Vodafone Smart Grand - nincs helye e vidéken

Hardver, szoftverezettség

A Smart Grandban megbújó 32 bites MediaTek MT6580M chipset elég visszafogott darab, de még mindig akad ilyen hardverrel rendelkező készülék a legolcsóbbak mezőnyében. Papíron persze jól hangzik az ARMv7 architektúrájú négymagos processzor, ám ezek az 1,3 gigahertzen pörgő magok Cortex-A7-esek, amik azért jóval gyengébbek a mai megoldásoknál. A Mali-400MP grafikus gyorsító sem hozza le a csillagokat az égről, RAM-ból viszont szerencsére 1 gigabájt jutott, volt olyan külföldi variáns ebből a modellből, amit feleennyi rendszermemóriával szereltek fel, bár valószínűleg hamar rájött a Vodafone is, hogy ezen spórolni irgalmatlan ciki. Az adattároló mérete 8 gigabájt, ebből kicsivel több mint a fele használható fel szabadon, tárhelybővítésre microSD használható, amire alkalmazások nem telepíthetők. A rezgőmotor rendkívül erős, az értesítéseket elég jól érezteti.

Az érintésérzékeny vezérlőgombok nem kaptak háttérvilágítást
Az érintésérzékeny vezérlőgombok nem kaptak háttérvilágítást [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart Grand Doogee X5 Pro Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6580M MediaTek MT6735P MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 6.x Benchmark 24302 pont n/a n/a n/a
Vellamo Browser 1812 pont 1875 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 737 pont 812 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 357 pont 484 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1185 pont 1350 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el 3,5 fps 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el 1,7 fps 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,7 fps 8,5 fps 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,4 fps 5,0 fps 4,3 fps 4,2 fps

Alapvetően jól látszik, hogy az alacsony felbontású kijelző miatt nem jön ki a hardver gyengesége, legalább ezt jól válogatták össze a telefonhoz. A sebesség egészen addig még az elmegy kategóriába sorolható, ameddig a főképernyőn lapozgatunk, vagy éppen a tárcsázóképernyőre ugorva keresünk a névjegyek között. Onnantól kezdődik a baj, ha valami komolyabb műveletet hajtanánk végre a mobilon, legyen az például egy összetettebb táblázat, vagy éppen a több képet tartalmazó weboldal megnyitása, ilyenkor nem egyszer fordul elő az, hogy sok másodpercre megáll a tudomány, aztán erős akadozások kíséretében jutunk el a célig. A játékoknál sem sokkal jobb a helyzet, Angry Birdsözni lehet (főleg a régebbi verziókkal), egy jobb autós játék viszont megoldhatatlan feladatot képez.

A főképernyő és a menü A főképernyő és a menü
A főképernyő és a menü [+]

Tesztalanyunkon az Android 5.1 Lollipop operációs rendszer teljesít szolgálatot, frissítésről nem tudunk, én mondjuk nem is bíznék annyira benne. Lényegében ugyanaz a felület fogad minket, mint például a Nexus készülékeknél, egy-két ikon lett piros-fehérebb. Ilyen például az üzenetek, ami kvázi egy külön program, használata egyszerű, ahogy a billentyűzetnek is, bár a kijelző gyenge érzékenysége miatt meggyűlik majd a bajunk a hosszabb szövegek bevitelével. Van klasszikus menü, ahol 6 x 4-es elrendezésben láthatjuk a programokat, mappázni itt nem, csak a főképernyőkön lehet, ahogy widgeteket is csak oda rakhatunk ki. A jól megszokott módszert követve a legördülő információs függönyben találjuk az értesítéseket, a gyorsbeállítások kapcsolóit, valamint a fényerőszabályzó csúszkát.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

Az alkalmazásváltó aránylag könnyen előbukkan, sajnos nincs külön ikon arra, hogy az összes éppen futó appot egyszerre bezárjuk. A tárcsázóképernyőn prediktíven kereshetünk a kontaktok között, amikhez név, szám, e-mail, cím, megjegyzés, vagy éppen csengőhang társítható. Az applikációk között megtaláljuk a böngészőt, a számológépet, a naptárt, a fájlkezelőt, a kamerát, az ébresztőórát, az email klienst, a video- és a zenelejátszót. Extra a Dropbox felhőtárhely kezelő, a Google-féle Keep jegyzetelő, és a Flipboard hírolvasó. Van még pár vodafone-os program, sok érdekességet ezek nem rejtegetnek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Vodafone Smart Speed - lemaradt kistesó

    A szolgáltató új, kedvező árú készüléke valóban nagyon olcsón megvásárolható, de ez sajnos a minőségén is meglátszik, házon belül akad jobb alternatíva.

  • Vodafone Smart First - lassan jár

    Kevesebb, mint tizenháromezer forintot kell fizetnünk a Vodafone új, belépőkategóriás újdonságáért, a Smart First az árához képest viszonylag korrekt ajánlat.

  • Vodafone Smart Prime - kiemelt ajánlat

    Nagyon korrekt árcímkével érkezik a piros szolgáltató saját márkás, középkategóriába szánt, öthüvelykes kijelzővel ellátott készüléke, amit nem mellesleg az Alcatel gyárt.

Hirdetés