Hirdetés

HP iPAQ 614c - jó üzlet

Bevezető, csomagolás

Click to read in English!

Jobb későn, mint soha, szokás mondani... Reméljük, hogy valóban így van, ugyanis jelen cikkünket kissé megkésve, ám töretlen lelkesedéssel publikáljuk: íme a HP iPAQ 614c Business Navigator, a masina, amely oly sokak fantáziáját bolygatta meg!

A HP új generációs PDA-i szakítottak a korábbi konvenciókkal, ami a 614-en és kistestvérein egyaránt látszik. Az említett masinák (iPAQ 114 és 214) ugyanis telefonos funkció nélküli, klasszikus PDA-k, olyan gépek, melyekre egy elég nagy felhasználó rétegnek van igénye, a HP-n kívül mégsem akad egy cég sem, melynek a termékportfoliójában ilyen típusú eszközök lennének. A 614c más tészta, telefonos Pocket PC, üzleti modell, melynek tervezésekor a tudás és a sebesség, nem pedig a divatos dizájn és a kis méret volt a prioritási lista elején. A Business Navigator kódnevű masinát azonban nem csak ez teszi különlegessé, hanem az árcéduláján szereplő összeg is, melyet meglátva szinte nehéz elhinnünk, hogy Hewlett-Packard gépről van szó, a vállalat ugyanis pár éve még kifejezetetten drága portékáiról volt híres.


[+]

A SpeedShop által rendelkezésünkre bocsátott tesztpéldány egy megdöbbentően apró dobozban érkezett hozzánk. Tartozékok terén kicsit hiányos volt, én még stylust sem kaptam hozzá, csak egy sztereó headsetet, de a boltban persze jár hozzá hálózati töltő és szinkronkábel is.

Hirdetés

Külső

Az előző oldalon már említettem, hogy üzleti navigátorunk nem kicsi, mondhatni nagy. Közel 150 grammot nyom, mérete 60,3 x 117 x 17,5 mm, azaz nem egy zsebben hordós gép. Anyaghasználat szempontjából nem kiemelkedő, de alapvetően jó, a hátlap kellemes tapintású, gumiszerű műanyagból készült, a kijelző körül lévő rész szintén ilyen, az oldalt körbefutó szürke rész pedig keményebb plasztikból van.


[+]

A kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású. Képminősége meglehetősen jó, a színei élénkek. Maga a panel elég mélyen ül, ami az ujjal való nyomkorászást sajnos nem könnyíti meg. Fölötte találjuk az elmaradhatatlan telefonhangszórót, a két állapodjelző LED-et és a gyártó logóját. Középre egy iPAQ Business Navigator felirat került, alul pedig a különleges kialakítású gombsort találjuk. Egyedisége a Smart Touch Wheel nevű technológiában rejlik: mint az a képen is látható, a numerikus rész közepén egy érintésérzékeny kör kapott helyet, melynek segítségével úgy görgethetjük az aktuális tartalmat, mint egy iPodon. Nagyon okos megoldás, kényelmesen használható, de két gond azért van vele kapcsolatban talán az: egyrészt az OK gomb a bal alsó részre került, ahova ugye mindig át kell nyúlnunk - én jobban örültem volna, ha az ötös és nyolcas gombok közötti rész szintén érintésérzékeny -, másrészt a 2/4/6/7/9/0 gombokat kicsit furcsa megnyomni a kidudorodó részek miatt. Szerencsére ezek megszokható dolgok, az viszont igencsak örömteli, hogy a gyárban nem spórolták le a szoftveres billentyűket az iPAQ-ről, így nem kell mindig a kijelzőt tapicskolnunk, ha el szeretnénk érni egy almenüt.

HP iPAQ 614c

A hátlap kevésbé elegáns, mondhatni puritán. Valószínűleg a mérnökök is érezték, hogy a szürke gumifelület kevés egy üzletinek titulált modellre, ezért feldobták kicsit a kamerát és az ahhoz tartozó LED-es segédfényt, mely a hátlap bal oldalára került. Érdekessége, hogy amolyan "tejüveg" hatású, nekem tetszik. Az ellentétes oldalon kapott helyet a kihangosító hangszóró, a kettő között a 3 megapixeles kamera lencséje és az önarcképtükör üldögél. A levehető rész tetejére egy igényes HP embléma került, alul pedig csak egy WiFi és Bluetooth logóra futotta.


[+]

Felül mindössze egy gomb lakik, akinek nem a gép ki/bekapcsolása, hanem lenémítása a feladata - még mindig nagyon hasznos egy efféle dedikált billentyű! Az eszköz jobb oldalán a kamera exponálógombja árválkodik.


[+]

Alul reset gomb, miniUSB csatlakozó, csuklópánt rögzítési helye és stylus-siló látható. Baloldalra egy gyorsindító billentyű, a jog-dial és egy másik OK gomb került - mint láható, a menüben való navigálással nem lesz gondunk, akárhogy is tartjuk a gépet a kezünkben. Ellenben jogosan merülhet viszont fel a kérdés, hogy hol a 3,5 mm-es jack kimenet vagy a memóriakártya helye? Előbbi hiányzik a gépről, utóbbi sajnos az akkumulátor alá került, egy egyszerű kártyacseréhez tehát mindenképp ki kell kapcsolnunk a kütyüt, ami nem túl jó dolog.


[+]

Hardver, operációs rendszer

Az iPAQ-en Windows Mobile 6.0 operációs rendszer fut, processzora egy 520 MHz-es Intel XScale PXA270, RAM-ból 128, ROM-ból pedig 256 MB került bele, a tárhelyet microSD kártyával lehet bővíteni. Programok futtatására 77, adattárolásra 118 MB áll a felhasználó rendelkezésére, ez bőven elegendő.


[+]

A gép sebessége a mindennapi használt során semmi kívánnivalót nem hagy maga után, a képernyőváltások, a görgetés megfelelően gyors, a programok elindulására sem kell az indokoltnál tovább várnunk. Nézzük a sebességteszteket:

Pocket PC Mark v1.03 VsBenchmark 2007
Dhrystone Benchmark (CPU) 87,22 Graphics 1837
Whetstone Benchmark (CPU) 2,82 Others 1856
Memory Benchmark 461,97 JPEG 3862
File system Benchmark 124,75 Games 1588
Storage Cards - Sound 591
Graphics Benchmark 179,90 Final 1946

A teszteredmények igencsak ellentmondásosak. A VsBenchmark pontszámai alapvetően jónak mondhatók (bár egy 520 MHz-es CPU-tól azért ennél is többet vártam volna), ezalól egyedül a hangrendszert gyötrő rész kivétel. Anton Tomow klasszikus tesztprogramja viszont igen gyenge eredményt adott a processzortesztek lefuttatása után, egy ilyen kaliberű chipnek háromszor ekkora pontszámot kéne kapnia. A memóriatest pontszáma átlagos, a fájl- és a grafikus rendszer viszont jónak mondható.

Szoftverek, telefonálás, adatkommunikáció

Szoftveres téren a HP gépek sosem voltak rosszak, ez alól a mi kis Business Navigatorunk sem kivétel. A Today képernyő ennek ellenére meglehetősen puritán, egy extra plug-in sem található rajta. Van viszont egy HP Shortcuts nevű gyorsindító programunk, ahova tíz alkalmazás ikonját helyezhetjük el.

A menüben található pár finomság. Kezdetnek van egy PDF olvasónk (ClearVue PDF), kicsit lejjebb találunk három HP-s programot, melyek közül az egyik a már említett gyorsindító panelt konfigurálja, a másik Help And Support, az utolsó pedig iPAQ Tips névre hallgat, funkciójuk egyértelmű. A Java programok futtatását lehetővé tevő platform szintén előre fel van telepítve a gépre, csak úgy, mint a Voice Commander nevű hangvezérlő móka. A kínálatban megtaláljuk továbbá a HP képnézegetőjét és a Voice Reply nevű szoftvert, melynek segítségével hangüzenetben válaszolhatunk a beérkező dolgokra. Utolsó két extránk a mindeki által ismert Google Earth és a HP Asset Viewer nevű, rendszerinformációkat megjelenítő program.

A telefonálással kapcsolatos szoftverek szinte kivétel nélkül gyáriak, az üzenetküldésért és a kontaktok kezeléséért tehát az Outlook felel, tökéletesen végzi a dolgát, az e-mail kliens boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is, a névjegyzékben pedig a szabad belső memória erejéig tárolhatunk embereket, sok extra mezővel.

Telefonálás közben a hangminőséggel nem volt problémám. A készülékbe épített GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de a masina boldogul a harmadik generációs hálózatokon is. Adatátvitelre a 802.11b/g szabványú WiFi mellett HSDPA-t is használhatunk, lefedettség hiányában UMTS/EDGE/GPRS áll rendelkezésre. A Bluetooth verziószáma 2.0, támogatja a sztereó profilt.

Multimédia, GPS

Az előlapon ugye nincs kamera, a videótelefonálásról tehát sajnos le kell mondanunk. Hátulra viszont egy ütőképes, 3 megapixeles, autofókuszos lencse került, melynek munkáját gyenge fényviszonyok között a már említett LED-es villanó segíti. A legfeljebb 2048 x 1536 pixeles állóképek minősége PDA-s berkeken belül jónak mondható, kis dinamikatartomány, közepes zajszint, gyenge szűrés és jó vonalélesség jellemzi a HP által készített felvételeket. Az automatika viszont sajnos gyakran téveszt, legalábbis ami a fehéregyensúlyt illeti, gyönyörű, napsütéses időben is hajlamos volt beltéri értéket használni.

A kamerát kezelő szoftver beállítások terén nem valami erős, a képméret mellett a jpeg-tömörítés mértékét és a fehéregyensúlyt állíthatjuk, fénymérésről, érzékenységről ne is álmodjunk! A zárhang kikapcsolható, mozgóképeket legfeljebb 320 x 240 pixeles felbontásban rögzíthetünk. Fotózáskor a fókuszálás és a képek mentése nagyon gyors, ritka ez manapság.

A zenelejátszás: fapad. Azaz Windows Media Player, hiányos szolgáltatáskínálat, sokszor írtam már róla, ezért ezúttal nem teszem meg. Kihangosítva a masina kissé halkan, de alapvetően szépen, recsegés (és persze mély hangok) nélkül szól, a gyári fülhallgató pedig úgymond közepes minőségű, zenehallgatásra alkalmas, ám ez leginkább a felhasználó igényeitől függ. A beépített GPS-vevő jól működött, nem is ragoznám tovább.

Akkumulátor, összegzés

Az akkumulátor 1590 mAh-s, cserélhető. Átlagos használat mellet legfeljebb 2 napig hajtotta meg a tesztpéldányt, erősebb igénybevétel esetén valószínűleg naponta kell tölteni, mint a Pocket PC-ket általában.


[+]

Összegzés: 110.000 forint alatti végfelhasználói árért a HP iPAQ 614c nagyon jó vétel. Kicsit nagy, de alapvetően jól össze van rakva, kezelhetősége elsőosztályú, egyedül a játékos kedvű embereknek kell elkerülni, a görgetőpaddal ugyanis sok dolgot lehet, de autót vezetni nem. Adatkommunikációs téren jól áll a gép, sebessége, memóriájának mérete a mindennapi használat során jó - igaz, előbbit a Pocket PC Mark eredményei valamiért nem támasztják alá. Gyakorlatilag mindenkinek ajánlott, aki szeretne egy megbízható, okos masinát, és nem gond neki egy ekkora gépet zsebben vagy övön hordani.

HP iPAQ 614c Business Navigator

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

Specifikáció

HP iPAQ 614c Business Navigator
Technológia Négynormás GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz)
+UMTS/HSDPA (850/1900/2100 MHz)
Operációs rendszer Windows Mobile 6.0 Professional
Méret 60,3 x 117 x 17,.5 mm
Tömeg 145 gramm
Processzor 520 MHz-es Intel XScale PXA270
ROM/RAM 256 / 128 MB (118 / 77 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g
Infra / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő NMEA 0183
Audio mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 3 megapixeles, autofókuszos
Akkumulátor 1590 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb HP Smart Touch Wheel
  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

  • Toshiba G910 - UFO invázió!

    Finoman szólva is érdekes kialakítású Toshiba tenyérgép QWERTY gombsorral, WVGA kijelzővel, fejlett adatkommunikációs képességekkel.

  • Airis T470 vs. HP iPAQ 514

    Avagy Windows Mobile alapú low-end okostelefonok egymás ellen. Összehasonlító teszt.

  • HP iPAQ 914c - konstrukciós hiba

    E havi rejtvényünk: vajon egyetlen egy apró tervezési hiba el tud rontani egy egész készüléket? Válasz a cikkünkben.

  • Socket SoMo 650 - harc a baktériumok ellen

    A hálózati kiegészítőiről elhíresült Socket antibakteriális Pocket PC-je az ipari készülékeket idézi, de átlagfelhasználóknak lett kitalálva.

Előzmények

  • Asus P750 - VGA is, meg nem is

    Az Asus felsőkategóriás készülékébe VGA felbontású megjelenítő került, de az oprendszer nem használja.

  • HP iPAQ 214 - ideje volt

    A HP merész lépésre szánta el magát: a kombókészülékek népszerűsége ellenére egy klasszikus PDA-t dobtak piacra. Jól tették.

  • HP rx5935 - kellemes útitárs

    A navigációra kihegyezett Travel Companion család legokosabb tagja járt nálunk.

  • HP iPAQ 510 - olcsó üzlet

    A HP első okostelefonja alapvetően nem rossz készülék, de a kijelző sajnos nagyon elrontja az összhatást. Viszont olcsó.

Hirdetés