Gigabyte GSmart Simba SX1 – duplán aktivált

Bevezető, tartozékok

Az olvasóinknak kissé az lehet a benyomásuk, hogy az utóbbi időben szinte csak 1-2 márka készülékeivel foglalkozunk. Természetesen erről szó sincs, ám mind a Prestigio, mind pedig a Gigabyte olyan módon dob piacra telefonokat, hogy néha hónapokig semmi, aztán meg egy egész vödörrel kapunk a nyakunkba. Utóbbi márka pedig egész konkrétan most kezdett el komolyabban nyomulni a mobilpiacon.

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

Voltak persze régebben is Gigabyte telefonok, ám finoman szólva nem sok vizet zavartak, ráadásul az amúgy is igen szűk kínálatnak csak töredéke jutott el mifelénk. Most viszont nagyot változott a helyzet, legalábbis a cég nagyon lelkesnek tűnik. Szinte a Samsungot meghazudtoló gyorsaságban egy kisebb „áradást” okoztak, jó fél tucat új telefont zúdítottak a piacra, meglehetősen rövid időn belül. Novemberben már három tesztet is közöltünk az újdonságokról, most pedig itt az újabb (egy ideig most valószínűleg nem lesz több), ám mielőtt legyintenénk, inkább olvassunk tovább, mert szerintem érdemes.

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

A telefon most is az XXL GSM-től futott be, a doboz pedig akár szokványos is lehetne, ám a sötétbronz szín elég sokat dob rajta, egész elegánsnak tűnik a pakk. Belül most is a készülékkek futunk össze elsőként, majd a tálca kiemelése után megtaláljuk az egyéb tartozékokat is. Hálózati töltőfej, USB kábel és sztereó füles, ezeket így akár másolhatnák cikkről cikkre is, azonban most is örültem volna valami kis extrának, egy tok vagy kijelzővédő fólia, esetleg memóriakártya feldobná a vásárló kedvét.

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

Külső

Szerintem nyugodtan kijelenthető, hogy a gyártó eddigi modelljei közül simán a Simba SX1 (apropó, hallott valaki a Siemens SX1-ről?) néz ki a legjobban. A szolidan lekerekített sarkok, ízléses bronzszínű keret, koromfekete előlap (melyen a kijelző kikapcsolva szinte nem is látszik) meglepően kulturált összhatást keltenek. Mindehhez az is rátesz, hogy elég tekintélyt parancsoló mérete van. Az ugyanekkora kijelzővel rendelkező Samsung Galaxy S4-nél közel egy centivel(!) hosszabb, de szélességben és vékonyságban sem kíván rekorder lenni. Arról nem is beszélve, hogy a 165 grammos súly sem pihe, mondjuk ilyen nagy testnél nem igazán zavaró. Nem csupán nagy, hanem egészen minőségi is. A felhasznált anyagok teljesen rendben vannak, fém ugyan nincs, de a hátlap kifejezetten kellemes, puha tapintású, matt felülete jól ellenáll a kosznak. Közelebbről megvizsgálva némileg romlik az összkép. Noha az illesztések pontosak és nem lötyög semmi, a hátlap egy bizonyos területen benyomható, illetve a hosszirányú csavarás is okoz némi alakváltást, de megjegyzendő, hogy a normál, hétköznapi használat során egyiket sem fogjuk észrevenni (ettől függetlenül jó lett volna elkerülni ezeket).

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

A fél biliárdasztal nagyságú előlapon simán elfér az 5 hüvelykes kijelző, nem spóroltak a kerettel sem. A képernyőről azt érdemes tudni, hogy HD felbontással bír és IPS panelt használtak, e kettő kombinációja pedig korrekt látványt szolgáltat. Mindez a valós körülmények között széles betekintési szöget és napfényben is jó láthatóságot eredményez. Az alsó területen meglepő módon nincs semmi, a vezérlőgombok ugyanis a kijelzőn foglalnak helyet, egyedül a mikrofon apró nyílása árválkodik itt. Felül már nagyobb a csoportosulás, van itt ugye egy hangszóró, amelynek a hangminősége teljesen jó, egy picivel több hangerőt viszont elbírt volna. Tőle jobbra előlapi kamerát látunk, balra pedig közelség- és fényszabályzó szenzorok, valamint sokak kedvence, egy többszínű állapotjelző LED helyezkedik el.

Kijelző-teszt
Mérés Gigabyte GSmart Simba SX1 Alcatel One Touch Idol S LG Optimus L9 II Prestigio MP 5044 DUO
Fehér fényerő 327 nit 435 nit 352 nit 449 nit
Fekete fényerő 0,45 nit 0,56 nit 0,37 nit 0,47 nit
Kontrasztarány 1:727 1:778 1:963 1:976
Színhőmérséklet 10263K 8110K 8212K 10135K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hátul ismét megemlíteném a kellemes, puha tapintású matt felületet, jól néz ki. A szinte totál sík felületet egy GSmart felirat töri meg, felül pedig kiemelkedik a kamera optikája, tőle jobbra és balra pedig a kihangosító nyílása, valamint a LED villanó hívja fel magára a figyelmet. Sajnos ez a hangszóró nem az igazi, a hangereje elég gyenge, ugyanakkor leghangosabb állásban hajlamos torzítani.

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

Az oldalsó részt elsősorban a sötétbronz színű keret dobja fel, a gombok fekete színűknek köszönhetően szinte elbújnak itt. Balra van a hangerőszabályzó, alulra került a microUSB, jobbra viszont semmi. Felül van a 3,5 mm-es jack és a bekapcsoló/lezáró billentyű. Ez utóbbi elég komoly ergonómiai baki, hiszen ekkora telefonnál az oldalra helyezett bekapcsoló az ideális. Mindezt az tetézi, hogy a bal szélére tették, tehát jobbkezeseknek duplán kényelmetlen.

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

Hardver, szoftver

Sokan biztosan át is ugornák ezt a bekezdést a „szokásos MTK cucc van benne” felkiáltással. Ne tegyétek, mert szó sincs itt MediaTek chipről. Sőt, pont ellenkezőleg, a nagynevű Qualcomm megoldását választották, azon belül is a Snapdragon 400-at (még pontosabban MSM8230). Ebben egy kétmagos, magonként 1,4 GHz-en üzemelő Krait 200 processzor található, ami bizony messze nem gagyi cucc. Az 1 GB RAM (ebből kb. 400 MB szabad a bekapcsolás után) és az Adreno 305 grafikus gyorsító sem mondható fapadosnak, úgyhogy a Simba nem ijed meg a komolyabb terheléstől sem.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Simba SX1 Alcatel One Touch Idol S LG Optimus L9 II Prestigio MP 5044 DUO
Quadrant Standard 5540 pont 4700 pont 5368 pont 3977 pont
Linpack for Android (single) 154,105 MF. / 0,54 s 135,226 MF. / 0,62 s 141,134 MF. / 0,59 s 37,210 MF. / 2,25 s
Linpack for Android (multi) 308,349 MF. / 0,55 s 246,661 MF. / 0,69 s 276,503 MF. / 0,61 s 127,584 MF. / 1,32 s
Smartbench 2012 Prod. 3180 pont 2663 pont 3050 pont 3505 pont
Smartbench 2012 Games 2890 pont 2551 pont 2191 pont 2408 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 15664 pont 13342 pont 14571 pont 13211 pont
Geekbench 3 (single/multi) 478 / 875 pont 415 / 773 pont 451 / 820 pont 326 / 1101 pont

Gigabyte GSmart Simba SX1 Gigabyte GSmart Simba SX1

Ami persze a pontszámoknál talán fontosabb, az a valós tapasztalat. Az Android 4.2.2-es verziója töltődik be induláskor, ami nem a legeslegfrissebb, azonban bőven megfelelőnek mondható. A rendszer nagyon szépen működik, akadás szinte sosem fordul elő, a multitask a kellő mennyiségű RAM miatt jól működik, nem tölt állandóan újra a készülék. A Gigabyte látszólag nem nyúlt bele a gyári Google felületbe, azonban mégis tettek néhány módosítást, amik mind hozzátesznek kicsit az egészhez. Kiszedték a kétujjas lehúzható állapotsort, viszont fixen betették felülre a gyorsgombokat, amelyek számát és sorrendjét mi magunk szerkeszthetjük. Szintén történt változtatás a lezáró képernyőn, ahol bekapcsolhatjuk a Smart unlock nevű módot. Ilyenkor egy dizájnos lakat jelenik meg középen, aminek a giroszkóp által vezérelt tükröződés effektje is van (ezt láttam már valahol). Négy funkciót rendelhetünk hozzá, amit elindíthatunk a feloldással egyidőben. Ez lehet bármelyik, a menüben szereplő program, illetve a tárcsázó, némítás és a kamera.

Gigabyte GSmart Simba SX1 Gigabyte GSmart Simba SX1

Az említetteken felül némi extra szoftvert is kapunk, bár nagyon nem vitték túlzásba. Aki böngészni szeretne, az jól jár a Simbával, itt ugyanis rögtön három választási lehetőség is van: gyári, Chrome és Firefox. Megkapjuk a Dropbox és a Facebook kliensét is, ezek persze utólag is letölthetők. Van itt még egy Fájlkezelő, valamint a Camera360 alkalmazás. A dokumentumok kezelését a Kingsoft Office végzi, ezzel szerkesztésre is van lehetőség. A Reminder Timer kvázi egy gyorsjegyzetelő, ami riaszt a szükséges időpontban, a SmartReset pedig nevéhez illően adattörlésre alkalmas. Megkapjuk még a TouchPal billentyűzetet is, de a régebbi verziót, amit villámgyorsan inaktiváltam, főleg mert frissíteni nem sikerült.

Gigabyte GSmart Simba SX1 Gigabyte GSmart Simba SX1

Multimédia, adatátvitel

A hátlapon lévő kamera mögött egy 13 megapixeles szenzor rejtőzik, ami így szárazon leírva elég impozánsan hangzik, természetesen az autofókusz és a LED villanó sem maradt ki mellőle, utóbbi jó erős, de kissé zöldes fénnyel rendelkezik. Fotózás közben egyedi felületet látunk magunk előtt, ami könnyen kezelhető, ez azonban annak is köszönhető, hogy a beállítási lehetőséget nem mérték bő kézzel. A felbontáson felül van geotagging, fehéregyensúly, effektusok, sorozatkép, panoráma, kikapcsolható zárhang, állítható vaku, HDR, expozíció és automatikus exponálás. Fizikai kameragomb nincs, ugyanakkor a fókuszkeret érintéssel bárhova áthelyezhető. A fotók készítése és mentése egy pillanat alatt megtörténik, így erről az oldalról igazából rendben van.

Gigabyte GSmart Simba SX1

Az izgalmasabb folyamat az, amikor az elkészült fotókat megtekintjük. Én is előre féltem, hogy a nagy felbontás ismét csak parasztvakítás lesz és csak egy nagy színes pixelkupacot kapok, ám meglepetésre csalódnom kellett, mégpedig pozitívan. A képek egészen normálisak, jók a színek, kellően láthatók a részletek, még a távolabbi objektumoknál is, nincs szétmosva minden, bár emiatt a zajszint viszonylag magas. A dinamikát persze kifektetik a túl erős fényhatások, viszont a HDR ezen jó hatásfokkal segít. Mindent összevetve nem fotós bajnok a Simba, de ázsiai társaihoz képest korrektül helytáll, a nemrég tesztelt Guru G1 csúcsmodellt simán lenyomja. Videózni is lehet azért vele, ekkor maximum fullHD felvételek készíthetők, legfeljebb 30 perc időtartamig. Eközben fotózásra is van lehetőség, ehhez mindössze a kijelzőre kell böknünk, a fókuszálás mindvégig folyamatos.

Gigabyte GSmart Simba SX1 Gigabyte GSmart Simba SX1

Térjünk át a zenére, itt a megszokott módon két lejátszót kapunk, egyik a normál, a másik a Play Zene. Albumok és előadók szerint tudunk válogatni és keresni, az albumkép megjelenik, van ismétlés és véletlen lejátszás, valamint szabadon állítható hangszínszabályzó. A gyárilag csomagolt fülest inkább hagyjuk a dobozban, inkább keressünk valami normális megoldást. Ha viszont ez megvan, akkor kulturált hangzást kapunk, a kihangosító már említett gyengesége itt sem kerülhető meg. Ha már meguntuk a saját zenéinket, akkor akad FM-rádió is, ami viszont egyedi felületű. Első alkalommal nem nagyon volt hajlandó elindulni, aztán megjavult és teljesen elégedett voltam vele. Van RDS, felvehetjük az adást, a kereső kissé túlérzékeny, viszont a megtalált állomások nagyon jól szólnak, több ide nem kell.

Gigabyte GSmart Simba SX1 Gigabyte GSmart Simba SX1

Az adatátvitelre sem lehet komolyabban panaszkodni. Van HSPA, amivel 21 Mbit letöltési és 5,76 Mbit feltöltési sebesség érhető el, továbbá van WiFi is, b/g/n kivitelben, hotspot és WiFi Direct támogatással. A microUSB adott, valamint a Bluetooth sem hiányzik, ez 3.0-s sztereó verzió. A belső memória 4 GB, amiből 2,17 GB-hoz férünk hozzá, akinek ez nem elég, az microSD-vel tudja tovább bővíteni. Ehhez elegendő a hátlapot leszedni, a kártya hozzáférhető kikapcsolás nélkül is.

Gigabyte GSmart Simba SX1 Gigabyte GSmart Simba SX1

A nagy truváj persze nem ez, hanem a dual SIM működés, azon belül is a DUAL ACTIVE megoldás. Ez az igen ritka megoldás azt jelenti, hogy a két kártya folyamatosan, egyidőben aktív és az is marad. Tehát hiába beszélgetünk az egyiken, a másik ekkor is elérhető, jöhet rá SMS és hívás is. Ha egy ilyenbe futunk, akkor a meglévő hívást tartásba tehetjük, míg a másikat fogadjuk vagy még menőbb, ha az egészet összekapcsoljuk és egy hármas konferenciát hozunk létre, mindenki beszélhet mindenkivel és ezt bármilyen külső segédprogram nélkül bonyolíthatjuk, tényleg cool megoldás. Az persze most is kiválasztható, melyik legyen az elsődleges hívás, üzenet és adatátvitel esetére, bár tárcsázás előtt mindkét kártyát választhatjuk. Azt azért megjegyezném, hogy csak az egyik foglalat képes a fentebb említett HSPA átvitelre, a másik sima 2G EDGE, de ez talán nem katasztrófa.

Üzemidő, összegzés

A Gigabyte (még?) nem hódolt be a mostanában divatos unibody megoldások közé, így a Simba hátlapja hagyományos módon leszedhető, alatta pedig hozzáférünk a két SIM-hez (mindkettő normál foglalat), a memóriakártyához és persze az akkumulátorhoz. Ha megemlítem, hogy 1900 mAh-s kapacitással rendelkezik, akkor azt hiszem, könnyű egyetérteni velem, hogy ez a telefon gyenge pontja. Egy ekkora kijelző, a Qualcomm processzor és persze a duál aktív üzemmód bizony megkéri a magáét, ez a teljesítmény pedig elég vékonyka.

Gigabyte GSmart Simba SX1
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Simba SX1
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Fura, hogy az egyébként elég testes készülékházba miért nem fért valami nagyobb táp (a jóval karcsúbb S4-ben 2600-as akku van). Ebből adódóan aktív használattal (bő 2 óra kijelzőhasználat, 1,5 óra beszélgetés, folyamatos szinkron, némi WiFi) esélytelen egy napnál többet kihúzni belőle. Picit ellensúlyozza ezt a beépített Smart Saving energiatakarékos üzemmód, ami többféle módon igyekszik csökkenteni a fogyasztást. Jópofa, hogy a processzor maximális órajelét is visszavehetjük, ilyet leginkább főzött ROM-okban látni.

Az elmúlt kb. 2 hónap során végigrágtuk magunkat számos Gigabyte készüléken. Voltak nagyon gyengén sikerült modellek, voltak szimpatikus, de drága megoldások, kisebb-nagyobb hibákkal. Noha nem én teszteltem az összes típust, de a nálam jártak közül a Simba SX1 nyújtotta a legjobb benyomást. Kissé testes és nehéz, viszont ízléses külsővel rendelkezik, a kijelzővel és a hardverrel is elégedettek lehetünk, nem is beszélve az egész jól sikerült kameráról. A duál aktív megoldásért nagy pirospont jár, ez igazi unikum, a szoftver rendben működik, igazán komolyan csak az akkumulátor rontja le az összképet. Meg persze az ár, de ezúttal azt is elég jól belőtték. A kártyafüggetlen, 2 év gyártói garanciával értendő 89 ezer forint nem mondható durvának. Mindezek fényében megérdemli a Tetszett pecsétet, és reméljük, a jövőbeli típusok ebbe az irányba fejlődnek majd.

Gigabyte GSmart Simba SX1

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Simba SX1
Gigabyte GSmart Simba SX1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 144 x 73 x 9,5 milliméter
Tömeg 165 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, IPS TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8230)
Processzor típusa dual-core 1,4 GHz Krait 200
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,17 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Camera360, Dropbox, Facebook, Fájlkezelő, Kingsoft Office, Legjobb választás, Reminder Timer, Smart Saving, SmartReset, TouchPal billentyűzet
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (2 megapixel)
Videófelvétel van (1080p@30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1900 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 150 óra
Beszélgetési idő 3 óra 30 perc
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, duál aktív kétkártyás üzemmód, állapotjelző LED

Azóta történt

  • HTC Desire 700 - One is, meg nem is

    A csúcsmodell formatervét, duál aktív működést, egyedi hardvert és nagy kijelzőt kínál a Desire 700, amely egyébként Európában nem is kapható.

  • Xiaomi Hongmi - vörös rizs

    A Xiaomi csúcsmodellje után a középkategóriába szánt Hongmi is látogatást tett nálunk. Vajon az olcsóbbik modell is olyan vonzó, mint a MI-3?

  • Új GSmart termékek érkeztek

    A Gigabyte további modellekkel bővítette termékcsaládját, a Roma R2 Plus, Arty A3, Mika M2, és a Guru az alsó- és középkategóriás mobilok között versenyez.

  • Gigabyte GSmart Roma R2 Plus - a szükséges plusz?

    Az előd megjelenése után pontosan egy évvel futott be hozzánk az R2 Plus névre hallgató örökös, mely számos dologban mutat fejlődést.

Előzmények