Hirdetés

Acer Iconia Tab A100 - Honeycomb hét hüvelyken

Bevezető, tartozékok

Manapság már nem divat 7 hüvelykes táblagépeket gyártani, mostanában a 10,1 hüvelykes képátló a menő, legalábbis az elmúlt fél év termése alapján nem nehéz ezt a következtetést levonni. Érdekes a tendencia, hiszen nem is olyan rég még nagyon kellemes hét hüvelykes masinákkal lehetett találkozni, melyek a kisebb méret miatt jobb hordozhatósággal kecsegtettek. Ilyen például a legelső Samsung Galaxy Tab, amelyet a mai napig egy remek masinaként tartanak számon, valamint a Huawei Ideos S7 Slim is ott volt a szeren. Pedig lenne igény a kisebb méretű honeycombos tabletekre, több ismerősömet is csak a 10,1 hüvelykes képátló tartja vissza a vásárlástól.

Acer Iconia Tab A100
[+]

Az említett két táblán kívül azonban nem könnyű olyan hét hüvelykes masinát találni, amely igazán megállja a helyét, ezen változtathat most az Acer. A gyártó az Iconia Tab A500-zal már egyszer bebizonyította, hogy érti a dolgát. Most pedig egy új ösvényre lépett az Iconia Tab A100-zal, tesztalanyunk ugyanis az első 7 hüvelykes kijelzővel szerelt táblagép a piacon, amely Honeycombot futtat, annak is a legújabb, 3.2-es verzióját.

Acer Iconia Tab A100
[+]

Tesztalanyunk egy ízléses fehér dobozkában érkezett, amely szinte kong az ürességtől. Mindössze egy használati utasítást, egy töltőt és egy microUSB-kábelt kapunk, ez egy kicsit kevésnek tűnik. Mentségére szóljon, hogy a táblagépek esetében tapasztalható egyfajta, a tartozékok számának minimalizálására irányuló tendencia, általában már a headsetet is kispórolják a gyártók.

Külső

Tesztalanyunk formaterve követi az Iconia Tab A500 vonalvezetését, az enyhén lekerekített sarkai miatt első ránézésre az előd kicsinyített mására hajaz. Az A500 néhány formabeli hibáján is sikerült javítani, a képernyőt övező keret lényegesen keskenyebb lett, ráadásul a tömegen is sikerült faragni. Tesztalanyunk csupán 470 grammot nyom, amely persze nyilván a méret redukálásának tudható be, viszont immár egy kézzel is kényelmesen lehet tartani a masinát. A készülék borítása teljes mértékben csillogó műanyagból van, amely nem a legszerencsésebb, hiszen már pár perc használat után ki sem látunk az ujjlenyomatoktól, legalábbis ami a hátlapot illeti.

Acer Iconia Tab A100
[+]

Az előlapot figyelmesebben szemlélve könnyen kiszúrhatunk egy Honeycombot futtató tabletre nem illő elemet. A jobb oldalra került érintőgombról van szó, amely az androidos telefonok home billentyűjének funkcionalitását tölti be, azaz tapogatás után a főképernyőre ugrik a rendszer. Kicsit fölöslegesnek érezzük a gombot, hiszen az Android 3.x variánsok esetén ugyanezt a funkciót tölti be a képernyő bal alsó sarkában található virtuális billentyű. Hasznos viszont, hogy a gombocska halvány fehér villogással adja az értesítéseket a felhasználó tudtára. Az előlap nagy részét természetesen a képernyő foglalja el, a körbefutó keret bal oldalára pedig egy fényérzékelő és egy másodlagos kamera került. A TFT-LCD technológiájú kijelző 7 hüvelykes képátlóval és 1024 x 600 pixeles felbontással rendelkezik, a fényereje korrekt, az alsó és felső betekintési szöggel viszont vannak problémák. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre akár többet is, így a kétujjas nagyítást sem kell nélkülöznünk.

Acer Iconia Tab A100
[+]

A hátlapot nem bonyolították túl az Acer formatervezői, mindössze egy króm körben csücsülő kamerát, egy LED-es villanót és egy Acer feliratot kapunk. Az említettek mellett egy halvány nonfiguratív minta is díszíti a masinát, amely bár nem csúnya, szerintünk egy kissé ront a táblagép letisztult imázsán. A fedlap csillogós szürke műanyagból készült, amely köztudottan jó hatékonysággal gyűjti az ujjlenyomatokat.

Acer Iconia Tab A100
[+]

A készülék oldalán található interfészkínálat kellemesnek mondható. Bal oldalt találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet és a ki- és bekapcsoló gombot, amely a képernyő feloldására és lezárására is használható, utóbbi esetben egy pár másodperces kékes derengéssel jutalmazza meg a felhasználót. Felülre kerültek a hangerőszabályzó gombok és a képernyő elfordulásának engedélyezésére és tiltására szolgáló csúszka, valamint a microSD-kártya foglalata is, utóbbit egy műanyag ajtócska véd a külső behatásoktól. A masina jobb oldala meglehetősen zsúfoltra sikeredett, a microHDMI-aljzat, a microUSB-port, egy speciális csatlakozó és a töltő bemenete mellett ide került a reset gomb és a hangszórópár is. Utóbbi sajnos nem a legjobb, bár a hangerő korrekt, a dinamikatartomány alacsony; egyáltalán nem hasonlít az Iconia Tab A500-ban meglehetősen jó szolgálatot teljesítő hangkeltőkre. Teszi ezt annak ellenére, hogy a dobozon ott virít a Dolby Mobile felirat, melynek köszönhetően még egy, a hangszín szabályozására szolgáló extra menüt is kapunk.

Hardver, rendszer, sebesség

A készülékben a táblagépek piacán de facto szabványnak tekinthető hardver lapul. Ennek megfelelően a gép lelke egy NVidia Tegra2 250 SoC, melyben egy kétmagos, magonként 1 GHz órajelen pörgő processzor és egy alacsony fogyasztású GeForce ULP grafikus gyorsító található. Ezek mellett 1 GB RAM-ot és kiviteltől függően 8 vagy 16 GB belső tárhelyet kapunk, utóbbi tovább bővíthető egy maximum 32 GB kapacitású microSD-kártyával.

Acer Iconia Tab A100 Acer Iconia Tab A100

Tesztalanyunkon az Android rendszer kimondottan táblagépekre szabott verziója, a Honeycomb fut, annak is a legújabb, 3.2-es verziója fut, úgyhogy a frissességre nem lehet panasz. Az említett variáns egy jó adag optimalizálás és gyorsítás mellett néhány újdonságot is elhoz a rendszerbe. Jelen masina szempontjából a legfontosabb, hogy a 7 hüvelykes képátlójú kijelzővel (és persze az ehhez illő felbontással) szerelt gépek is natív támogatást kaptak, megjelent egy, a memóriakártya tartalmának böngészésére szolgáló funkció, a kisebb képernyőre írt programok pedig immár pixeltöbbszörözéssel, az egész képernyőt elfoglalva futnak. A 3.2-es frissítés újításainak és hatásainak már szenteltünk egy irományt, további információért ezt a cikket ajánljuk. Az Acer munkatársai nem nagyon nyúltak bele a rendszerbe, így az alap felhasználói felületet és szoftvereket sem cserélték le. Előbbire viszont kapunk egy sajátos megoldást: elindíthatunk egy programocskát, amely kvázi ikonlistaként működik, a programokat pedig mi rendezgethetjük néhány, téma szerint csoportosított, könyvespolc-szerű felületen.

A 3.2-es verzióbeli optimalizálásoknak köszönhetően a sebességre sincs panaszunk, az Iconia Tab A100 egyértelműen a leggyorsabbak között van. Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy valószínűleg a többi masina is fel fog jönni erre a szintre a 3.2-es frissítéssel, lévén a felbontáson kívül a hardveres specifikációk nagyjából megegyeznek, de ez semmit nem von le tesztalanyunk erényeiből. Futtattunk pár tesztet is, melyeket összehasonlítottunk a hasonló vassal, ám egyel korábbi rendszerrel szerelt előddel, az Iconia Tab A500-zal is, ezt az alábbi táblázat illusztrálja; természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy tesztalanyunknak kisebb a felbontása.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Iconia Tab A100 Iconia Tab A500
Quadrant Standard 2007 pont 1554 pont
AnTuTu Benchmark 4980 pont 4673 pont
SmartBench 2011 2632 / 2338 pont 2685 / 2472 pont
Linpack for Android (single thread) 28,809 MFLOPS / 2,91 s 28,399 MFLOPS / 2,95 s
Linpack for Android (multi-thread) 54,585 MFLOPS / 3,09 s 55,702 MFLOPS / 3,24 s

Szoftverek, kamera

Mint már említettük, az Acer mérnökei nem nyúltak bele a felületbe és az alap alkalmazáskínálatba, így legtöbb esetben a beépített honeycombos szoftverekkel fogunk összefutni. Mivel a felületet és az alap programokat már bemutattuk egy cikkben, ettől most eltekintünk, további információért ajánljuk az említett irományt.

Acer Iconia Tab A100 Acer Iconia Tab A100

Az előző bekezdésnek megfelelően az internet szörfölésére és navigálásra is beépített programokat kapunk. Utóbbi a keresőóriás saját térképszolgáltatásán alapul, a Maps nevű program ráadásul immár hangos navigációra is alkalmas. A táblagépben található a-GPS modul igen gyorsan és pontosan megtalálja a jelet, a térképek zoomolgatása és betöltése pedig teljesen folyamatos. Internetezésre pedig a Chrome, azaz Google által karban tartott böngésző mobil változata, amely remek funkcionalitással és korrekt sebességgel operál. Egyszerre több lapot tarthatunk nyitva, kezeli a könyvjelzőket, használhatjuk az asztali verzióból ismerős inkognitó ablakokat, a Flash-támogatásnak köszönhetően lejátssza a beágyazott videókat, a Settings menü Labs fülében pedig néhány extra beépülőt is engedélyezhetünk. A mobil króm a teszteken is viszonylag jól teljesít: a HTML-kompatibilitást vizsgáló HTML5test.com weboldalon 215+3 pontot ért el a maximális 450 pontból (az asztali verzió jelenleg 341+13 pontnál jár), a JavaScript és DOM megfelelő kezelését ellenőrző Acid3 teszten pedig száz százalékos pontszámot kapott.

Acer Iconia Tab A100 Acer Iconia Tab A100

Extrákat azért szerencsére kapunk, az Acer kimondottan bőkezű volt a bónusz programok osztogatásakor, ráadásul ezek nagy százalékban hasznosnak is minősültek. Kapunk egy windowsos szinkronizálószoftvert (Acer Sync), egy webrádiót (AUPEO!), két DLNA-klienst (clear.fi és Media Server), a dokumentumok olvasgatására pedig a próbaverzós Docs To Gót használhatjuk. A LumiRead és a Kobo e-bookok olvasására és vásárlására szolgál, a SocialJogger a Facebook- és Twitter-fiókunk tartalmait rántja egy fedél alá, a Planner személyében pedig egy Google Calendar támogatással felvértezett szervezőprogramot tisztelhetünk. A multimédiás képességeket a MusicA nevű zenefelismerő és a nemoPlayer névre hallgató médialejátszó képviseli. Utóbbit használhatjuk képnézegetésre, zenehallgatásra és videólejátszásra; a FullHD, azaz 1920 x 1080 pixeles felbontású felvételeket és DivX/ Xvid fájlokat egyaránt folyamatosan viszi a masina.

Acer Iconia Tab A100 Acer Iconia Tab A100

A hátlapon találunk egy autofókuszos, LED-es villanóval megtámogatott fényképezőgépet is, mellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592 x 1944 képpontos felbontású fotókat lőhetünk. Természetesen mozgóképeket is készíthetünk, ezt akár 720p felbontásban is megtehetjük; a tesztvideó itt érhető el. A kameraszoftver segítségével állíthatunk a fehéregyensúlyon, a fókuszmódon, a méreten, a minőségen és az expozíció-korrekción (-2 és +2 között, egyes lépésekben) a fotókhoz színeffektet és jelenet rendelhetünk. Videó módra kapcsolva egy kicsit kevesebb opció közül választhatunk, itt csak a fehéregyensúlyt, a színeffektet és a felbontást kalibrálhatjuk át, valamint gyorsított felvételeket is lőhetünk. A minőségen azért lenne még mit javítani, az Iconia Tab A100-zal lőtt fotók zajosak, a részletek el vannak mosva, a dinamikatartomány alacsony, néhol pedig a kromatikus aberráció nyomait is fel véltük fedezni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Tesztalanyunk adatkommunikációs fronton kielégítően teljesít: bár a legtöbb támogatott szabványból már létezik újabb verzió, a masinába azért sikerült a legfontosabbakat belezsúfolni. Nálunk a WiFi-only modell járt, ennek megfelelően mind a GSM-modult, mind a UMTS-chipet nélkülöznünk kellett. A 3G változatban viszont természetesen mindkettő jelen lesz, egy négysávos (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz) GSM- és egy szintén négysávos (850 / 900 / 1900 / 2100 MHz) UMTS-egységgel számolhatunk, 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességű HSPA-val. A WiFi (802.11b/g/n) természetesen alap, az Acer mérnökei ráadásul DLNA-támogatással is felvértezték az Iconia Tab A100-at. A felsoroltak mellett még egy Bluetooth-modult (2.1-es verzió, A2DP- és EDR-támogatással) és egy a-GPS chipet is fel tud mutatni a masina, a fizikai interfészek között pedig egy 3,5 milliméteres kimenetet, egy microHDMI-aljzatot és egy microUSB2.0-portot találunk.

Acer Iconia Tab A100 Acer Iconia Tab A100

A készülék egy 1530 mAh kapacitású akkumulátorból nyeri az energiát, amely már első blikkre is édeskevés. A honeycombos vetélytársak nem ritka, hogy ennek négyszeresével operálnak (sőt, manapság a telefonokba is izmosabb példányokat pakolnak), nem véletlenül, egy táblagépnél ugyanis jogosan várja el az ember a viszonylag hosszú rendelkezésre állást. Sajnos ezen a téren roppant keveset nyújt az Iconia Tab A100: masszívabb terhelés és maximum fényerő mellett négy-öt óra múlva már áramért sikoltozik. Visszafogottabb használattal azért pár órával ki lehet tolni az intervallumot, de ez még mindig kevéske. Az alábbi táblázat a ma elérhető közkedveltebb táblagépek akkumulátorainak kvalitásait mutatja; a rendelkezésre állást nagy terhelés mellett vizsgáltuk.

Táblagépek és akkumulátorok
Akkumulátor kapacitása Rendelkezésre állás
Acer Iconia Tab A100 1530 mAh 4-5 óra
Acer Iconia Tab A500 2 x 3260 mAh 8 óra
Samsung Galaxy Tab 10.1V 6850 mAh 10 óra
Motorola Xoom 2 x 3250 mAh 9-10 óra
Toshiba Thrive nincs adat 7-8 óra
LG Optimus Pad 6400 mAh 7 óra
Asus Eee Pad TF101 Transformer 3300 mAh 8-9 óra
Apple iPad 2 6930 mAh 10 óra
RIM BlackBerry PlayBook 5300 mAh 6-7 óra
HP TouchPad 6300 mAh 7-8 óra

Acer Iconia Tab A100
[+]

Értékelés: Acer Iconia Tab A100
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 3 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Tesztalanyunkat nem könnyű megítélni, hiszen az Iconia Tab A100 személyében az első hét hüvelykes kijelzővel szerelt táblagépet tisztelhetjük, amely Android 3.2-t futtat. Szinte az összes ellenfél jóval nagyobb, 10,1 hüvelykes képátlójú képernyővel rendelkezik, főleg, ha az androidos mezőnyt nézzük. Kivételt képez a lassan egy éves Samsung Galaxy Tab és a BlackBerry PlayBook, de a koreaiak megoldása sok aspektusban alulmarad az A100-zal szemben (ráadásul a Honeycombot is nélkülöznünk kell), utóbbi képességeit pedig nem aknázhatjuk ki megfelelő mobiltelefon nélkül. Persze tesztalanyunk nem marad sokáig 7 hüvelykes, Honeycombot futtató kihívó nélkül, hiszen a hónap végén érkezik a ViewSonic ViewPad 7x, valamint remélhetőleg hamarosan kóstolót kapunk a Huawei MediaPadből és a Samsung Galaxy Tab 7.7-ből is.

De térjünk vissza az Iconia Tab A100-ra! A gépen látszik, hogy az Acer érti a dolgát, rengeteg jó tulajdonságot átemeltek az Iconia Tab A500-ból. A működési sebesség kielégítő, a hardveres orientációváltás-zár patent, multimédiás oldalon pedig nagyon erős a gép. Az 1080p-s FullHD videók folyamatos lejátszása, a DLNA és a microHDMI-port megléte örvendetes, bár az állítólag Dolby Mobile-lal megtámogatott hangfal érezhetően gyengében teljesít a konkurenciánál. Sajnos az elődben remek szolgálatot tevő USB2.0 aljzat kimaradt, valamint a fényképezőn sem sikerült javítani. És bár pozitívnak tartjuk az előre telepített szoftverek nagy számát, sajnos az alkalmazások legalább fele kihasználatlanul fog csücsülni a képernyőn, a letörlésükre pedig nincsen mód. További fájó pont, hogy a képernyő TFT-LCD technológiával operál, ennek megfelelően a betekintési szögek nem túl nagyok, pedig egy táblagépet gyakran forgat az ember. Az akkumulátor kapacitása és az ebből következő rendelkezésre állási idő is ront a helyzeten: nem hogy a Budapest-New York repülőutat nem bírja ki egy szusszal, de már egy ötórás utazást sem biztos, hogy abszolvál a masina.

A gép remek alternatívát kínál azoknak, akik bár szeretnének egy táblagépet, de a 10,1 hüvelykes méretet túl nagynak tartják. A 8 GB kapacitású belső tárhellyel rendelkező WiFi-only modellt már 85 ezer forint leszurkolása után haza is vihetjük, amely a konkurenciához képest egy nagyon kedvező nyitóár. Emiatt sokat gondolkoztunk az ajánlott plecsnin, de sajnos a gyenge üzemidő miatt pont az veszik ki a masinából, ami miatt az ember egy táblagép vásárlására adja a fejét. A tetszett plecsnit viszont mindenképpen megkapja, amely automatikusan ajánlottnak értelmezhető, ha valaki meg tud békélni az akkumulátor harmatos teljesítményével.

Acer Iconia Tab A100

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Acer Iconia Tab A100 WiFi-only
Acer Iconia Tab A100 Általános
Technológia WiFi Only
Méret 195 x 117 x 13,1 milliméter
Tömeg 470 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 256 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória -
Belső tárhely 8 / 16 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok -
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11 b/g/n, DLNA
NFC nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Acer Sync, AUPEO!, clear.fi, Media Server, LumiRead, Kobo, Docs To Go, SocialJugger, Planner, MusicA, nemo Player
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED-es villanó
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1530 mAh-s lítium-ion
Üzemidő erős terhelés mellett 4-5 óra
Egyebek
3,5 mm-es headset csatlakozó,microHDMI-aljzat, Dolby Mobile hangszórók, Android Market
  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

  • Asus Eee Pad Slider - Racsni, alakulj át!

    Teljes kiosztású fizikai billentyűzettel szerelt táblagép érkezett hozzánk, amely akár a netbookok kihívója is lehet.

  • Toshiba Thrive - a második menet

    Itt a legújabb Toshiba tablet, kétmagos processzorral, Honeycomb alapon. Vajon sikerült a gyártónak összeszedni magát a Folio 100 után?

  • 300 dollár lesz az Acer Iconia Tab A100

    Augusztus első heteiben debütálhat az Acer héthüvelykes kijelzővel szerelt Android Honeycomb alapú internettáblája.

  • Hova tovább, Android?

    Az Android jött, látott és győzött, külső szemlélőként legalábbis ez jöhet le. Bizonyos szempontból így is van, viszont az egész ökoszisztéma könnyedén bedőlhet.

Hirdetés