Allview M8 Join - hagyományos csatlakozás

Bevezető, tartozékok

A mai okostelefonos világban már alig találunk olyan készülékeket, melyek billentyűzettel rendelkeznek, holott még mindig számos felhasználó keresi az ilyen típusú modelleket. Nem egyszer volt már olyan, hogy már az érintőkijelző alatt elhelyezkedő híváskezelő gombok is sokaknak okoztak örömet, a BlackBerry pedig egyenesen úgy gondolja, hogy nem szabad megfeledkezni a nyomógombos telefonokról. A hagyományos készülékek bő egy évtizeddel ezelőtt élték virágkorukat, a fizikai visszajelzés azonban továbbra sem rossz dolog, az ilyen eszközöket lehet kesztyűben, hidegben, melegben kezelni, és hát ne felejtsük el, hogy másodtelefonnak még mindig kiváló választásnak számítanak, no meg a strapabírás terén is megelőzik okosabb társaikat.

Allview M8 Join kézben tartva
[+]

A Mobilarena törzsolvasóinknak már nem ismeretlen márka, a romániai székhellyel rendelkező vállalat igen előremutató készülékekkel rukkolt már elő, elég csak a rendkívül karcsú készülékházzal rendelkező Allview X2 Soul Minire, vagy a hatalmas kapacitású akkumulátorral felvértezett Allview P6 Energy-re gondolni. Most viszont a hagyományos készülékek rajongóit célozta meg a vállalat tesztalanyunkkal, mely az M8 Join névre hallgat. A megnevezés az adatkommunikációs képességekre utal, ugyanis a telefon támogatja a 3G hálózatokat, korrekt üzemidőt ígér, a rendszer pedig pörgősnek és gyorsnak mondható, és néhány szoftveres extrát is tartalmaz.

Allview M8 Join doboz
[+]

A szerkesztőségünkbe beérkezett doboz egész vagány, fekete és szürke színvilágban pompázó külsőt kapott, tetején a telefon képével, oldalán pedig a specifikációval. A csomag belsejében a mobilon kívül a szokásos négyest találjuk: használati útmutató, microUSB kábel, töltőfej és normál kialakítású headset jár a masina mellé.

Hirdetés

Külső, billentyűzet

Az M8 Join 48 x 119,5 x 11,5 milliméteres méretekkel rendelkezik, amikor ezeket a számokat először beleírtam a specifikációs táblázatban, kétszer kellett leellenőriznem, hogy tényleg jót írok-e. A mai tepsitelefonok között nagyon aprónak számít a vállalat hagyományőrzője, a 79 grammos tömeg szintén elenyésző, kézbe fogva ugyan nagyon kényelmes a mobil fogása, viszont tényleg annyira könnyű, hogy zsebben hordva szinte észre sem vesszük. A legfőképpen műanyagból felépülő ház nincs túl jól összeszerelve, ha kicsit is elkezdjük nyúzni, akkor kegyetlenül elkezd ropogni és recsegni.

Allview M8 Join kézben tartva
[+]

Az előlapot kétfelé oszthatjuk, a felső részt a közvetlenül a beszédhangszóró alatt található 2,4 hüvelykes, 240 x 320 pixel felbontású hagyományos TFT kijelző uralja. A 262 ezer színt megjeleníteni képes panel sajnos elég gyenge betekintési szöggel rendelkezik, felülről teljesen elsötétedik, alulról pedig kivilágosodik, egyedül a fényerővel nem lehet problémánk, maximumra tekerve jól látható a kijelző még napsütésben is. A készülék elejének alsó fele a numerikus billentyűzet miatt érdekes, melynek gombjai háttérvilágítást is kaptak, szóval sötétben is bátran lehet használni. A két opcióbillentyűt személyre szabhatjuk, számos alkalmazás hozzájuk tudunk rendelni, erről a későbbiekben bővebben is szó esik majd. Jó hír, hogy van két híváskezelő gomb, a négyirányú navigációs kezelőszerv között pedig még egy plusz gombot nyomogathatunk. A billentyűzet jól használható, bár a gomboknak túlságosan kemény a nyomáspontja, igen erősen meg kell rátenyerelnünk ahhoz, hogy utasításainkat érzékelje a telefon. A billentyűzetnek van extra funkciója is, méghozzá hogy elmulasztott esemény esetén pár másodpercenként felvillan.

Allview M8 Join kézben tartva
[+]

Dizájn szempontjából dicsérthetőek az oldalak, hiszen egy ezüstös festéssel rendelkező keret fut körbe, ami messziről fém hatást kelt, bár természetesen műanyagból készült. Mivel a gombok az előlapon találhatók, így a szélekre nem sok minden jutott, mindössze felülre szereltek egy microUSB csatlakozót, valamint egy 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet. Ez azt is jelenti, hogy hívás közben a hangerőt a navigációs gombok nyomkodásával tudjuk változtatni, ami nem annyira szerencsés, mintha erre a célra dedikált billentyűket szereltek volna a masina oldalára.

Allview M8 Join kézben tartva
[+]

A plasztik hátlap igen minimalista, a recézett felület miatt jobban tapad a kezünkhöz, szép, és az ujjlenyomatokat sem gyűjti. Bal felül kapott helyet a 3,2 megapixeles kamera, sajnos ledes villanó nem járt mellé (pedig zseblámpának nem lett volna rossz), alul pedig egy apró nyílás látható, mely mögött a hangszóró bújik meg. A bal alsó sarokból kezdődően leválasztható hátlap alatt egy 1000 mAh-s akkumulátort lelhetünk fel, ez látja el energiával a mobilt, a telepet viszont sajnos ki kell vennünk a helyéről ahhoz, hogy a normál SIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez hozzáférjünk.

Szoftver, multimédia

Ritkán lehet információkat szerezni egy hagyományos készülékben dolgozó hardverről, ám az M8 Join esetén több adat is rendelkezésünkre áltl. Az erőforrást egy MediaTek MT6276 SoC biztosítja, a processzor pedig egymagos, és 650 MHz-en ketyeg. A rendszermemória mérete nem ismert, a belső tárhelyről viszont lehet tudni, hogy 16 MB-os, nevetséges adatok ezek manapság, viszont kategóriában nem számít rossznak ez a felhozatal. Pláne úgy nem, hogy a masina akár a 32 GB-os microSD kártyákkal is megbirkózik, így nyugodtan tudjuk majd hová rakni a multimédiás fájljainkat. Az Allview újdonsága komoly rezgési erővel bír, szinte bármilyen környezetben megérezzük majd a jelzéseket.

A telefonon egy igen jól szuperáló MediaTek operációs rendszer fut, ami egyébként nagyon gyorsan működik, nincs akadozás, a programok igen sebesen megnyílnak. A főképernyőn az időt, a SIM szolgáltatóját, valamint a térerő és az akkumulátor ikonjait láthatjuk. A magyar nyelvű menüben azért egy-két angol kifejezés benne maradt, így az előző oldalon is említett opciógombok és navigáció billentyű testreszabásával kapcsolatos menüpont is idegen nyelven szerepel. Szinte minden alkalmazást hozzárendelhetünk ezekhez, az viszont igen hasznos, hogy a négyirányú gombnál a rövid és a hosszú megnyomást is egyénileg megadhatjuk. Konfigurálhatjuk a kijelző fényerejét, az alvó állapotba lépés időpontját, a bekapcsológomb rövid megnyomása utána pedig először a kezdőképernyőre ugrunk, utána kikapcsolhatjuk vele a megjelenítőt, ami egy igen hiánypótló funkció a hagyományos kialakítású telefonoknál.

Allview M8 Join Screen Shot Allview M8 Join Screen Shot

Ahhoz képest, hogy ez egy rendkívül egyszerű rendszer, mind külsőleg, mind funkcionálisan kielégíti a felhasználókat. A telefonkönyvben számot, emailt, weboldalt, melléket, címet, születésnapot, megjegyzést, fényképet és csengőhangot adhatunk hozzá a névjegyekhez, az üzenetkezelőből pedig nem maradt ki a kézbesítési visszajelzés. Van Gmail kezelő, elérjük a Facebook és WhatsApp fiókjainkat, az Opera segítségével böngészhetünk az interneten, az Ebookkal könyveket olvashatunk (bár azért egy ilyen kijelzőn kihívás lesz a szemünknek). Nem maradt ki a naptár (havi és eseménynézet), a világóra, a riasztás, a számológép, a képszerkesztő, a hangrögzítő, a stopper, a fájlkezelő, a pénznem átváltó, és a játékok sem. A hangszínszabályzóval ellátott zenelejátszó kezeli az MP3 fájlokat, az FM-rádiónak pedig jó a vételi erőssége, ám működéséhez fülhallgatót kell a telefonhoz csatlakoztatni.

Allview M8 Join Screen Shot Allview M8 Join Screen Shot

Fényképezni a 3,2 megapixeles, fixfókuszos kamerával tudunk, melyhez ledes villanó nem tartozik. Sajnos már előre lelövöm a poént, a képminőség kritikán aluli, szóval túl sok foganatja nincs, mégis azért felsorolom a beállításokat. Fotózáshoz oldalra kell döntenünk a készüléket, a videó és a fénykép közötti váltást, valamint a zoomolást a négyirányú gomb segítségével végezhetjük. Konfigurálhatjuk az expozíciót, a sorozatfelvételt, az éjszakai módot, a képméretet, az arcfelismerést, az önkioldót, a fehéregyensúlyt, valamint a hatásokat (szépia, szürkeárnyalatos), nem utolsó sorban pedig kiválaszthatjuk, hogy a nagyjából 2-300 kilobájtos képeket hova mentse a szoftver.

Őszintén szólva nem csak az volt vicces, hogy egy ilyen telefonnal próbáltam fotózni, hanem a végeredmény is az. Nem hiszem, hogy lenne olyan, aki a fotók megnyitása után még használni akarná fényképezésre a mobilt, ugyanis egyszerűen borzasztó. Elemezni is felesleges, nincs dinamikatartomány, homályosak és egyben fátyolosak a képek, a részletek elvesznek valahol az éterben, a színek fakók, ha pedig kicsit is sötétebb fényviszonyok közé kerülünk, akkor teljes feketeséget tudunk csak megörökíteni, hiszen ledes vaku sincs.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Nyilván egy ilyen készüléknél nem lehet adatkommunikációs modulok áradatáról beszélni, már az is kiváló tulajdonság, hogy 3G-képes a telefon, méghozzá 900/2100 MHz-en. akár a mobilnetet is használhatjuk az előre telepített alkalmazások segítségével. WiFi-vel, NFC-vel és GPS-szel természetesen nem rendelkezik a kütyü, Bluetooth 3.0-n keresztül viszont csatlakoztathatjuk a mobilt headsetekhez, kihangosítóhoz stb., nem utolsó sorban pedig fájlokat is küldhetünk illetve fogadhatunk ezzel a módszerrel. Kábellel számítógéphez tudjuk kapcsolni az Allview újdonságát akkor külső tárolóként ismeri fel, külön kezelhetjük egyébként a microSD-n tárolt fájlokat is. Híváskor a hangminőség elég korrekt, a hangerő megfelelő, kicsit talán tompa néha.

Allview M8 Join Screen Shot Allview M8 Join Screen Shot

A böngészőben több fület találunk, ugorhatunk a kezdőlapra, megnyithatjuk a könyvjelzőket, vagy akár a legutóbbi webcímet, plusz eltárolhatjuk az oldalakat. A honlapok betöltésénél azért nem siet a szoftver, viszont utána legalább olvasható lesz a tartalom (kivéve a Flash-t, azt ugyanis nem támogatja a program), bár ekkora kijelzőn azért nem egy moziélmény hosszabb írásokat szemlélni. A képek nem jelennek egyébként meg rendesen, kicsúsznak a kijelzőből, furán tördeli ezeket a program, illetve az egér sem túl kezes, nem lehet könnyedén (azaz folyamatosan) irányítani, hanem szakadozottan kell a megfelelő irányba mutató gombot nyomogatni.

Allview M8 Join kézben tartva
[+]

Értékelés: Allview M8 Join
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 5 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alá egy 1000 mAh kapacitású akkumulátor került, ami elvileg 5 óra 35 percnyi beszélgetési időre elegendő. Nyilván ennyit én nem telefonáltam, a napi tapasztalatból annyi elmondható, hogy normál használat mellett 3-5 napos üzemidőre számíthatunk attól függően, hogy mennyire sokat lógunk az interneten.

Az Allview M8 Joint teljesen más aspektusból kell megközelíteni, hiszen nem a mai okostelefonok által felállított trendet követi, hanem a hagyományos kialakítással rendelkező készülékvonalat erősíti, számos extra funkcióval megfűszerezve. A vállalat újdonsága ugyanis numerikus billentyűzettel rendelkezik, ám nem maradtak el a híváskezelő gombok és a négy irányú navigációs kezelőszerv sem. Nagyon okos dolog, hogy ezeket hosszú és rövid lenyomás szerint is személyre szabhatjuk, az pedig még örömtelibb hír, hogy a klaviatúra világítását az elmulasztott események jelzésére is felhasználták. A kijelző ugyan nem világbajnok, a kamera pedig egyenesen borzasztó sajnos, az üzemidőre legalább nem lehet panaszunk, a 3G hálózatok támogatása pedig már-már mosolyt csal az arcunkra. A közösségi oldalak elérhetősége, az emailek kezelése és böngészés lehetősége kiváló második számú telefonná varázsolhatja a terméket, melynek 13 ezer forintos ára sem vészes, annak ellenére, hogy ennyiért már kártyásan megkaphatjuk például a Vodafone Smart 4 Minit is. A kategóriában ellenfélnek számít a Nokia 225 Dual SIM, mely két SIM-et ugyan kezel, viszont a 3G-t még hírből sem ismeri. Az Allview tehát nem húzott rosszat az M8 Joinnal, bizonyos szempontból nézve még tetszett is.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Allview M8 Join
Allview M8 Join Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 48 x 119,5 x 11,5 milliméter
Tömeg 79 mm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (166 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6276
Processzor típusa Egymagos, 650 MHz
Processzor csíkszélessége N/A
Processzor utasításkészlete N/A
Grafikus chip N/A
RAM mérete N/A
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória belső memória
Belső tárhely 16 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100
GPRS / EDGE van / van
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/kültéri
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia Series 30+
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens nincs
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Facebook, WhatsApp, Gmail, Ebook olvasó, FM-rádió, Képszerkesztő, Opera, Java, Pénznem átváltó
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QVGA (320 x 240) @ 15 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő 5 óra 35 perc
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Előzmények

  • Allview V1 Viper i4G - vipera a szomszédból

    Az Allview márka lassan, de biztosan válik egyre ismertebbé a magyar piacon is, a V1 Viper i4G egy középkategóriás készülékük LTE támogatással.

  • Allview P4 Life - álmomban már láttalak

    Mai tesztalanyunk az alsó kategóriában kíván hódítani, kellemes, de ismerős külső, négymagos processzor, négy hüvelykes kijelző és két SIM kezelése jellemzi.

  • Allview P6 Energy - telefon, energiabank

    Berlin, IFA, az üzemidő még tart. Las Vegas, CES, az üzemidő még mindig tart. Barcelona, MWC, és az üzemidő még mindig tart. Tényleg ilyen durva az akkumulátor?

  • Allview X2 Soul Mini - mekkorát soul?

    Ismét bővült a hazánkban hivatalosan elérhető márkák száma. Az Allview-től elsőként az ultravékony és elég dekoratív külsejű X2 Soul Mini-t teszteltük.