Android Device Manager bemutató

Bevezető

Nemrég egy új bejegyzés került fel a hivatalos Android blogra, mely szerint hamarosan egy új funkcióval bővül a renszer. Az Android Device Manager névre hallgató biztonsági szolgáltatás azóta már mindenki számára elérhető, távoli pozicionálással, csörgetéssel és adattörléssel segíti a bajba jutott felhasználót. Valószínűleg nem kell különösképpen kihangsúlyoznunk a funkció szolgáltatását: a kapcsolódó képességek több helyzetben is jól jöhetnek, legyen szó egy elhagyott vagy ellopott készülékről, de akár a reggeli telefonkeresgélést is meg tudja könnyíteni a dolog.

A riválisok már rendelkeznek hasonló szolgáltatással, szintén rendszer szinten integrálva, így a Google egy jó pár éves lemaradást hozott be az Android Device Managerrel. A Microsft-féle megoldás Windows Phone 7 és 8 alapú készülékekre érhető el, segítségével megcsörgethető, lezárható és resetelhető az elvesztett telefon, melyre akár üzenetet is küldhetünk, a pozíciót térképre is ki tudja rajzolni. Az Apple az iCloud felhőszolgáltatás részeként kínálja a Find My iPhone névre hallgató , mellyel lezárhatjuk a készüléket, emailt és szöveges üzenetet küldhetünk, valamint természetesen a térképes megjelenítés és a gyári állapot visszaállítása is elérhető. A BlackBerry készülékekre elérhető Protect szintén fejlett szolgáltatásokat kínál, a szokásos távoli törlés, üzenetküldés és csörgetés trió mellett a telefonon tárolt adatok biztonsági mentésére is van lehetőség. A Protect a rendszer része, amennyiben BB10 verziót használunk, régebbi készülékek esetén az alkalmazásboltból szerezhetjük be.

Maga a funkció egyébként nem ismeretlen androidos körökben, néhány gyártó már több éve jelen van a piacon a saját megoldásásával, melyek értelemszerűen csak a támogatott készülékekkel működnek együtt. Ilyen a HTC-féle Phone Finder, a Sony a my Xperiával támad, a Samsung interpretációját pedig Find My Mobile-nak hívják. A funkcionalitás nagy vonalakban megegyezik, jellemzően csörgetés, üzenetküldés, távoli reset és térkép alapú pozicionálás érhető el.

Hirdetés

Használat

Az Android Device Manager használatához nincs szükség rendszerfrissítésre, a szolgáltatás a Google Play Services komponensen keresztül érhető el, ami azt is jelenti, hogy a használata nincs Android verzióhoz kötve (illetve igen, legalább 2.2 szükséges hozzá, így a használatban lévő készülékek 98,7 százaléka le van fedve). Az említett modulból viszont legalább a 3.2.25-ös verzióra lesz szükség, régebbi variáns esetén azonban könnyedén orvosolható a dolog egy frissítéssel.

A használathoz először engedélyeznünk kell a szolgáltatást a Google Settings alkalmazás Android Device Manager menüpontjában. Itt két opciót találunk, melyek a készülék pozíciójának felmérésére és a gyári beállítások távoli visszaállításának lehetőségére vonatkoznak. Jelly Bean futtatása esetén még egy gyors kört le kell futni, a beállítások menü Helyhozzáférés pontjában kell aktiválni a Hozzáférés a saját pozícióhoz lehetőséget. Ezzel készen is vagyunk a kalibrálással, irány az android.com/devicemanager oldal, ahol bejelentkezés után már láthatjuk is a készülékeinket.

Az Android Device Manager jelenleg három funkciót támogat. Az elveszített készülékeket meg lehet csörgetni, ekkor öt percen keresztül hallatja hangját a mobil, melyet a ki- és bekapcsoló gombbal lehet megszakítani. A gyári beállítások visszaállítása opció magáért beszél, a telefon tartalmát néhány kattintással távolról is törölhetjük, ekkor természetesen az összes adat elveszik. Végül pedig az aktuális tartózkodási helyet is el lehet érni szöveges és térképes formában egyaránt. Mindehhez persze internetkapcsolat szükséges, a szolgáltatás tehát nem műkodik, ha az adott eszköz net nélküli állapotban leledzik. Ide kapcsolódik, hogy a szolgáltatás nem tárol lokációs előzményeket (azaz az előző helyeket), a pozíció lekérése mindig újból és újból megtörténik, így arra nincs lehetőség, hogy megnézzük a legutóbbi ismert tartózkodási helyet. Ha offline módban adjuk ki a reset parancsot, a rendszer végrehajtja a parancsot, amint újra eléri a készüléket.

Funkcionalitásban van még hova fejlődni (a BlackBerry Protect adatmentése például üdvözlendő lenne), ám az alapokat magabiztosan hozza a szolgáltatás. Arról nem is beszélve, hogy a Google egy ügyes huszárvágással csak a Play Services frissítéséhez kötötte a használatot, így nem csak a legújabb készülékek kapják meg a képességet. Persze ez nem mentség arra, hogy miért várt ennyit a keresőóriás a rendszer szintű integrálásra, miközben a vetélytársak már egytől egyig rendelkeznek egy kiforrott megoldással.

Mindent összevetve az Android Device Manager személyében egy valóban hasznos kiegészítést tisztelhetünk, melyet minden androidos készüléken érdemes aktiválni, ezzel is elkerülve a reggeli hova tűnt a telefonom? helyzeteket.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

  • Bitcasa - végtelen tárhely a felhőben

    A sokak által ismert és használt felhőszolgáltatásoktól teljesen eltérően működő, végtelen kapacitású online tárhelyet árul az amerikai Bitcasa.

  • Alkalmazásbemutató: Dots

    Az iOS platformon slágernek számító logikai játék nemrég a Play Áruházba is betette a lábát, az androidos verzióval egy új játékmód is napvilágot látott.

Előzmények

Hirdetés