Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2754 üzenetére

    Üdv!

    A vezérlőkkel kapcsolatos gondolatoknál, azt azért hozzá kell fűzni, hogy manapság már nem biztos, hogy az említett házakban ASM1051 chip van. Bár a Lian-Li EX-10Q esetében odaírják, de az is lehet, hogy csak nem lett frissítve az oldal. A gyártók folyamatosan váltogatják, egy rack előfordulhat 2-3 féle vezérlővel is. Illetve a régi 1051-es chipek kifutóban vannak és az új / mostanában gyártott ASMedia vezérlős házak, mind ASM1053 és ASM1153 vezérlősek.
    Amúgy a régi 1051 vezérlő sem rossz, hátránya talán annyi, hogy főleg SATA2 alapokra épül, nem igazán támogatja az UASP módot, régebbi a firmware stb. De előbbi 2 paraméter eleve SSD-nél számít csak, HDD-hez bőven elég a teljesítményük. Valamint a régebbi chipeknél, az MP Tool 1.10-ben is jobban be lehetett állítani a paramétereket. Az újabbaknál az MP Tool 2.02 eleve nem is enged belepiszkálni a More Config beállításaiba. Bár a régebbi programmal is meg lehet próbálni, volt akinek összejött.

    A kinézett külső házak felől sok infó nincsen...a Thermaltake Silver River 5 kivitelezés szempontjából valóban nagyon jó, de konkrét infó nincs a vezérlőről, annak működéséről.

    Hasonlóan nincs tapasztalat a Lian Li EX-10Q és Zalman ZM-HE-250 U3 házakról sem, max annyit tudok hozzáfűzni, hogy elsőre mind2 nagyon minőséginek tűnik. EZEN az oldalon látszik, hogy a Zalman esetében van a házon USB DC Power bemenet, kábelt is adnak hozzá, valamint, ha jól nézem a 3.0 aljzat is Type-A [link], ami megint pozitívum. Szintén az a PCB-re való csavaros HDD rögzítés lehetősége [link], de az a kábelezés nem a legszerencsésebb.

    A topikban a 7 mm-es lemezre szabott IB-253U3 volt tesztelve [link], nekem is van egy ilyen. Olyan téren jó, hogy a benne lévő JMicron JMS567 vezérlő USB 3.0 - SATA 6 Gbps, UASP képes és leállítja a HDD-t leválasztáskor. Viszont maga ház kivitelezése, szerelhetősége nem a legjobb. Egy gyenge műanyag beépítőkeretbe megy bele a HDD és az egészet bele kell tolni a zártszelvény alu házba. Amiben a 2 db műanyag fület bepattintva rögzül. Viszont utána elég sz@r szétszedni...a hozzá adott kábel is igen nyúlfarknyi, kb. 30 cm. Mivel az IB-254U3 is szinte ugyanez, csak 9,5 mm-es HDD-hez, így gondolom vezérlő és felépítés tekintetében is egyformák lehetnek.

    =========================================================

    Én ebből a négyesből a RaidSonic házat inkább elvetném és a másik háromból választanék. Vsz a Thermaltake, vagy a Lian-Li lenne a befutó, de a fentebb felsorolt pozitívumok miatt a Zalman is szimpatikus. Illetve ott van kapásból a nemrég tárgyalt BH15 és Becrux is. Mindkettő SATA3 + UASP + leállítja a HDD-t. A Becrux hőelvezetése ráadásul nagyon jó. Továbbá ott az összefoglaló táblázat más, az átlagnál jobban ajánlott modelljei.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2766 üzenetére

    Szívesen!

    Ez az IB-254U3 is elmegy azért, de ha nem akarsz benne SSD-t használni, akkor felesleges csak emiatt megvenni. Na meg 1x összerakod, úgy ok, de ez a patentos műanyag, be-ki tologatós rögzítés nem az igazi. Nálam pár szétszerelés után, már kicsit megkopott a műanyag rögzítőfül.
    Amúgy, ha már SSD, az USB 3.0 kb. 450 MB/s tud UASP módban [teszt], viszont a TRIM sajna nem megy USB-n... SATA3 támogatás arra (is) értendő, hogy ezek a házak természetesen kezelnek SATA2/3 HDD/ SSD-t, de maga a chip sebessége attól függ, az milyen SATA szabványra épül. De, mint mondtam, HDD esetében bőven elég a 3 Gb/s is.
    IB-268StU3-B külső házról van teszt az összefoglalóban, a kábele ~ 60 cm hosszú lehet, az már elég.

    A Zalman rack valóban tetszetős a fenti képek alapján, nemcsak kívül, hanem belül is. Leszámítva azt az előnytelen vezeték elhelyezést. Amúgy elég minőségi és prémium kategóriás termékeket készítő gyártó, vsz a külső merevlemez házaik sem lehetnek rosszak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2768 üzenetére

    Akkor majd várjuk a fejleményeket. Elsőre, a képek alapján valóban nem rossz ez a Zalman. Ha Prolific PL-2773 chip van benne, a kisebb SATA2 teljesítményt leszámítva, más probléma nincsen vele. A 3,5" IB-351StU3S-B külső házban is ilyen vezérlő van és ok [link].

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2770 üzenetére

    Üdv!

    A sebességprobléma kapcsán, azt nem írtad milyen rendszer alatt és mivel nézted, mert pl. Win7 alatt az USB 3.0 driver hiánya, vagy épp nem megfelelő 3.0 driver is okozhat furcsaságokat. De olyan is előfordul, hogy a Windows sz@rakodik és restart után helyreáll a sebesség is. Egy 2,5" WD Red üresen USB 3.0 portban ~ 115 MB/s körüli sebességet tud szekvenciális mérésnél és gyakorlati fájlmásolásnál (nagy fájlok) [teszt]. Na persze, ha már tele van másolva, vagy a forrás meghajtó lassabb, akkor nyilván nem lesz ennyi. A Kolink rack + WD Blue csak egy dolog, az lett volna az érdekes, ha másik házba téve gyorsabb lett volna a Red.

    A leválasztás utáni HDD leállítás megint olyan dolog, hogy a Windows beállításai is befolyásolhatják, pl. az aktív USB port jelensége. De a registry-hez egy értéket hozzáadva, ez is kiküszöbölhető [link], [link]. A másik fórumtársnál, a 3,5" külső ház ugyanezzel a vezérlővel leállította a HDD-t [link]. Igaz ez USB 3.0 + eSATA változat volt és a firmware beállítások is lehetnek eltérőek.

    Tehát összességében, bár vannak a Zalman háznak előnyei, de mégsem az igazi. Talán a Thermaltake beválik, majd várjuk a fejleményeket. Ha az sem, akkor meg valóban találsz az összefoglalóban is bőven alternatívát.

    Köszönjük az információkat! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2772 üzenetére

    Értem.
    A Win10 már natívan támogatja az USB 3.0-át, de a 30 MB/s sebességnek nem tudom az okát, ha ugyanazon gépen a Kolink hozta az elvárhatót... lehet egyedi hardveres/ szoftveres környezeti probléma, ha másik gépen működik a nagyobb adatátvitel...? Illetve azért egy gyakorlati fájlmásolás megint más, mint egy szintetikus teszt. Utóbbiban jobban kijönnek a névleges értékek. A valós másolást jobban befolyásolja, hogy az adat a lemez mely részén helyezkedik el, mennyire van tele a meghajtó, fájlrendszer mennyire töredezett és a kezdeti gyors tempó után, be tud lassulni több esetben.

    Kolink HDSUB2U3 házam nekem van ASM1153 vezérlővel és leállítás nuku üzemmóddal. :D Amúgy nem rossz rack, hőelvezetése is ok. A tied is gondolom ugyanez, vagy abban netán más vezérlő van, más beállításokkal?

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2775 üzenetére

    Tehát akkor ezt a házat korábban ASM1053 vezérlővel szórták. Már csak az a kérdés, hogy milyen firmware van rajta / rajtuk, mi a PID azonosítója? Mert, ha 55AA, akkor lehet olyan firmware-t tenni, úgy beállítani, hogy leállítsa a HDD-t.

    A Prolific vezérlő + Win10 —►lassú adatátvitel problémára meg nem tudok hirtelen mit mondani. De, ha másik gépen hozta a ~80 MB/s értéket, akkor az előző vason nem ok valami.

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2779 üzenetére

    Az 5136 PID azonosítós sajnos valóban kiesik... a firmware is elég régi rajta.
    Gondoltam, hogy ezekben is cserélgeti a gyártó a vezérlőket, mint más házak esetében. Újabban viszont a Kolink már ASM1153 és PID:1153.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2811 üzenetére

    Üdv!

    Ezek a külső merevlemezek és külső merevlemez házak eleve PC, notebook + asztali operációs rendszerrel történő használatra vannak tervezve. Az, hogy egyéb eszközökön (TV, médialejátszó, set-top box, router stb.) hogyan működnek, akár leállítás, alvás és egyéb funkciók tekintetében, az mindig kérdéses.

    Az ICY BOX IB-254U3 azért nem egy rossz külső ház, működés terén rendben van. A JMS567 vezérlő is elég jónak mondható. Nálam is leállítja az IB-253U3 leválasztáskor a HDD-t, de inaktivitásban az alvó mód nem működik. Bár utóbbi nem is annyira fontos igazából. Viszont szerintem a belecsúsztatós és bepattintós összeszerelés nem épp a legelőnyösebb, mert felépítés tekintetében gondolom ugyanaz, mint az IB-253U3. Az a hozzá adott külső, szilikon védőburkolat is kicsit kényes. Felhelyezéskor és levételkor ügyelni kell, nehogy elszakadjon. A rövid kis USB kábel is egy vicc, de laptophoz valóban ideális.

    Viszont, ha elégedett vagy vele, akkor minden ok. :)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2813 üzenetére

    Üdv!

    Fejparkoláskor szokott általában kattanni, meg hirtelen árammegszakításkor, mikor "vészparkolást" csinál. Nem tudom az a TV hogyan kezeli, hogyan választja le, de mint mondtam, nem ezek az egyéb eszközök a legideálisabbak hozzá.
    Pendrive is jó lehet filmlejátszásra, főleg ha nem kell nagyobb mennyiségű adatot tárolni rajta. Bár szerintem az olcsó flash meghajtók nem feltétlenül olyan megbízhatók, mint a merevlemezek és előbbieknél a fájlrendszer is számít [link].

    3,5" külső HDD-t leginkább csak akkor érdemes használni, ha igazán nagy (2 TB+) tárhely kell. Amúgy a 2,5" megoldások sokkal kényelmesebbek és praktikusabbak. Hogy a meglévő 2,5" HDD-t és külső házat eladod-e, az már rajtad áll. Amúgy a Red (WD10JFCX) elég ajánlott modell és a 3,5" adattárnak is Red merevlemezeket érdemes venni [link].

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2813 üzenetére

    2,5" USB 3.1 külső ház kitérő

    USB 3.1 külső házakat még nem feltétlenül érdemes venni. Ugyanis a legtöbb 2,5" 3.1-es ház is általában max. SATA3 = 6 Gbps adatátviteli sebességet tud. Ez elméleti 600 MB/s, gyakorlatban kb. ~ 550 MB/s sebességet jelent. Viszont ezt nagyjából az USB 3.0 is ki tudja használni, a maga ~ 450 MB/s csúcsértékével [teszt]. Illetve egy külföldi oldal tesztjében pont a Sharkoon Quickstore Portable USB 3.1 és RaidSonic ICY BOX IB-234-U31 házak voltak terítéken. Látszik, hogy nincsenek igazán nagy különbségek az USB 3.0 és USB 3.1 értékek között sima SATA3 SSD-vel. Valamint, ami nagy kontra USB 3.0-án és a saját tesztemben is kitérek rá, az a TRIM hiánya...ami vsz USB 3.1 esetében sem működik.
    Az USB 3.1 Gen 2 max sebessége [link] eleve SSD RAID megoldással, illetve M.2 SATA SSD-vel használható ki. Ehhez pedig olyan külső ház kell, ami ezt tudja. Az összefoglaló végén fel van tüntetve pár M.2 USB 3.1 rack is.
    Amúgy meg amióta az USB-IF megvariálta és átnevezte az USB 3.0 —► USB 3.1 Gen 1-re [link], azóta mondhatja akárki az USB 3.0 külső házára, hogy az végül is USB 3.1... :DDD ;]

    Amúgy tervezek majd USB 3.1 házat is venni, de amíg nincs natív USB 3.1-es gépem, addig max kíváncsiságból és tesztelgetés gyanánt venném. Az ilyen csatlakozós SATA3 házaknál szinte mindegyikben ASMedia ASM1351 vezérlő van. Valóban jó lenne tudni, hogy leállítja-e a lemezt, mi a PID azonosítója és egyebek? A LogiLink, Sharkoon, RaidSonic házak idehaza is kaphatóak, a RaidSonic ára még barátinak is mondható a többihez képest. Viszont ezek általában tool-free és csak részben fém kivitelűek, valamint Micro-B aljzatosak. Akkor már inkább vennék egy Fantec ALU-25U31 modellt, ami már Type-C aljzatos, aluházas és csavaros rögzítésű, ahogy nézem. Ez is már megvásárolható itthon, de szintén elég drága [link].
    Ha ki akarnám használni az USB 3.1 sebességét és lenne alaplapomon USB 3.1, akkor biztosan M.2 külső házat vennék + M.2 SSD-t hozzá. Csak a TRIM hiánya lehet zavaró, mert amiatt egy idő után belassulhat az SSD...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2843 üzenetére

    Szia!

    Belső notebook HDD caddy, illetve külső ODD rack valóban nem ezen topik témája. Részemről sincs ezekkel különösebb tapasztalat, hogy bármit is ajánlani tudjak.
    Viszont manapság eleve felmerül a kérdés, hogy minek egyáltalán ODD? Egyre kevésbé használatosak már az optikai lemezek, adattárolásra is jobb választás manapság egy pendrive, külső HDD. Valamint egyre több gépen már operációs rendszert is lehet pendrive-ról telepíteni.

    Gyári kompakt külső USB-s DVD meghajtót és nem feltétlenül vennék, mert általában a slim (DVD) írók gyatrábbak (írásminőség terén) a normál, 5,25" társaikhoz képest. Ha muszáj lenne, akkor inkább már slim Blu-ray írót vennék, ami több formátummal birkózik meg és a DVD-t is jobb minőségben írja. Vagy magát a SATA-s írót és egy külső ODD házat hozzá. Milyen DVD-írót vegyek? és Milyen Blu-ray írót? topikokban érdeklődj!

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2849 üzenetére

    Elolvastam amit írtál, de a hsz írásakor kicsit elsiklottam felette, hogy megvan már a SATA-s slim DVD író. Ahhoz nyilván legegyszerűbb venni egy USB-s ODD házat, viszont e téren tényleg inkább a linkelt topikokban érdeklődj.
    Az igényed pedig természetesen jogos, mert sose lehet tudni mikor lesz szüksége az embernek egy optikai lemezre és meghajtóra. :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2853 üzenetére

    Szia!

    Az, hogy menet közben eldobja a kapcsolatot, annak több oka lehet:

    • csatlakozáshiba (kábel és aljzat nem megfelelő illeszkedése, mozgatás miatt stb.)
    • külső ház USB vezérlője és OS / alaplapi USB vezérlő nem megfelelő együttműködése
    • energiatakarékos (alvó) mód (nálam 253U3-nál nincs és amúgy csak inaktív állapotban mehet alvóba)
    • Wi-Fi is zavarhatja az USB 3.0 adatátvitelt

    JMicron firmware update terén sajna kevés a tapasztalat, nagyjából csak az az infó van, ami az összefoglalóban is megtalálható. Tehát a RaidSonic elküldte a bin fájlt, de firmware update toolt, azt nem mellékelt hozzá? Esetleg azt megosztanád, mert jó lenne tudni, hogy ők mit ajánlottak? Frissítő programból is elvileg kétféle van, amiknek ott a verziószáma az összefoglalóban, illetve a két oldal, ahol vannak firmware-ek. Nem tudom JMS567-hez ezek jók-e, vagy más kell hozzá, de várd meg batagy válaszát, aki ígérte, hogy jobban beleássa magát a témába.
    Illetve még ezt a logout cikket ajánlom figyelmedbe, ahol JMS566 vezérlőnél csinált frissítést a fórumtárs. A letölthető firmware-ben a bővített MP Tool van és egy hasznos leírás Excel fájl formájában. Ne csinálj vele semmit, amíg nem egyeztetünk!

    [ Szerkesztve ]

  • batagy

    őstag

    válasz pirate777 #2856 üzenetére

    A "JMS567 Firmware Update Utility v1.0.1.0" az nem a firmware verziója, hanem az update tool verziója.

    Igen, van olyan firmware, aminél a LED nem villog, hanem folyamatosan világít, ezt én is tapasztaltam.

    Viszont használjuk ki, hogy a RAIDSONIC küldött egy eredeti firmware-t!! :)
    ZIP fájlban volt, vagy csak tömörítés nélkül? A ZIP fájl annyiból jobb hogy látszik a BIN módosítási dátuma. Jó lenne látni hogy mikori.

    Van a profilomban egy email cím, oda légyszi át tudnád küldeni ezt a BIN fájlt (úgy ahogy ők küldték!). A levél sem ártana, ha mellékeltek hozzá bármilyen szöveget.

    Kösz

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2856 üzenetére

    Ők legalább válaszoltak, ahogy a másik német gyártó, a Sharkoon is szokott. Hogy rá akartak beszélni az új termék vásárlására, az nyilván nem meglepő manapság. ;]

    Ez a JMS567 Firmware Update Utility v1.0.1.0 valóban elég trükkös... én is kipróbáltam az IB-253U3 házzal és csak egy Yes / No ablakot dob fel, aminél a nemet választva ki is lép. Ugyanez volt fent a station-drivers oldalán, csak nagyobb méretben. Ennél is inkább a No opciót választottam a Yes helyett, nehogy elcsesszen valamit. Sharkoon oldalán a JMS566 chipes külső házhoz van fent firmware, de az meg nem ismerte fel az enyémet. Igaz nem meglepő, lehet csak Sharkoon rack esetén működik.

    Mondjuk RaidSonic-nak illet volna toolt és leírást is küldeni, ahogy pl. az előbbi fájlban is van. Azt az emailt átküldheted nekem is, én is kíváncsi vagyok rá. :)

    [ Szerkesztve ]

  • batagy

    őstag

    válasz pirate777 #2858 üzenetére

    Köszönöm, megkaptam.
    A "00.01.01.04" verziót küldték el. Ugyanez a verzió van fent az én Ebay-jes JMS566 rackemben is! :)

    Ezt bele lehet tolni a "JMicron 2033x M.P. Tool" +lal :)
    De előtte érdemes lementeni a régi firmware-t a "JM2033x FW Update Utility"-val, és felírni a jelenlegi stringeket és verziókat.

    Kicsit várjál még, össze akarom majd hasonlítani az Ebay-jes rackem firmware-ét ezzel a BIN-nel.

  • batagy

    őstag

    válasz pirate777 #2862 üzenetére

    Igen, ez a tool az, amivel frissítheted!

    1) De előtte JM2033x FW Update Utility-vel mentsd le a jelenlegi firmware-t!
    RD version checkboxot bekapcs
    Backup Old Firmware Only, fájlnevet meg kell adni.
    A backup mentéshez az "Include 4K NVRAM" kapcsoló legyen csak bekapcsolva, illetve a "Backup Firmware Only". A Checksum, Erase flash és HDD firmware nem kell!

    2) JMicron 2033x M.P. Tool- ban mentsd le a screenshotot (amit már megtettél), amin a VID/PID/SN és a FW version alul látszódik, hogy ezek meglegyenek.

    3) Írd fel még továbbá, a frissítés előtt, hogy milyen stringeket ír ki az OS az óra mellett a leválasztáskor, illetve az eszközkezelőben!

    ----

    Szerencsére már lementetted most a screenshotot. Bár ugye tudjuk, hogy ez már nem az eredeti Raidsonic, mivel beletoltál egy másikat korábban. Nem tudom, hogy mi lehetett az eredeti VID/PID vajon?

    Mindenesetre most a 67.01.00.02 verzió van rajta, ami szerintem régebbi mint a 00.01.01.04. Amennyire régebben feltérképeztem, sejtésem szerint az első szegmens a számban nem számít, az a gyártóra utal csak.

    4) JMicron 2033x M.P. Tool- ban:

    Az RD version checkboxot bekapcsolva (jelszó jmicron) lehet szerkeszteni a VID/PID-et illetve a stringeket és a standby timert.

    A Jmicron MPtoolban:
    - A Manufacturer string 2 mezője lesz az eszközkezelő stringjének eleje. Pl. "ORICO 2588US3 USB Device" lesz az eszközkezelőben, ha nem írod át. Amennyiben üresen hagyjuk azt a két mezőt, akkor írja ki az eszközkezelő a <HDD gyártó és HDD típus> stringet (pl. Samsung HD403LJ USB Device).
    - A "Map to HDD string" checkbox csinálja, gondolom hogy a Samsung HD403LJ rész benne van, de ezt a részét nem teszteltem.
    - Az USB Prod Stringet írja ki a Tray ikonnál.
    - A Standby Timer csak akkor van hatással, ha leállós a firmware.

    A Load F/W File gombbál természetesen ki kell választani a BIN fájlt.

    Ha nekiállsz, tájékoztass minket az eredményről.

    SZERK: Érdekes hogy az én JMicron MPtool-omban a Manuf.string mező szerepel felül, míg a tiedben HDD.String és alatta van egy Manuf.String mező. Pedig a két tool verziója ugyanaz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pirate777 #2862 üzenetére

    Igen, nekem is dobott 2 hibaüzenetet, de ez legalább elindul és normális beállítási lehetőségeket, valamint jól testreszabható felületet ad. #2863 alapján, ezzel és a gyártó által küldött firmware-rel már talán meg tudod csinálni a frissítést.

    (#2863) batagy: a JM2033x FW Update Utility nekem nem ismeri fel az IB-253U3 rack-et és így a firmware-t sem lehet lementeni... Igaz nekem most SSD van benne. A VID-PID azonosítót szerintem nem írta át, mert nálam is 357D és 7788.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák