Bemutató: Sygic GPS Navigation PNA

Bevezető

A WayteQ nevet talán már nem kell bemutatni senkinek, a Mobilaréna rendszeres olvasói biztosan összefutottak már a márkával, főleg hogy önálló blogunk is fut róluk. A gyártó itthon elsősorban navigációs készülékeiről híres, mégpedig azért, mert kedvező áron, korrekt tudású gépeket kínálnak, akár navigációs szoftverrel, akár anélkül (a WayteQ autós GPS kínálatáról IDE kattintva érhető el egy korábbi blogbejegyzés). Mostani írásunk témája nem egy új eszköz, hanem a megújult navigációs szoftver, a Sygic GPS Navigation. Erről a szoftverről korábban a WayteQ Libra (ZTE Blade) kapcsán írtunk, ám most PNA-ra is elkészült az új verzió, így most megnézzük, mit kínál nekünk.

Sygic GPS Navigation PNA

A teszteléshez egy WayteQ x960BT készüléket kaptunk a hazai képviselettől, amely kevésbé volt fontos, hiszen a lényeg nem ezen, hanem a szoftveren volt. Épp ezért magáról az eszközről csak néhány szót ejtenék. Kellemes külsejű, vékony, könnyű, jó minőségű autós navigátor, amelyben egy kétmagos, 500 MHz-es processzor, 128 MB RAM és 4 GB belső tár található. Van rajta microSD bővítés, 3,5 mm-es audio kimenet, miniUSB csatlakozó. 16 millió színű kijelzője 5 hüvelykes, 800 x 480 pixel felbontású, fényerejét dedikált szenzor szabályozza. Elrejtettek benne egy ceruzát is, a dobozban természetesen kapunk hozzá tartót és autós töltőt, illetve USB kábelt is.

Sygic GPS Navigation PNA

Az eszköz szoftveresen Windows CE 6.0 alapokra épül, kezeli a TMC-vevőt, valamint van benne Bluetooth, utóbbi nem csak kihangosításra, hanem internetezésre is alkalmas. Az alapszoftverben van képnézegető, videolejátszó, Opera Mini böngésző, e-könyv olvasó, zenelejátszó és játékok is. A bónusz pedig, hogy bármikor elérhetjük a rendszer magját alkotó WinCE 6.0 rendszert is, úgyhogy már navi nélkül sem épp buta cuccról beszélünk. Ennyi bőven elég is az x960BT-ről, jöjjön a lényeg, a Sygic új navigációs programja.

Hirdetés

A program

Maga a Sygic GPS Navigation PNA tulajdonképpen az androidos okostelefonokra már elérhető rendszeren alapszik. A Sygic nem készített drasztikusan eltérő szoftvert a mobiltelefon és autós navigáció platformokra, ami így könnyebbé teszi a kezelést (ha valaki az egyik platformon használta már a programot, a másikon nem kell újra megszoknia), másrészt a fejlesztést is olcsóbbá és gyorsabbá teszi. Ráadásul a PNA-k esetében jóval szűkebb a hardveres felhozatal, ezáltal a szoftvert is könnyebb optimalizálni. Indulás után egyből a térképen találjuk magunkat és itt kicsit álljunk is meg. Maguk a térképállományok a TeleAtlas (TomTom) adatbázisából építkeznek, amik ugyan hazai viszonylatban nem a legjobbak, ám az utóbbi időben sokat fejlődtek. A csomag 44 európai ország térképét tartalmazza, a tesztkészülék 4 GB-os belső tárhelyébe 41 ország fért el. Ám nem kell aggódni, hogy a többi kárbavész, mivel a Sygic oldalán letölthetők a hiányzó országok, és szabadon variálhatunk, mi legyen a belső tárban (nyilván azok, amikre épp szükségünk van). Ebben segítségünkre lesz az új Sygic Assistant program, amivel a frissítések és későbbi térképvásárlások (pl. USA vagy más, nem európai országok) intézhetők. Fizetni a már itthon is ismert PayPal rendszeren keresztül tudunk.

Sygic GPS Navigation PNA

Visszatérve a szoftverre, ha megvan a GPS-jel, akkor egy méretes nyíl jelzi, hol is vagyunk éppen. Amennyiben a térképet megmozdítjuk, máris minden dimenzióban tudunk mozogni, illetve válthatunk a 3D és 2D felülnézet között. Már ekkor van lehetőségünk a cél kijelölésére, mert ha egy utcára bökünk, akkor rögtön megjelenik a cím, amire kattintva további opciók jönnek elő. Szimpatikus, hogy egyből gyalogos módban is tervezhetünk, ehhez semmit se szükséges átállítani. A látványra is rágyúrtak, hiszen most már teljesen 3D a látvány, és ez nem csak épületeket jelent, hanem maga a domborzat is valósan jelenik meg, tehát pl. a budai hegyek tényleg hegyek, az emelkedők-lejtők is valósan látszanak, ami további segítség lehet navigálás közben. Mindehhez hozzátartozik, hogy a szoftver immár kihasználja a hardveres 3D gyorsítás lehetőségét.

Sygic GPS Navigation PNA

A közvetlenül elérhető keresőnél elegendő csupán a keresett utca vagy település nevét megadnunk, és máris látjuk a találatokat. Ha másik városba vagy országba indulunk, akkor persze a menüből elérhető részletes keresőt érdemes használni. Itt akár irányítószám alapján is megtalálhatjuk a célt, de van lehetőség POI, Kedvencek, Előzmények, Fényképek (geotagging) és konkrét GPS koordináta megadására, sőt még Google keresést is indíthatunk (internet kapcsolat esetén). Nem jelent problémát a több célpontból álló útvonal sem. A szoftver természetesen teljes magyar hangvezérléssel irányít minket, viszont sajnos hazánk nyelvén nincs utcanév bemondás, azaz TTS szolgáltatás.

Sygic GPS Navigation PNA

Funkciók, árak

A menü tulajdonképpen azonos a mobiltelefonos verzióban látottal, könnyen kezelhető. A beállítások elég sokrétűek és számos opció épül online kapcsolatra. Mivel az x960BT Bluetooth-on képes internetezni, így egy megfelelő telefonon keresztül tudunk kapcsolódni. Ez persze nem kötelező, viszont ha megtesszük, akkor bejelentkezhetünk a Sygic online közösségébe. Itt be tudunk jelenteni például sebességmérést, balesetet, egyéb eseményt, amelyről a többi online Sygic felhasználó rögtön értesül. Megoszthatjuk jelenlegi pozíciónkat is másokkal vagy épp benézhetünk a Sygic webshopjába, de a már korábban említett Google kereső se fog e nélkül működni, mi több, akár időjárást is lekérhetünk. Érdekes extra a városkalauz, ahol többek között hazánk fővárosáról van egy egész részletes leírás. Az mondjuk más téma, hogy az adatok között néhány érdekességre lehet bukkanni, mint mondjuk a 100 forintos vonaljegy (jó régen volt ennyi), ám ez inkább tűnik elírásnak, mert többségében helyes és pontos információk szerepelnek.

Sygic GPS Navigation PNA

A rendszer lekezeli a TMC információkat, persze miután csatlakoztatjuk a vevőt. Használat közben jelzi, ha az útvonalunkat érintő esemény van, és vagy automatikusan vagy manuálisan kérhetünk áttervezést. Szintén hasznos a sávinformáció, a nagyobb kereszteződések előtt időben látjuk, hova is kell majd besorolnunk a továbbhaladáshoz. A zsebünket kímélheti a sebességkorlátozásra vonatkozó hangos és képi jelzések, a szoftver nem csak az aktuális, hanem a következő korlátozást is előre jelzi, akárcsak a traffipaxokat. Az Útikalauz rögzíti a korábbi utazásainkat, és grafikonon vissza tudjuk nézni, hányszor, hova, mennyi idő alatt, milyen átlagsebességgel jártunk (ez kikapcsolható). Érdekes, hogy az útvonaltervezéssel kapcsolatban csupán az állítható, hogy a fizetős utakat elkerüljük-e, illetve a leggyorsabb, legrövidebb vagy gazdaságos számítást szeretnénk. Testreszabhatjuk a navigációs képernyőt aszerint, milyen információkat szeretnénk látni navigálás közben, külön autós és gyalogos üzemmód esetén. Ha zavarnak, kikapcsolhatjuk a 3D épületeket, tereptárgyakat, és persze kijelölhetők azok a POI pontok, amik szintén megjelennek a térképen. Noha a PNA-nál kevésbé fontos, de a szoftver támogatja a multitaskingot, tehát ha egyébként a Bluetooth kihangosító funkció mellett használjuk, nem lesz gond, ha befut egy hívás.

Sygic GPS Navigation PNA

A végére maradt az utolsó kérdés, az ár. A WayteQ itthon teljesen kivezette az x990-es típust, így jelenleg az x850 és az x960BT érhető el a kínálatunkban, mint WinCE alapú PNA. A szoftver jelenleg ezen a két készüléken érhető el, mégpedig kétféle változatban. Az egyetlen különbség, hogy némi felárért cserébe ingyenes térképfrissítést kapunk hozzá, amit a Sygic élettartam frissítésnek nevez, de az itthoni forgalmazó a valóságot jobban tükröző, 3 éves frissítés megjelöléssel árulja. Az x850-es alapára a szoftverrel 30 900 forint, míg a nálunk járt x960BT modell 37 900 forintért vásárolható meg. Ugyanezek az árak a 3 éves frissítési opcióval 38 900 és 46 900 forintra módosulnak. Később a szoftver önállóan is megvásárolható lesz, 8 GB-os microSD memóriakártyán, ennek árát a cikk elkészültekor még nem tudjuk. Ne feledjük, hogy ezért egyrészt kapunk egy hivatalos gyári garanciával és támogatással rendelkező eszközt, másrészt egy legális, teljes Európa térképet tartalmazó szoftvert is.

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés