Vodafone Smart Grand - nincs helye e vidéken

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Csak a legalapvetőbb képességekre számíthatunk adatkommunikációs téren, nincs például 4G, pedig egy olyan szolgáltatótól származó telefonnál, ahol elég jól állnak lefedettséggel, ez mondjuk nem lenne hátrány. Helyette a 3G-re támaszkodhatunk, ebben az esetben 21,1 Mbps a maximális le-, valamint 5,76 Mbps az elérhető leggyorsabb feltöltési sebesség. A mobil egy darab microSIM-et fogad, a hangminőség nem rossz, ám zajszűrő mikron híján beszédpartnereim akkor már kevésbé hallottak, ha forgalmasabb helyen tartózkodtam. WiFi-ből internetmegosztásra képes, 802.11b/g/n-es modult kapunk, Bluetooth is jár, bár a verziószáma nem tisztázott (4.0-ra lehetne nagyobb tétben fogadni). Alapfunkció az A-GPS, ami nem látja a GLONASS műholdakat, elég lassan, és akkor is néha pontatlanul határozza meg a helyzetet. Nincs infra, NFC, vagy éppen USB-OTG.

A Sensor Box és a Chrome böngésző A Sensor Box és a Chrome böngésző
A Sensor Box és a Chrome böngésző [+]

Böngészésre első körben a Chrome-ot használhatjuk, vagy letölthetünk más programot is a Play Áruházból. A Flash-t nem kezeli a szoftver, sajnos a zoomalapú sortördelést sem ismeri, vannak viszont rendkívül nagy előnyei. Az egyik ilyen, hogy a más platformokon használt könyvjelzőket, jelszavakat vagy éppen előzményeket a Google-fiókba való belépés után villámgyorsan szinkronizálhatjuk. A másik, hogy egész gyors, csak ne akarjunk két ujjal nagyítani, mert azt a kijelző nem fogja szeretni. A netezés nem nagy élmény, elég pixeles a kép, az olvashatóság sem az igazi, amiről szinte kizárólag a gyenge minőségű panel tehet. Extra? Az nincs, maximum az asztali nézetet és az inkognitó módot lehet még megemlíteni.

A hátlap alatt bújik meg a cserélhető akku, illetve a SIM és a microSD foglalat
A hátlap alatt bújik meg a cserélhető akku, illetve a SIM és a microSD foglalat [+]

Értékelés: Vodafone Smart Grand
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az 1800 milliamperórás akkumulátorból a gyári adatok szerint 9 óra beszélgetési idő sajtolható ki, a mindennapos használat azonban azt mutatja, hogy nap végén már rohannunk kell áramforrást keresni. Képernyőidőben bő 3 órára számíthatunk fotózás, netezés és zenehallgatás esetén, a MinDig TV teszt alapján 5 óra HD videózásra számíthatunk egy feltöltéssel.

Kezdjük azzal, hogy miért jó a Vodafone Smart Grand, hiszen ez a lista nagyon rövid. Azért, mert olcsó, kártyás konstrukcióban 22 990 forintot kérnek el érte. Ennyi. A miért nem jó kérdésre azonban már sokkal bővebben lehet válaszolni. Egyrészt rémesen béna a kijelző, a gyenge felbontás és képpontsűrűség esetén még lenyelné a békát az ember, ám a hagyományos TFT-panelnek borzalmasak a betekintési szögei, amit már egyszerűen nem lehet elfogadni, és akkor még nem is beszéltünk a hektikus érzékeléséről. A kamera szintén bugyuta, fixfókuszos megoldást talán még a butatelefonoknál láthatunk, okoskütyüknél már elképesztően ritka, és nem is érdemes a kivételek közé tartozni, erre ékes bizonyítékul szolgálnak a fényképezővel készített felvételek. Az üzemidő szintén nem billenti tesztalanyunk felé a mércét, egy napot azért illene kibírnia egy telefonnak. A hardver legalább pariban van a képernyővel, és a legalapvetőbb (értsd: telefonálás) funkcióknál nem akad, mondjuk túlságosan nem érdemes terhelni, mert akkor teljesen képes szétesni, és másodpercekbe telik, mire összeszedi magát. Az biztos, hogy hiába kedvező árfekvésű a szolgáltatói mobil, akkor sem éri meg ennyiért, érdemes pár ezer forintot még összekuporgatni, és akkor megvásárolható a Doogee X5 Pro, ami minden szempontból harapósabb ajánlat, de nem sokkal költségesebb mulatság az LG Leon, ami szintén köröket ver a Smart Grandra. Plecsni nem jár most.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Vodafone Smart Speed - lemaradt kistesó

    A szolgáltató új, kedvező árú készüléke valóban nagyon olcsón megvásárolható, de ez sajnos a minőségén is meglátszik, házon belül akad jobb alternatíva.

  • Vodafone Smart First - lassan jár

    Kevesebb, mint tizenháromezer forintot kell fizetnünk a Vodafone új, belépőkategóriás újdonságáért, a Smart First az árához képest viszonylag korrekt ajánlat.

  • Vodafone Smart Prime - kiemelt ajánlat

    Nagyon korrekt árcímkével érkezik a piros szolgáltató saját márkás, középkategóriába szánt, öthüvelykes kijelzővel ellátott készüléke, amit nem mellesleg az Alcatel gyárt.

Hirdetés