Huawei Ascend G300 - minőség a középkategóriában

Bevezető, tartozékok

A Huawei szépen lassan a prémium kategória felé tart, legalábbis ezt a tendenciát mutatja a gyártó idei portfóliója. Tavaly is voltak igen erős készülékeik (elég csak az Ideos X5 Próra, a MediaPadre és a Honorra gondolni), ám a múlt héten sokan csak pislogni tudtak a gyártó teljesítményét látva. Nemrég lezajlott ugyanis a világ legnagyobb mobil telekommunikációs kiállítása, a Mobile World Congress során pedig az egész világot meglepetésként érte a négymagos processzorral és HD kijelzővel szerelt , a droidos visszapillantó tükör és a társai. Az előremutató készülékek mellett a gyártó hozzáállása is példás volt: míg néhány standon szó szerint kutatni kellett a telefonok után, a Huaweinél mindig volt elég a terítéken, nem is beszélve a segítőkész személyzetről.

Huawei Ascend G300
[+]

Idén a Huawei egy új termékcsaládot indít útjára, az Ascend család jellemzően androidos gépekből fog állni. A CES-en bemutatott ultravékony Ascend P1 mellett egyelőre jellemzően felső kategóriás készülékekkel gyarapodott a paletta, ám az MWC-n néhány olcsóbb modellről is lehullt a lepel. Ilyen például a mai tesztalanyunk, amely az U8815 kódnév mellett Ascend G300-ként is ismertté válhat. A kedvező ár ellenére egészen komoly képességekkel számolhatunk, melyeket gyakran csak drágább masinák mondhatnak magukénak. A Huawei magyarországi képviseletének köszönhetően a telefon piacra kerülése előtt kölcsönkaptunk egy kívül-belül véglegesnek tekinthető példányt, így semmi sem állhatott a teszt útjába.

Huawei Ascend G300
[+]

A telefon egy aprócska dobozban érkezett, melyen a fekete és piros színek domináltak. A pakk a szokásos tartozékokat rejti: a kézikönyv mellett egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy sztereó headsetet kapunk. A füles nem az igazi: egyrészt tömör műanyagból készült, melyhez nem járnak gumipárnácskák, így a viselése kissé kényelmetlen lehet. Másrészt a hangzással is problémák vannak, a mély és magas hangok szolidabbak a kelleténél.

Hirdetés

Külső

A telefon formaterve és színvilága nagyon hasonlít az alig pár hetes Huawei Vision-re. Tesztalanyunkban is a szürke és a fekete dominál, de míg az említett készülék unibody fém házba volt csomagolva, az Ascend G300 műanyag kasznival rendelkezik. Igaz, a hátlap plasztikját könnyen fémnek nézheti az ember a speciális festés miatt. A puha tapintású műanyag borítás korrekt minőségű, első blikkre körülbelül a Vision árkategóriájára asszociáltunk, ám mint kiderült, a készülék jóval olcsóbb a Huawei víziójánál. És érdekes módon nehezebb is nála, az elvileg könnyebb anyagokból álló készülék mintegy 20 grammot ráver a Visionre a maga 140 grammos tömegével. A kissé nehéz masina dimenziói viszont teljesen átlagosak, a 122,5 x 63 x 10,5 milliméteres méret a kisebb zsebekben is jól elfér.

Huawei Ascend G300
[+]

Az előlapon legfelül a hangszóró foglal helyet, alatta pedig egy szolid Huawei felirat olvasható. A legnagyobb területet a 4 hüvelykes képátlójú kapacitív érintőkijelző foglalja el, amely 480 x 800 képpontos felbontást mondhat magáénak. Az IPS technológiájú panel nagy betekintési szögekkel rendelkezik, a készüléket oldalra fordítva is olvasható marad a szöveg, ám ekkor jókorát veszít a fényerőből. A képernyő mindössze 262 ezer színárnyalatot tud megjeleníteni, ami látszik is, a kép egy kissé fakóbb a kelleténél. Legalul három (szintén kapacitív) érintőbillentyű kapott helyet, a szokásos beállítások, főképernyő és vissza gombokkal futhatunk össze.

Huawei Ascend G300
[+]

A masina hátlapja egyszerű és letisztult, a díszítő elemek kimerülnek a cég logójában és egy with Google feliratban. Felül középen a kamera foglal helyet, mely alatt egy LED-es villanó található. Tőle balra a külső hangszóró kapott helyet, mely a magas hangerő ellenére sem váltja meg a világot az alacsony dinamikatartomány végett. A hátlapot lefejtve a microSD-foglalathoz és az akkumulátorhoz jutunk, utóbbit kioperálva pedig a SIM-foglalat sejlik fel az ember előtt.

Huawei Ascend G300
[+]

A telefon oldalán a szokásos gomb- és interfészkínálat fogadja a nézelődőt. A microUSB-aljzat alul kapott helyet, bal oldalt pedig a hangerőszabályzó billentyű árválkodik. A 3,5 milliméteres aljzatot felül érhetjük el, mellette pedig a ki- és bekapcsoló gomb csücsül, amely a képernyő lezárására és feloldására is használható.

Hardver, rendszer, felületek

A telefon lelke egy Qualcomm MSM7227A lapkakészlet, amely kissé idejétmúltnak tűnhet a mai felhozatalban (és az is). Ez viszont nem érződik a működési sebességen, a Huawei mérnökei ugyanis ismét remek munkát végeztek optimalizálás téren, a működés folyamatosságára nem sok panasz lehet. Igaz, egy-egy komolyabb weboldal rendesen meg tudja akasztani a gépet, a HD felbontású videókat pedig hírből sem ismeri. A régi chiőset használata viszont kőkeményen kiütközik a szintetikus benchmarkokon; az LG Prada 3.0, a Samsung Galaxy S II és a Samsung Galaxy Nexus is rommá veri a Huawei újdonságát. Ezek mellett a hardverigényes játékokkal is gondban van az Ascend G300: bár a kijelző felbontása ideális a kockuláshoz, a korosodó lapka miatt könnyen zátonyra futhat az ember.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Ascend G300 Prada 3.0 Samsung Galaxy S II Galaxy Nexus
AnTuTu Benchmark ? pont 2993 pont 6084 pont 5525 pont
Linpack for Android (single) 25,266 MF. / 3,32 s 43,505 MF. / 1,93 s 57,224 MF. / 1,46 s 45,438 MF. / 1,85 s
Linpack for Android (multi) 22,695 MF. / 7,43 s 70,249 MF. / 2,40 s 89,431 MF. / 1,89 s 47,022 MF. / 3,59 s
Smartbench 2012 Prod. 667 pont 2401 pont 2718 pont 1977 pont
Smartbench 2012 Games 1718 pont 3139 pont 2085 pont 1554 pont
Smartbench 2011 Prod. ? pont 3613 pont 3830 pont 3318 pont
Smartbench 2011 Games ? pont 2883 pont 2820 pont 1770 pont
Quadrant 2.0 2097 pont 2635 pont 3798 pont 3586 pont

Bár az Ascend G300 chipsetének elnevezése nagyon hasonlít az MSM7227 és MSM7227T megoldásokra, jóval előremutatóbb azoknál, az ARMv6 architektúrát ugyanis a fejlettebb ARMv7-re cserélte a Qualcomm. Tesztalanyunk 45 nanométeres csíkszélességű lapkakészlete egy ARMv7 utasításkészletű, 1 GHz órajelű processzort és egy Adreno 200 grafikus gyorsítót tartalmaz. Ezek mellett 512 MB RAM és 4 GB belső tárhely van terítéken, utóbbiból 2,4 GB-ot lehet szabadon felhasználni. Ezt persze microSD-kártyával bővíthetjük is, melyet az akkumulátor kivétele és a telefon újraindítása nélkül is megtehetünk, azaz működik a hot swap funkció.

Huawei Ascend G300 Huawei Ascend G300

A Huawei újdonságán az Android rendszer Gingerbread névre hallgató variánsa fut, annak is a 2.3.6-os verziója. Ez már bőven nem a legújabb droid, a 4.0-s verziószámmal rendelkező Ice Cream Sandwich már több hónapja elérhető; ha minden igaz, tesztalanyunknak is jut majd a hideg édességből. A gyártó ugyanis nem akar beleesni a frissítések csapdájába, a mérnökök gőzerővel dolgoznak a frissítésen. Az Ascend G300 július környékén nyalhat bele a fagyiba, előtte a Honor (pár héten belül) és a MediaPad (április táján) készülékekre érkezik majd az Android 4.0.

A telefont bekapcsolva az Androidhoz szokott szemű, szakavatott felhasználónak első blikkre feltűnik, hogy a Huawei egy egyedi felületre cserélte a gyári (divatosan stock) UI-t. A gyártó Honor nevű készülékéről ismerős megoldás többek között egy feltuningolt állapotsávot és teljesen átrajzolt felületeket hoz a rendszerbe, valamint a képernyőzárat is lecserélték. Utóbbi az Ice Cream Sandwich kör alakú megoldására hajaz, azzal a különbséggel, hogy az ott látott két lehetőség (kamera és a képernyő feloldása) helyett négy opciónk van (az említettek mellett a hívásnaplóba és az üzenetkezelőbe is ugorhatunk); ezeket sajnos nem állíthatjuk át. A fixen öt oldalas készenléti képernyő lapozgatása három dimenziós hatást kelt, az extra minialkalmazások tökéletesen illeszkednek a fiatalos ikonkészlet mellé. Ami kissé talán túl fiatalos: bár csúnyának semmiképp nem mondható az élénk színekkel operáló kavalkád, de az bizonyos, hogy nem fog mindenkinek tetszeni. Hasonlóan az LG-féle Prada 3.0-hoz, az Ascend felhasználói felülete is egy bizonyos rétegnek szól, de természetesen mindkét UI lecserélhető.

Huawei Ascend G300 Huawei Ascend G300

Szoftverek, kamera

Mint azt említettük, a Huawei grafikusai az alap alkalmazások felületeit is átrajzolták, ám a funkcionalitásban csak minimális a különbség. A névjegyzék, a hívásnapló, a csoportkezelő és a tárcsázó parancsikonja egyetlen alkalmazást rejt, melyből mind a négy funkció elérhető. A telefonszámokhoz rengeteg extra adatot lehet rendelni, képet és csengőhangot köthetünk hozzájuk, valamint csoportokat is létrehozhatunk. A lista természetesen szinkronizálható Exchange- és Google-alapon, a névjegyekhez pedig Twitter- és Facebook-profilt is társíthatunk. Telefonálás közben nem akadt problémánk a hangminőséggel, a beszéd mindkét oldalon tiszta és érthető volt, ami a dupla mikrofonnak is köszönhető. Az elektronikus levelezés szokás szerint ketté van bontva: a Google szolgáltatásához dedikáltan a Gmail app tartozik, minden egyéb számára pedig az E-mail névre hallgató program van fenntartva. A Naptár tartalmát a névjegyzéknél említett szolgáltatásokkal szinkronizálhatjuk, a bejegyzéseket pedig napi, heti és havi bontásban is böngészhetjük. A böngésző is maradt a régiben, az alkalmazás mindössze egy fontos képességgel gazdagodott: a bekezdéseket immár az aktuális szélességnek megfelelően tördeli. A gyári virtuális billentyűzet mellett a TouchPal névre hallgató (igen gagyi) megoldás is elérhető a telefonon, ezt érdemes minél hamarabb visszaállítani az eredetire.

Huawei Ascend G300 Huawei Ascend G300

A . Kapunk egy Facebook- és egy Twitter-klienst, egy Fájlkezelőt és egy Hangrögzítőt, a számológéppel pedig tudományos számítások elvégzésére is lehetőség van. Az Adatforgalom monitorozó a nevéhez hű funkciókat lát el, a próbaverziós Documents To Go segítségével dokumentumokat olvasgathatunk. A gyári zenelejátszó felhasználói felületét is lecserélték, a megváltozott kinézet viszont ugyanazt a funkcionalitást rejti, ergo hangszínszabályzót itt sem kapunk. A multimédiás képességeket egy FM-rádió is erősíti, amely képes az állomások automatikus keresésére, a megfelelő frekvenciákat pedig el is menthetjük.

Huawei Ascend G300

A hátlapon egy autofókuszos kamerát is kapunk, amely legfeljebb 5 megapixeles, azaz 2592 x 1944 képpontos felbontású fényképek és 800 x 480 pixeles felbontású videók (tesztfelvétel itt) készítésére használható. A gyári felületű kameraszoftverben a felbontás és a minőség mellett a fehéregyensúlyon és az expozíció-korrekción, bekapcsolhatjuk a geotagging funkciót, valamint néhány színhatás közül is választhatunk. A képminőség felemás: a dinamikatartomány meglepően nagy, a zajjal és az elmosott részletekkel viszont nem jutottunk dűlőre.

Huawei Ascend G300 Huawei Ascend G300

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek terén nem túl erős az Ascend G300. A négynormás (850/900/1800/1900 MHz) GSM-egység mellé egy szintén négysávos UMTS-chipet (850/900/1900/2100 MHz) kapunk, mobil hálózaton pedig legfeljebb 7,2 Mbps letöltési sebességgel száguldozhatunk. A WiFi-modul (802.11b/g/n) mellé egy Bluetooth-chipet (2.1, A2DP- és EDR-támogatással) és egy a-GPS egységet kapunk. Utóbbi városban egészen gyorsan talál jelet, pontosságban pedig körülbelül a konkurencia szintjét hozza.

Huawei Ascend G300 Huawei Ascend G300

A hátlap alatt egy 1350 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul (információink szerint a végleges készülék 1500 mAh-val fog érkezni), melyet körülbelül három óra alatt lehet teljesen feltölteni. Tapasztalataink alapján egy töltéssel egy napot megy, azaz a Huawei versenyzője teljesen átlagos ebből a szempontból. A hivatalos adatok szerint 2G-n 320 percnyi beszélgetési időre és 320 órányi készenlétre számíthatunk, harmadik generációs hálózatra áttérve ezek a értékek 300 percre, illetve 350 órára módosulnak.

Huawei Ascend G300
[+]

Értékelés: Huawei Ascend G300
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Huawei Ascend G300 kártyás konstrukcióban a hivatalos információink alapján körülbelül 50 ezer forintba fog kerülni; ennek fényében nehéz belekötni a készülékbe. Igaz, hogy a kijelző betekintési szöge és a színek élénksége lehetne jobb, a kamera gyenge közepes, a szoftveres extrák a nullához konvergálnak, a telefonban pedig csak egy sima egymagos processzor van, ami biztosan nem dobogtatja meg a tech-rajongók szívét. Viszont ezen az áron HTC Wildfire S, a Samsung Galaxy Ace, a Motorola Fire, a Sony Ericsson Live With Walkman és az LG Optimus Hub között választhatunk, melyek bár nagyobb nevű gyártóktól származnak, tesztalanyunk több téren is jobb náluk.

Reméljük, hogy az Ascend G300 nem jut a szintén Huawei-gyártmányú Ideos X5 Pro sorsára. Az említett mobil tesztalanyunkhoz hasonlóan remek ár-érték aránnyal rendelkezett, ám Magyarországon szinte lehetetlen volt hozzájutni az általunk is elismert mobilhoz. Talán a Mobile World Congress-en nyújtott teljesítmény és az egyre erősödő portfólió hatására a szolgáltatók is adnak egy-egy esélyt a gyártónak, ám ez a jövő zenéje. Egyelőre emiatt csak a tetszett plecsnit kapja meg a telefon, amely automatikusan ajánlottnak értelmezhető, amint kis hazánkban is forgalomba kerül.

Huawei Ascend G300

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Huawei Ascend G300
Huawei Ascend G300 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122,5 x 63 x 10,5 milliméter
Tömeg 140 gramm
Színvariációk szürke
SIM-foglalat SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa 1 GHz ARM Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,4 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 384 Kbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6 (júliusban frissíthető 4.0-ra)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek hangrögzítő, fájlkezelő, adatforgalom-kezelő, Documents To Go (próbaverziós)
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 800 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1350 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 320 óra (2G) / 350 óra (3G)
Beszélgetési idő 320 perc (2G) / 300 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, fényérzékelő, közelségszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés