Alcatel One Touch 890 - túl minimál

Bevezető, tartozékok

Az okostelefonok piaca jelentősen átalakult az elmúlt néhány év alatt. Ez igazán két fontos tényezőnek köszönhető, az egyik az iPhone, a másik pedig az Android megjelenése. A mai erőviszonyok alapján az iOS és az Android uralják a világot, no persze utóbbi robbanásszerű előretörése annak is köszönhető, hogy nagyon sok gyártó és rengeteg készülék áll mögötte. A nagyok mellett most kezdenek belehúzni a nevesebb kínai gyártók is (Huawei, ZTE), meg hát persze vannak mindenféle noname szerkezetek, amikről jobb nem is beszélni (nálunk a Star A3000 nevű iPhone 4 másolat járt).

Alcatel OT890
[+]

Az Alcatel jó néhány évvel ezelőtt hazánkban is egész jó ismertségnek számított. Egyszerű, de igen olcsó készülékeivel sokakat elcsábítottak, aztán kikopott a szolgáltatóktól a márka és vele együtt a felhasználóktól is. Közben az eredetileg francia céget megvette a kínai TCT Mobile, és most igyekeznek újra felfelé ívelő ágba kerülni. Most az okostelefonok korát éljük és az Alcatelnek mindig is az alacsony ár volt az egyik vonzereje. Nosza, összegyúrták a kettőt és ebből született az OT-890.

Alcatel OT890
[+]

Az XXL GSM-től érkezett doboz színes mintázatával, felirataival és rajzaival vidám, tipikusan Alcateles. A készülék alatt, külön kis dobozban hevernek a tartozékok. Van itt hálózati töltő (ami valódi töltő, nem csak töltőfej, mint mostanában szinte mindenhol), egy sztereó headset, egy USB adatkábel és minimális mennyiségű papír leírás (a teljes használati leszedhető a honlapjukról, és van magyar is). Ennél többet nem is lehet elvárni, egyedül a memóriakártya hiányzik, de ez nem egy nagy anyagi teher.

Hirdetés

Külső

Az Alcatel sosem a szigorú, szögletes formákról volt híres és ehhez most is tartják magukat. Az OT-890 igyekszik fiatalos lenni, például rögtön többféle színben is létezik. Létezik Electrin Orange, Fuchsia és Steel Gray fantázianevű kivitelben, a mi tesztpéldányunk az utóbbi volt. Egész barátságos a megjelenése, nincsenek kirívó, feltűnő részletek. Az enyhén kékesszürke szín egyhangúságát az oldalt ívesen körbefutó ezüst csík oldja. Méretre és súlyra is ideálisnak mondható, és a minőségén nem érezni az olcsóságot. Kellemes tapintású, matt műanyagok mindenhol, passzentos összeszerelés, ezen a téren csak pozitívan nyilatkozhatok róla.

Alcatel OT890
[+]

Az előlap tetején szokásosan a hangszóró található, egy nagyon lapos, háromszög alakú kivágás alatt. Hívás közben normális minőségben és megfelelő hangerővel halljuk a másikat. Alatta egy márkajelzés, majd jön is a kijelző, ami 2,8 hüvelykes és QVGA (240x320 pixel) felbontással rendelkezik. Már ez sem igazán vonzó kombináció, de az igazi csapás az, hogy rezisztív. Az egy dolog, hogy a többujjas érzékelést elfelejthetjük, de a kapacitívhez képest sokkal rosszabb kezelni. Az érzékenysége nem épp acélos, ahogy a képminőség sem. Napfényben nehezen olvasható, ugyanakkor a betekintési szöge oldalról és alulról egész elfogadható, felülről viszont közelít a nullához. A képernyő alatt óriási szabad helyet hagytak, így itt igen kényelmesen elfér a hat gomb. A felső három érintős, de ezek is rezisztívek, úgyhogy rendesen nyomni kell őket. Még lejjebb találjuk a két hívásfogadó billentyűt, amit sokan szeretnek érintős telefonoknál. Közöttük a negyedik Android gomb, a Home kapott helyet és ő az egyetlen, akinek megvilágítása sincs.

Alcatel OT890
[+]

Hátul már sokkal kevesebb érdekesség van, a szürke plasztikot csak egy „one touch” felirat és a felső dudor töri meg. Ebben a dudorban kapott helyett a kamera, melyről előre jelzik is nekünk, hogy 2 megapixeles felbontásra képes. Mellette pedig ott a kihangosító hangszórója. Ez egészen hangos, de minőség tekintetében csak csengésre és hívások kihangosítására alkalmas, másra nem.

Alcatel OT890
[+]

Az oldalain sincs sok izgalmas dolog, felülre, középre került a 3,5-es jack, jobbra a hangerőszabályzó. Baloldalán egy gumifedél mögött rejtőzik a microUSB és kb. ennyi is, mert alul nincs semmi. Egy érdekes részletet viszont észrevettem. A mikrofon látszólag „eltűnt”, az aprócska lyukat se az alján, se az előlapján nem találtam. Márpedig biztos van rajta és ki is derült, hogy hol. A hátlap levételéhez szükséges nyílás mögött van elrejtve és a teszt alatt több hívóm is kiemelte, hogy nagyon jól hall engem.

Hardver, szoftver

Eddig egy egyszerű, de kulturált kis telefon benyomását keltette a cucc, ám most jönnek azok a bizonyos kompromisszumok, amik legtöbbünk gyomrát megfekszik majd. A kijelzőn már túlestünk, de az egyik leggyengébb láncszem mégis inkább a készülék hardvere. Processzornak a MediaTek MT6516 egységét választották, és ez rossz döntés volt. A 416 MHz-es órajel kissé ijesztő(en kevés), ám a 2009 óta létező, ARMv5 utasításkészletű egység rettentően elavult. Ugyanilyen procival épp a már említett Star A3000 nevű eszközben futottam össze, és ott sem volt a sebesség bajnoka. Grafikus gyorsítót nyomokban se tartalmaz, és hiába a QVGA felbontás, láthatóan szenved a rendszer működtetésével. És ha már elavult processzor, akkor mindehhez az Android 2.1-et tették rá, ami szintén jelentősen túlhaladott és elfogadhatatlan egy 2011-ben debütáló készülék esetén. Benchmark programokról szó sem lehetett, a Quadrant meg se nyikkant rajta, az AnTuTu és a Linpack futott le, de az eredményeket inkább nem is közlöm.

Alcatel OT-890 Alcatel OT-890

Talán még az Alcatel is érezte, hogy ez így nagyon vérszegény lesz, úgyhogy néhány ponton kissé megpiszkálták az alap rendszert. Na azért nehogy TouchWiz meg Sense szintű dolgokra gondoljunk. A képernyőt feloldalni egy lefelé csúsztatással lehet, ám a némítási opció ezzel eltűnt, csak a kikapcsoló menüből tudjuk ezt megoldani. A főképernyő három, öt vagy hét oldalas lehet, de az alsó sávot újragondolták. Középen jutunk a menübe, a bal ikon a tárcsázóba, a jobb pedig az üzenetekhez dob minket.

Alcatel OT-890 Alcatel OT-890

Van témaválasztási lehetőség, három darab is, ám ezek csupán a háttérképet és az esetlegesen kitett egyedi widgetek kinézetét változtatja meg. A főmenü is kétféle lehet, a hagyományos, ABC szerinti lista helyett csoportos nézet is létezik. Az LG-nél látott megoldáshoz hasonlóan a programokat szabadon rakosgathatjuk a kategóriák között, magunk is létrehozhatunk sajátokat, illetve a meglévőket is átnevezhetjük. Ezeken felül más módosítás nincs, ami nem is baj, mert egy teljesen egyedi felület még jobban kifekteti a gyenge hardvert.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera ugyebár 2 megapixel, mindez fix fókusszal és LED villanó nélkül. Ebből túlzott elvárásokat nem szabad támasztani vele szemben, na meg az Alcatel korábban se villantott kamera téren. Opciókból nem vagyunk túlzottan eleresztve. Állíthatjuk az expozíciós értéket, választhatunk jelenetet (auto vagy sport), színhatást, fehéregyensúlyt, időzítőt, arcérzékelést (ez meg minek?), illetve a felbontást és a képminőséget piszkálhatjuk. Videó terén még lejjebb kell adnunk a szintet, a 15 fps QVGA kreációk finoman szólva nem ütik meg az értékelhető szintet.

Alcatel OT-890

Zenei téren egy fokkal jobb a helyzet. A zenéket előadók és albumok szerint listázva böngészhetjük. Háttérben futás adott, az albumképek megjelennek, ismétlés és véletlen lejátszás is van. A lejátszó felületbe picit belenyúltak, némi 3D effekt befigyel, de ez is csak feleslegesen terheli az amúgy is gyenge procit. A gyári füles hangminősége kb. semmilyen, viszont egy normálisabb darabbal a hangszínszabályzó hiánya ellenére relatíve normál hangzást lehet elérni. Jó pont, hogy kapunk rádiót is, ami még RDS-re is képes. Egyszerű felület, de használható, érzékenységre is megfelelő.

Alcatel OT-890 Alcatel OT-890

A gyengeséget legjobban úgy akarták palástolni, hogy komoly mennyiségű extra szoftver pakoltak rá, úgyhogy van miből csemegézni, persze kérdés, hogy melyik mennyire hasznos számunkra. Akinek nem tetszik, úgyis mehet a Marketra, bár a kis felbontás és az igen gyenge hardver miatt okosan kell válogatni (játékokat kb. majdnem el is felejthetjük). Nézzük akkor sorban, miket is ad nekünk a gyártó. Az AccuWeather időjárásjelzőt bizonyára sokan ismerik, ez valóban hasznos, magam is rendszeresen használom. Az adatkorlátozó remek dolog, akinek meghatározott mennyiségű mobilinternet csomagja van (vagy az előfizetésében van egy megadott havi mennyiség). Itt megadjuk a határt, az időtartamot, a kezdődátumot (mert nem mindenkinek hónap elején nulláz a szolgáltató) és azt is, hogy a határ elérésekor mit tegyen a készülék. Az Android Manager egy számítógépre telepíthető program, amivel kezelhetjük a telefonon lévő adatokat és tartalmakat. Ennek kliense szintén gyárilag telepített a készülékre. Az AndroLib Wallpaper segítségével új háttérképeket szerezhetünk be.

Alcatel OT-890 Alcatel OT-890

A Balance Ball már egy játék, akárcsak a Bebbled, a Brick Breaker, a Midnight Bowling 2, az UNO és a Zuma’s Revenge!, szóval a szórakozásra is gondoltak. De itt még nincs ám vége, a Compass a beépített irányítűt használja ki, a DRM program a jogvédett tartalmak kezeléséhez való, a Feladatkezelő elég egyértelmű, akárcsak a Hangrögzítő és a Jegyzetek, de szerintem a Layar böngészőt is ismerik páran. Médiaalbum néven fut a fájlkezelő és a közösségi oldalak kedvelői kapnak Facebook, illetve MySpace klienseket. A dokumentumok megnyitásához jár egy OfficeSuite, az OI Shopping bevásárlólistákat állít össze, a Palringo egy IM üzenetküldő, a PDF olvasó megint egyértelmű. PicSay képmegosztóval folytatódik a sor, és a legjobban a RingDroid nevű csengőhang szerkesztőn mosolyogtam. Sokkal hasznosabb a Shazam zenefelismerő, illetve a SyncML kliens. Kapjuk még a TouchPal bevitel programját, egy kijelzőkalibrálót (szükség is volt rá), viszont a Twidroyd és a hangzatos UberSocial ugyanazt takarja.

Alcatel OT-890 Alcatel OT-890

Adatkommunikáció, akku, összegzés

Miután a Google-nek megvannak az előírásai, így hiába az olcsósítás, bizonyos dolgokat nem hagyhatnak ki. Egy dolgot azért sikerült, mégpedig a 3G-t, mert csak négysávos GSM van, GPRS és EDGE kiegészítéssel. Van ugyan WiFi, de ha nem tudjuk használni, akkor egyszerűen idegtépő még egy nagyobb email lekérése is mobilhálózaton. Ennél már csak egy rosszabb van, ha elkezdünk böngészni. A böngésző maga rendben volna, de a telefon teljesen ellene dolgozik. Lassú (főleg EDGE-nél), a kis felbontás miatt alaposan nagyítani kell, de az megint borzalom ezen a képernyőn. Van Bluetooth és USB is, ezekkel nincs semmi gond, működnek, ahogy kell. A belső tárhely nagyjából 150 MB körül van, ezt microSD-vel lehet bővíteni, amit az akku alá kell betenni. GPS-vevő szintén van, kissé lassan talál jelet, de utána pontosan mutatja, merre járunk. Sajnos a hardver miatt még a Google Navigáció is akadozott rajta, szóval komolyabban nem tudjuk ezt a funkcióját kihasználni.

Alcatel OT-890 Alcatel OT-890

Ha már az akkumulátorról van szó, akkor biztos azt hinnénk, hogy hát vérgyenge hardver, de legalább többet megy egy napnál. Nos, ha van időnk és türelmünk komolyabban használni a tudását, akkor szélsebesen merül az egyébként 1000 mAh-s kapacitású telep. Ha kicsit szolidabbra vesszük a formát, akkor tényleg jobban bírja, ami két napot jelent, ennél tovább már csak akkor megy, ha be sem kapcsoljuk. Itt jegyezném meg, hogy OT-890D néven létezik egy kétkártyás változat, ami mindenben egyezik ezzel. Na, ott már tuti nem bírja egy napnál tovább töltő nélkül.

Alcatel OT890
[+]

Értékelés: Alcatel OT-890
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 2 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 3 pont
Hogyan értékelünk?

Az Alcatel OT-890 jó példája annak, hogy az Android sem mindenható. Tényleg nagyon rugalmas rendszer, tényleg elmegy gyengébb hardveren is, de van egy szint, ami alatt már nagyon erőltetett az egész. Nyilván az Alcatel igyekezett árban is alámenni a többieknek. És bár a kártyafüggetlenül 25 ezer forint tényleg nagyon kevés, meg vonzó, hogy ezért okostelefont kapunk, amiben például WiFi és GPS is van. A gond az, hogy ezért cserébe olyan kompromisszumokat kellene elfogadnunk, ami már az egész telefon lényegét kérdőjelezi meg. Hiszen például mire jó, hogy van GPS, ha a hardver olyan gyenge, hogy kb. semmilyen program nem fut normálisan rajta. Mire jó az egyébként klassz böngésző, ha EDGE-n keresztül szivárognak le a bitek? És még sorolhatnám, de felesleges. Hiába jó a hangminőség, hiába van normálisan összerakva, hiába tettek rá gyárilag egy halom extra programot, ha egyszer szinte minden mást csak a negatív oldalra lehet tenni. Félreértés ne essék, nem egy Galaxy S II-höz hasonlítom, de sajnos ez a telefon még az eddig látott alsókategóriás Android versenyzőkkel szemben is nagyon harmatos. Egy egész kellemes külsejű házba betettek egy nagyon elavult és nagyon gyenge hardvert, beledobálták a Google követelményeinek megfelelő funkciókat és ennyi, mehet a polcra. Ki kell mondani, hogy az Androidnak is van egy alsó pont, aminél lejjebb nem szabad menni. Meg kell érteni, hogy hiába szeretnének egyesek egy fapados Nokia áráért okostelefont, nem szabad ebbe a csapdába esni és meg kell érteni, hogy a valóban normális okostelefon igenis több pénzbe kerül. Ez csak rombolja a gyártó, a Google és az Android imidzsét is. Egy Samsung Galaxy Mini most kb. 35 ezer forint, de az alsókategóriás okostelefonnak mérföldekkel jobb, mint ez. Megéri, hogy ez 10 ezerrel kevesebbe kerül? Nem, nem éri meg.

Rusi

Az Alcatel OT-890-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel OT-890
Alcatel OT-890 Általános
Technológia GSM
Méret 110 x 58 x 12,6 milliméter
Tömeg 100,7 gramm
Színvariációk szürke, narancs, pink
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB RAM, 150 MB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (16 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek AccuWeather, Adatkorlátozó, Android Manager, AndroLib Wallpaper, Balance Ball, Bebbled, Brick Breaker, DRM program, Facebook, Feladatkezelő, Layar, Médiaalbum, Midnight Bowling 2, MySpace, OfficeSuite, OI Shopping, Palringo, PDF olvasó, PicSay, Ringdroid, Shazam, SyncML Client, TouchPal Input, Twidroyd, UberSocial, UNO, Zuma's Revenge!
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 400 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés