Hirdetés

HP iPAQ rw6815 - billentyűzettől megfosztva

A billentyűzetmentes PDA-k családjába tartozik a HP egyik legújabb terméke. Nem hagyhattuk ki.

Előzmények

Töredelmesen be kell vallanom valamit kezdésképpen. A HP gépei nekem is, mint minden kütyümániás férfitársamnak megdobogtatják a szívemet. A készülékek tökéletesen letisztult külsővel, stílusos kialakítással kerülnek elkészítésre, és mindegyik minősége remek. Az pedig nem elhanyagolható, hogy a csomagolásuk bontogatása felér azzal az élménnyel, amikor az első C64-emet találtam otthon a fa alatt.

Szokatlanul nagy dobozt hozott a futárcég a MobilX háza tájáról a tesztelés kezdetekor, ráadásul egészen biztos sem voltam abban, hogy mit fogok kapni, így meglepetésként ért. Mindenesetre kaptam egy autós tartót, egy autós töltőt, egy Bluetooth GPS vevőt, valamint egy HP 6815 készüléket egy dobozban. Vagyis kettőben, mert a GPS vevő eltévedt menet közben, de ez a mi szemszögünkből nem fontos. Egyébként a HP doboza további finomságokat rejt, úgy mint adatkábel, bőrtok, Aeromap szoftver, töltő, néhány CD és kézikönyv, valamint sztereó headset.

A legelső HP kütyü, ami a kezeim között forgott, a 6515 volt. Azóta is vártam, hogy az utódját teszteljük, mert nagyon tetszett az az eszköz is, azonban Bog elorozta előlem így azonnal lecsaptam a következő HP gépre. Nem tettem rosszul.

Külső, kijelző

A készülék külseje egyetlen szóval elegáns. Igényességet és fontosságot sugall. Néhány meetingen letettem magam elé az asztalra, és most teljesen más réteg ugrott érte megnézegetni, mind mondjuk a csokifonra. Látszik az eszközön, hogy a felhasználója "businessman".

A lekerekített formákat mindenhol az ezüst szín egészíti ki, amely jól megy a készülékhez, de egyszer megnéznék egy ilyet feketében is, szerintem az is nagyon elegáns lenne. Az eszköz alján találhatóak a csatlakozók, a miniUSB, valamint a headset-bemenet. A bal oldalon mindössze a hangerőgombok figyelnek, míg a jobbon a fényképező és a task menü gyorsgombja, valamint az irda port figyel. A tetőn egyedül a miniSD foglalat (nagy hiba), és a bekapcsológomb helyezkedik el. Ez utóbbi ezúttal nem szolgál profilváltásra (valószínűleg azért mert nincsenek profilok a készülékben), mindössze a képernyő ki-be kapcsolgatását teszi lehetővé. Ráadásul ha rajta van a plexi, akkor annak kihajtása mellett nem lehet ehhez a gombhoz normálisan hozzáférni.

A hatalmas kijelzőt ezúttal is takarja a Bog szerint kékes, szerintem szürkés árnyalatú sötétített üveg. Ennek az a szerepe, hogy védje az érintőképernyőt attól, hogy zsebünkben a kulcs összekaristolja, ráadásul jól is néz ki. Egyetlen hibája van, napfényben láthatatlanná válik miatta a display még a legnagyobb fényerő beállítások mellett is. Akinek nem tetszik, az pikk-pakk eltávolíthatja, még csavarhúzóra sincs szükség hozzá. Ha már kijelzőről beszélünk, akkor érdemes néhány szót ejteni a paraméterekről is. 320x240 pixel a felbontás, ami az 57x43 milliméteres méret miatt kevésnek tűnhet, azonban nem az. Nem tapasztaltam pixelességet, még a Cleartype kikapcsolása után sem. A kijelzőn megjelenő adatok méretét egyébként 5 lépésben szabályozhatjuk is. Ennek nem tudom mi értelme, ugyanis a legalsóban már olvashatatlan, a legfelső kettőben pedig óriásbetűket kapunk.

A képernyő egyébként átállítható fekvő nézetre is, bal vagy jobb oldalra, azonban ennek szabályozásához alapestben a menüben kell turkálnunk, tehát nem elég kényelmes. A színek egyébként nem jönnek le annyira szépen a screenről, mint egy multimédiás mobil esetében, annak ellenére, hogy 262000 árnyalatot jelenít meg, azonban a PDA-telefon kombók mezőnyében a minősége csak átlagos. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy az oprendszer korlátai miatt ez is csak 65 ezer színű, kizárólag a fotók és videók visszanézéskor növekszik meg a színmélység.

Az előlapon található még a kijelző alatt az ötirányú navigyűrű, amit alakja miatt navinégyzetnek kellene hívnunk. Ennek két oldalán foglalnak helyet a híváskezelő gombok, és a szokásos menü gyorsgombok.

Hirdetés

Kezelés

A gép szíve ez úttal az Intel PXA272 416 MHz processzora, amely 64MB RAM, 128MB ROM társaságát élvezi. Akadást, lassúságot az alapfunkciók kapcsán abszolút nem tapasztaltam, azonban érdemes néha bezárni a háttérben futó programokat, ugyanis ezek eltömhetik a memóriát olyan mértékben, hogy utána még telefonálásra is alkalmatlanná válik az eszköz.

Érdemes szót ejteni a today képernyőről, ugyanis szerintem már az alapállapota is nagyon jól épül fel. Fentről lefelé helyezkednek el benne az infók, legfelül a naptár és az óra található, alatta a tulajdonos információi, amennyiben beállítja. Ez alatt foglal helyet a Wireless manager gyorsgombja, amelyben ki-be kapcsolhatjuk a WiFi-t, a Bluetooth, és a GSM kapcsolatot. Ezek meg is jelennek az alapképernyőn. Láthatóak még itt a bejövő üzenetek, a calendarban következő események, valamint az Aeromap, és az MSN ikonja. Ami még helyet kapott itt, az egy piciny menü (menü a menüben), ahol láthatjuk az akkumulátor töltöttségét, a memória, és a háttértár méretét, valamint a kijelzővilágítás erősségét. Ezekre rábökve a megfelelő beállítási menüpontba juthatunk. Természetesen az alapképernyő szabadon testreszabható, további alkalmazásokkal bővíthető.

A kezeléshez tartozik talán a legnagyobb hiányosság. Nincsen billentyűzet. Sokakat fog ez elriasztani a vásárlástól, ugyanis alig kerül többe a 6915, ami teljes QWERTY billentyűzettel, és GPS vevővel kerül forgalomba. A 6815 esetében be kell érnünk a stylussal és a képernyő virtuális billentyűzetével. Szerintem egy kicsit emelhettek volna az áron, hogyha beledesignolnak egy hátlapból elővarázsolható billentyűzetet a készülékbe. A stylus egyébként a szokott helyen, jobb hátul lapul, finom darab, és kézre is áll. Az ezüstborításban kicsit kételkedem, hogy időtálló, de ne legyen igazam.

Multimédia

A készülék talán legnagyobb vonzereje a két megapixeles kamera. A fixfókusz miatt azonban csak a PDA-knál megszokott közepes képeket kapjuk. Aki ebből szeretné a családi fényképtárat frissíteni, az továbbra is rosszul jár, azonban arra tökéletes, hogy néhány gombnyomással elkészítsük a kívánt képeket, és továbbtoljuk mailban a kollégáknak, hogy milyen szép is a schönbrunni kastély, miközben ők éppen az év végi hajszával küzdenek.

Optikai zoomot ezúttal sem találunk, így be kell érnünk a digitálissal. Beállításból egy hegynyi van, de szépen megbújnak a menüben, annyira, hogy a stylust is elő kelljen húzni a fényképezéshez. Ilyenkor persze fordíthatjuk is vissza horizontális elrendezésből normálisra az egész kütyüt. Az optika a legszerencsétlenebb helyen van, rendre lefogtam a kis kezemmel, de nem is ez a legnagyobb baj, hanem a sebesség. Az egy dolog, hogy a szoftver vagy fél percig töltődik befelé, mire megkapjuk a keresést, de hogy maga az exponálás is kábé 10 másodperc a gomb lenyomásától számítva, na az tényleg kiborító. A videók felbontása 352x288 lehet, ami a sokaknál a háááát kategóriába tartozik, nálam a használhatatlanba.

Az elkészült filmek egyébként 3gp formátumúak, amit szépen megeszik a pocket media player. Az alkalmazásról jó néhány windosos mobil kapcsán beszéltünk már, nem rossz, nem rossz, de nekem az első dolgom szokott lenni ennek a lecserélése. Zenelejátszás, videónézés terén jobban teljesít a 6815, mint a 6915, ennek az egyetlen oka az előlapon elhelyezett hangszóró. Zenemobil minőséget ne várjunk tőle, arra viszont tényleg elegendő, hogy a vonaton hazafelé megnézzünk néhány gyalogkakukk részt.

Játékok terén nincs újdonság, továbbra is a pasziánsz és a Bubble Braker hódít, kíváncsi vagyok, mikor pakolják bele az aknakeresőt a mobilokba.

Navigáció

A navigáció installálása nem zajlott problémamentesen. Első lépésként fel kell telepíteni otthoni gépünkre az ActiveSync szoftvert, majd ha ez adott, hozzácsatlakoztatni a telefont. Ha ez is megvan, és a kapcsolat is él, akkor az Aeromap CD-t betoljuk a meghajtóba, és feltelpíti a szoftvert a PDA-ra. Ha ez megvolt akkor már csak regisztrálnunk kell(lene). De nem ment, körülbelül a tizedik alkalomra sem. Fogtam magam, és elmásztam a gyártó honlapjára, ahol kiderült, hogy a csomagolt változat még nem tartalmazza a 6815-öt, mint támogatott modellt, de már van frissítés. Szóbval uninstall, helyes telepítő letölt, felinstall, és pikk-pakk működött is.

Szerencsére kaptam egy hegynyi kiegészítőt a MobilX-től, azonban nem tudták, hogy mennyire jól vagyok felszerelve, így sem az autós töltőre, sem a tartóra nem volt szükségem, mindkettőt meg tudtam oldani. A külső GPS-t elég kitenni az ablakba, így a HP szabadon mozoghatott annak hatókörében.

Az Aeromap szoftverrel elsőre megszívtam. Gondoltam ugyanis, hogy majd Bécsben jól elnavigálgatok vele, és legalább látom 3D-ben a fontosabb látványosságokat. Ám nem néztem utána a dolognak, így a határ után ért a meglepetés: csak Magyarország térképem van. Az is körülbelül semmit nem ér. Anyámék 20 éve laknak ugyanott, de az Aeromap szerint ott nincs is utca. A navigáció ellenben nem túl intelligens, a magyar hang még hiányzik, mindössze az újratervezéskor és a megérkezéskor szól a szoftver. Az iGO szerint 23 perces utat az AeroMap 41 percre becsülte. Kivételesen igaza volt egyébként, mert a vasárnapi karácsonyi tötymörgők elég húzós forgalmi akadályokat voltak képesek kitermelni magukból. A POI-k megjelenítését érdemes kikapcsolni, különben olyan lesz a város, mintha minden lakos utcára vonulna és lufikat eregetne, illusztráció alant.

A térkép egyébként hazánkban a legnagyobb városokban található érdekesebb építményeket jeleníti meg 3D-ben, ezen felül néhány egyéb házat is. A logikára nem sikerült rájönnöm, de látható például a Parlament, a Puskás Ferenc Stadion, de néhány panelház is. Jó kezdeményezés, de rendesen növeli a szoftver méretét. Szerencsére mielőtt a potenciális tulajdonosok elkeserednének, a mellékelt CD-n fent van az AeroMap V2 is, amely csak 2D, de legalább megbízható.

Egyebek, konklúzió

Bevallom őszintén, pár dolog felett átsiklottam. Így járt az üzleti funkció, mert teljes egészében megegyezik a 6915-ben látottakkal. Ugyanígy jártak a normál telefonfunkciók, ugyanis a Windows Mobile készülékek sajátosságából adódóan ez minden telefonban ugyanolyan, és nem érzem úgy, hogy le kellene írnunk minden egyes alkalommal. Remélem mások is így vélik.

Ami viszont nem maradhat ki, az az akkumulátor, és az adatkommunikáció. Kezdjük az elsővel. A készülék hátlapja alatt egy 1530 mAh teljesítményű akksi lapul, amely méretét és kapacitását tekintve is hatalmasnak tűnik, azonban szükség is van erre. Én a legkisebb fényerőn használtam a készüléket, ráadásul igen sokat neteztem rajta (kb. napi 1,5 óra), és folyamatosan be volt kapcsolva a levelek letöltése, amit 15 percenként ellenőrzött a rendszer. Ezzel együtt csaknem másfél napot bírt, ami szerintem átlagos teljesítménynek tudható be. A navigáció viszont megeszi az akksit, megy folyamatosan a Bluetooth, világít a képernyő, számol a szoftver: másfél óra alatt leszippantotta a telepet.

A másik említett dolog az adatkommunikáció. Legnagyobb bánatomra 3G nem került a modellbe, ami nagy hiba. Az EDGE nem maradt ki szerencsére, viszont ez nem minden hazai hálózaton működik, így nem biztos, hogy ki tudjuk kapcsolni. A WiFi a legnagyobb találmányok között van, 10 évvel ezelőtt sosem hitem volna, hogy a vécéről fogok otthon internetezni egy PDA-ról. (Mondjuk akkoriban a menedzser kalkulátorok hódítottak.)

Az összegzés nehézkes, így kicsit mérlegelek ismét. Negatívumként azt tudom felhozni, hogy kimaradt a GPS, nem SD kártya slot került az eszközbe, és hiányzik az elcsúsztatható billentyűzet, valamint a 3G. Viszont, ha ezek benne lennének, akkor az már egy másik modell lenne.


Polacheck

A HP iPAQ rw6815 és a Bluetooth GPS modul a MobilX-től érkezett.

On-line: www.mobilx.hu.

Specifikációk

HP iPAQ rw6815
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 102 x 58 x 19,5 mm
Súly 140 g
Kijelző 320x240 pixel, 262 ezer szín
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 64MB RAM, 128MB ROM
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív nincs
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő van
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás nincs
Alap akkumulátor 1530 mAh Li-Ion
Készenléti idő 240 óra
Beszélgetési idő 330 perc
Fényképezőgép 2 megapixelm CIF videó, vaku
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van
Játékok 2
Csengőhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC
MP3 lejátszás van
Egyebek AeroMap szoftver, bőrtok, sztereó headset az alapcsomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

  • HP iPAQ 510 - olcsó üzlet

    A HP első okostelefonja alapvetően nem rossz készülék, de a kijelző sajnos nagyon elrontja az összhatást. Viszont olcsó.

Előzmények