Hirdetés

Hammer Blade Va - nem is úgy néz ki

Középkategóriás strapamobil? Akár ásíthatnánk is, de a Blade Va nagyon nem néz olyannak, mint a többi hasonló célból tervezett telefon.

Bevezető

Egy strapatelefon szükségképpen egy buflák nagy dög, amit harsány színek és robusztus külső jellemeznek? Általában igen. De nem mindig. Kevés ellenpélda akad, a Samsung Xcover sorozata kevésbé dömper, a Sonim új csúcsmodellje szintén egész formás, a Hammer Blade Va pedig konkrétan elegáns. Úgyhogy amikor a Hammerrel és a hazai forgalmazóval az MWC-n megismerkedtünk, rögtön erre mutattam rá, hogy na, ezt küldjétek tesztre. Küldték, itt van, amúgy a Media Marktban kapható.


[+]

A Hammer lengyel. Régi motorosok úgy is ismerhetik, mint myPhone. Szakmabeliek pedig úgy, hogy mPTech. Még jobban avatottak pedig azt is tudják, hogy TelForceOne cégcsoport részét képezik, akik a telefonok mellett tartozékokkal, órákkal, notebookokkal és világítástechnológiával is foglalkoznak. Szóval lengyelek. Kapásból közelebb érzi magához a bandát az ember, mint egy Blackview-t. Hogy csak egy példát hozzak.


[+]

Na persze ezt sem két zubrovka felhörpintése között rakja össze Kacper és Szymon valahol Krakkó mellett, hanem a gyártás nem meglepő módon Kínában történik, de itt tervezik meg és szoftverezik a végtermékeket, Hammer néven pedig egy ideje (11 éve) már a strapabíró myPhone készülékek futnak. De továbbra is nagyon erősek az időseknek szánt mobilok piacán, szóval régóta csinálják, amit csinálnak, ám ők is tudják, hogy állati agilis a kínai konkurencia, innen nézve pedig jó ötlet, hogy olyan strapamobil is készüljön, amiből igen kevés van a piacon. Ami nem néz ki strapamobilnak.

Doboz, külső

A Blade Va doboza elég kompakt — naná, ebben sincs már töltőfej. Viszont maga a készülék egyáltalán nem tűnik egy robosztus, brutális és baltával faragott faltörő kosnak, sőt. Kimondottan pofás. Azért filigrán sem lesz, mert kapásból 225 grammot nyom a mérlegen, de egyáltalán nem buflák, amire nem csak a sötétszürke árnyalat segít rá, hanem az 1 cm alatt maradt vastagság is. Ehhez képest bizonyos MIL-STD 810H próbatételeknek ellenáll, plusz megvan az IP69K védettség is, a kijelzőt pedig Gorilla Glass 3 védi — na, azért ennél már adódik fejlettebb megoldás.


[+]

Jól néznek ki a csavarozott imitációjú oldalélek, csak akkor veszi észre az ember a strapamobilokra jellemző erősített sarkokat, ha külön figyel rájuk, nagyon jó a hátlap érdes tapintása, menő a készülék tetejére rakott mélyfekete sáv, modern hatású a hátsó hármas kameragyűrű, amiből az egyik persze kapásból csak egy vaku, de ettől még tényleg jól néz ki az egész telefon. Az oldalsó gombok a megfelelő helyen, a SIM-tálca hibrid megoldást használ, mert a második nanoSIM helyére micorSD-t is betolhatunk. Bár a termékoldal utal az eSIM-re is, az nincs.


[+]

Mindenképpen abból induljunk ki a továbbiak megítélése előtt, hogy ez egy 110 ezer forintos telefon, ami strapabíró is, szóval nem várunk csodát a kijelző kapcsán. Meg amúgy is az a helyzet, hogy ha az átlagnál jóval vékonyabb strapamobilt keresünk, akkor a konkurencia is elég kevés versenyzőt tud felmutatni (Ulefone Armor X31 Pro, Sonim XP400, AGM H6). De azért a kijelző kapcsán annak ellenére nem vagyok elájulva, hogy ebben az ütésálló mezőnyben ennyiért más sem ad sokkal többet, noha egy elsősorban kültéri használatra tervezett eszköznél pont ez lenne egy igen fontos pillér. Ehhez képest a jókora kávákkal (alul még több) szegélyezett, 6,56 inches IPS panelt kapunk oldschool kameracseppel, HD felbontással és 90 Hz-es frissítéssel, amit még mindig elvisel az ember, ha látja. De a maximális fénysűrűség egyszerűen kevés, teli napfényben semmi nem látszik, kinti szituációban gyakran leszünk arra kényszerülve, hogy a kezünkkel vessünk árnyékot. Ráadásul a minimum fehér fényerő is nagyon magas, vaksötétben ez már zavaró lesz.

Kijelző-teszt
Mérés Hammer Blade Va Blackview BV9300 AGM H6 Samsung Galaxy XCover6 Pro Ulefone Armor 17 Pro
Képátló 6,56 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,56 hüvelyk 6,6 hüvelyk 6,58 hüvelyk
Felbontás 720 x 1612 1080 x 2388 720 x 1612 1080 x 2408 1080 x 2408
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD PLS-LCD IPS-LCD
Képfrissítés (max) 90 Hz 120 Hz 90 Hz 120 Hz 120 Hz
Fehér fényerő (max) 382 nit 511 nit 367 nit 471 / 570 nit 679 nit
Fehér fényerő (min) 8,4 nit 3,6 nit 1,4 nit 5,7 nit 21 nit
Fekete fényerő 0,3 nit 0,4 nit 0,25 nit 0,32 nit 0,33 nit
Kontrasztarány 1273:1 1241:1 1468:1 1782:1 2057:1
Színhőmérséklet 8062 K + kézi 9980 K + kézi 8062 K + kézi 7043 K 7990 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Az oldalsó gombba épített ujjlenyomat-érzékelő is kicsit bizonytalan: érdemes ugyanazt az ujjunkat kétszer is felvenni. Annak sem örültem, hogy az alsó multimédiás hangszórónak nincs felső párja, pedig elég széles a beszédhangszóró rácsa. Elfért volna egy 3,5 mm-es jack csatlakozó is — ha már van FM-rádió, aminek a működtetéséhez zsinóros headset kell. Ugyanakkor a készülék fogása, összeszerelési minősége és anyaghasználata vitán felül nagyon korrekt, a design pedig a strapatelefonos műfajban mindenképpen egyedi.

Hirdetés

Hardver, UI, kamerák

Az a MediaTek Dimensity 720, ami ebben a telefonban 8 GB RAM és 128 GB belső tárhely mellett ügyködik már nagyon nem egy friss cucc, konkrétan négy éves hardver, még a Samsung Galaxy A32-ben volt ilyen. Ez volt az egyik első relatív olcsó chipset a MediaTek kínálatában, ami már tudott 5G-t, szóval azért nem egy UniSoc akármi, de messze nem egy sebességbajnok. A 3D-s játékok kissé visszavett grafikával elfutnak (így a Genshin Impactból is ki lehet facsarni 30 fps-t), de érezhetően komótosabbá válik háttérben történő frissítések és több egyidejűleg futó alkalmazás esetén is, az ezek közötti váltás is döcögős.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Hammer Blade Va CAT S75 Ulefone Armor X31 Pro Ulefone Armor 24 8849 Tank 3 Pro
Rendszerchip MediaTek Dimensity 720 MediaTek Dimensity 930 MediaTek Dimensity 6300 MediaTek Helio G96 MediaTek Dimensity 8200
AnTuTu 10.x 386 630 pont 449 602 pont 444 992 pont 392 291 pont 877 283 pont
Geekbench 6 (single/multi) 655 / 1900 pont 855 / 2155 pont 789 / 2072 pont 696 / 1978 pont 1259 / 3937 pont
GFXBench Car Chase onscreen 26 fps 15 fps 28 fps 11 fps 50 fps
GFXBench Car Chase offscreen 16 fps 17 fps 16 fps 13 fps 63 fps
GFXBench Man. onscreen 68 fps 53 fps 69 fps 31 fps 116 fps
GFXBench Man. offscreen 43 fps 41 fps 30 fps 35 fps 181 fps

Mondom ezt úgy, hogy egy jobbára módosítatlan Android 14 fut a terméken, némi unszolásra a gyártó azt közölte, hogy egy főverziós frissítésre még van kilátás, de a terméktámogatás hossza a jelenlegi mezőnyben karcsú (a Sonim kettő ilyet ígér, a kínai gyártók viszont általában egyet sem). De még mindig ott tartunk, hogy egy relatív olcsó strapamobilról beszélünk, ám ez nem jelent felmentést a félig lefordított Android alól, ahol zömmel adottak a magyar kifejezések, ám a beállítások között is lesznek angolul hagyott szövegek (memory expansion, smart assistant), de a Hammer által extraként felrakott, apró segédalkalmazásokat kínáló Toolbox egyáltalán nem kommunikál magyarul. Összességében annyira nem sok szövegről van szó, egy hazai piacon is hivatalosan forgalmazott eszköz esetén ez pont azért zavaró, mert nem egy kínai cégről van szó, a legendás lengyel-magyar haverság sajnos nem köszön itt vissza.

[+]

A kamerás felhozatal kapcsán nem fogunk oldalakat írni, mert jószerével egyetlen hátlapi modulunk van, az 50 megapixeles főkamera mellett csak egy segédszenzor dolgozik, vagyis van egy látószög, abban leszünk szívesek alkotni. Ez valószínűleg egy Hynix HI5021-es szenzor F/1,8-as apertúrával és 1/2,5 inches mérettel, vagyis egy belépő szintű megoldás. Ki lehet belőle préselni a natív felbontást, de elég felesleges, a 12,5 megapixelre binnelt képekkel kicsit jobbak az eredmények. A kezelőfelületnél is visszaköszönnek a félrefordítások, a “külön” elnevezésű opció alatt van a Pro mód és az éjszakai kapcsoló, nem mintha óriási szükség lenne ezekre:

Főkamera 12,5 MP

Főkamera 2x zoom

Ha nem várunk sokat, akkor nem fogunk csalódni, de ebben a 100 ezer forintos ársávban azért bőséggel adódnak jobb megoldások (CMF, Redmi, de akár Samsung vonalon is), a strapavonalon viszont inkább a Hammer által produkált szint az átlagos, ettől még nem fogunk neki jobban örülni. 50 megapixelben fotózni értelmetlen, szörnyen életlen és mosott izék lesznek az eredmények (példa). Pont 100%-ban ugyanezt kapjuk, ha a kétszeres zoomot választjuk, mert semmi mást nem csinál a szoftver, csak fogja az 50 megapixeles kép közepét, kivágja és elintézettnek tekinti a melót. Ha maradunk normál látószög mellett 12,5 megapixelben, akkor sem fogunk sokat mosolyogni, rettentő szűk a dinamika, úgy kiégnek a világosabb részek, hogy viszik magukkal azokat a részleteket is, amik közel vannak, a vonalélesség esetleges és rettentően mos az algoritmus.


Videózás kapcsán sem lesz nagy a mosoly, a főkamera mögött nincs stabilizáció, ezért nagyon remegősek lesznek a videók, nappal még csak-csak, de este a fókusz is bizonytalan, a hang pedig olyan, mintha egy barlangból beszélnék egy vödörből, ami inkább klausztrofób szituáció, mintsem kellemes.


Az előlapi kamera Full HD-ban tud rögzíteni, nagyon szűk dinamikával, ráadásul valami ostoba bug miatt néha csak úgy random bevillan fehéresen az egész kép, ami nem komfortos a néző számára, ez szerintem szoftveres baki megint, amin illene javítani. Fotózásban kicsit jobb, ilyen. Az alsó hangszóró szól egyedül, nincs felső párja, a hangerőre nincs panasz, a minőség viszont 60-70%-os érték felett már recsegősen torz tud lenni. Van FM-rádió, ehhez Type-C headset kell, kedves gesztus lett volna, ha egy ilyet adnak a dobozban, ezt nem tiltja semmiféle EU-s szabály.

Adatkommunikáció, akku

Az 5G támogatás adott, minden hazai sávon működik a termék. A WiFi 6 hiányzik, de az 5 GHz-es hálózatokat azért látja, van NFC, rendben ment a Bluetooth és a navigációs feladatokat is könnyen meg tudja ugrani a készülék. A böngésző gyárilag a Chrome, alapvetően gördülékeny, de azért van döcögés a komplexebb oldalaknál, vagy a közösségi médiánál olykor-olykor. A beszélgetési hangminőség átlagos, kicsit digitális az érzet, de például a kihangosított beszélgetés kimondottan jól érthető távolból is.

[+]

Az üzemidő nem kiemelkedő, de átlag feletti. Az alacsony felbontású és fénysűrűségű kijelző nem kér sokat enni, a hardver sem éhes, videózgatni amúgy sem fog vele sokat az ember, szóval ebből a 6000 mAh-ból átlagban kiesik 2-2,5 napos üzemidő. Alacsony a készenléti fogyasztás is, egy éjszaka alatt alig 1-2%-ot merül, huszonórán át lehet rajta videót nézni, szóval ebből a szempontból hozza az elvárásokat a Blade Va. A töltési sebesség viszont csirke, vezeték nélküli megoldásról ne is álmodjunk, zsinóron pedig 18 wattos tempóval csipeget, ami miatt jó három óra kell neki egy teljes töltéshez.


[+]

Hammer Blade Va
Pro
Jól néz ki
Strapabíró
Bővíthető tárhely
Kontra
Régi vas
Gyenge kijelző
Gyenge kamera
Tákolt szoftver, homályos frissítési ígéretek
Túl drága
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 5 pont
Sebesség 7 pont
Szoftverfelület 5 pont
Szoftveres támogatás 2 pont
Fotózás, videózás 5 pont
Hangminőség 7 pont
Adatkommunikáció 8 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 6 pont
Indulóár (8/128 GB, HUF) 110 000

Összegzés. Őszintén szólva egy jóval összeszedettebb terméket vártam. Nem gondoltam, hogy a csoda érkezik ide tesztre, de a külső alapján joggal bíztam abban, hogy a belső, ha nem is lesz lehengerlő, de egy korrekt munka eredményét mutatja. Ehhez képest a szoftveres és az optimalizációs oldal az nagyjából azon a szinten van, mint a B kategóriás kínai gyártók telefonjai: félig lefordított menü, homályba vesző frissítési ígéretek, régi security patch, mindennemű optimalizációt nélkülöző kamera úgy, hogy alig-alig nyúltak hozzá az alap Androidhoz. Azért sem érthető ez ennél a modellnél, mert a Construction széria egyik csúcsa is nálunk van ugyanettől a gyártótól, azon saját UI dolgozik, jobban van fordítva és valamivel összeszedettebb, miközben a Blade Va formaterve, anyagminősége, kialakítása és egyedisége pont azt sugallja, hogy egy, az átlagnál jobban kitalált, átgondolt és odafigyeléssel készült strapatelefont fogunk kapni — de nem. A hardver jó közelítéssel ér 50-60 ezer forintot, a strapabíróság, a mindenféle teszteken való megfelelés biztos kerül pénzbe, akkor legyen a dolog 80 lepedő, de ennyi pénzért már azt is elvárom, hogy adjanak hozzá fixen három év támogatást egy alapból is olyan szoftverhez, ami rendesen meg van csinálva. Sajnos (és a Hammernek valamelyest szerencse) nincs túl sok alternatíva a piacon: nem strapatelefonnak kinéző strapatelefon alig-alig akad, a kínai gyártóknak zömmel becsípődött, hogy egy robosztus készüléknek úgy kell kinéznie, mint egy Buffalo cipő (és akkora is kell legyen), aki disztingváltabb külsejű megoldást keres, annak nem nagyon van opciója. Mondanám, hogy a Sonim XP400 szóba jöhet, de mivel az még nem járt nálunk, ezért nem merem ajánlani, az AGM H6 viszont már volt, azt pedig pont ezért nem merem ajánlani. Ebben a motyóban több lehetőség lett volna, a jó designt arconcsapták a szedett-vedett szoftverrel, pedig most lett volna egy európai gyártónak esélye arra, hogy a CAT által üresen hagyott területre belépjen, de ez nem a Blade Va-val fog sikerülni.

Bog

A tesztkészüléket a hazai forgalmazó biztosította, a termék a Media Marktban kapható.

Specifikáció

Hammer Blade Va
Hammer Blade Va Külső
Méretek 164,8 x 76,7 x 9,9 milliméter
Tömeg 225 gramm
Készülékvédelem IP68/69K (2 méter, 30 perc), MIL-STD-810H, Gorilla Glass 3
Színvariációk Sötétszürke
Kijelző képátlója 6,56 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 720 x 1612 pixel (269 ppi)
Típusa, frekvenciája IPS-LCD, 90 Hz
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem Ujjlenyomat-olvasó (bekapcsolóban), 2D-s arc alapú feloldás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége MediaTek Dimensity 720, 7 nm
Processzor 2 x 2 GHz Cortex-A76 & 6 x 2 GHz Cortex-A55
Grafikus chip ARM Mali-G57MC3
RAM, tárhely mérete 8 / 128 GB (LPDDR4X / UFS)
Memória bővítése MicroSDXC
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20
LTE B25/26/28/34/38/39/40/41/66/71
5G N1/2/3/5/7/8/20/25/28/38/40
5G N41/66/71/77/78/79
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (2,4, 5 GHz, Direct, HotSpot)
USB USB 2.0 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció (kétcsatornás) A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 14
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 50 MP normál (25 mm, 1/2,78", f/1,8, PDAF)
2 MP segédszenzor
Előlapi kamerarendszer 8 megapixel (fixfókusz)
Videófelvétel 4K 30 fps
Jack kimenet nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 6000 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 18 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, fénymérő, közelségérzékelő