell egy ilyen a kínálatba, de az anyaghasználat, illetve az, hogy semmilyen kiemelkedőt nem nyújtott, úgy gondolom, hogy nem igazán vall az eddig meglehetősen haladó irányzatú cégre. Remélem, hogy ez nem az elszürkülés első jele (és itt most nem az eszköz színére gondolok). 19 ezer forintért éppen a fájdalomküszöböt súrolja. Nincs plecsni.


Gubro

Az Iqua termékeket a Young B.T.S. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Iqua

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés