Asus M530w - miért nem Pocket PC?

Bevezető, csomagolás

Cikkemet egy vallomással kezdeném: nem szeretem a Windows Mobile okostelefonokra szánt változatát. Pontosabban nem csak hogy nem szeretem, de egy holtvágánynak, tévedésnek tartom, létjogosultságát a mai piacon pedig megkérdőjelezem. Persze tudom, hogy a Microsoftnak kell egy ilyen operációs rendszer is, mely felveheti a harcot a Symbiannal, és azt is tudom, hogy sok felhasználó a hibái ellenére is nagyon szereti. Jómagam viszont azért látom érdekesnek a dolgot, mert szerintem a Windows Mobile Pocket PC-s változata szolgáltatáskínálatában, bővíthetőségében és kezelhetőségében is jócskán odaveri öccsét - a legnagyobb poén, hogy a PDA-s rendszer még az érintőkijelzőt mellőzve is sokkal kényelmesebben használható, mint a kissé túlbonyolított Smartphone változat. Mondjuk valószínűleg nem vagyok egyedül a véleményemmel, mivel a Windows Mobile következő generációjában már elvileg egyesülni fog a két platform.

Hogy miért írtam le mindezt? Azért, mert itt fekszik előttem az Asus első WM alapú okostelefonja, az M530w. Mint köztudott, a cégnek eddig is voltak vindózos eszközei, de ezek mindegyike telefonos PDA, nem pedig okostelefon. Utóbbi rendszerről alkotott véleményemet ismerve kikövetkeztethető, hogy mire gondoltam, mikor eljutott hozzám a kütyü: minek kellett ez? Simán lehetne rajta Pocket PC rendszer is, hiszen egy nagyon jó masináról van szó, mely szolgáltatáskínálatát és hardveres adottságait tekintve simán versenybe szállhatna a legtöbb telefonos PDA-val - de sajnos nem fog, hiszen okostelefon.

A közepes méretű, kék színű dobozban átlagos mennyiségű tartozékot találunk. A töltő és az adatkábel mellett simán elfért a bőrtok és a sztereó füles, mivel semmi mást nem rejt a ládika.

Külső

Mint azt a legtöbben valószínűleg szintén tudják, a WM alapú okostelefonokat külsejük szempontjából három csoportra bonthatjuk: a "normál" telefonok, a szétcsúsztatható QWERTY billentyűzettel rendelkezők, valamint a főleg a tengeren túlon kedvelt fekvő kijelzősök. Tesztalanyunk az utolsóba tartozik, ami miatt már most borítékolnám, hogy itthon nem lesz nagy sikere - felénk ugyanis inkább a HTC Vox féle gépek a népszerűek.

A készülékház a Motorola Q (illetve a Blackberry-k) által megteremtett koncepcióra épül, azaz felül található a fekvő formátumú kijelző, középen a fő kezelőszervek, alul pedig a QWERTY gombsor. Legfelül természetesen ott van az állapotjelző LED-eket rejtő telefonhangszóró, attól jobbra pedig a VGA felbontású, videótelefonáláshoz használatos kamera. Maga a megjelenítő 2,4 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, minősége meglepően jó, a színek élénkek. Alatta jókora üresség tátong, szerintem gond nélkül elfért volna egy 320 x 320 pixeles megjelenítő is, igaz, ez szoftverkompatibilitási problémákat hozott volna, valószínűleg ezért nem használják a gyártók.

Az ezüst színű fő kezelőkonzol jól megy az egyébként szinte teljesen fekete készülékházhoz. A gombok böszme nagyok, amiből adódóan jól használhatók. A felépítés a szokásos, az 5 irányú d-padot 6 funkciógomb fogja közre: a két szoftveres gomb, a híváskezdeményező és hívásbefejező páros, valamint a home és a vissza.

Ezek, valamint a 37 gombot magába foglaló QWERTY rész is rendelkezik háttérvilágítással, méghozzá elég jóval, a fény erőssége a klaviatúra minden részén ugyanolyan. Az enyhén ívelt felületű billentyűk elég aprók, de nagyon kellemes nyomásponttal rendelkeznek, könnyű és kényelmes használatot tesznek lehetővé. Az elrendezés logikus, bár a csillag és a kettőskereszt nem a numerikus rész alá, hanem mellé került, először keresgéltem is, mikor ki akartam oldani a billentyűzárat.

A hátoldal nagyon jól sikerült, szerintem ez a legszebb része az M530w-nek. A gép több részéhez hasonlóan ez is kemény, sima felületű műanyagból van, nagyrésze üres, alulra jutott egy Windows logó, semmi csicsa. A kamerát, a segédfényt és a kihangosító hangszóróját rejtő rész viszont nagyon látványosra sikerült.

Felül található a bekapcsológomb, jobbra a kamera exponálója figyelget.

A jobb alsó sarokban leljük a csuklópánt rögzítési helyét - nyakba valószínűleg nem sokan fogják kötni a 135 grammos kütyüt. Alul találjuk továbbá a miniUSB csatlakozót és a 2,5 mm-es jack kimenetet.

Balra a hangerőszabályzó gombpáros, valamint a görgetőtárcsa (jog-dial) kerültek, utóbbi nagyon hasznos kis cucc, nem is értem, hogy mostanában miért felejtik le a legtöbb eszközről.

Belső, szoftverek

A gépen Windows Mobile 6 Standard operációs rendszer fut. A processzor egy 416 MHz-es Intel XScale PXA270, a RAM mérete 64, a ROM-é pedig 256 MB. Sajnos a rendszer sebessége a gyors CPU ellenére sem az igazi, a programok, mappák megnyitása elég sok időt vesz igénybe, nem sok különbséget éreztem a fele ekkora órajelen ketyegő Voxhoz képest. Programmemóriából körülbelül 29 MB szabad, tárolása 140 MB-ot használhatunk. Utóbbi microSD kártyával bővíthető, a foglalat az akkumulátor alatt található, a kártyacseréhez nem szükséges kikapcsolni a gépet.

Programokból elég sok került a gépre, az átlagfelhasználók minden számukra szükségeset megtalálnak az egyes mappákban. A Szervezőbe a naptár és a feladatok mellett találunk hangrögzítőt és névjegykártya-digitalizálót is. Az Iroda nevűben találjuk az Office programcsaládot, pontosabban a dokumentumnézegetőket - a Word, Excel és PPT fájlok mellett PDF-ek megtekintésére is van lehetőség. Az Eszközökben a szokásos számológép/gyorstárcsázó/feladatkezelő mellett találunk pár finomságot is, az SPB-féle ZIP-et és a Remote Presenter nevű cuccot.

Szervező és PIM funkciók terén a szokásos a felhozatal, tehát mindent megtalálunk, amire csak szükségünk lehet. A naptár jól átlátható, havi, heti és napi nézet is elérhető. Üzenetkezelés terén is teljeskörű a szolgáltatáskínálat, támogatott az MMS, az e-mail kliens pedig boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel is. A készenléti képernyőről nem hiányzik a gyorsindító, mely legalább olyan hasznos, mint a főmenü listás elrendezése. Témákból a gyáriakon kívül három darab található, mindegyik jól néz ki.

Telefon, adatkommunikáció

Telefonálás közben semmilyen problémám nem volt. A hangminőség átlagos, a hívások nem szakadtak meg, a GSM/UMTS hálózatok közötti váltás sem okozott fennakadást. A videótelefonálást nem próbáltam, de elvileg erre is van lehetőség.

A telefonkönyv kapacitásának a belső memória mérete szab határt, gyakorlatilag végtelen sok nevet tárolhatunk. Extra mezőkből bőséges a választék, a titkárnő telefonszámától kezdve mindent tárolhatunk, amit csak el tudunk képzelni. A hívásnaplóban egyesítve látjuk a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat, de igény szerint rá is szűrhetünk az egyes típusokra. Profilok vannak, a készülék képes egyszerre csörögni és rezegni.

A GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), de nem muszáj megelégednünk a 2. generációs hálózat nyújtotta lehetőségekkel, a gépen nem okoz gondot a UMTS sem. Adatátvitelre használhatunk GPRS-t, EDGE-t és 3,6 Mbps-os HSDPA-t is, de ha ez sem lenne elég, van 802.11b/g szabványú WiFi is, hatótávolsága átlagos. Természetesen nem maradt ki a repertoárból a 2.0-s Bluetooth sem.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A kamera 2 megapixeles, autofókuszos. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, mozgóképeknél pedig 320 x 240 pixel. A képminőség elég jó, bár még mindig lenne hova fejlődni. Az optika adottságai lehetővé teszik makró fotók készítését, bár ebben nem olyan jó az M530w. Éjszaka számíthatunk a LED-es segédfényre, mely bár meglepően erős, nem konkurenciája a Cybershot telefonokban lévő vakuknak. Beállítási lehetőségekben nem szűkölködünk, állíthatunk a JPEG-tömörítés mértékén, használhatunk valamilyen effektet, van önkioldó, sorozatfelvétel - egyedül a fehéregyensúlyt nem piszkálhatjuk.

Zenei téren kevésbé jó a masina. A gyári füles kicsit bután kéz ki, hangminősége a kihangosító hangszórójához hasonlóan közepes. Lejátszásra a Windows Media Playert használhatjuk, mely bár boldogul az MP3 és WMA formátumokkal, elég kis tudású, sem mélyhangkiemelés, sem hangszínszabályzó nincs.

Az akkumulátor 1200 mAh-s, cserélhető. Az üzemidőről a rövid tesztidőszak miatt ezúttal sem tudok tényekkel szolgálni, nálam 3 napig elketyegett a masina, igaz, nem használtam olyan sokat.

Összegzés: az Asus M530w egy nagyon jó kis gép. Szépen, igényesen van összerakva, kezelhető, hardveres szempontból pedig nem hagy semmilyen kívánnivalót maga után - ezalól egyedül a kijelző a kivétel, de annak mérete sajnos a kialakítás miatt akkora, amekkora. Én személy szerint sajnálom, hogy nem érintőkijelzőt és Pocket PC operációs rendszer kapott - ha nem okostelefon, hanem telefonos PDA lenne, még én is örömmel elhasználnám, hiszen elég vékony és kicsi ahhoz, hogy elférjen a zsebemben. A Smartphone rendszert kedvelőknek mindenképp ajánlott, egyébként viszont inkább csak Tetszett plecsnit kap tőlem, főleg azért, mert a rendszer sebessége a 416 MHz-es proci ellenére sem túl jó. Legnagyobb konkurensét, a Motorola Q9-et jócskán odaveri. Kártyafüggetlenül 100.000 forint alatti összegért hozzá lehet jutni.

Asus M530w

Bocha

A készüléket az RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

Asus M530w (Asus Aries)
TechnológiaGSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz + UMTS 2100 MHz
Operációs rendszerWindows Mobile 6 Standard (CE 5.2.1239 kernel)
Méret65 x 117 x 13,8 mm
Tömeg135 g
Processzor416 Mhz-es Intel XScale PXA270
ROM / RAM256 / 64 MB
Kijelző2,4 hüvelyk átlójú, 320 x 240 pixel felbontású TFT
BővíthetőségmicroSD
WiFi802.11b/g szabványú
Infra / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP)
GPS vevőnincs
Audio2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező2 megapixeles autofókuszos, LED-es vaku, QVGA felbontású videó
Akkumulátor1200 mAh-s cserélhető Li-Ion
EgyébHáttérvilágítással rendelkező QWERTY billentyűzet, jog-dial (görgetőtárcsa), VGA felbontású kamera videótelefonáláshoz
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények