Asus ROG Phone 6D Ultimate - az első alkalom

Egy kérdés merülhet fel igazából, ha a ROG Phone 6D Ultimate a téma: javít-e a teljesítményen a MediaTek lapka és a hátlapba szerelt hűtőnyílás?

Külső, kijelzők

A ROG Phone 6D megjelenése minden, csak nem visszafogott. A ház 173 x 77 x 10,4 milliméter, méretes jószág és súlyos is, 247 grammjával húzza az ember kezét és zsebét is. A hátlapi Gorilla Glass 3-as üveg többségében szürke, rajta fekete színű kamerasziget, fekete és kék minta, valamint fekete a beömlőnyílás ajtaja és a második kijelzőt körülölelő rész is. Az alumínium keret és az előlap egységesen fekete, de a bekapcsológomb és a keret bal alsó szélén található két nanoSIM befogadására jó tálca is kék.

A ROG Phone 6D Ultimate hátlapja.
A ROG Phone 6D Ultimate hátlapja. [+]

Alul kicsit balra eltolva találunk egy 2.0-ás USB Type-C csatlakozót, jobb oldalon pedig egy 3,5 milliméteres, nagyfelbontású hang továbbítására képes jack csatlakozót. A keret bal szélére került egy 3.1-es USB Type-C, amelyen keresztül adott az átfolyó töltés és amihez a kiegészítőt lehet csatlakoztatni. OTG képességekkel mindkét port rendelkezik. A keret jobb oldalára kerültek a gombok: fizikai valójában a bekapcsoló és hangerőgombok, érintőfelületként pedig a ravaszok, amiket a játékokon kívül is hozzá lehet rendelni alkalmazásokhoz vagy feladatokhoz: a nyomásérzékeny felület használható például kamera gyorsindítására, a LED villanó zseblámpaként való bekapcsolására. A beállításokban a nyomás erőssége személyre szabható, viszont vegyük figyelembe, hogy ha a tokban fogjuk telefonunkat hordani, az bezavarhat.

USB-C 2.0 alul, USB-C 3.1 oldalt.USB-C 2.0 alul, USB-C 3.1 oldalt. USB-C 2.0 alul, USB-C 3.1 oldalt. [+]

Az előlap szimmetrikus, a sok notchos és kameralyukas telefon után üdítő ránézni. A keret ráadásul az előlapi kamera mellett a felhasználó felé fordítva szóló sztereó hangszórópárt és felül értesítésjelző LED-et is rejt, utóbbi mellett pedig befért a rendszerbe a mindig éber kijelző is. A hangszórók és a kijelző is változatlan a ROG Phone 6-hoz viszonyítva, így adott a dupla Cirrus Logic erősítő hang terén, és az adaptív 165 Hz megjelenítés terén. A Samsung által gyártott AMOLED megjelenítőt Gorilla Glass Victus üveg védi, a telefon egésze pedig IPX4-es szabványnak megfelelt, így föccsenésállónak lett minősítve, de azért úszni vagy a Szaharába ne induljunk el vele!

Az érintőfelület helyét a keretbe mélyülő ROG barázdák jelzik.
Az érintőfelület helyét a keretbe mélyülő ROG szavat formázó barázdák jelzik. [+]

A 6,78 hüvelyk képátlójú kijelző 1080 x 2448 pixeles felbontással dolgozik 20,4:9 képarányban és a felhasználó által beállított frissítési frekvencián (60 Hz, 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz vagy 165 Hz), vagy ezek között automatikusan váltogatva a megjelenített tartalomtól függően. Az automatikus mód görgetéshez maximum 120 Hz-re fogja felhúzni magát, a játékindítóként szolgáló Armoury Crate programban 144 Hz-en megy, a játékok esetén pedig akár 165 Hz-et is képes kihajtani magából. A leggyorsabb frissítést támogató játékokról egyébként az említett alkalmazásban egy listát is találunk linkekkel a Play Áruházba a gyors letöltésért. Viszont ha aktiváljuk az alapesetben a rendszer által csak játékok futtatásakor használt X-módot, a telefon mindent - tényleg mindent, a főképernyőtől a mindig éber kijelzőig - 144 Hz-re próbál kényszeríteni, amíg nem találkozik egy olyan makacs alkalmazással, mint például a Google Térkép, ami kizárólag 60 Hz-en hajlandó futni.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Asus ROG Phone 6D Ultimate Asus ROG Phone 6 Pro Xiaomi Poco F4 GT Xiaomi Black Shark 4 Pro Apple iPhone 14 Pro Max ZTE Nubia Red Magic 7S Pro
Képátló 6,78 hüvelyk 6,78 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,8 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2448 1080 x 2448 1080 x 2400 1080 x 2400 1284 x 2778 1080 x 2400
Technológia HDR10+ AMOLED HDR10+ AMOLED HDR10+, 10 bit OLED HDR10+ Super AMOLED Super Retina XDR OLED AMOLED
Képfrissítés adaptív 165 Hz adaptív 165 Hz 60 / 120 Hz 60 / 90 / 144 Hz adaptív 120 Hz 120 Hz
Fehér fényerő 471 / 1107 nit 478 / 1080 nit 482 / 920 nit 541 / 789 nit 517 / 2257 nit 448 / 784 nit
Fehér fényerő (min.) 4,5 nit 4,9 nit 1,8 nit 2,0 nit 1,9 nit 3,5 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7756 K + kézi 7639 K + kézi 7505 K + kézi 6614 K + kézi 6676 K + TrueTone 7694 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Olvasáshoz vagy zsebmozizáshoz is remek a kijelző.
Olvasáshoz vagy zsebmozizáshoz is remek a kijelző. [+]

A kijelzőről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. A közvetlen őszi napfényben is kényelmesen olvasható, az érintésérzékenység remek, az automatikus fényerő pontos, a beállításokban a szem kényelmére szabható a színhőmérséklet, ha megelégszünk a 60 Hz-es frissítéssel, bekapcsolható a DC-tompítás, amíg nézzük, bekapcsolva marad a panel, van napszakhoz időzíthető éjszakai mód és sötét mód, érzékeli a felemelést, felébreszthető érintéssel és a kellemes magasságba szerelt optikai ujjlenyomat-leolvasó gyors és pontos.

Az optikai leolvasó kényelmesen elérhető helyre került.
Az optikai leolvasó kényelmesen elérhető helyre került. [+]

Egyetlen negatívumként azt tudom felhozni, hogy nagy, de a 6,78 hüvelykes képátló szinte már mindennapos, másrészt a mobilos játékokhoz és a streaminghez, amire ez a kütyü célzottan készült, pont kell a nagy méretű megjelenítő. A ROG Phone 6D Ultimate súlyelosztása és kissé ívelt hátlapja egyébként remek kétkezes készülékké teszi, tartsuk akár állítva, akár fektetve.

ROG Vision kijelző a telefon hátlapján az egyik gyári animációt futtatva.
ROG Vision kijelző a telefon hátlapján az egyik gyári animációt futtatva. [+]

Ejtsünk szót a hátlap két különlegességéről, a kijelzőről és a hűtőnyílásról is. A másodlagos PMOLED kijelző az Armoury Crate alkalmazáson belül kapcsolható be és variálható. Vannak előre telepített animációk, amik közül választhatunk például a játék mód elindításához, bejövő hívás kijelzéséhez, vagy akár ahhoz is, amikor használva van a telefon. Utóbbit mondjuk érdemes kikapcsolni, mert napi 5%-ot is spórolhatunk vele az akkumulátorból, személy szerint az értesítések monokróm kijelzésére állítottam be a hátsó panelt, illetve a töltés, a bejövő hívás és a játék mód indítása kapott egy-egy animációt. Csinálhatunk saját egyszerű gif-eket is, amik megjelennek a hátsó kis kijelzőn, ehhez egy teljes szerkesztőt épített a telefonba az Asus: különböző betűtípusokkal és effektekkel írhatjuk ki nevünket, gamertagunket a hátlapra.

A ROG Vision másodlagos kijelzőt az Armoury Crate-en keresztül lehet személyre szabni.A ROG Vision másodlagos kijelzőt az Armoury Crate-en keresztül lehet személyre szabni.A ROG Vision másodlagos kijelzőt az Armoury Crate-en keresztül lehet személyre szabni. A ROG Vision másodlagos kijelzőt az Armoury Crate-en keresztül lehet személyre szabni. (forrás: Mobilaréna) [+]

Kevésbé látványos az AeroActive Portal, ami a hátlap bal oldalán, a bekapcsoló gombbal egyvonalban található. A telefon motorizált megoldással nyitja és zárja a rozsdamentes acél fedelet, az Asus a régebbi Zenfone mobilokban használt kameraforgató mechanika alapjait használta fel itt, negyvenezer nyitást és zárást bír ki biztosan. Leejtést érzékelve pedig automatikusan visszazárja magát, megelőzve a baleseteket. A portál magában foglal egy, a hűtőrendszerrel kapcsolatban álló 0,4 milliméteres gőzkamrát, amit motoros zsanérral kiemel a hátlap síkjából a telefon, ha csatlakoztatva van hozzá az AeroActive Cooler 6 kiegészítő, ezzel az Asus szerint 10 Celsius-fokkal is csökkenthető a készülék belső hőmérséklete. A gyakorlatban érezhetően hűvösebb a ROG Phone 6D a hűtővel, mint nélküle, de a hideg őszi teszt során a 10 fokos különbséget nem tudtuk reprodukálni.

A csatlakoztatott hűtőn négy fizikai gomb található, ezeket az Armoury Crate alkalmazáson keresztül lehet programozni, így játékokban használhatók.
A csatlakoztatott hűtőn négy fizikai gomb található, ezeket az Armoury Crate alkalmazáson keresztül lehet programozni, így játékokban használhatók. [+]

A portál tisztításának céljából az Armoury Crate alkalmazás beállításait áttúrva kinyitható a hűtő nélkül is, a rendszer pedig biztonsági mechanizmusokkal is el van látva, nyomás vagy leejtés hatására például visszahúzódik a fedél így próbálván megelőzni, hogy kár keletkezzen benne. A hűtő egyébként védőként is funkcionál, hisz teljes egészében elfedi a hátlap azon részét, ahol a nyílás van. A nyitás és zárás csendben történik, de az Asus szoftveresen hanghatásokkal tarkítja, így sci-fi szerűbbé téve a telefon használatát.

Így néz ki a tisztítás (és fotózás) céljából kinyitott AeroActive Portal. A hűtő kiegészítőt csatlakoztatva teljesen rejtve marad a nyílás.Így néz ki a tisztítás (és fotózás) céljából kinyitott AeroActive Portal. A hűtő kiegészítőt csatlakoztatva teljesen rejtve marad a nyílás.Így néz ki a tisztítás (és fotózás) céljából kinyitott AeroActive Portal. A hűtő kiegészítőt csatlakoztatva teljesen rejtve marad a nyílás.Így néz ki a tisztítás (és fotózás) céljából kinyitott AeroActive Portal. A hűtő kiegészítőt csatlakoztatva teljesen rejtve marad a nyílás. Így néz ki a tisztítás (valójában fotózás) céljából kinyitott AeroActive Portal. A hűtő kiegészítőt csatlakoztatva teljesen rejtve marad a nyílás. [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés