Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz #48613632 #5511 üzenetére

    "Vagy miért 3A a gyári?"
    Szerintem rosszul emlékszel, az IPC-1L tápja 3V-os, 2,8A-es terhelhetőséggel.
    "Mi van, ha 2.5A adapterrel használom, és elvben a 700mA töltőáramot választom, 4db akksival? Hibás visszajelzést kapok?"
    Mi a helyzet akkor, ha egy tápból nagyobb áramot akarsz kivenni, mint amennyit az elvileg le tud adni? Természetesen túlterheled. Az IPC eleve impulzusüzemben dolgozik, ami azt jelenti, hogy egy cellára sem a névleges töltőáramot adja, hanem annál jóval nagyobbat, de az áramimpulzusok kitöltési tényezőjét (ugyanis négyszögjelről van szó) úgy módosítja, hogy a töltőáram átlagértéke megfeleljen a beállítottnak. Tehát arról szó sincs, hogy a tápot csak akkora árammal próbálná terhelni, amekkorát az még elbír. Eleve: honnan tudná a töltő, hogy a rákapcsolt tápnak mekkora a terhelhetősége? A manual-ban biztosan le van írva, hogy csak a hozzávaló töltővel használható, és ez nem véletlen. A túlterhelésnek pedig számtalan következménye lehet, de ez a táp kialakításától és túláramvédelmétől függ:
    - Lehet, hogy egy ideig simán elvisel plusz 12% túláramot, bár hosszabb távon ez biztosan nem egészséges, túlmelegedhet, stb.
    - Belső rövidzár- vagy túláramvédelem működésbe lép, és például áramgenerátoros módba vált a táp (ami annyit jelent, hogy a kimenő áramát a kapocsfeszültség csökkenésével a maximális limitértékre, 2,5A-re korlátozza, de ekkor ugye a töltő tápfeszültsége csökken).
    - Leold, a kimenőfeszültséget elveszi, biztosíték kiég, vagy hasonló.
    Ha meg nincs túláramvédelme, vagy nem kielégítően működik, akármi történhet: félvezetők tönkremennek, elfüstöl az egész.
    Összefoglalva: egy készüléket csak a hozzávaló (vagy ugyanolyan feszültségű, de az eredetivel megegyező vagy nagyobb terhelhetőségű) táppal üzemeltessünk, mert semmi garancia nincs arra, hogy hosszútávon működőképes marad a tápegység vagy a töltő. A korábban említettek miatt ráadásul az IPC külső tápegységének maximális árama csúcsban elég jól ki van használva (már két cella töltésénél is), tehát a franc se tudja mi történik akkor, ha kisebb terhelhetőségű tápot teszünk alá. Én nem próbálnám ki. Lehet, hogy 'csak' a táp bánná, de akkor sem. Az orosz rulett csak rövidtávon hozhat szerencsét :U.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #48613632 #5511 üzenetére

    Esetleg pontos visszajelzést kapok, csak ugye a töltőáramom 2500/4 lesz,? Ami egyébként nem lenne gond.

    Én is alátámasztom, hogy ez nem így működik. A töltő mindenképpen le akar rántani ilyenkor 2,8 A-t, a tápegység kárára is.

    4x500 mA viszont belefér egy 2,5 A-es tápba, de az pontosan 3 V-os legyen, kapcsolóüzemű.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák