Furbulous Box - a macskaalmok Rolls Royce-a

Nem csak elzárja az elzárandó dolgokat későbbi intézkedésig, de nekünk már csak annyi dolgunk marad, hogy egy elegáns mozdulattal a kukába helyezzük a csomagot. Azt is csak úgy pár hetente.

Furbulous Box

A Furbulous Box alapvetően ugyanazt a koncepciót implementálja, mint a legtöbb szimplább vagy akár okosotthonba is illeszthető, WiFi-vel felszerelt komolyabb modell: zárt rendszerbe juttatja a végterméket és ott tárolja, jobb esetben valóban hermetikusan elzárva a külvilágtól, amíg leszünk szívesek intézkedni. Az intézkedés foganatosításának gyakoriságát a tárolókapacitás és a szigetelés hatékonysága határozza meg, de a legtöbb berendezés esetében még mindig ott tartunk, hogy ugyan nem egyesével kell kínlódni és addig sem kell szagolni, de előbb-utóbb egy nagy kupac eredménnyel találjuk szemben magunkat, ami ráadásul kellemesen össze is érik a tárolási idő alatt.


[+]

Ezt ugyanúgy nekünk kell exportálni, kukakompatibilis formába rendezni és lehetőleg csak akkor kidobni, amikor a lakossági hulladékszállítás nem több, mint pár órán belül bekövetkezik, mert nincs az a zacskó, amiből ne dőlne a szag, akármilyen gondosan próbáljuk is lezárni. (Teraszosok előnyben, de az ablakpárkányra is száműzhető a csomag, ha több kettőnél.) A wc sajnos, de értelemszerűen nem opció, ha el kell tüntetni a produktumot. A csomósodó, de a finomabb textúrájú, általában kismacskáknak ajánlott alom is megdöbbentő gyorsasággal tömíti el a rendszert, amit egyetlen módon lehet megoldani: manuálisan ki kell kínlódni a víztől többszörösére duzzadt, fécesszel teli konglomerátum javát a fajanszból, mert a csőgörény ezzel pont nem tud mit kezdeni, a pumpának meg túl nehéz és tömör az anyag.

A Furboulus Box nem csak a szagokat minimalizálja és biztosítja a macska számára a minden időpillanatban friss és higiénikus közeget, de a fenti problémákat is eliminálja a teljesen automatizált tisztító ÉS csomagolórendszerrel. A csomókba rendeződött végterméket szűri a rendszer, a megtisztított alom marad a helyén, a lényeg pedig a biológiailag lebomló, jó minőségű zacskóval kibélelt gyűjtőrekeszbe kerül, amit a tárolókapacitás kimerülését követően hermetikusan le is hegeszt a szerkezet, így nekünk már csak egy laza mozdulattal a szemetesbe kell hajítani a kívülről steril, szagtalan zacsit. Ennél teljeskörűbb és felhasználóbarátabb szolgáltatást nem igazán láttunk még, mondjuk annyiba is kerül.


[+]

A Furbulous Box természeténél fogva dobozos, zárt kialakítású, ennek ellenére a forgódob belseje (lényegében ez az alomtálca) kellően tágas, a mechanikusan zárható, redőnyszerű ajtóval (ezt csak a teljes ürítéskor kell lehúzni) szerelt nyílás pedig a nagyobb termetű macskák számára is kényelmesnek tűnik, nem mintha a cicáknak problémát okozna látszólag lehetetlenül szűk helyeken is átoktrojálni magukat. Számszakilag ez egyébként 702 x 450 x 595 millimétert, az ajtó esetében pedig 240 x 210 millimétert jelent. A box, ahogy az lenni szokott, viszonylag magas, de annyira nem, hogy rámpára vagy lépcsőre (ami amúgy sok macskát zavar, főleg, ha idősebb állatokról van szó) legyen szükség, mert a hulladéktartály nem az alomtálca alatt, hanem mellette helyezkedik el.


[+]

A kicsinek éppen nem mondható, de rendkívül ízlésesen kinéző berendezés szerkezetileg elismerésreméltóan profi, az anyaghasználat ultraprémium, a kezelés, szétszedés és összerakás értelemszerű, egyszerű és kényelmes, így a tisztítás sem különösebben macerás, a mellékelt alomszőnyeg pedig azon kívül, hogy tekintélyes méretű, kiváló minőségű és még jól is néz ki. A Furbulous Boxhoz jár még egy hálózati adapter minden szabványhoz megfelelő aljzattoldalékkal, három darab illatosító korong és egy zacskóval kibélelt hulladékgyűjtő egység, amit a tárolóba kell helyezni. Ez utóbbi kettő fogyóeszköz, ezeket időről-időre pótolni kell.


[+]

Csomósodó alomból maximum 6 litert fogad be a 60 literes dob (a hulladékgyűjtő kapacitása is ennek megfelelő), a minimális és maximális szintet egyértelmű jelzés mutatja a készülék aljába integrált, vízhatlan, karmolásálló és tapadásmentes alátét. A macska testi épségére több szenzor vigyáz, a bejáratnál közelségérzékelő, bent infrás mozgásérzékelő, a padlókímélő, csúszásgátlóval felszerelt lábakban pedig tömegérzékelő került elhelyezésre. Utóbbi nem csak azt figyeli, hogy van-e élőlény, de tömeg alapján megkülönbözteti a felhasználókat is, ha a háztartásban történetesen többször négy láb tud éjjelente gyomorszájon taposni; illetve az alkalmazás segítségével nyomon követhetővé teszi a macska tömegének változását, ami bizonyos mértéken túl egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet.


[+]

A Furbulous Box WiFi-n keresztül kapcsolódik a kifejezetten jól felépített és tetszetős alkalmazáshoz, ahol menedzselhetjük az eszközt, részletes vizuális segédletet kapunk, hogy mi micsoda, mit hova kell tenni, mikor mit csináljon a készülék, mi mikor mit csináljunk, illetve kézi vezérlésre is van mód (dobpozicionálás, azonnali tisztítás stb.). Az automatikus tisztítás intervallumát érdemes legalább 5 percre állítani, így a macska biztosan továbbáll, mire a forgódob elkezdi a Möbius-szalag mintájára kialakított csatornába terelni a cuccot, plusz, a csomósodó macskaalomnak is van ideje megszilárdulni, hogy a művelet rendeltetésszerűen menjen végbe. Magán a boxon is intézkedhetünk, a monokróm OLED megjelenítő pont akkora, hogy informatív legyen, a kezelés kézenfekvő, a gombok pedig applikációban zárolhatók, ha kisgyermek is hozzáférhet az eszközhöz.


[+]

Felső tömeghatár nincs megszabva, 1,3 kilogrammnál kisebb tömegű cicáknak (nagyon kistermetű vagy még babacicák) viszont nem megfelelő az eszköz, mert az automatika félreértheti a dolgot és összekeverheti őket az eltávolítandó motyóval. A macska kiinduló tömegét egyébként a neki létrehozott profilban tudjuk megadni, mellékelhetünk felhasználói fotót, megadhatjuk a macska fajtáját (ha van neki azon kívül, hogy cica), hogy ivaros vagy ivartalan-e, mit eszik, milyen oltásokat és élősködőket távol tartó kezeléseket kapott és mikor, szóval egy egész nyilvántartást vezethetünk a szőrcsomóról, ha kívánjuk.

[+]

A készülék beüzemelése roppant egyszerű, mindent a megfelelő helyre kell tenni, feltölteni a dobot alommal (még mindig csak a csomósodó játszik), bedugni a konnektorba és várni, amíg az automatikus dobpozicionálás lefut. Ezt értelemszerűen nyitott ajtóval kell végezni, a macska is úgy fogja használni, nem fog kiborulni az alom, még, ha első ránézésre erre azért nem fogadnánk nagyobb összegben. Az illatosítót én első körben biztosan nem raknám be, nem is tettem, noha isteni illata van, a macska számára idegen lehet, ami elriaszthatja az projekttől.

[+]

A dobot természetesen tiszta alommal kell feltölteni, de én javaslom, hogy a macska eddig is használt, megtisztított és átszűrt alomját használjuk, hogy ismerős szagok és textúrák fogadják. Érdemes a Boxot az analóg alommal megegyező helyre vagy annak közvetlen közelébe tenni, az első időszakban pedig mindkét lehetőséget nyitva hagyni az állat számára, amíg megbarátkozik az új termékkel. Ha magasról tesz a dologra, meg lehet próbálni csak a Boxot elérhetővé tenni, természetüknél fogva ideális helyet keresnek a tevékenységhez, ami egy lakásban kizárásos alapon az alommal teli akármi lesz (hacsak nincs akkora növény, aminek a cserepébe belefér a hátsója). De a macskák evolúciós meghatározottságuknál fogva alapvetően szeretik a védett, csendes és tiszta, porózus, puha és kaparható közeget, ezért sem kimondottan bonyolult a kismacskákat, de a korábban kinti életmódot folytató ex-csövesmacskákat sem alomra szoktatni. Magától is felméri, hogy neki az lesz jó, sőt, úgyhogy ezzel általában nem kell sokat vacakolni.


[+]

A tisztítás minden használat után automatikusan megtörténik az általunk beállított várakozási idő leteltével, ezt a gyakorlatot éjszakára a Ne zavarjanak üzemmóddal lehet felfüggeszteni (ahogy kijelzővilágítás is kikapcsolható), bár az eszköz nem kimondottan hangos. Én legalábbis nem találtam annyira zavarónak, mint a világ legrosszabb, random aktivizálódó lakásillatósítójának szagára kelni. Az automatika egyébként akkor sem indul el, ha a macska valamiért nem hagyta el a terepet a késleltetési időn belül, a szenzorok biztosítják, hogy semmilyen körülmények között ne mozduljon meg a cucc, amíg a macska bent vagy a berendezés közvetlen közelében tartózkodik.

[+]

Három hónap ugyan még nem telt el a tesztidőszakból, a macska ráadásul előszeretettel intézi a hulladékmenedzsmentet a kertben, de az éjszakánkénti üzembiztos egy vizelet és alkalmanként előforduló exkrementum alapján bőven elképzelhető, hogy a zacskóval by default felszerelt hulladákgyűjtőt valóban elegendő három havonta cserélni, illetve akkor, amikor az alkalmazás jelzi, hogy ennek ideje volna. Több macska esetében ez természetesen a használat gyakoriságának függvényében változik, amit az app regisztrál, ahogy a két használat között eltelt időt és, hogy mennyi ideig tart maga a művelet, miközben jegyzi az állat(ok) tömegét.

A Furbulous Box meglehetősen prémium és professzionális megoldás sz@r helyzetekre, de tud produkálni kellemetlen meglepetéseket. Ha a jószág nem kaparja be a szilárd halmazállapotú terméket, előfordulhat, hogy a java felkenődik a dob oldalára, amíg a szűrőfelületen átfordul a cucc, szóval azért egy nap egyszer mégiscsak illik ránézni a berendezésre, hogy minden üzemszerű-e. Ilyenkor egyébként egy nedves törlőkendővel maradéktalanul eltávolítható a szennyeződés és minden mehet tovább emberi interakció nélkül. Már, ameddig nem időszerű a komolyabb nagytakarítás, amit értelemszerűen vízzel és a négylábú felhasználó számára ártalmatlan, kíméletes tisztítószerrel célszerű végezni.

Nem nehéz belátni, hogy egy olyan alkalmatosság, ami, ha mást nem is, de önerőből valami zárt rendszerbe szervezi az eltüntetésre váró dolgokat, rendkívül komfortossá teheti a háziállattartás kevésbé vonzó oldalát is, persze ehhez nem feltétlenül kell egy komplett orvosi kartonnal kiegészített, telefonról konfigurálható, nem kifejezetten olcsó okosmegoldás. Már az is mérföldeket javíthat a lakóközösség minden tagjának életminőségén, ha akkor is eltűnik valahogy szem elől az output, ha éppen senki nem tartózkodik hatótávon belül, akinek szembefordítható hüvelykujja van, nem beszélve arról, hogy a macska jellemzően csak akkor hajlandó ismét használni a már tartalommal bíró almot, ha tényleg nincs más megoldás. Ez azért nem minden júzer esetében ennyire szembetűnő, ha például nincs más választása mondjuk munkaidőben, de mindenképpen egészségesebb és vonzóbb is a tiszta toalett, minket meg nem csap meg a kenguruistálló-szag, amikor kinyitjuk az ajtót. Mindazonáltal. Ha igényünk van egy ilyen jellegű kiegészítőre és belefér, hogy az elérhető legjobb koncepciót és megvalósítást válasszuk, nem érdemes sokat gondolkodni a dolgon.

A Furbulous Box bruttó 600 eurós alapáron szerezhető be a gyártó hivatalos webshopjából, ahol most 100 euró kedvezménnyel lehet kosárba tenni a két év garanciával, ingyen kiszállításra kerülő holmit, a MOBILARENA kuponkód pedig további 50 euró kedvezményt ér, a Geekbuying.com pedig 27%-ot enged, plusz 25 eurót a GKB23BF25 kuponkóddal, november 20. és 27. között pedig 15 euró is levonásra kerül, ha 400 eurónál többet költünk, úgyhogy a beépített takarítószolgálattal felszerelt macska-illemhelyhez 399 euróért juthatunk hozzá, szintén bruttóban (151 ezer forint) és szintén ingyenes szállítással. Mindenképpen érdemes megfontolni magát a műfajt, amiben a Furbulous Box tényleg kiemelkedő minőséget, ergonómiát és funkcionalitást kínál, és ha belefér az ár, illetve a kopóalkatrészekre rendszeres időközönként fordítandó összeg (az illatosító nem nélkülözhetetlen, a 21 eurós zacsis doboz viszont igen), miért ne kaphatnánk a macskával együtt mi is a legjobbat. Viszont szeretnénk hangsúlyozni, hogy a macska székletét és vizeletét bizonyos időközönként akkor is ellenőrizni kell, ha nem kimondottan ez a kedvenc elfoglaltságunk és az automatika amúgy is mindent elintéz helyettünk, mert a szag, szín, méret és állag pótolhatatlan információforrás az állat egészségügyi állapotára vonatkozóan.

Furbulous Box

AliceWake és Cicó

Azóta történt