BlackBerry Curve 9320 - elárazott hiánypótlás

Előszó, tartozékok

Jól emlékszem még arra a pár hétre, amikor egy BlackBerry 8520-assal a zsebemben éltem az életem. Az már a múlt homályába veszik, hogy a Speedshop által biztosított készülék miért volt nálam olyan sokáig, hogy még a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elméleti órák triviális tudást nyújtó részeit a telefon segítségével múlattam el, viszont magára az érzésre emlékszem. Szerettem használni, mert akkor még nem voltam hozzászokva a HD-kijelzőkhöz, nem használtam napi szinten 4G-t, így meggyőző volt, hogy az emailjeim egyből megjönnek, plusz netezni is egészen gyorsan tudtam.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

Jó telefon volt és valószínűleg érdekelte is az embereket, amit a mobilarenás cikk háromszázezer kattintása jól mutat; igaz ugyan, hogy egy három éves anyagról van szó, de az efféle számok akkor is csak az érdekesebb masináknál fordulnak elő. Ahogy az is viszonylag ritka, hogy a RIM elérhető árú BlackBerry okostelefont dob piacra; amikor bejelentették a 9320/9220 párost, akkor fellélegeztek mindazok, akiknek csak a 100 000 fölött induló 9300 volt a fejben, ami egy 3G-képességgel felruházott 8520 volt valamikor 2010-ben. Nagyon kellett már egy olcsó, belépőszintű BlackBerry modell, főleg most, amikor itthon is lement a készülékekhez kapcsolódó szolgáltatás ára. Hogy mennyire lett olcsó a 9320, az már egy másik kérdés, de ne szaladjunk előre.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

Mint az összes többi RIM-modellt, a 9320-at is a Speedshop bocsátotta rendelkezésünkre. A kartondarab most is fekete, de a kékes-zöldes Curve feliratok kicsit bontják az egyhangúságot. A tartozékkínálaton senki sem fog meglepődni, hálózati töltőfejet, adatkábelt és sztereó headsetet kapunk az újdonság mellé.

Külső

A formavilág erősen emlékeztett az elődökére, de egy picit mégis más. Azt már első ránézésre is lehet látni, hogy egy olcsóbb készülékről beszélünk, közel sem annyira prémium a 9320-as megjelenése, mint a jóval drágább Bold modelleké, de ez persze nem is elvárható vagy logikus. A 109 x 60 x 12,7 milliméteres méret és a 103 grammos tömeg kísértetiesen hasonló, mint a Curve 3G 9300 109 x 60 x 13,9 millimétere, gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy ugyanabba a készülékházba rakták a hardver, csak a vékonyságon tudtak kicsit csiszolni. Ez a formavilágban és az anyaghasználatban is megnyilvánul, ugyanúgy kellemes tapintású, de nem hibátlanul összerakott plaszikokkal van dolgunk, mint 2010-ben; ha erősen nyomkodjuk a gépet, kicsit nyekereg, de más gond nincs. A gombsor viszont a 9360-ról került át, kimondottan jól használható megoldásról van szó, az viszont furcsa, hogy a fő kezelőszervek miért külön-külön gombokra kerültek a korábban használt, egybeolvasztott megoldások helyett. Ez a megjelenés komolyságán véleményem szerint rontott, de nem tudnám megfogalmazni, hogy miért.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót, a fényérzékelő szenzort és az elmaradhatatlan BlackBerry logótípiát találjuk. Rögtön ezek alatt helyezkedik el a 2,44 hüvelykes képátlójó, 320 x 240 pixeles felbontású TFT-LCD kijelző, mely a mai trendtől eltérően nem érintésérzékeny, pedig az operációs rendszer képes lenne kezelni azt. Ma már mindenkinek megadatott a lehetőség, hogy ennél sokkal komolyabb paraméterekkel rendelkező megjelenítőket nézegessen, azok után a 9320 vizuális élménye nyilván nem tűnik túl jónak, ami elsősorban a tényleg alacsony felbontásnak köszönhető, nem pedig a napfényben való közepes olvashatóságnak és a nem túl nagy betekintési szögnek. A irányítást a fő kezelőszervek szívét jelentő optikai érintőegér segítségével oldhajtuk meg, mely merőben más, mint egy érintőkijelző, de villámgyors használatot tesz lehetővé azoknak, akik megszokták a ma már egyedinek mondható, régen azonban viszonylag elterjedt megoldást. A fizikai gombsorról pedig csak pozitívan lehet nyilatkozni, a gépelés villámgyors, az ékezetes karakterek bevitele viszont sajnos nehézkesebb, mint egy érintőkijelzős megoldás esetén.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

A hátlap viszonylag puritán kinézetű. Legfelül van egy ezüstös csík, mely alapvetően az előapnál fut körbe, de egy picit átlóg hátra is; alatta egy szürke sáv található, mely magában foglalja a 3 megapixeles, fixfókuszos kamerát és az ahhoz tartozó ledes villanófényt. A hátlap levehető része pedig fekete színű, lakkozott, az ujjlenyomatokat erősen gyűjti. Viszonylag könnyedén le lehet húzni, így férhetünk hozzá az 1450 mAh-s akkumulátorhoz, a microSD-bővítőhelyhez és a SIM-foglalathoz.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

Felül a képernyőzárat bekapcsoló vagy feloldó gombot és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet találjuk. Balra a csuklópánt rögzítési helye, a microUSB-csatlakozó és a BBM-et elindító gyorsgomb került, míg az ellentétes oldalon a hangerőszabályzókkal és a kamera exponálógombjával találkozhatunk. Alulra a mikrofon és a kihangosító hangszóró került; utóbbi elhelyezése praktikus, mert asztalra letéve is ugyanolyan jól szól a készülék, mintha a kezünkben lenne.

Hirdetés

Hardver, szoftver

Az új Curve egy 806 MHz-es processzort kapott, melynek pontos típusa nem ismert, pedig érdekes lett volna megtudni, hogy történt-e előrelépés a gyártástechnológiában, eddig ugyanis 45 nanométernél kisebb csíkszélességű (azaz modernebb) SoC-val nem találkozhattunk a RIM okostelefonjaiban. Egyébként valószínű, hogy továbbra is egy relatíve öregebb megoldásról van szó, elég valószínűtlen ugyanis, hogy pont a legolcsóbb készüléknél kezdődik meg a hardveres arcfelvarrás. A RAM mérete 512 MB, ami viszont kimondottan kellemes; a belső tárhely papíron szintén ekkora, a gyakorlatban azonban 100 MB-nál is kevesebb tárhelyünk van, melyet microSD memóriakártyával bővíthetünk.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

Az operációs rendszer a legújabb variáns, azaz a BlackBerry OS 7.1-es változata, annak minden újításával együtt. Ezek közül a legfontosabb és legjelentőségteljesebb a WiFi hotspot funkció, melynek segítségével ugyanazt csinálhatjuk, amit gyakorlatilag az összes konkurens okostelefonon: WiFi-n keresztül megoszthatjuk készülékünk mobilinternetét mondjuk egy notebookkal, vagy amivel akarjuk. Szintén az OS 7.1 újítása az FM-rádió megléte, a friss rendszer telepítésével még egyes korábbi készüléktípusok is megkapták az eddig hiányolt szolgáltatást, mely a 9320 esetében is megtalálható; mivel az eszközt a tömegek számára kínálja a RIM, ezért ez kellett, mint egy falat kenyér.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

A készülék sebességére nem lehet panasz, a már sokszor emlegetett, közvetlen elődöknek tekinthető 8520-as és 9300-s modelleket röhögve állva hagyja az újdonság, mely túlzás nélkül pont olyan gyors, mint mondjuk a 9360-as készülék. Az új OS pedig sokak véleménye szerint nagyon kellemesen néz ki, mert bár teljesen minimalista, azért pár visszafogottabb effekt található benne, plusz tényleg annyira folyamatos a műdödése, mely önmagában is felhasználói élményt jelent. A kezelhetőséggel sincs gond, akinek volt már BlackBerry-je, az ugyanúgy fogja tudni használni, mint azt, az újoncokra viszont több hetes tanulási folyamat vár, hogy tökéletesen el tudják sajátítani a rendszer legtöbb csínját-bínját.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

Alkalmazások tekintetében ugyanazokat a dolgokat kapjuk meg, amiket a testvéreknél. Közvetlenül a főmenüből érhetjük el a BlackBerry felhasználók közötti üzenetküldésre használható BlackBerry Messengert, mely a készülék bal oldalán ugyebár dedikált gyorsindítógombot is kapott. Hogy miért, azon érdemes elgondolkozni; több RIM készüléken is található programozható gyorsgomb, itt azonban a funkció fix, ami csak azt jelentheti, hogy a kanadai gyártó szeretné rávenni a felhasználókat, hogy ismerjék meg a BBM-et és használják is azt; nincsenek statisztikáim arról, hogy a jelenlegi júzerbázis mennyire használja ki ezt az egyébként kellemes szolgáltatást, de a RIM-nél valószínűleg van, ezért ilyen fontos itt a chat szolgáltatás szerepe. Szintén a főmenüben kapott helyet a Facebook, a Twitter, a Térképek, a YouTube és a Közösségi Hírcsatornák, plusz ide került a helyi alkalmazásbolt, az App World is. Ami még mindig mérföldekkel van lemaradva a konkurens megoldásoktól nemcsak a bolt méretét, hanem a használhatóságát tekintve is. A készülékre csak elképesztően lassan lehet letölteni a szoftvereket, egy 10 MB-os program letöltésére simán lehet, hogy 2-3 percet is kell várnunk, ami gáz. Ahogy a kínálat sem túl szép, a jó 3D-s játékok sajnos csak PlayBookra érhetők el, itt leginkább a régebbi idők Java-alkalmazásaira emlékeztető dolgokat érhetünk el, raádásul a fizetős szoftverek aránya is magasabb, mint máshol.

A főmenüben több mappa is található, az Azonnali üzenetküldés alatt található a Windows Live Messenger és a Google Talk, az Alkalmazásoknak keresztelt folderben pedig jegyzettömböt, feladatlistát, mértékegységváltóval is felvértezett számológépet, fájlok létrehozására is használható Documents To Gót, fájlkezelőt, hangrögzítőt, jelszóőrzőt, valamint az adataink lementésére és az ellopott készülékünk távolból történő törlésére vagy lezárására használható BlackBerry Protectet találjuk.

Telefonálás, adatkommunikáció, net

Az új Curve természetesen 3G-képes, azaz a 850/900/1800/1900 MHz-es GSM-sávok mellett a 900/1700/2100 MHz-es UMTS-eket is ismeri. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál a legnagyobb elérhető letöltési sebesség 7,2 Mbps, feltölteni pedig kicsit lassabban, 5,76 Mbps-mal tudunk. Internetezni természetesen WiFi-n keresztül is lehet, mely a 802.11b/g/n szabványokat ismeri és az OS 7.1-nek köszönhetően ugyebár rendelkezik hotspot funkcióval is. A Bluetooth verziószáma 2.1, ismeri a sztereó hangátvitelt is; a microUSB csatlakozó 2.0-s, ami megfelelő sebességű adatátvitelt tesz lehetővé. Az eszköz számítógépre kötve képes lemezmeghajtóként viselkedni.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

Az internetezés nem kimondottan kellemes élmény a 2,44 hüvelykes QVGA kijelzőn, pedig maga a böngésző technikai szempontból jó, mindent tud, amit nagyobb társai, csak hát a kijelzőn nem látszanak normálisan a dolgok egészen addig, amíg a végtelenségig nem zoomolunk az adott weblap hasábjába. Bár az előző oldalon található videó alapján úgy tűnhet, hogy az oldalak betöltési sebességével gond van, szerencsére nincs, ott csak a gyenge hálózati lefedettség miatt kellett várni a Mobilarena teljes betöltődésére. A hangminőség telefonálás közben megfelelő, de a 9900 szintjét nem éri el; a hangszóró jól hallhatóan gyengébb minőségű, kicsit dobozosan szól, de ez a hangtisztaságot szerencsére nem befolyásolja, beszélgetőpartnereink egy kicsit talán más hangszínen, de jól érthetően fognak beszélni hozzánk. Szintén fontos megemlíteni a GPS-vevő meglétét.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

Szintén a cikk előző oldalán volt szó a gyárilag elérhető Facebook és Twitter kliensekről, melyek kellemesen teszik a dolgukat. Előbbi szolgáltatás elég mélyen a rendszerbe van ágyazva, ami többek között abban nyilvánul meg, hogy az egyébként korlátlan kapacitású, sok extra mezővel rendelkező telefonkönyvben lévő ismerőseinket összefűzhetjük saját Facebook profilukkal, minek következtében többek között hívóképük is lesz. Ami egyébként is lehet, ha manuálisan beállítunk valamit, de az efféle dolgokról kár is többet írni, hiszen ezek a funkciók annyira maguktól értetődők, mint a világklasszis email kliens, mely BIS vagy BES szolgáltatás segítségével lesz teljesértékű. Ezek pedig fizetős szolgáltatások, de a BIS szerencsére hazánkban is egyre olcsóbb lesz, a változás már megkezdődött. Ettől függetlenül látni kell, hogy egy BlackBerry telefon az említett szolgáltatások valamelyikének aktiválása nélkül olyan, mint egy félkarú óriás, de egy átlagfelhasználó számára a BIS nem sokkal jobb, mint egy egyszerű push email megoldás valamelyik konkurens platformon. Ez azonban nem a 9320 tesztjének témája, de majd valami más fórumon (mondjuk a Mobilarena TV-ben) fogunk foglalkozni vele.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A hátlapon lévő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos (egészen pontosan EDOF), a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 640 x 480 pixel. A szoftver nem tud túl sokat, van arcfelismerés, pár motívumprogram, ki-be lehet kapcsolgatni a vakut és a geotagginget, plusz van digitális zoom és szoftveres képstabilizáció.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

A 9320 fotói nem túl meggyőzők, a képek ugyanis nagyon zajosak és ebből adódóan elég részletszegények. Zavaró továbbá a kis dinamikatartomány, melynek következtében csak az égbolt gyakran teljesen fehérré ég ki. Makró módról nem beszélhetünk, a gyenge fényviszonyok között készült fotók minősége pedig még gyengébb mint az, amiről eddig beszéltünk. Ettől függetlenül vészmegoldásnak jó egy ilyen kamera is, de egy fényképezőgépet semmiképp nem fog helyettesíteni.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

A multimédiás lehetőségeknél elsősorban a zenelejátszóról érdemes beszélni, mivel filmeket senki nem fog nézni a 2,44 hüvelykes kijelzőn, hiába kezeli elméletileg még a H.264-et is a masina. A muzsikálásra használható szoftver fut a háttérben, ID3-tagek szerint szűr a készüléken vagy a memóriakártyán tárolt fájlok között, megjeleníti az albumborítókat, fülhallgató esetén engedi a hangszínszabályzó használatát, tehát gyakorlatilag mindenre képes, amit elvárhatunk tőle. Kihangosítva viszonylag kellemesen szól a gép, de a gyári fülhallgató minősége nem különösebben jó; még szerencse, hogy a 3,5 milliméteres kimenetnek köszönhetően mindenki használhatja a saját kiegészítőjét.

RIM BlackBerry Curve 9320 RIM BlackBerry Curve 9320

A hátlap alatt található akkumulátor kapacitása 1450 mAh, ami ehhez a kijelzőhöz és hardverhez mérten elég kellemes méretnek mondható. Ez pedig szerencsére az üzemidőn is meglátszik, a 2 nap keményebb használat mellett sem egy álom, aki pedig keveset nyomkodja a masinát, akár 3-4 napra is számíthat. Ez a mai okostelefonok mezőnyében kimondottan kellemes értéknek mondható.

RIM BlackBerry Curve 9320
[+]

Értékelés: RIM BlackBerry Curve 9320
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A helyzet az, hogy az új Curve egy jól sikerült készülék. Ha nem is formabontó a külseje, de pofásan néz ki, össze van annyira rakva, amennyire kell, jó a billentyűzete és tartalmazza a RIM készülékeinek előnyeit, azaz a fizetős, de kiválóan használható email klienst és az egyéb BlackBerry szolgáltatásokat. Az új OS-nek köszönhetően pedig megkapta a WiFi hotspot és az FM-rádió funkciókat, melyek közül mindkettő alapvető szükséglet ahhoz, hogy az átlagfelhasználók egyáltalán ránézzenek egy BlackBerry-re. Ráadásul itt sikerült kiküszöbölni a korábbi modelleknél sorra jelentkező gyenge üzemidő okozta problémát, a 9320 gyakorlatilag jobban bírja a strapát, mint sok konkurens készülék, ami szintén vonzó lehet sok felhasználónak. Ugyanakkor egy jobb kamera mindenképp ráfért volna, mert ez a képminőség egy kissé múltidéző.

Mielőtt ítélkeznénk a Curve fölött, látni kell, hogy miért jött és hova tart. A RIM minden bizonnyal az érintőkijelzőkkel közel sem baráti viszonyt ápoló felhasználókat célozza meg, akik hétrő hétre kevesebb készülék közül válogathatnak, emellett pedig a fiatalok számára is vonzóvá akarta tenni az újdonságot a korrekt zenelejátszó és a BBM által. A gond csak az, hogy a 9320-as egy drága készülék lett, függetlenül ugyanis 65 000 forintot kell érte fizetni. A gyártó hazai képviseletének első embere külön kihangsúlyozta, hogy ez a Curve nem a független piacra készült és a szolgáltatói árak a mérvadók, de azokkal mi sajnos nem tudunk és nem is akarunk mit kezdeni, sosem az előfizetéses árakat hasonlítottuk össze, de az sem tűnik túl vonzónak, hogy kártyás csomagban 60, havi 5-8000 forintos előfizetések és két év hűség mellett pedig 30-40 000 forintot kell érte fizetnünk. Ennyiért sokkal nagyobb tudású, modernebb érintőkijelzős okostelefonok kaphatók, a 9320 pedig nem szabadna, hogy ezeknek az ellenfele legyen, másról szól. A tudása alapján pont fele annyiba kellene kerülnie, mint amennyibe kerül, akkor külföldi utakra való használathoz sokan megvennék, a szülők szeme is megakadna rajta, amikor "ingyen elvihető" készülékeket néznek, meg valószínűsítem, hogy páran másodlagos telefonnak is elvinnék. Így minden reményünk abban van, hogy az alapvetően az indiai piacra szánt 9220 megjelenik majd itthon, annak az ajánlott felhasználói ára ugyanis egyes források szerint 105 euró körül mozog és gyakorlatilag csak abban gyengébb, hogy kamerája nem 3,2, hanem 2 megapixeles. A konklúzió tehát az, hogy a RIM BlackBerry Curve 9320 egy hiánypótló és kellemes készülék, de nagyon durván elárazták. Azért egy plecsnit kap, de csak akkor érdemli meg, ha az árcédulára tényleg csak távolról nézek rá.

RIM BlackBerry Curve 9320

Bocha

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Curve 9320
BlackBerry Curve 9320 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 109 x 60 x 12,7 milliméter
Tömeg 103 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,44 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel (164 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 65 536
Hardver
SoC típusa ?
Processzor típusa 806 MHz-es ARMv7
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ?
Grafikus chip ?
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 80 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/1700/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 7.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek BlackBerry Messenger, BlackBerry Protect, Documents To Go, Jelszóőrző, YouTube, Windows Live Messenger, Google Talk, Facebook, Twitter
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel max. VGA felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1450 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 432 óra
Beszélgetési idő 7 óra
Zenelejátszási idő 30 óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, QWERTY billentyűzet
  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények