Hirdetés

Acer beTouch E200 - a fölösleges billentyűzet

A Windows Mobile-nál nem sokszor láthattunk szétcsúsztatható kialakítást. Az ötlet és a megvalósítás jó, a végeredmény mégis pocsék.

Előszó, csomagolás

Tegye fel a kezét, aki tud legalább egy olyan Windows Mobile alapú készüléket mondani, mely csúsztatható kialakítású! Ott egy kéz, ott van még egy, ajjaj, majdnem mindenki felemelte a kezét, pontosítanék is: nem azokra a sliderekre gondolok, melyeknél oldalirányba lehet kitolni egy teljes értékű QWERTY billentyűzetet (ilyen például a HTC Touch Pro). Engem azok a Windows Mobile alapú készülékek érdekelnének, melyek a "klasszikus" irányt követik, tehát lefelé eltolva egy numerikus billentyűzettel gazdagítják a készüléket. A kezeket újra a magasba kérném!

Acer beTouch E200

Ha a tisztelt olvasó most lógó karokkal ül, ne szomorodjon el: nekem is jó pár percet kellett gondolkodnom, mire három ilyen kialakítású készüléket össze tudtam szedni. A legegyszerűbb válasz talán a HTC Touch Slide, ezen kívül a Samsung i750 juthat eszünkbe (meg az i620, de ott csak a csúsztatás iránya stimmel, a billentyűzet kialakítása viszont nem). Kicsit régebbről szóba jöhet még az O2 XDA Stealth is, több ilyen masinát viszont az a helyzet, hogy én sem tudok mondani, ami persze nem azt jelenti, hogy nem is létezik több, de az biztos, hogy az efféle kialakítás valamiért nem túl elterjedt ebben a szegmensben. Az Acer ezt ügyesen észre is vette, a jelek szerint pedig úgy ítélték meg, hogy ez egy kiaknázatlan terület, egy rés a piacon. Ezen felbuzdulva elkészítették a világ első Windows Phone sliderjét (mivel a fent felsorolt modellek régebbiek, még nem számítanak "Windows Phone"-nak), a beTouch E200-at. Okos lépésnek tűnik, elvégre miért ne lehetne társítani a csúszkát ezzel az operációs rendszerrel?

Acer beTouch E200
[+]

A tesztpéldányt az MobilX postázta el nekünk. Majd megállt a szívem, amikor a postás a kezembe nyomta a csomagot, az ugyanis olyan nagy, hogy a sütőbe is csak neccesen férne be — a mikróba pedig egész biztos, hogy nem tudnám beletuszkolni, igaz, nem is terveztem, hogy Acer PDA-t eszem majd vacsorára. Kicsit megnyugodtam, mikor nagy nehezen sikerült felbontanom a kartondarabot, ugyanis két készüléket (kaptam egy E101-et is) és rengeteg védőfóliát vettem ki, magának az E200-nak a doboza pedig se nem kicsi, se nem túl nagy, pont akkora, amekkorának lennie kell. A tartozékok listája viszont elég sovány, a hálózati töltőn, az adatkábelen és a sztereó headseten kívül mindössze egy kijelzővédő fóliát kapunk, aminek nyilván örülünk, de azért valami extra még bele kellett volna, hogy férjen a csomagolásba.

Külső

Az új generációs Acer tenyérgépek a kissé torzra sikeredett F900-at kivéve egytől egyig vonzó külsővel rendelkeznek, nem csoda hát, hogy az újdonság is gyönyörködteti a szemet. A külsőre összességében leginkább az "ízléses" jelző illik, de a cucc mindemellett elegáns is. Fehér színben is létezik, de mivel nálam a fekete járt, csak arról tudok nyilatkozni: a vékony, ezüstös díszcsíkok és a szálcsiszolt felületű fémet utánzó felületek modern külsőt kölcsönöznek az egyébként 110 x 53,5 x 15,4 milliméteres kiterjedésű, 146 grammos (tehát nagydarab) cuccnak. Az összeszerelési minőség kiváló, az anyaghasználat viszont nem különösebben jó, az előlapot és az oldalsó területeket közepes minőségű plasztikok uralják, míg a hátlap gumira emlékeztető műanyagból készült.

Acer beTouch E200
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót láthatjuk, tőle nem messze pedig a fényérzékelő bújik meg. Alattuk terül el a 3 hüvelyk átlójú, 240 x 400 pixel felbontású rezisztív TFT panel, mely felépítéséből adódóan az ujjal és ceruzával való nyomkodásra egyaránt reagál, viszont egyértelműen az utóbbit szereti jobban. A képminőség átlagosnak mondható, a színek szépek, az olvashatósággal nincs gond, a WVGA kijelzőkhöz szokott szemek viszont egyből észre fogják venni, hogy ez a felbontás bizony alacsonyabb, mint kellene. A helyzet mondjuk abszolút nem vészes, mivel ez a pixelszám egy relatív kicsi területű helyen oszlik el, attól tehát nem kell tartanunk, hogy mindenhol fűrészhez hasonló élekkel fogunk találkozni. A megjelenítő alatt egy jókora Acerfelirat kapott helyet, alulra pedig a két híváskezelő gomb és az ötirányú d-pad került. Utóbbi nagyon el lett rontva, a középső része (tehát az "akciógomb") ugyanis mélyebben van, mint a körülötte lévő területek (tehát az "iránygombok"), ami azt eredményezi, hogy kizárólag körömmel lehet megnyomni. Nyilván ehhez is hozzá lehet szokni, de alapvetően azért ez egy elég béna konstrukció, a középső gombnak ki kellene emelkednie a síkjából — mint az összes többi telefonon.

Acer beTouch E200
[+]

A csúsztatást segítő mechanika ötcsillagos, 2010-re elértünk oda, hogy nem csak a Samsung tud minőségi slidereket csinálni. A készülék összecsukott állapotban egyáltalán nem lötyög, széttolva pedig tényleg csak minimális mértékben. Maga a csúsztatás könnyed, a hangja pedig elég tompa — már ha ez érdekel valakit. A fő attrakció a tologatás után előbukkanó numerikus gombsor, mely ugyanúgy szálcsiszolt felületű fémet idéző műanyagból van, mint az előlapon lévő gombok, ráadásul a háttérvilágítása is azzal megegyező, tehát fehér színű. A "normális" telefonokhoz szokottak hamar észrevehetik, hogy pár gomb hiányzik, például a törlés. Nem viccelek: a törlésnek nincs hardveres gombja. Az Acer mérnökei mondjuk lehet, hogy sosem gépelnek félre, de egy hozzám hasonló halandó azért időről időre megteszi, a konklúzió tehát az, hogy egy ilyen gomb kell.

Acer beTouch E200
[+]

A hátlap annyira érdekes, mint egy üres szobában bújócskázni;van rajta egy logó, egy 3,2 megapixeles kamera, egy ahhoz tartozó 3.2 MEGA PIXELS felirat, valamint egy kihangosító hangszóró. Utóbbi alul van — ezt csak azért írtam ide, hogy ez a bejegyzés ne legyen ilyen szánalmasan rövid, de így is az lett, mivel az E200 hátlapjáról hiányzik a kamera segédfénye, vagy bármi, amit meg lehetne említeni.

Acer beTouch E200
[+]

A készülék tetején a hátlap levételéhez szükséges gombot, a jobb felső sarokban pedig a rövidke teleszkópos ceruzát találjuk. Jobbra ezen kívül a kamera exponálógombja került, míg baloldalon a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombokat, valamint a miniUSB csatlakozót találjuk. Utóbbi idétlen módon kiemelkedik az egyébként befelé dőlő felületből — ha microUSB lenne és feljebb került volna, erről most nem kellene írnom. Alul a mikrofon árválkodik, előjöhet tehát a 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozót hiányoló érzésünk, melyet sajnos a cikk olvasása során semmi sem fog feledtetni.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A gyártók közül talán az Acer jár a legelőrébb a Qualcomm Snapdragon processzor használatában, a legutóbbi két készülékükben ilyen chip ketyegett. Ezek után meglehetősen kiábrándító volt megtudni, hogy az E200-ban egy 528 MHz-es MSM7225-ös processzor dübörög, de ha jobban belegondolunk, ehhez a kijelzőfelbontáshoz azért ez még elég. A RAM mérete 256, a ROM-é pedig 512 MB, melyből 133 MB jut programok futtatására, 238 MB pedig adatok tárolására. A bővítés microSD kártyával oldható meg, a foglalat a hátlap alatt található, a kártyacseréhez az akkumulátort is ki kell vennünk — ha viszont nincs bent kártya, be tudunk így rakni egyet, hogy ne nyúljunk a lítium-polimer telephez, gond csak a kivételnél van.

Az operációs a Windows Mobile 6.5-ös verziója. A sebességről számadatokkal nem tudok szolgálni, mivel a VsBenchmark a széles kijelző miatt el sem indult, a Pocket PC Mark pedig a Dhrystone teszt után következetesen lefagyott, ott pedig nagyjából 90 pontos eredményt produkált, ami a processzor erejét ismerve elég szerénynek tűnik, vagy legalábbis az optimalizáció hiányára utal — egy teszt alapján persze kár nagyon konklúziókat levezetni. A készülék alapvetően gyors, az utasításokra egy pillanat alatt reagál, a görgetések pedig ha nem is a legsmoothabbak (elnézést kérek), azért nem is különösebben akadozósak.

Acer beTouch E200 Acer beTouch E200

Az Acer nem vitte túlzásba az egyedi kezelőfelület készítését, bár a készenléti képernyőt átszabták. Az Acer Home nevű Today plug-in mondjuk nem kínál túl sokat: kilenc gyorsindító ikont található rajta, melyből három előre meghatározott (telefon, üzenetek, telefonykönyv), hatot pedig mi választhatunk ki. Emellett megtekinthetjük rajta az alapvető információkat, de talán ennél is hasznosabb az az alulra került virtuális gomb, mely a Start menübe repít minket — méreténél fogva sokkal könnyebb megnyomni, mint az eredeti Start gombot, ezért szerettem. Említésre méltó továbbá, hogy a készenléti képernyőn az X gomb helyét a feladatkezelő veszi át, ha tehát a jobb felső sarokba kattintunk, az épp futó programok listájához jutunk.

Acer beTouch E200 Acer beTouch E200

Szoftveres téren nem sok extrát kapunk, ami baj is, meg nem is az: valószínűleg mindenki örülne pár okos szoftvernek, ugyanakkor az alapfunkciókat a Windowsba épített részek is ellátják. Pár eddig nem mindig látott ikon azért akadt. Ott van például a nem különösebben hasznos Acer registration, mely gyakorlatilag egy internetes könyvjelző; a Utilities mappában pedig van egy memória optimalizáló és egy korrekt backup szoftver.

Acer beTouch E200 Acer beTouch E200

Adatkommunikáció, telefonálás, ilyesmi

Adatkommunikációs téren elég jól teljesít az új Acer, bár újdonságot nem hoz. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból pedig kettőt (900/2100 MHz) támogat. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és 3,6 Mbps-os HSDPA-t használhatunk, a HSUPA nem része a gép tudásának. A WiFi sajnos nem része a repertoárnak, fájljainkat viszont a 2.0-s, sztereó hangátvitelt is támogató Bluetooth segítségével is megoszthatjuk ismerőseinkkel. A miniUSB csatlakozó szintén 2.0-s, tehát elég gyors adatátvitelt tesz lehetővé. A készülék működik kártyaolvasóként is, de külön szoftver telepítése nélkül csak akkor, ha Vistával vagy Windows 7-tel rendelkezünk — az ezeknél régebbi rendszerek tulajdonosainak még fel kell telepíteniük az ActiveSync-et, mely a készülékhez kapott CD-n is megtalálható.

Acer beTouch E200 Acer beTouch E200

Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangminőség kifejezetten jó volt, térerő mindig akadt, a hálózatól pedig sosem lettem ledobva. Az ide kapcsolódó szoftverek közül említésre méltó az egyedi felhasználói felülettel ellátott telefonkönyv, melynek kezelőfelülete jól ki van találva, a benne található görgetőrutin dög lassú, gyakorlatilag használhatatlan. Adatokból egyébként annyit tudunk menteni, amennyit csak akarunk, a határ a belső memória, ami elég lassan fog megtelni, ha kizárólag neveket, telefonszámokat és egyéb extra mezőket rakunk bele. Az üzenetkezeléssel kapcsolatos szoftver az Outlook mobilos verziója, a dolgát tökéletesen teszi, fogadja és küldi az SMS-eket, MMS-eket és elektronikus leveleket, utóbbiaknál a hitelesített SMTP szervereket és a csatolt fájlokat is támogatja. Ehhez kapcsolódik a készülék leggyengébb része, a szövegbevitel. Itt jönne képbe a fizikai billentyűzet, melyet a tisztelt gyártónak egy apró hülyeséggel sikerült teljesen elrontania: a numerikus gombsort nem lehetséges, megismétlem: nem lehetséges XT9-es prediktív mód nélkül használni. Ez már önmagában is balgaság, a mi szempontunkból viszont az rakja fel az i-re a pontot, hogy a prediktív szövegbevitel támogatott nyelvei között nincs ott a magyar — innentől fogva mondjuk angolul vagy németül (plusz további féltucat nyelven) gépelhetünk prediktívül a numerikus billentyűzeten, de hibáznunk nem szabad, mivel hardveres karaktertörlő gomb nincs (persze a képernyőn tudunk törölni). Innentől fogva én két dologra tudtam használni a csúszkát és a numerikus gombsort: a bejövő hívásokat a készülék széttolásával fogadtam, a billentyűzettel pedig egyszer-kétszer tárcsáztam, amikor nem olyan számot hívtam, mely a névjegyzékem része volt. Még jó, hogy a gépelést azt egyébként teljesen virtuális billentyűzettel meg tudtam oldani

Acer beTouch E200 Acer beTouch E200

Webböngésző programból sem kapunk extrát, magyarul az Internet Explorer használatára vagyunk rákényszerítve, mely ugyan használható, ám messze nem a legjobb szoftver erre a platformra. Chatelni a Messenger segítségével tudunk, de a social-networkingre éhes felhasználók is megtalálják a maguk örömét, hiszen a készüléket natív Facebook, flickr és Blogger kliens is található — valószínűleg az elsőt fogjuk a leggyakrabban használni. A YouTube videók lejátszása is megoldott, mivel erre a célra külön programot telepítettek a készülékre.

Multimédia

A kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között nem segíti ledes fényforrás. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel. A kamerát kezelő szoftver átlagos beállítási lehetőségekkel kecsegtet, képeinket feldobhatjuk pár effekttel, piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, az érzékenységet (ISO 100 - ISO 800), a jpeg-tömörítés szintjét, ezeken kívül pedig bekapcsolhatjuk az időzítőt, fotóinkba beleégethetjük az aktuális időt és dátumot, vagy a készítés helyének GPS-koordináját.

Acer beTouch E200

Az E200 fotóinak minősége nem túl jó; a földöntúli fényben (ködben) úszó felvételek fakók, homályosak és részletekben szegények. Makró és éjszakai fotók terén egyenesen siralmas a helyzet, előbbieknél az lesz a gond, hogy nem tudunk túlságosan közelre fókuszálni (hiába kapjuk meg a zöld jelzést a szoftvertől), míg utóbbiaknál értelemszerűen a vaku hiányából adódóan lesznek gondjaink.

Acer beTouch E200 Acer beTouch E200

Zenei téren sem kapunk semmi különöset. FM-rádió nincs, a szabványos fülhallgató kimenet is hiányzik, ráadásul a gyártó nem bajlódott valami igényesebb zenelejátszó szoftver feltelepítésével, mivel úgy gondolta, hogy ezt a feladatot a Windows Media Player is tökéletesen ellátja. Papíron biztos meg is teszi, mivel a néhol kissé érdekes felépítésű menüben ID3-tagek szerint szűrhetünk zenéinkre, ráadásul lejátszás közben az albumborítót is megcsodálhatjuk, de összességében mégsem az igazi a cucc — függetlenül attól, hogy hangszínszabályzót sem találunk benne. Kihangosítva meglepően jól muzsikál az E200 (főleg asztalra lerakva, kézben fogva annyira nem jó), a gyári headset viszont sajnos nem túl jó minőségű, éppen csak, hogy a használható szinten belül van.

GPS, üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő, mely cellainformációk alapján még gyorsabb és adott esetben pontosabb navigációval kecsegtet. Navigációs szoftvert a készülékhez nem kapunk, de az iGO 8.3-as verziója gond nélkül elfutott rajta.

Acer beTouch E200
[+]

A hátlap alatt megbúvó akkumulátor 1140 mAh-s, cserélhető. A gyári adatok szerint 400 óra készenléti vagy 5 óra beszélgetési időt tesz lehetővé, utóbbi nagyjából le is fedi a valóságot, valamiért az Acer az egyetlen gyártó, mely az üzemidőnél nem próbálja meg lehazudni a csillagokat az égről. Átlagos használat mellett az E200 két napig bírja egy szuflával, nyilván lehet úgy használni, hogy egy/három napig menjen el, előbbihez elég sokat navigálnunk és neteznünk, utóbbihoz pedig az kell, hogy pár SMS küldésén kívül sok dologra ne használjuk az újdonságot.

Acer beTouch E200
[+]

Értékelés: Acer beTouch E200
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 4 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Bruttó 87.500 forintos árcédulájával az Acer E200 a legolcsóbb Windows Mobile 6.5 alapú készülékek közé tartozik, de ettől függetlenül nem mondhatjuk, hogy egy különösebben nagy eresztés. Nagyon szép, a csúszkás megoldás megléte számomra örömteli, mivel egyedivé teszi a cuccot, az viszont elfogadhatatlan, hogy egy szoftveres baki (pontosabban átgondolatlanság) miatt a billentyűzetet gyakorlatilag nem tudjuk használni. Az előző mondatban felsoroltakon kívül gyakorlatilag semmit nem kapunk, mivel ezért az árért extra szoftveres nem járnak, aminél nyilván sokkal fájóbb a WiFi hiánya is. Ha legalább utóbbi része lenne a telefonnak, azt mondanám, hogy ez egy korrekt vétel, így viszont nem más, mint egy közepes hardverre épülő, extra szoftvereket nem tartalmazó, adatkommunikációs téren kicsit herélt PDA-telefon, melynek kinézete egyedi és igényes, ám billentyűzete a magyar emberek számára használhatatlan. Plecsnit nem kap.

Bocha

A készüléket a MobilX biztosította.
A készülék megvásárolható online a www.mobilx.hu címen.
Info vonal: +36-52-501-868

A készülék tesztelésekor használt iGO navigációs szoftvert a Speedshoptól kaptuk, köszönjük!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Acer beTouch E200
Acer beTouch E200 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 110 x 53,5 x 15,4 milliméter
Tömeg 146 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65 536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / ?
Memória 256 MB RAM / 512 MB ROM
(133 / 238 MB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB miniUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS is)
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Mobile 6.5
Processzor 528 MHz-es Qualcomm MSM7225
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook és YouTube kliensek, Backup
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1140 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 400 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
numerikus billentyűzet

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

  • Acer S100 Liquid - telitalálat

    Az Acer Windows Mobile-ról Androidra váltott, a végeredmény magáért beszél: a Liquid gyors, okos és szerethető.

  • Acer neoTouch S200 - Snapdragon inside

    Hatalmas kijelzővel ellátott, karcsú tenyérgép Windows Mobile 6.5-tel, 1 GHz-es Snapdragon processzorral és minden földi jóval.

  • Acer Tempo M900 - puffancs

    Az Acer QWERTY billentyűzettel ellátott kéziszámítógépe a HTC Touch Pro2 első számú kihívója. Papíron legalábbis.

  • Acer Tempo F900 - nagyfejű

    Megérkezett szerkesztőségünkbe az M900 billentyűzet nélküli testvére — nagyméretű kijelzővel és érintésérzékeny gombokkal.