Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #286 üzenetére

    A bíró a precedensjogban is csak a törvények szellemében hozhat ítéletet (a korábbi hasonló ügyekben meghozott ítéleteket útmutatónak használva), ezért olyan rohadt hosszú az indoklás az ítélethozatalkor. Megszabni hogy mi számít “tisztességes” haszonnak a szoftverboltok esetén már túlmutat ezen szerintem, mert a tulajdonjoghoz kapcsolódó törvényekbe ütközne egy ilyen bírói szabályozás. A törvények megváltoztatása meg a Kongresszus feladata, nem a bíróságé, mivel a hatalmi ágak egy jogállamban szét vannak választva.

    Persze ha bebizonyítja az Epic, hogy monopóliuma van az Apple-nek, akkor kiharcolhatja, hogy meg kelljen nyitni az iOS-t, mert ez esetben törvényt sért az Apple, amit a bíróság el tud ítélni. De a saját boltjában beszedhető profit mértékét szerintem akkor sem szabályozhatja, csak a bizonyítottan versenykorlátozó intézkedéseit büntetheti.

    De nem vagyok az amerikai jog (meg igazából semmilyen jog) szakértője, szóval lehet hogy van olyan törvény ami szabályozza a max profitot a szoftverboltok esetén, akkor viszont a bíró arra tud hivatkozni az ítélethozatalkor. Csak akkor meg felmerül a kérdés, hogy emiatt hogy nem perelte be senki eddig az Apple-t, ha végig a törvény megszabta határ fölötti százalékot kértek eddig a fejlesztőktől?

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #290 üzenetére

    Lényegtelen, a lehetőség ettől még adott lesz az Epic győzelme esetén arra, amit a kolléga fentebb felvázolt (nem feltétlenül csak a szoftverboltok esetén, hanem úgy általában bármilyen külső forrásból származó app esetén, ugyanis az Epic azért harcol, hogy szabadon lehessen appot telepíteni iOS-re, ott van a hivatalos állásfoglalásukban). Ez már önmagában probléma egyeseknek (pl. nekem).
    Elhiszem, hogy másoknak meg nem, de nekik most is van alternatívájuk az android képében, nem az iOS jelenlegi állapota gátolja őket abban hogy olyan mobil OS-t használjanak ahol ők döntik el melyik app store-t tartják megbízhatónak.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Juhaszatti #291 üzenetére

    Nem hiszem, hogy az iOS felhasználók csak az egyetlen zárt store miatt használnak iOS-t, biztosan van azért más húzóereje is.

    Az a probléma ezzel, hogy ezt egyikünk sem tudhatja. Amit tudunk, hogy az iOS sikeres, azzal együtt is hogy zárt, ahogy az Android is sikeres, ami pedig nyílt.

    Egyébként ha adatot lopnak, vagy más kétes tevékenység van mögöttük, az alkalmazásokat szó nélkül tiltja a Google a Playből. Akkor is, ha milliós felhasználótábor van mögöttük, lásd Antutu benchmark.
    Ugyanígy lenne joga az Apple-nek szó nélkül tiltani a kétes alkalmazásboltot is.

    A Google is csak a Play-ből tilthatja ki, az egyébb forrásból való telepítését az appnak nem tudja megakadályozni, akkor sem ha történetesen tudja, hogy adatot lop a usertől. Ugyanez lenne az iOS esetén is ha megnyitnák a platformot, az Apple-nek nem lenne eszköze fellépni az ilyen appok ellen.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #295 üzenetére

    Látom nem akarod érteni. A jelenlegi helyzetben nem létezik a fentebb felvázolt biztonsági kockázat, de ha megnyitnák a platformot, akkor meg már létrejönne. Ha a fejlesztő leveszi az appját a store-ból (mert mondjuk a másikban jobb ajánlatot kapott és mondjuk megfűszerezik a dolgot egy exkluzivitást biztosító szerződéssel, elvégre az új alternatív store-nak felhasználóbázist kell gyűjtenie valahogy, és mi lenne erre a jobb lehetőség, mint a PC-n már bevált minta), akkor választás elé kerülsz, hogy keresel alternatívát vagy megkockáztatod a telepítést alternatív forrásból. Jelenleg nem kell ezen agyalnod egy app esetén sem, és ez így pont jó is sokaknak. Akinek meg nem az, az keressen más platformot magának, ilyen egyszerű a megoldás.

    Elhiszem, hogy a fejlesztőnek nem tetszik ez az Apple uralom, de a user meg a fejlesztő érdekei nem mindig 100%-ban ugyanazok, bármennyire is hihetetlennek tűnik ez.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Juhaszatti #296 üzenetére

    Magát a boltot ugyanúgy tilthatja ki a platformjáról, ha adatot lop.

    Lásd kpbendeguz fentebbi hozzászólását. Egy ilyen lépés után megint jönne a szabadságharc az Apple zsarnoksága ellen, annál is inkább, tekintve hogy az előző is sikeres volt.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #298 üzenetére

    Csak az Apple nem a bírósággal kényszerítette az akaratát a userre, hanem ajánlott neki egy koncepciót, amit az a vásárlással elfogadott. Választhatta volna a konkurencia ajánlatát is, de nem ezt tette. Nem volt kényszerítés, a te "majd én megmondom mi a jó neki" hozzáállásod viszont kényszerítést jelentene.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #301 üzenetére

    Mint másik topikban már kifejtettem, a fejlesztő pontosan tudta, hogy mi a helyzet iOS-en, már azelőtt, hogy egyetlen sornyi kódot megtanult volna megírni Swiftben. Vagy legalábbis a lehetősége megvolt erre, ha elmulasztott tájékozódni (vagy legalább azt a nyamvadt SDK szerződést elolvasni), az már az ő gondja. De kényszerítve nem volt, hogy az iOS mellett döntsön, és átverve sem a szabályokat illetően.

    A user esetén ugyanez, az Apple nem titkolta, hogy milyen rendszert működtet, a platform szabályrendszerét a user már azelőtt megismerhette, hogy megvette volna a készüléket és költeni kezdett volna. Nem volt kényszerítve, és átverve sem, hiszen a szabályrendszer és a működési elv most is ugyanaz mint a vásárlás pillanatában. Ha utólag rájön hogy neki mégsem jó az Apple ajánlata, az már az ő dolga.

    Ne tegyünk már úgy mintha nem felnőtt emberekről beszélnénk, akik felelősséggel tartoznak a döntéseik (pl. az általuk aláírt szerződések) után.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #304 üzenetére

    Azért azt nem árt figyelembe venni, hogy az IAP kb. 3 évvel az App Store indulása után lett bevezetve, válaszul arra a tendenciára, hogy a fejlesztők elkezdték ingyen felrakni az appjaikat, majd telepítés után, az appon belül kérni a pénzt a usertől, vagyis teljesen megkerülték az Apple-t. Mint már fentebb is kifejtettem, az Apple nem jótékonyságból fejleszteti a Store-ját, szóval logikus hogy erre reagálniuk kellett valamit.

    De abban igazad van, hogy az a pár ezer fejlesztő, aki előtte már szerződéses viszonyban állt az Apple-lel, joggal emelhette volna fel a szavát ez ellen a lépés ellen. Akkor pl. lett volna értelme perelni. De eltelt azóta 10 év, a fejlesztők (akikből időközben lett vagy 20 millió) túlnyomó többsége pedig már az új szabályzat ismeretében vágott neki a platformnak. Az ő esetükben pedig nem áll meg, hogy nem ismerhették a szabályzat IAP-ra vonatkozó részét és már megírták az appot, nem tudnak mit csinálni, mert az azóta eltelt 10 évben viszont a szabályzat lényegében változatlan, legalábbis az IAP rész az nem módosult.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #309 üzenetére

    Az Epic továbbra sem alternatív boltokat akar amúgy (legalábbis a periratban nem ez szerepel), hanem szabad app-telepítést bármilyen forrásból, mint ahogy droidon is van.

    Nem mellesleg ha csak alternatív store lesz is, az itt taglalt probléma attól még ugyanúgy adott marad. Pl. ha az Epic indít egy store-t, ahova bevásárolja exluzívnak az egyik kedvenc játékomat, akkor megszívtam, mert a pc-s store-jukkal számomra megmutatták
    mennyire érdekli őket a privacy (hidegen hagy hogy Sweeney szerint csak baleset meg félreértés volt, a steam mappából átkerültek az epic mappájába az infók a user megkérdezése nélkül, ez tény), így emiatt nem fogom telepíteni az alkalmazásboltjukat a telefonomra sem. Szóval egy ilyen forgatókönyv esetén mondhatok le az appról. De a lényeg hogy győzött a szabadságharc és meg lettem mentve :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #313 üzenetére

    Értem, de attól még az esetleges győzelmük nem csak ennyit hozna magával.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #315 üzenetére

    Ebben egyetértünk, messze a legkényelmesebb megoldást ez jelentené szerintem is a számukra. Kivéve persze ha a PC-hez hasonlóan az Epic iOS-en is szeretne egy, a domináns szereplővel konkuráló alkalmazásboltot magának. Tőke igazából lenne hozzá, szóval akár ez is lehet a végős cél. De gondolom azért az alternatív IAP-el is kiegyeznének.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz szabi__memo #322 üzenetére

    Az Apple-t ez nem igazán érinti, mert már most is eltávolíthatod kb. bármelyik előtelepített appjukat.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Ezekiell #321 üzenetére

    Pedig az egyik kolléga fentebb tényleg említette, hogy oligopol a piac, vagyis hogy lényegében nincs verseny, a fejlesztő pedig kényszerítve van (legalábbis arra a hozzászólásomra reagált aminek az ellenkezőjét állítottam, szóval erre következtettem a reakciójából, de nem igazán bajlódott a kifejtéssel).

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #326 üzenetére

    Izé, az az első idézett mondat folytatódik ám. Persze értem én, hogy a kontextusból kiragadni mondatrészeket könnyebb, mint magával az állítás egészével foglalkozni, de azért na...

    A második kiragadott mondatrészre a reakciód meg megint csak irreleváns, mert az Epic ezt az árazást nem a saját store-jában vezette be, mert ugye ilyenje jelenleg nem is lehet neki iOS-en. Hogy mit csinálna a saját iOS-es store-jában, arra nézve max találgathatunk jelenleg.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #330 üzenetére

    Neked meg talán értelmezni kéne amit a másik ír, ha már beszélgetni akarsz :U
    Mert a linkelt ábrán látható árak még mindig nem az alternatív store-ra, hanem az alternatív IAP-re vonatkoznak.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #332 üzenetére

    Az App Store kéne nekik, ha az Apple engedné nekik, hogy alternatív IAP lehetőséget rakjanak az appjukba.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #338 üzenetére

    “Epic brings this suit to end Apple’s unfair and anti-competitive actions that Apple undertakes to unlawfully maintain its monopoly in two distinct, multibillion dollar markets: (i) the iOS App Distribution Market, and (ii) the iOS In-App Payment Processing Market(each as defined below),”

    Rögtön a második oldalon található az idézett rész a z Epic periratában. Ha az Apple lemond a saját IAP rendszere kizárólagosságáról, az bőven nagy győzelem lesz az Epicnek.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz szabi__memo #337 üzenetére

    Attól, hogy az iOS nem kizárólagos opció továbbra sem a mobilpiacon, ennélfogva nem lehet kényszerítésről beszélni sem a user sem a fejlesztő esetén.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #345 üzenetére

    Egyrészt még mindig nem tudod mekkora árakkal dolgoznának az alternatív store-ok, így azzal érvelni hogy ez olcsóságot hozna, még mindig csak találgatáson alapul. Lásd a PC-s store-ok (azon belül is az Epic Store és a steam) árait, hogy miért túlzás evidenciaként beállítani az árcsökkenést.

    Másrészt az iOS-nek pont az az egyik vonzó tulajdonsága sokak számára, hogy az Apple szűri és ellenőrzi az appokat. Ha ez megszűnik az nekik hátrány lesz, és nem biztos hogy vigaszt jelent majd a számukra, hogy amúgy 2 dollárral olcsóbb lesz ennek hála a skin a fortnite-ban. Aki sok store-os mobil platformot akar, az ne az iOS-t válassza, mert ez a platform más szempontok figyelembe vétele mellett lett kialakítva.

    Windowst még most is csak a MS előretelepített böngészőjével tudsz venni amúgy, másképp hogyan telepítenéd az elternatívát? :DDD

    Nem mellesleg az MS elleni antitrösztper idején a Windows 90% fölötti részesedéssel rendelkezett a OS-ek piacán (és nem is nagyon volt alternatívája az átlag user számára), nem 50%-al mint az iOS jelenleg a mobil OS-ek piacán az USA-ban, ezt a tényt valahogy mindig kifelejted mikor azt a pert akarod párhuzamba állítani a jelenlegi eseményekkel.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #350 üzenetére

    Az 1. cikk rögtön egy konkrét példával indított, össze lehetett hasonlítani a 8-at meg a 10-et egymással.

    Az még mindig csak az alternatív IAP-re vonatkozik, nem az Epic önálló store-jára (aminek gondolom szintén lennének működési költségei), mivel olyanja soha nem volt még iOS-en, nem tudhatjuk ott milyen árazással dolgozna.

    De senki nem tiltotta meg nekik hogy továbbra is használják, az Epic csak egy másik lehetőséget is felkínált. Amit mint tudjuk igazi Apple hívő nem választana semmi pénzért, mert rosszul alszik ha az utolsó fillérjeit nem tömte milliárdos mánágerek zsebeibe, tehát se így, se úgy nem jelentene pénzkiesést az Applenek.

    Ja, kivéve ha az Epic elkezdi itt is az exkluzívok összevásárlását, mint PC-n. Akkor már annyira nem lesz kényelmes annak, aki kerülné a store-jukat. Hálistennek jelenleg az Apple tiltja a 3rd party app store-okat iOS-en, így nem kell dönteni aközött, hogy lemondassz az egyik kedvenc appodról vagy felrakod az Epic store-ját a telefonodra. Azt kéne megértened, hogy ez sokaknak rendben is van így. És nem azért, mert az Apple-t akarják támogatni a pénzükkel, hanem mert az Apple mégiscsak ellenőrzi valamilyen szinten, hogy mi kerülhet fel a store-jába, és ezen keresztül a telefonodra. Így ezt nem neked kell megtenned. Vagyis kényelmes az ő megoldásuk, sokan pedig ezért a kényelemért cserébe elfogadják az Apple megkötéseit, többek közt azt, hogy nincs alternatív forrásból app telepítés.

    Nem igaz, a windows telepítő "lemezről", ami mopstmár inkább pendrive, választhatsz N-es Win10-et is. Az más kérdés hogy ki akar, régen se akart senki, csak a Netscape. És már ezért elmeszelték az MS-t. Az Apple ennél fényévekkel durvábban tolja, maffiamódszerekkel ragaszkodik a monopóliumához, el fogják meszelni rendesen.

    Olvastad a bíró véleményét erről? Nekem nem úgy tűnik, mintha nagy elmeszelésre készülne, dehát végülis abban hiszel amiben csak akarsz.

    Az Apple 100% részesedéssel rendelkezik az ájfónok piacán, ezt meg te felejted el.

    Azt még mindig nem sikerült bebizonyítani, hogy ez törvénytelen lenne. Amíg az "ájfónok piaca" nem foglalja magában a teljes mobilpiacot, és van alternatívája az "ájfonnak", addig nehéz kényszerítésről beszélni.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #356 üzenetére

    Ha az Apple nem tiltana más storet, akkor lenne az Epicnek is.

    Ezt nem is tagadta senki. Én azt vontam kétségbe, hogy az Epic store megjelenése ténylegesen árcsökkenést hozna, hiszen pl. a PC-n ilyenre nem került sor, az Epic Store és a steam árai kb. megegyeznek. De persze biztosat nem tudhatunk míg meg nem jelenik az Epic store-ja iOS-en (ha egyáltalán megjelenik valaha), csak akkor ne kezeljünk már evidenciaként valamit, ami egyelőre nem nyert bizonyítást.

    Már az 1. cikk is arról szólt hogy ezt akarja elérni az Epic, nemtom mit nem lehet ezen felfogni ennyi idő alatt.

    Bemásoltam fentebb az ide vonatkozó részt az Epic periratából. Ez csak egyik lehetőség a számukra, az IAP megnyitása a külső fizetési rendszerek számára meg a másik. Hogy te az utóbbiról nem akarsz tudomást venni, az nem jelenti azt, hogy az ne létezne.

    Még mindig kényelemsebb lenne mint most az Epic mellett az Apple profitját IS megfizetni...

    Ez már a te egyéni preferenciád. A valóságban meg nekem pl. kényelmesebb a jelenlegi állapot, hogy nem nekem kell ellenőrizgetnem hogy akkor ez az app most lopni fogja az adataimat ha felrakom mondjuk az epic store-jából (mert máshol el sem érhető hála az exluzivitásnak), vagy nem. De ezt fentebb is kifejtettem, csak ugye te nem gondolatokra reagálsz, hanem kiragadsz mondatrészeket és azokkal állsz neki vitatkozni, aztán reméled hogy ez nem tűnik fel a többieknek...

    Persze, az Apple összes alkalmazottjának. Valószínűleg a vásárlóknak nem volt rendben, és szaladtak az Epőichez olcsóbban vásárolni.

    Van ezzel a széleskörű felhasználói elégedetlenséggel kapcsolatban van valami felmérésed? Mert ami tény az az, hogy a felhasználók veszik az iPhone-t, pedig pont ugyanolyan könnyen vehetnének droidot is, ahol minden adott, amit az iOS-ről hiányolsz. Valahogy mégis sikeres az utóbbi is...

    Te miért akarod megiltani nekik hogy ők olcsóbban vásároljanak? Neked ott a drágább feláras, használd azt, a többiek pénzét ne költsed!

    Te tévedésben vagy. Én senkinek nem akarok megtiltani semmit, felőlem vegyen droidot és éljen boldogan mindenki, aki igényt tart rá, hogy eldönthesse, honnan telepít appot a telefonjára. Csak tájékozódni kell vásárlás előtt, és mindenki elégedett lehet a neki tetsző platformmal. De az iOS az soha nem erről szólt, és én ezért is választottam ezt a droid helyett. Aki itt tiltani akar, az pont az, aki meg akarja nekem tiltani, hogy zárt rendszert használjak, mert neki nem tetszik, hogy ilyen is létezik a piacon.

    Kész szerencse hogy van cenzúra, és eldöntik helyetted mit használhatsz és mennyiért, neked már nem kell gondolkodnod, csak fizetni mint a katonatiszt...

    Az Apple megszűri, hogy mi kerülhet fel a Store-ba, de ez nekem, mint már fentebb kifejtettem, pozitívum, mert kényelmesebb mintha nekem kéne ezt ellenőrizgetni, hogy melyik app hogyan viszonyul a mondjuk az adatbiztonsághoz. Aztán az így megszűrt, és az Apple által biztonságosnak ítélt kínálatból már én döntöm el, hogy mit használok. Ha nem lennék elégedett ezzel a gyakorlattal, nem iPhone-t használnék, hanem droidot.

    "Azt még mindig nem sikerült bebizonyítani, hogy ez törvénytelen lenne."

    Kérdezd meg a Standard Oilt hogy törvénytelen-e! 100 év alatt csak bebizonyították nekik...


    Ez volt a teljes gondolat:

    Azt még mindig nem sikerült bebizonyítani, hogy ez törvénytelen lenne. Amíg az "ájfónok piaca" nem foglalja magában a teljes mobilpiacot, és van alternatívája az "ájfonnak", addig nehéz kényszerítésről beszélni.

    De te megint csak egy kiragadott részletre reagálsz és terelsz. Standard Oil, lol, talán nem ártana tájékozódni az ő ügyével kapcsolatban, legalább a wikipédiáról: In 1904, Standard controlled 91 percent of production and 85 percent of final sales.
    Ilyesmi dominanciának még a közelében sincs az Apple a mobilpiacon. A Standard Oilt sem azért támadták meg, mert a Standard Oil üzemeltette olajipari létesítmények piacán 100%-os részesedése volt, hanem azért, mert az olajpiac egészét nézve rendelkezett olyan dominanciával (a teljes termelés 91%-a) amivel versenykorlátozó intézkedéseket tudott a piacra kényszeríteni.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #358 üzenetére

    ‌Epic Games‌ continued to argue that Apple has an ‌App Store‌ monopoly and charges excessive fees, but the judge pointed out that the 30 percent rate that Apple collects is the "industry rate" collected by PlayStation, Xbox, Nintendo, Amazon, Walmart, Best Buy, Google, and more. "It's all 30 percent and you just want to gloss over it," the judge said to Epic's lawyers.
    In response, Epic claimed that consoles are "different" because the hardware is sold at a loss, but the judge was unconvinced. "There doesn't seem to be evidence supporting what you're saying," she said.

    Epic said that it wants to create its own store to distribute apps on iOS, but Apple's anticompetitive behavior prohibits it. In response, Apple's lawyers said the request was an indictment of Apple's "entire business model" focused on the "safety, security, and privacy of its users."

    Judge Rogers questioned Epic on when, exactly Apple became a monopoly given that its ‌App Store‌ rules have remained unchanged since the ‌App Store‌ launched, which Epic had no solid answer for, responding only that it was a monopoly when Fortnite came to iOS in 2018. She also said that walled gardens have existed for four decades and that what Apple's doing isn't too different. "They created a platform," she said.

    She also reiterated that ‌Epic Games‌ made a "calculated decision" to defy Apple's ‌App Store‌ rules, and the court doesn't provide injunctions for contractual disputes. Epic was "not forthright," she said. "There are people in the public who consider you guys heroes for what you did, but it's not honest." [link]

    Lol, mesélj még, hogy látja a bíróság a helyzetet :DDD

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #364 üzenetére

    De minek vesz valaki iOS-el ellátott készüléket ha zavarja ahogy az iOS működik? Vegyen droidot, ott megvan minden amit az iOS-ből hiányol. Mondom, az hogy a user nem tájékozódik a vásárlás előtt, még mindig nem számít kényszerítésnek.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #368 üzenetére

    Nem az IOS zavarja, hanem az Apple store monopóliuma.

    Ez van, az iOS ilyen a kezdetektől fogva. Nekem sem tetszik pl. a Sony monopóliuma a PS-eken, örülnék neki ha Halozhatnék a PS4-en, mégsem háborgom emiatt, mert az ostobaság lenne, elvégre teljesen törvényes dologról beszélünk.

    És Windowst minek vesz, akinek nem tetszik ahogy az IE működik?

    Még mindig rohadtul erőltetett a párhuzamod. A Windowsnak mégis milyen élhető alternatívája volt az átlag user számára a trösztellenes per idején, amire mondjuk volt szoftver is, és megfizethető is volt (mielőtt Linuxal meg hasonlókkal jönnél, megkérnélek hogy ne komolytalankodjunk :D )? Nem véletlenül alakult ki az a 90%-os részesedés az OS-ek piacán. Az iOS-nek még mindig nincs hasonló túlsúlya a mobil OS-ek piacán, ahol ő versenyez, és még mindig van egy teljesen élhető, vele minden tekintetben pariban lévő alternatívája azok számára, akiknek nem tetszik ahogy az iOS működik.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #372 üzenetére

    Az Apple megszüntette a dev fiókot és tiltotta az App Store-ból az appot. A bíró nem adott helyt az Epic kérelmének, hogy alternatív paymenttel együtt kerülhessen vissza a Fortnite az App Store-ba, mert a bíró szerint szándékos, előre kitervelt szerződésszegésről van szó, aminek a következményeit az Epic kénytelen lesz viselni az ítélethozatalig (illetve ha bukja a pert akkor utána is, ha csak nem változtat az álláspontján). Ha vissza akar kerülni a Fortnite az App Store-ba, akkor újra kell regelnie egy dev accountot az Epicnek, el kell fogadni a szerződést, és ki kell vennie azokat az elemeket az appjából, amik sértik ezt a szerződést. És akkor perelhet nyugodtan tovább. Legalábbis nem hiszem, hogy ez elé akadályt gördítene az Apple, nekik is szép kis profitot termelt a Fortnite a balhé előtt.
    Ugyanezt csinálja a Spotify is, az ő appja jelenleg is elérhető az App Store-ban, az EB meg közben vizsgálja a feljelentést amit beadtak az Apple ellen. A Spotify nem akart kiszúrni a usereivel a jogi hercehurca miatt, az Epicnek viszont nem voltak ilyen gátlásai.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #381 üzenetére

    Rabszolgaság is volt a kezdetek óta. Majd most megváltozik. Így is kapott 100 évet a Standard Oil után.

    Erről azért konzultálj majd a bíróval, mert nem úgy tűnik mintha ő is látná ezeket a párhuzamokat, amiket te itt felfedezni vélsz. Sőt, konkrétan megmondta, hogy walled gardenek már 40 éve léteznek, semmiféle újdonság nincs abban amit az Apple csinál, és hogy nem győzték meg egyelőre az Epic érvei. Persze júliusig ez a helyzet változhat, de ez a fene nagy optimizmusod a jelenlegi állapotok tükrében azért mindenesetre megmosolyogtató.

    Még mindig nem akarod felfogni a legalapvetőbb tényeket.

    Írd még ezt le sokszor, érvelés helyett is megteszi egyeseknek biztosan.

    Több mint egy alternatív appstorenak az IOS-en... Linux, FreeDOS.

    Mondom, nem kell iOS-t használni és le van tudva a dolog. Ha alternatív store-ra tartasz igényt, vegyél droidot.

    De azért az Epicnél meg komolytalankodsz hogy használjon Androidot iPhone-on... Ennél a Linux fényévekkel valósabb alternatíva, elég csak körbekérdezned itt a fórumon pár linuxfant

    Nem, az iPhone-on a rendszer, a store, a vas meg a többi szarság egyben van. Ez a walled garden, egy zárt ökoszisztéma. Én nem azt mondtam, hogy használjon androidot iPhone-on, hanem azt, hogy nézzen androidos készüléket, ha nem tetszik neki az iOS. Mint ahogy nekem is hiába tetszik jobban a PS4, ha a Halo meg csak Xboxon fut. Nem fogom a földhöz verni magam emiatt és hőbörögni hogy nekem bizony jár, hogy Halo-t futtassak a PS-en is, hanem körbe nézek a piacon, és veszek olyan konzolt, ami megfelel az elvárásaimnak, vagyis képes a Halo futtatására. Ilyen egyszerű a megoldás.

    A linux meg sem most, sem 2000-ben nem volt valós alternatíva az átlagfelhasználó számára a Windwosal szemben, ezzel te is pontosan tisztában vagy. Már csak azért sem, mert a nagy részük azt sem tudja mi az :DDD
    Az android viszont pariban van az iOS-el (ismert is, hiszen 50%-át uralja a mobilpiacnak az USA-ban is), az androidos készülékek minden tekintetben hozzák azt amit az iPhone-ok (sőt, árban még jobbak is sokszor), tehát nem az van mint 2000-ben volt a Windowsnál, ahol ténylegesen monopóliumközeli állapotba került az OS piacon a MS.

    A Windowsnak se az elektronikai eszközök piacán. Rengeteg telefonon, mikrohullámú sütőn nem az fut. Tudok én is úgy értetlenkedni, mint te...

    Attól hogy nem akarod megérteni, hogy a Windows az OS-ek piacán versenyzett, és tett szert piaci dominanciára, attól még ez a valóság. A bíróság mondjuk értette, még ha te nem is. De ugyanez az iOS és a mobilpiac esetén, ahol meg ő versenyez, már nem mondható el, hiszen az 50% nagyon messze van a 90%-tól. Arról meg, hogy milyen alternatívái voltak 2000-ben a windowsnak, és milyen alternatívái vannak jelenleg az iOS-nek, már fentebb beszéltem.

    Amúgy fura, de én nem láttam az Epic periratában a MS elleni trösztellenes pert megemlítve precedensként. Sőt, még a Standard Oil neve sem kerül elő a jogi anyagban.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #387 üzenetére

    Lol, dehogy lesz muszáj. A precedensjog sem úgy működik, hogy akkor a bírónak semmiféle befolyása nincs a döntéshozatalra. A precedenseket figyelembe kell vennie, de mivel rengeteg ilyen van, ő dönti el melyikre helyezi inkább hangsúlyt. De ez mind lényegtelen, mert sem a Standard Oil elleni per, sem a MS elleni trösztellenes per nem jelent meg eddig egyetlen meghallgatáson sem, és egyetlen periratban sem. Valószínűleg azért, mert veled ellentétben az Epic jogi szakértői képesek voltak megérteni, hogy nem biztos hogy ha ezeket a párhuzamokat behozzák a perbe, akkor nem fogják kiröhögni őket.

    Azt meg láthatóan képtelen vagy megérteni, hogy az iOS nem az iOS eszközök piacán versenyzik. Semmiféle olyan egyedi funkciója nincs, amit a droid, a másik mobilpiacon versenyző rendszer ne tudna kiváltani. Ennélfogva nem lehet azt mondani, hogy akinek okostelefon kell, az vagy elfogadja az Apple szabályait, vagy nem használ okostelefont, mert az iOS csak egy a piacon jelenlévő sokfajta mobil OS közül, és senki sincs kötelezve rá, hogy a kínálatból ezt válassza. Ugyanúgy ahogy a PS-re sincs kötelezve senki, akinek nem tetszik a Sony gyakorlata, vesz Xboxot vagy Nintendót. Mert a piacot a konzolpiac jelenti, és nem a PS konzolok piaca, lol.
    Pontosan ugyanígy a MS sem a Windowsok piacán élvezett 100%-os monopóliuma miatt vették elő anno (ami már a legelső Windows megjelenésétől megvolt neki), hanem mert 90%-os dominanciája volt a teljes OS marketen.

    United States v. Microsoft Corporation, 253 F.3d 34 (D.C. Cir. 2001),[1] was a noted American antitrust law case in which the U.S. government accused Microsoft of illegally maintaining its monopoly position in the PC market primarily through the legal and technical restrictions it put on the abilities of PC manufacturers (OEMs) and users to uninstall Internet Explorer and use other programs such as Netscape and Java.

    Ezt találta a bíróság aggasztónak. Ezzel persze te is tisztában lehetnél, ha tájékozódnál kicsit mielőtt nekiállsz szakérteni.

    A linux meg még mindig nem érdemi alternatíva az átlag user számára (aki mint mondtam, jó eséllyel azt sem tudja mi az). Az itteni linuxfanok nem az átlag felhasználót képviselik, mivel ez egy tech fórum, ha nem tűnt volna fel. Az hogy te meg én tudjuk, hogy elég lenne a linux is a mindennapokra, nem jelenti azt, hogy ezzel az átlag user is tisztában van. De az android és az iOS közötti versenyt illetően nem lehet ilyen helyzetről beszélni, mivel az android legalább annyira sikeres mint az iOS, és pont emiatt az átlag user számára is szerepel telefonvásárláskor a választható alternatívák között.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #397 üzenetére

    Lol, konkrétan 90% fölötti részesedésük (forrás: [link] ) volt a teljes OS piacon (desktopot, mobilt, meg minden egyébb operációs rendszert futtató terméket ideértve), még 2008-ban (a mobil OS-ek berobbanásának hajnalán) is az eszközök kb 90%-a futtatott valamilyen Windows-t :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz -Skylake- #398 üzenetére

    Hadd kérdezzem már meg, te látsz ilyen tömeges fejlesztő-elvándorlást az iOS-ről? Linkeltem fentebb, kb 20 millió regisztrált developerje van az App Store-nak, és a számuk folyamatosan nő. Ha elviselhetetlennek tartanák az Apple feltételeit, akkor nem ez lenne a helyzet.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #407 üzenetére

    Az "Ms-nek 90% részesedése van (volt, lesz,...)" baromság se jelent meg a perben, az biztos.

    Nem, mert nem kellett az Apple-nek reagálnia arra, hogy az Epic elővette a MS esetét, mert ilyen konkrétan nem történt meg. Mert rajtad kívül mindenki felfogta, hogy nincs értelme behozni azt az esetet ebbe az ügybe, mert totálisan elhibázott a párhuzam, mivel az iOS-nek nincs 90%-os részedéses a mobilpiacon.

    Szerintem először inkább nézd meg milyen ábrákat linkelsz, mielőtt beégetnéd magad vele. "Valamiért" a 2011 utáni időszak már lemaradt, bizonyára nem illik a koncepcióba.

    Hűha, itt most azt hiszem szintet léptünk. Mégis miféle jelentőssége lenne a 2011 utáni számoknak a 90-es évek végén megindult, és a 2001-ben lezárult trösztellenes perben? Vagy már nem arról beszélgetünk, hogy miért ugyanaz/nem ugyanaz ez a per mint az? Mert mint láthatod, a MS elleni per idején 95%-os market share-t birtokoltak a piacon amin a konkurenciájukkal (linux, Mac OS, stb) versenyeztek. És pont ez volt a bíróságnak is a baja, és nem az hogy a MS a windowsok piacán 100%-os részesedéssel bírt.

    Az iPhoneoknak meg a 100%-a futtat IOS-t, az "kicsit" több.

    Ja, csak hálistennek az okostelefonok piaca nem ér véget az iOS-nél. Ezt veled ellentétben a bíró megértette, ezért nyilatkozott úgy a walled gardenről, ahogy.

    Hanem min? MATÁV telefonfülkék piacán? Vajon a dfízelbotrányba miért nem vonták bele az elektromos és benzines autókat? Pedig azok is autók... Érted? Dehogy érted... Azaz nyilván érted, csak értetlenkedsz.

    Lol, konkrétan fél mondattal odébb írtam, hogy a mobil OS-ek piacán. Ez már a legalja, hogy a kiragadod az első félmondatot, és rákérdezel arra, amit a hivatkozott mondat második felében meg meg is válaszoltam :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz -Skylake- #419 üzenetére

    Hogy a fenébe ne lenne figyelmen kívül hagyható? Ha én appot akarok fejleszteni és azt látom hogy az Apple szabályzata számomra elviselhetetlen, akkor nem foglalkozom velük és kész, tanulok Swift helyett másik programozási nyelvet, olyat, amivel olyan platformra tudok appot írni, aminek a feltételei nem elviselhetetlenek. Nem kényszeríthet rá senki, hogy az akaratom ellenére iOS fejlesztő legyen belőlem. Ha tényleg ez lenne az általános vélekedés a fejlesztők körében, akkor nem fejlesztettek volna annyi appot az iOS-re és nem vált volna olyan sikeressé a platform, mint amilyenné vált, mert ez, mint arra korábban rámutattál, igen jelentős részben pont a fejlesztők közreműködésének köszönhető, ha nem fogadják el az Apple ajánlatát, akkor ez a siker nem jött volna össze sz Apple-nek. 10 éve ugyanezzel a szabályzattal operál az Apple, ezzel a szabályzattal jutottak el idáig, nem a rendszer sikeressé válása után kezdtek módosítani pl. az IAP-ot érintő részeken.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz #32839680 #424 üzenetére

    Persze, nem kizárólagosan a fejlesztők érdeme a siker, de azért látni kell, hogy kellettek ők is hozzá. Ha nem látják elfogadhatónak az Apple ajánlatát és iOS helyett csak a konkurenciára fejlesztenek, akkor az ezzel az előnyével (hogy az ő rendszerére vannak appok) simán visszaszorította volna az Apple mobilos rendszerét a pár százalékos szintre.
    De nem ez történt. Az Apple kitalált egy szabályzatot, a piac pedig elfogadta. És ebből mindenki profitált, nem csak az Apple.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #429 üzenetére

    Mindenki = ti applefanok? Ezen a 3-4 állandó hittérítőn kívül mindenki más senki?

    Már az Epic is Apple fan? Vagy miért hagyták ki a precedensek felsorolásánál a Microsoft elleni pert, ha annyira tökéletes a párhuzam a két per között, és az ő igazukat bizonyítaná ez is?

    Azt félreolvastam, a "volt" kimarad, azt hittem a jelenről beszélsz (hogy minek azt nemtom, de elég sokmindennel vagy így, nem meglepő már). De a visszatekintés se stimmel, a 2000-es 95% és 2010-es 70%-ból 2008-ra igencsak hasraütéssel bemondtál egy 90%-ot, mintha addig stagnált volna, aztán pont ott hirtelen 20%-ot esett volna. Biztos valami brókerbotrány lehetett véletlenül pont akkor, pont arrafelé, hogy így be tud szakani a részesedésük, nem pedig full kamu adat az egész. :DDD Arról nem is beszélve hogy a konzolokat "kifelejtették", pedig azok is számítógépek. Persze akkor nem lett volna meg az előre bemondott 95%. Ha már az Apple telefonokat el kell maszatolni az androidosok közt, akkor itt is minden szirszart bele kell számolni! Nincs kettős mérce!

    Mi a fenéről beszélsz? Még egyszer, a per a 90-es évek végén indult a MS ellen, és 2001-ben zárult le. Ebben az időszakban a teljes OS piacon 90% fölötti volt a részesedése (ha csak a destop OS-eket vesszük, meg még nagyobb volt ez az előny). Ennyi a lényeg, az ellenük indított trösztellenes per idején ezek az állapotok voltak, ezért indult per ellenük. Hogy utána mi történt az az ő perük szemontjából tökéletesen irreleváns, mert gondolom azt azért te sem gondolod komolyan, hogy a jövőbeli események befolyásolhatták a múltbelieket :DDD

    Ja, csak az Androidos rész épp ezért más, mert ott használhatsz saját storent, ezt már leírta Abu az 1. cikkben, azóta se sikerült felfognod...

    Pontosan erről van szó, hogy nincs kényszerítve senki, hogy olyan okostelefont használjon, ahol nem használhat alternatív store-t. Neked ezt nem sikerül felfognod, pedig tök egyszerű. Gondolom te is droidot használsz, szóval nem voltál rákényszerítve, hogy akaratod ellenére iPhone-t vegyél, ahol be kell tartanod az Apple szabályait.

    Szar ügy amikor a fagyi visszanyal, és viszontlátod a saját "érvelésedet"? Hát pont ez a cél, hogy végre észrevedd már mekkora baromságokat toltok itt fullban. Az Applenél semmi se számít, mert az a kis házikedvenc, az MS-nél meg minden, mert azt meg fújolni kell. Vagy mindent beleszámolunk a piacba, vagy semmit, de azt egyformán!

    Az, hogy nem tudsz racionálisan érvelni, az nem "visszanyal a fagyi", mert én veled normálisan társalgok, nem kiragadot részletekre reagálok. Hogy te erre képtelen vagy az én irányomban, az kettőnk közül egyedül téged minősít.

    A MS-nál a bíróság is a teljes desktop OS piacot vette alapul, lásd a pert (én azért írtam az összes OS-t, mert még szélesebb kontextusba helyezve az ügyet is elképesztő, 90%-os tÚlsúlya volt a MS-nak). Még mindig nem vagy hajlandó felfogni, hogy nem az volt a gond, hogy a "Windows piacon" 100%-os volt a részesedése a Windowsnak, hanem az, hogy a desktop OS piacot (azt amin a termékükkel versenyeztek) is teljesen leuralták, és ezzel az átlag usert is kényszerhelyzetbe hozták. Lásd az ítéletet, amiben ezt konkrétan ki is mondják:

    Judge Thomas Penfield Jackson issued his findings of fact on November 5, 1999, which stated that Microsoft's dominance of the x86-based personal computer operating systems market constituted a monopoly, and that Microsoft had taken actions to crush threats to that monopoly, including Apple, Java, Netscape, Lotus Software, RealNetworks, Linux, and others.[5

    De ilyesmiről nincs szó az iOS esetén, mert azon a piacon ahol ők versenyeznek az iOS-el, vagyis a mobil OS-ek piacán, csak 50%-on állnak még az USA-ban is, és nem lehet azt mondani, hogy teljesen leuralták volna ezt a piacot, és hogy kényszerhelyzetben lenne az átlag user.
    Még egyszer, nem véletlen hogy nem erre hivatkozik az Epic a bíróságon, rendkívül minimális erőfeszítéssel szét lehet szedni ezt az összehasonlítást. Persze ennek belátáshoz nem ártana túllépni a "fújapplemostjólmegkapják" hittételen, és kissé racionálisabban közelíteni a témához.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #437 üzenetére

    Kétlem hogy a konzolok között túl sok microsoft oprendszerű lett volna. A 90% max az x86 os pc-k között lehetett, ami közel sem a teljes számítógép piac. Ha már az Apple telefonok mellé bekevered az androidosakat, hogy ne tűnjön 100% monopóliumnak az Apple monopóliuma, akkor itt is tedd meg!

    Lényegtelen hogy szerinted mi volt, az összes ezzel foglalkozó felmérés 90% fölötti részesedést mond a Windowsnak a 2000-es évek elejének az OS piacán, sőt, még évek kellettek neki a per után, hogy érdemi változás álljon be ezekben az arányokban (pl. [link],
    [link] [link] [link] ). Ha pedig csak a desktop piacot veszük, mint a bíróság (vagy ahogy ők fogalmaztak, az x86-based computerek piacát), akkor még nagyobb ez az előny.

    Pc-n se voltál kényszerítve hogy olyan oprendszert használj amilyet csak akarsz. Ha az MS-nek 90% részesedése lett volna (de mint tudjuk nem volt annyi, csak egy részpiacon), akkor is ott a 10% másik, választhatsz. Ezért kár volt monopóliumot kiáltani...

    Nem volt valódi alternatívája a MS Windowsnak a desktop piacon, ezért tett szert akkora piaci dominanciára, és ezért kiáltottak vele szemben monopóliumot. Itt a bíróság indoklása még egyszer:

    Judge Thomas Penfield Jackson issued his findings of fact on November 5, 1999, which stated that Microsoft's dominance of the x86-based personal computer operating systems market constituted a monopoly, and that Microsoft had taken actions to crush threats to that monopoly, including Apple, Java, Netscape, Lotus Software, RealNetworks, Linux, and others.

    Az iOS-nek viszont van, ő nem dominálja a mobilpiacot, ahol a userekért versenyez a konkurenciájával.

    Ahogy pc-n se hogy Windowst vegyél, ahol be kell tartanod az MS szabályait, azaz Windows mellé jár az IE. Ha nem tetszik, ott a FreeDOS, Linux.

    Valami oknál fogva mégis 90% fölötti volt a részesedése a MS-nak a destop OS piacon. Valószínűleg a userek veled ellentétben nem látták valódi alternatívának ezeket. De az android és az iOS fele-fele arányban osztoznak a mobil OS piacon az USA-ban, vagyis ott a userek is élhető alternatívát látnak az iOS konkurenciájában, másképp az nem lenne sikeres.

    Nem, mert ott volt 10% (konzolokkal együtt sokkal több, akár 50% is) alternatíva. Ugyanakkor Apple telefonokon 0% alternatíva van!

    Az Apple telefonoknak viszont van alternatívája a piacon, ezért nem lehet kényszerítésről beszélni. Mert az iOS minden egyes funkcióját el tudja látni a droid is.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #442 üzenetére

    Nem, a konzol nem ugyanarra való, mint a desktop pc úgy általában. Pl. irodai munkára egyáltalán nem alkalmas. De az android a szó legszorosabb értelmében minden egyes funkciót el tud látni, amit az iOS. Nincs olyan, hogy játszani, fenyképezni, dokumentumot szerkeszteni, böngészni, filmet nézni, vagy facebookozni nem tudsz csak iOS-en, és akkor aki erre akarja használni a telefonját az kénytelen az Apple ajánlatával beérni. Mert ha nem tetszik neki a zártság, vesz droidot, és ugyanúgy minden egyes okostelefonos funkciót megkap, mint amit az iOS-en megkapna, csak cserébe még megkapja pl. a külső forrásból származó appok telepítésének a lehetőségét is.
    Épp emiatt az iOS folyamatosan versenyben van a piacon az Androiddal a felhasználókért, és nem lehet azt mondani, hogy egyik vagy a másik mellett kényszerből döntenének csak az emberek. Mert van alternatívája mindkettőnek.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #446 üzenetére

    És? Attól még számítógép.

    Tehát én leírom miért nem jó a példa, melyik a funkció, amire nem jó a konzol, vagyis ami miatt nem jelenthet alternatívát, erre te leírod hogy "és? attól még számítógép". Ezt tényleg nem lehet nem trollkodásként értelmezni...

    Az Android se alkalmas IOS programok futtatására. Mégis az a mantrád hogy választhatsz androidos telefont...

    Az iOS meg nem alkalmas a droidos appok futtatására. A mac OS meg nem viszi a windowsos appokat, a PS-en meg nem mennek az Xbox-hoz megvett gamek. Mégis mire akar ez érv lenni? :DDD
    Minden okostelefonos funckiót ellát az iOS és az android is, ennek az állításnak az ellenkezőjét még mindig nem bizonyítottad.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #448 üzenetére

    Nem, nem vátja, lásd fentebb. Pl. irodai munkára egyáltalán nem használható, ahogy a 90-es években sem volt az, mikor a MS elleni per ment. Sőt, akkor még távolabb volt funkcionalitás tekintetében a konzol a PC-től.

    Nem is igazán értem amúgy hogy jött most ide a konzol. A desktop OS-ek piacán kialakított monopóliuma miatt büntették a Windowsot, konzolokat oda nem számoltak, nem véletlenül.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #452 üzenetére

    Tehát te azt mondod, egy konzol ugyanolyan alternatíva volt a Desktop PC számára a MS elleni trösztellenes per idején, mint amilyen alternatívát jelenleg a droid jelent az iOS számára? Érdekes okfejtés, de sajnos a bíróság nem osztotta ezt a véleményedet, az ítéletben ugyanis még mindig ez szerepel az indoklásnál:

    Judge Thomas Penfield Jackson issued his findings of fact on November 5, 1999, which stated that Microsoft's dominance of the x86-based personal computer operating systems market constituted a monopoly, and that Microsoft had taken actions to crush threats to that monopoly, including Apple, Java, Netscape, Lotus Software, RealNetworks, Linux, and others.

    Tehát nem, a konzolokat ők nem számolták ebbe bele, azok ugyanis még PowerPC-n voltak akkoriban ha jól emlékszem.

    A párhuzam akkor állna meg a MS elleni monopólium-per és az Apple mostani esete közt, ha az iOS is 90% fölötti részesedéssel rendelkezne az ARM-re épülő számítógépek piacán, mint ahogy ez anno megvolt a Windowsnak az x86-os gépeknél.
    Mondom, nem véletlenül nem keverték ezt az ügyet ide az Epic ügyvédei.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #460 üzenetére

    Azt hogy a monopólium-vád alapján el lehet-e ítélni az Apple-t, azt viszont a bíróság fogja megmondani. Márpedig ehhez meg kellene majd győzni a bírót arról, hogy ez a vád egyáltalán megáll-e az esetükben. Ez pedig jelenleg úgy tűnik, nem lesz egyszerű.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #471 üzenetére

    A piac nem az Epicből áll, van még vagy 20 millió fejlesztő rajta kívül.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #476 üzenetére

    Mert szerinted a 20 millióból egyedül az Epicnek telne perre? :DDD
    Nyílván sokan elégedetlenek ezzel az Apple féle gyakorlattal, ezt nem kétlem. De hogy mivel vagyok elégedetlen és mi törvénytelen, az nem minden esetben egyezik, gondolom ennyit a többiek képesek belátni.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #468 üzenetére

    ha az apple azt csinálja, amit, akkor akadályozza a szabadpiaci mechanizmusok működését, és ezért nem annyiba kerül a jószág, amennyire a piac beárazza, hanem annyiba, amennyit az apple visszaélésszerűen eldönt.

    Pedig a piac árazza be, mert senki sincs kötelezve arra hogy iOS-re fejlesszen. Az Apple által kitalált szerződéshez is kell a másik oldalról a fejlesztő, aki elfogadja, másképp nem lép életbe.

    a kiszorításról meg annyit, hogy itt az apple adminisztratíve szorítja ki a piacról a lehetséges versenytársakat, nem pedig minőség/ár versenyben legyőzi őket.

    Nem, az Apple eleve, a kezdetektől fogva be se engedi a versenytársakat (nagy különbség), ennek ellenére is összerakott egy nagyon sikeres platformot, a fejlesztőkkel együttműködve, hiszen nélkülük nehéz lett volna összehozni azt az 50%-os piaci részesedést az USA-ban pl. A walled garden pedig a bíró eddigi véleménye szerint önmagában nem törvénytelen.

    na ez a tipikus definíciója a monopolista visszaélésnek, aminek a megszüntetésére szolgál a per is, meg tágabb értelmezésben az összes hatóság és jogszabály.

    Ez még mindig csak a te véleményed, amit még nem támasztott alá bírói döntés.

    most arról az apróságról ne beszéljünk, hogyha az apple ráfordítása, bekerülési költsége tart a nullához, akkor a haszonkulcsa tart a végtelenbe. ami nem szép dolog.

    Lényegtelen, az övé a platform, amíg a bíróság nem tiltja neki, addig annyit kér amennyit akar. Tudod ez a szabadpiaci kapitalizmus, hogy amíg nem sértesz törvényt, addig azt csinálsz a tulajdonoddal, amit csak akarsz.
    Nem mellesleg azért nem 0 az a ráfordítás, de ilyen apró részleteken már ne akadjunk fenn.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #485 üzenetére

    Mert az Epicnek egész pontosan mibe kerül az app disztribúció esetén a megnövekedett kereslet? Mert az ok, hogy meg kell írni az adott appot, de annak a költsége egy fix vásárlásszám után visszajön, onnantól fogva tiszta profitról beszélünk az Epic esetén is. Az Apple pont azért nem egy fix összeget kér, hanem a 30%-ot, mert ezzel pontosan tisztában van.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #491 üzenetére

    Az a baj, hogy te erkölcsöt keresel egy, a profit maximalizálását egyedüli céljaként meghatározó nagyvállalatnál. A bíróság sem az erkölcsösségét fogja megítélni az Apple gyakorlatának, hanem azt, hogy törénysértő-e amit csinálnak.
    Hogy miért nem elég nekik a 5%? Mert jelenleg kérhetnek 30-at is. Amíg ez nincs nekik megtiltva, önszántukból nem fognak lemondani arról a rengeteg pénről.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #493 üzenetére

    "Pedig a piac árazza be": a szabad piac elmélete azt is tartalmazza, hogy amennyiben egy termék túlárazott, akkor további belépők erősítik a kínálati oldalt, ettől a termék ára csökkenni fog. kereslet-kínálat törvénye, meg marshall kereszt vagy minek hívják.

    És azt ki szabályozza, hogy mi számít túlárazottságnak? Ki dönti ezt el?

    ha az apple adminisztratívan akadályozza a piacra való belépést, akkor azt az árat nem a piac árazta be.

    Hahó! Ez a walled garden lényege, hogy nincs más app store a platformon. De attól még nagyon is a piac dönti el, hogy mekkora sápot szedhet az Apple, mert ha a fejlesztő nem fogadja el azt amit az Apple kínál neki, akkor nem fog iOS-re appot írni, és ha nem lesz app iOS-re, akkor az Apple is kénytelen lesz változtatni a hozzáállásán. Mert az iOS továbbra sem az éterben lebeg, hanem egy piacon versenyez a konkurenciájával.

    de, majd meg fogja tiltani, ne aggódj. láttunk már olyat, hogy a bíróság malmai lassan őrölnek. tehát az, hogy most vagy egy helyzet és/vagy egy bíró mondott egy állásfoglalást valamiről, messze van attól, hogy hosszú évek múlva is pontosan ugyanez lesz a jogi helyzet vagy teljesen más.

    Ok, majd akkor utána beszélhetünk erről múlt időben. De jelenleg azt mondani, hogy itt már valami bizonyítást nyert vádról lenne szó, eléggé túlzásnak érződik. Mivel a jövőbe egyikünk sem lát, így kénytelenek vagyunk a jelenlegi állapotokból következtetni, márpedig jelenleg a bíró meglehetősen elutasító álláspontra helyezkedett az Epic követeléseivel szemben.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #497 üzenetére

    Keződik elölről...

    A Windows 90% fölötti részesedéssel rendelkezett az x86-ra épülő számítógépek piacán a MS trösztellenes pere idején, ez pedig már olyan szintű dominancia volt a bíróság szerint, amivel már az egész piacot érintő versenykorlátozó intézkedéseket tudott meghozni a MS, ezért ítélték el (konkrétan benne van a bírói indoklásban). Majd ha az iOS is 90% fölött lesz az ARM-re épülő számítógépek piacán, akkor lesz értelme az összehasonlításnak.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #513 üzenetére

    Az Apple eladta a telefonját, utána semmi köze hozzá ki mit csinál vele.

    Már itt tévedésben vagy. A telefont meg tudod venni, de az iOS-t nem, mert azt csak licenszeled az Apple-től, benne van a szerződésben amit elfogadsz az iPhone vásárlással. Ha nem fogadod el, nem veszel iPhone-t, és akkor nem érint az Apple szabályzata. De ha mégis elfogadod a szerződést, akkor azt is elfogadod, hogy csak olyan forrásból telepítesz appot az iPhone-odra, amit az Apple is jóváhagy.

    A fogalmak jelentésével sem vagy tisztában úgy látom. A kommunizmusban nincs magántulajdon, és nincs profit, tehát az amit az Apple csinál, az teljesen értelmezhetetlen egy kommunista gazdaságban.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #517 üzenetére

    tévedés, én a szabályozó hatóságban és a bíróságban keresek valamit, amit nem feltétlenül neveznék erkölcsnek, inkább a precedenshez tartanám közelebbinek. ha ugyanilyen tevékenységért szétrúgtak már pár hátsót, akkor ideje, hogy az apple hátsója is poroljon.

    Ahhoz előbb bizonyítani kell a vádakat a bíróságon. Tudod a jogállamban ez így működik.

    tényleg ennyire nincs meg a mikroökonómia? akkor minek erőlködsz itt? a piac szabályozza, hogy mi a túlárazott. ha valaki az aktuális árnál olcsóbban tudja kínálni ugyanazt a terméket és megél belőle, akkor ebből egyenesen következik, hogy az eredeti termék túlárazott volt vagy azzá vált.

    De ez az Apple által biztosított szolgáltatásra is vonatkozik ám. Arról is a piac, vagyis a fejlesztők döntötték el, hogy elfogadható a 30%. Nem tudom ezt a tényt miért nem vagy képes elfogadni.

    próbálj meg utánanézni a kereslet árrugalmassága című történetnek. példa: a benzint akkor is megveszed, ha megint 450 forint fölé tornázzák az árát, csak azért, mert mesterségesen fenntartják az árat. az ellen azért nem tudsz tiltakozni, mert a nonplusultra maffiózó követi el ezt a disznóságot.

    De ha van más lehetősé is, akkor nem fogja senki sem megvenni a túlárazott benzint. Ugyanígy ha az Apple csak kirabolná a fejlesztőket, amit mindannyian elítélnének, akkor nem lenne app iOS-re, mert az ember nem fejleszt olyan platformra appot, aminek nem tudja elfogadni a működési elveit. De elképesztő módon a fejlesztők mégis elfogadták ezeket a működési elveket (amik 10 éve ugyanazok), és az Apple-lel együttműködve sikerre vitték a platformot.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Dr. Akula #518 üzenetére

    Most komolyan elölről akarod kezdeni ezt a vitát? Úgy hiszem ezt már megtárgyaltuk, hogy mik a különbségek a két eset között, de ha kedved tartja, felőlem megint elmagyarázhatom...

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz bambano #522 üzenetére

    Úgy tűnik akkor az amerikai jog máshogy működik, vagy csak a bíró nem elég tájékozott benne ( :U ), mert ő pl. nem igazán akadt fenn ezen a gyakorlaton. A walled garden ilyen, hogy a platform tulajdonosa csak olyan forrásból enged appot telepíteni, amit ő jóváhagyott, vagyis az OS nem lesz a tied attól hogy megvetted a készüléket (pl. konzolok esetén is ez van). Én nem hiszem, hogy az EU-s jog ezt tiltaná, legalábbis annak már láttuk volna következményeit szerintem.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

Új hozzászólás Aktív témák