BlackBerry Classic - végre egy zöld gomb

Külső

A BlackBerry Classic, nos... pont úgy néz ki, mint egy BlackBerry. Mármint az a fajta BlackBerry, amit az átlagfelhasználók is ismerhetnek, az a billentyűzetes okostelefon, amivel a gyártó megalapozta a hírnevét. Persze modern köntösben van, de a formavilág és a kialakítás ettől függetlenül pont olyan, mint pár évvel ezelőtt. Szerencsére ugyanez mondható el az összeszerelési minőségről és az anyaghasználatról is, oldalt masszív, fémből készült keret fut körbe, amelyen alul ugyan láthatók a csatlakozási pontok, de összességében pont olyan kellemes és minőségi hatást kelt, mint a készülék többi része. A hátlap enyhén gumírozott tapintású, biztos fogást biztosító textúrával ellátott műanyagból készült, a kijelzőt Gorilla Glass 3 borítja. A gombok pedig egy külön történetet érdemelnek.

Blackberry Classic
[+]

A QWERTY kiosztású klaviatúra megléte önmagában még nem okoz nagy meglepetést, a Q10-es és Q5-ös készülékeken is volt ilyesmi, illetve még mindig készülnek régebbi operációs rendszerrel érkező, olcsó BlackBerry készülékek, amelyek szintén rendelkeznek ezzel a bizonyos felhasználók által meg nem értett csodával, ami a véleményem szerint minden virtuális billentyűzetnél gyorsabb és pontosabb adatbevitelt tesz lehetővő; persze lehet velem vitázni, de gépelési párharcban még sosem találtam legyőzőre, swype-alapú megoldások és prediktív szövegbevitel ide vagy oda. De nem szeretnék elkalandozni, a Classic kapcsán a lényeg a billentyűzet fölött és a kijelző alatt található, itt helyezték el ugyanis a BlackBerry 10-es operációs rendszerrel szerelt okostelefonoknál újdonságnak számító eszközsort, ami az optikai érintőegér (trackpad) mellett négy fizikai gombot tartalmaz, a két szélső a híváskezelésért felel. Természetesen a hívásfogadó és hívásmegszakító funkciókról van szó, a zöld és piros színek azonban csak a kijelző alján jelennek meg, de a lényegen ez nem változtat; a Classic segítségével tényleg minden hívást fel lehet venni, nem kell vacakolni a változó megbízhatóságú csúszkákkal.

Blackberry Classic
[+]

A szövegbevitelért felelős rész 35 darab gombból áll, az alt és a shift segítségével minden fontos karakter elérhető, de ékezetek nincsenek, azokat a magánhangzók nyomva tartása után a kijelző alján megjelenő virtuális sávból tudjuk kiválasztani. A billentyűk felülete ugyanazt az ergonomikus kialakítást kapta, ami a kanadai készülékek rajongói számára már-már régi szolgáltatásnak számít, a háttérvilágítás pedig fehér színű; egyébként az eszközsor gombjai is ugyanebben a színben pompáznak.

Blackberry Classic
[+]

A billentyűzet létezése persze kompromisszumokkal jár, a megjelenítő a mai okostelefonok mellett nevetségesen aprónak tűnik, 3,5 hüvelykes képátlóról beszélhetünk. Négyzetes panelről van szó, amelynek egy oldala körülbelül 6,3 centiméter hosszú, szóval nem veszélyes a dolog, de az előlaphoz képest viszonyított, 50 százalék alatti méret azért jól mutatja, hogy ez egy más irány, mint amit az óriáskijelzős óriásmobilok képviselnek. A megjelenítő típusát nem kommunikálja a BlackBerry, de ránézésre is látszik, hogy a Q10-zel ellentétben nem OLED-ről van szó, a szép színek és a nagy betekintési szög fényében inkább IPS-ről lbeszélhetünk. A felbontás a kvázi-elődmodellhez képest nem változott, 720 x 720 képpont terpeszkedik a felületen, ami elfogadható, de nem kimagasló ppi-értéket eredményez (294). A maximális fényerő tekintetében fejlődés történt, ami az erős napfényben való olvashatóságnak jót tett.

Blackberry Classic
[+]

Kijelző-teszt
Mérés BlackBerry Classic LG G3 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Fehér fényerő 580 nit 462 nit 302 nit 647 nit
Fekete fényerő 0,29 nit 0,49 nit 0 nit 0,53 nit
Kontrasztarány 2000:1 941:1 végtelen 1221:1
Színhőmérséklet 6526 K 7649 K 7915 K 9925 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Méretéhez képest (131 x 72,4 x 10,2 milliméter) egyébként kicsit nehéz a Classic a maga 178 grammos tömegével, de egyrészt nem veszélyes a dolog, másrészt a jó anyaghasználatnak köszönhetően inkább kelti egy minőségi eszköz benyomását, senki nem mondta vele kapcsolatban, hogy hú, de nehéz. A tetején a bekapcsológombot és két lyukat, vélhetően mikrofonokat találni. Jobbra a gyártótól megszokott gombtrió üldögél, a két szélső a hangerőt szabályozza, a középső a zenét, de beszélgetés közben némítani lehet vele. Az alul lévő microUSB-csatlakozót (ami egyébként SlimPort is, tehát HDMI és D-Sub kimenet is egy megfelelő adapterrel) két fémes rács veszi körbe, a jobboldali a hangszóró, a másik mikrofon. Balra kerültek a kizárólag kiszedőtűvel kinyitható ajtók, amelyek közül az egyik a nanoSIM-et, a másik a microSD-t rejtheti.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • BlackBerry Passport - okmány-iroda

    A kanadaiak útlevéllel megegyező méretű, billentyűzetes újdonsága az elmúlt hónapok egyik leginkább formabontó készüléke, melyben hasznos funkciók debütálnak.

  • BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

    Kedvező áron debütál a kanadaiak legújabb BB10-es készüléke, amelynek kijelzőméretét egyértelműen az ázsiai országok preferenciájára szabták.

  • A BlackBerry 10 operációs rendszer napjainkban

    A nemrég kiadott 10.2.1-es frissítés feltette az i-re a pontot, a kanadaiak operációs rendszere minden szempontból felnőtt a konkurenciához.

  • BlackBerry Z30 - nem csak nőtt

    Egy kicsit későn került piacra a kanadaiak csúcskészüléke, melyre azonban nem csak az 5 hüvelykes Super AMOLED kijelző miatt érdemes egy pillantást vetni.

Hirdetés