Kis egyveleg: ami most minket foglalkoztat

A múlt héten igen komoly melót toltunk le Bochával (ő serényen blogolt, én pedig lenyomtam négy tesztet), majdnem minden nap együtt dolgoztunk 8-10 órákat, s bizony van egy csomó téma, amiről informálisan is írnánk, de mind elég rövid, úgyhogy ömlesztve tolom ide.

Először is a jó hír: HD-ban csináljuk hamarosan az összes videót, most egyelőre van egy Canon kameránk, ami baromi jó, de csak 480p-ben vesz fel, viszont közben felgyűlt egy Toshiba is, ami HD-ban rögzít, csak a formátumot nem eszi meg az OSX, úgyhogy azzal kicsit mókázni kell. Viszont talán a héten megjön a full komoly kameránk is, ami már minden igényt kielégít. A Nokia X3-02 cikkben már HD felbontású a menüről készült mozgókép, szerintünk nagyon frankó lett, minden mnüpont tökéletesen látható. Kicsit húzós a feltöltés ugyan, mert egy 7 perces film pont fél giga, de majd amíg éjjel alszunk, addig csak felmászik a TeCsőre.

Hirdetés

Megint halomban állnak a tesztcuccok, várható volt, hogy ősszel ez lesz és még csak most kezdődik a műsor. A nagy gyártókon kívül (Nokia N8, mondjuk) a kicsik is lelkesednek, épp egy töréstesztet próbálunk összeszervezni az új Sonim cucchoz, de feltámadni látszik a MyPhone is, olyan cuccot hoztak, hogy az már döfi. Egyik kontaktunk épp Thaiföldön van és nem nyaral, hanem telefonokat gyűjt be, úgyhogy onnan is várunk érdekességeket, a Huawei újdonsága is hamarosan a boltokban lesz, közben jön a Galaxy Tab, úgyhogy nem nagyon pihenhetünk. Ezzel kapcsolatos, hogy Rusi mellett beizzítottunk még egy szerkesztőt, aki holdmester név alatt alkot, most például a Motorola FlipOut van a kis kezében, úgyhogy nemsokára arról is kimegy a cikk.

A fórumot viszont kicsit nehezebben kezeljük... néha nehéz azt elfogadniuk az olvasóknak, hogy más a véleményünk, mint adott esetben nekik. A hitből írókkal mindig vannak csatáink, az elmúlt években voltunk már Nokia, Sony Ericsson, Motorola és iPhone ellenlábasok is, függően attól, hogy éppen melyik gyártót melyik termékét nem zártuk a szívünkbe. Ami önmagában ugye nem baj, de hát ezt mi meg is írjuk. Azzal nemigen tudunk mit kezdeni, ha valakinek ez fáj, mert az ő lelke az adott cégért dobban (ami önmagában is furcsa nekem). Továbbra is úgy születnek az írások, hogy az objektív tényeken felül benne lesz a véleményünk is. Hiszek benne, hogy ez intelligensen is olvasható: aki nem ért egyet a végkövetkeztetésekkel, szorítkozzon csak a tényekre, alkossa meg a saját véleményét, s legyen vele boldog. Ám azt gondolom (remélem, hogy jól), hogy a Mobilarena pont azért vált mára az első számú magyar telco magazinná, mert az összes cikkben benne van a véleményünk is, amit úgy alakítunk ki, hogy több ezer telefon tesztje után van némi alapunk a hasonlítgatásra és láttunk már gyártókat megszűnni (Siemens, Sagem), újra felemelkedni (Motorola), vagy a semmiből naggyá válni (HTC, Apple). Lehet, hogy nem mindig jósolunk és ítélkezünk tökéletesen, de az elmúlt években azért volt pár megérzésünk (SE X1 bukta), ami bejött. A magam részéről fel vagyok iratkozva pár nemzetközi piackutató cég hírlevelére is, gyakran nézünk kimutatásokat, jóslatokat, van kapcsolatunk a szolgáltatók felé is mind marketing, mind értékesítési vonalon, és nem a fejesek dumáját halljuk, hanem a tűzközelben dolgozók véleményét is ismerjük. Tudjuk, hogy a GSM kereskedésekben milyen telefonokra van előrendelés, mely készülékek eladhatatlanok, ezért van némi rálátásunk arra, hogy megjósoljuk egy-egy modell sikerét.

Közben úgy fest, hogy mások szerint is elég nagy lett a befolyásunk a piacra, pontosan nem tudjuk, de sejtjük, hogy egy-egy telefon eladási eredményeire is van kihatásunk azzal, hogy jót, vagy rosszat írunk az adott termékről. A gyártók egyre többször véleményformáló médiumként tekintenek ránk, ezért ma, hosszú csatározások és adok-kapok, hideg-meleg után eljutottunk oda, hogy pillanatnyilag az összes hazai képviselettel rendelkező céggel többé-kevésbé felhőtlen a viszonyunk. Most már nem úgy dolgozunk, hogy a jön a telefon, használjuk és megírjuk, hanem kozunltálunk a gyártókkal, meghallgatjuk, hogy ők mit tartanak fontosnak az adott termék kapcsán, aztán eldöntjük, hogy ez tényleg fontos-e. A cikkeink terjedelme is nagyot változott, egyre hosszabb és részletesebb írások születnek, megtanultunk végre normálisan fotózni, igyekszünk a lehető legtöbb helyre videót is tenni. Tudjuk, hogy a törzsolvasók átlapozzák az ikszedik TouchWiz alapú telefon menürendszeréről szóló oldalt, de még mindig az a helyzet, hogy a napi látogatók jelentős része a Google segítségével talál ide, leginkább azért, hogy az illető által kinézett telefonról elolvasson egy darab cikket, abban pedig benne kell lennie mindennek. Mert az olvasó ezért fog visszajönni legközelebb - és már direktben a böngészőbe írja be a mobilarena.hu-t.

Ősz van. Mi ilyenkor már februárra készülünk, a Mobile World Congress ugyanis akkor nyíilk a katalán fővárosban. A 2011-es lesz sorrendben az ötödik olyan alkalom, amikor a helyszínen leszünk, a 2010-es MWC volt eddig az oldal szempontjából a legjobban sikerült év, hiszen profi videóssal mentünk ki, összesen négyen voltunk, és lefedtünk minden eseményt. Ott voltunk, fotókat készítettünk, benyomásokat szereztünk, a gyártóknál ismerősökkel találkoztunk (Eric Lin, HTC), a regisztrációnkat nem csak gond nélkül elfogadják kint, hanem előre szólnak, hogy jöttök-e, ugye itt lesztek. És ott leszünk. A 2011-es MWC-re is nagyon készülünk, megint négyen megyünk ki, megint fókuszálunk a videóra, s most már nem a logout.hu-n követhetitek majd a backstage blogot, hanem itt, aztán pedig élőszóban a Konnektorban (98.6), majd pedig jön a 2011-es év számunkra legjobban várt eseménye, ami nem más, mint a Mobile Meeting. Mert megint lesz, a 2010-es, első ilyen jellegű összeröffenésre továbbra is úgy tekintünk, mint a hazai mobilos hardcore felhasználók legtartalmasabb találkozójára, s bár az első ilyen rendezvénybe mindig csúsznak bakik, sokat tanultunk belőle, hogy 2011-ben olyan Mobile Meeting legyen, amire még többen eljöttök és jól érzitek magatokat. Abban már most biztosak vagyunk, hogy a 2010-es kiállítók jövőre is ott lesznek, hiszen mindenki el volt ájulva, hogy milyen értő közönség jött el (és ezt nektek ezúton is köszönjük), a hírünk pedig eljtutott azokhoz is, akik legutóbb mellőzték a rendezvényt.

A rendezvények kapcsán idén eléggé odatettük magunkat. A Mobile Meeting után volt bada fejlesztői nap, Optimus nap, most pedig (konkrétan holnap) lesz az U26-ban a távirányítós autók versenye, aminek nincs túl sok mobilos vonatkozása, de mi ott leszünk, és ha szeretnétek velünk szórakozni egy jót, akkor gyertek ti is.

Végül a teveinkről egy picit. Pheke már tolja a Prohardveren a live TV adásokat. Megnézzük, hogy lenne-e rá igény, hogy mi is csináljunk hasonlót. Ráfekszünk a nyereményjátékokra, a héten indul egy komolyabb, de tervben van egy karácsonyi is. Jó lenne megint csinálni egy tök fesztelelen olvasói találkozót, ahol csocsózunk, meg ilyesmi. És készülünk még valamivel, ami egyelőre titok, de hamarosan robban, erről még nem szabad beszélni, de reméljük, hogy örültük majd neki.

Mit mondhatnék végül? Bocha és én már a nap 24 órájában csak a Mobilarenával foglalkozunk. Nem vagyunk csilliárdosok, de abban egyetértünk, hogy iszonyatosan mázlista arcok vagyunk, hogy az lehet a munkánk, ami a hobbink is. Nyilván ez nem azért alakult így, mert üldögéltünk otthon és egyszer csak ez lett a munkánk. Igen nagy utat tettünk meg azóta, hogy a www.mobilarena.hu domain 2003-ban lefoglalásra került. Egyre több melót veszünk a nyakunkba, mert tudjuk és látjuk azt, hogy nem szabad elkényelmesedni akkor sem, ha véletlenül úgy alakult, hogy mi lettünk az első számú telekommunikációs magazin Magyarországon. Fejlődnünk kell azért, hogy ti, akik most itt vagytok és olvastok minket, ne menjetek máshová, és azok, akik még nem olvasnak minket, idetaláljanak. Ígérjük, hogy mindent megteszünk ennek érdekében, és várjuk tőletek az ötleteket arra nézve, hogy mit szeretnétek még itt látni, min változtassunk és merre haladjunk tovább.