Hirdetés

Vodafone 227 - tepsi, lőréssel

Megint egy olcsó, szolgáltatói telefon, az elkövető ezúttal is a ZTE.

Bevezető

Ha karakterszámra fizetne egy ilyen cikk, akkor sem tudna senki egy ilyen készülékről három-négy oldalnál többet írni. Persze meg lehet tölteni sallangokkal a tesztet, kezdve onnan, hogy miért is jó, hogy léteznek ilyen filléres készülékek (mert meglepően nagy a kereslet az ilyen eldobható, egyszerű, de mégis használható mobilokra), illetve hogy miért pont a szolgáltatói kínálatokban találkozhatunk velük. Ezt mondjuk érdemes kifejteni, mert így az is magyarázatra lel, hogy miképp képes például a tesztalanyunk maximum 4-5 ezer forintos áron piacra kerülni.

Vodafone 227
[+]

A ZTE, az Alcatel, a Sagem és a Huawei mind-mind kínai gyártók. Ez a négyesfogat képes arra, hogy ha nekidurálja magát, akkor a mai mezőnyben is vállalható készülékeket dobjon ki magából (ZTE Blade, Huawei Ideos), de odateszik magukat az ultra low-end kategóriában is. Miután döbbentes mennyiségű telefont tudnak előállítani elképesztő áron, ráadásul a minőségbiztosítást is sikerült az európai mércéknek megfelelő szintre felhúzni, ezért a világ nagy szolgáltatói örömmel rendelnek nagy tételben ezekből a modellekből. Egy ZTE nem akar ZTE néven villogni a polcon, ha nem a Blade-ről van szó, az Alcatel sem pattog, hogy a Vodafone neve lesz olvasható a készüléken, ők a megrendelést megkapják, a terméket a megrendelői óhajoknak megfelelően elkészítik, elküldik a számlát, kasszíroznak egy kis zsetont, ráadásul megvan a jó kapcsolat a nagy operátorokkal, ami még jól fog jönni egyszer, ha komolyabb telefonra vágynak. Vagy esetleg komplett hálózatra, a ZTE és a Huawei sem véletlenül minimalizálja a hasznot a végfelhasználói berendezéseken, ők arra játszanak inkább, hogy majd UMTS hálózatot építenek és üzemeltetnek – kissé nagyobb pénzekért. Megtehetik, hiszen mostanában az államilag is támogatott kínai vállalatoknak nincsenek likviditási gondjaik.

Vodafone 227
[+]

Így tehát nem meglepő, hogy a Vodafone-nál kilószámra bukkannak fel a saját márkás készülékek, tesztünk alanya, a 227-es is csak az akkumulátoron hordozza a ZTE feliratot, különben semmi sem utal hovatartozására. Az XXL GSM-től hozzánk került készülék árának megfelelően teljesen alapfunkciós, így aztán aki arra számít, hogy a következő oldalakon megapixelek és megahertzek fognak röpködni, bizony csalódni fog. Aki viszont olyan készülékre vágyik, ami filléres, mégsem ocsmány, lehet használni és három-négy napig kibírja töltés nélkül, bátran lapozzon tovább.

Hirdetés

Külső

Az összecsukható telefonok az utóbbi időben kikoptak a boltok polcairól, pedig régen ez volt a menőség maga. Nemrég Rusi tesztelt egy ilyen Samsung modellt, de egyébként az érintős trendek miatt ez a kategória szinte halott. Nyilván nem a Vodafone 227 fogja újra divatba hozni az összecsukható kialakítást, viszon a ZTE-nél jól döntöttek, amikor ezt választották. Így ugyanis olcsón lehet viszonylag mutatósat alkotni, hiszen csak burkolat kérdése a dolog, s ebben nincs is hiba.

Vodafone 227
[+]

A tesztkészülék barna-szürke színkombinációja tökéletes, a kissé pöttyös burkolatú fedlap igen diszkrét, a hátlap sivár barnája is elviselhető, az egész készülék pedig kifejezetten kecses és vékonyka. A fedlap közepén dudorodó Vodafone embléma jelzi a telefon hovatartozását, más extra nincs is, külső kijelző, led, vagy gomb nem bonyolítja a felhasználó életét, pedig ennyi igazán beleférhetett volna, legalább egy kis lámpácska villoghatna, ha esemény zajlik. Jelen formájában ugyanis a Vodafone 227 magába zuhanva kushad az asztalon akkor is, ha az előző pillanatban még egyszerre 34-en próbáltak minket elérni. Csak akkor szerez majd erről tudomást a júzer, ha benne is felmerül, hogy esetleg valaki kapcsolatba óhajtott lépni vele és kinyitja a telefont.

Vodafone 227
[+]

Nyilván ő már nem először fogja ezt megtenni, pedig első alkalommal ez elég sokkoló látvány. A diszkrét, kellemes, ízléses külső ugyanis rettenetes belsőt takar. A fakóan szürkére fröccsöntött gombsor még csak-csak elmegy formatervezési szempontból, hiszen a nagy billentyűk jól kezelhetőek, de azt, amit a fedlap belső oldalára kijelző címen odahányt a gyártó... nos, azt jobb lenne elfelejteni. A 128x128 pixeles, CSTN kijelző maga a rettenet, évek óta nem láttam hasonlót. Szellemképes, fátyolos, kontrasztot nélkülöző, fakó színekből építkező, rendkívül apró megjelenítő ez, amit még nevetségesebbé tesz, hogy a viszonylag nagy területen sokkal apróbbnak is tűnik. Az olvashatóság kritikán aluli, hiszen vékonyka betűtípust használ a szoftver, ami néha alig-alig látszik.

Vodafone 227
[+]

A kijelzőtől eltekintve viszont nincs más gond a géppel, rendesen össze van rakva, a kinyitást-becsukást rugós mechanika segíti, puhán működik a zsanér. Erősebb nyomkodás hatására azért recseg egy kicsit az egész gép, de ennyi pénzért ez még bele kell férjen. Rossz pont viszont a teljesen egyedi töltőcsatlakozó, legalább miniUSB lenne, de ez sem jött össze. A beszélgetési hangminőség viszont rendben van, ám nincsenek hangerőt szabályozó gombok, így hívás közben a navigációs billentyű vízszintes (!) irányú bökdösésével tudjuk ezt állítani.

Funkcionalitás

Bekapcsolás után általunk választott háttérképhez jutunk, innen egy gombnyomással a menüben landolunk, és uramatyám! Ez az első generációs Vodafone Live menürendszer, ami még a Sharp GX-10-esen debütált... mikor is? 2002-ben, bizony. Szóval nem egy mai csirke, fehér alapon fehér-piros ikonok, a CSTN kijelzőnek itt szépen kijön a tehetsége (javasolt screenshot még a világóra), nem egy túl szembarát dolog. A kilenc ikon viszont elég, a navigáció egyértelmű.

Vodafone 227

Vodafone 227

Vodafone 227

A telefonkönyv 300 férőhelyes, egy névhez egy szám dukál, ez ennyit tud. Viszonylag normális sebességgel lehet benne keresni, ezen a szinten ez megfelelő. Érdekes, de a Vodafone 227 nem kihangosítható, legalábbis folyamatban levő hívás közben ezt sehogy sem tudtam kicsikarni belőle. Az üzenetkezelés csak az SMS-re korlátozódik, azt viszont könnyen össze tudjuk hozni, lévén a gombok nagyok, a szoftver sem lassít sokat, ha kell, akkor van T9 is, amely tud magyarul. A naptár fapados, havi nézetet biztosít, rögzíteni semmit sem lehet benne, csak meg tudjuk nézni, hogy a szomszéd Micike születésnapja hétvégére esik-e.

Vodafone 227
[+]

Értékelés: Vodafone 227
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 5 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 2 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 1 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 1 pont
Adatkommunikációs képességek 0 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 0 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Van viszont vekker, alapfunkciós számológép, valutaváltó és világóra. Illetve kettő darab játék, egy tetris, valamint egy ládatologatós okosság, ez is valami. És kész, végeztünk is, nincs WAP, nincs kamera, nincs zenelejátszó. A beépített csengőhangok nagyjából rendben vannak, a vibra kicsit harmatos, de nadrágzsebben megérezhető. A hátlap alatt állítólag 720 mAh teljesítményű akkumulátor dolgozik, ez a saját tapasztalataim szerint 3-4 napig elegendő naftát biztosít, figyelembe véve, hogy nálam a három nap úgy volt meg, hogy legalább két órányi beszélgetés is összejött számos üzeneten felül. Összegezzünk? Nagyon nincs mit magyarázni a Vodafone 227 kapcsán. Pofátlanul olcsó, a célnak megfelel, de a kijelző elképesztően ergya. Aki nem tud könyvet sem olvasni szemüveg nélkül, ne is próbálkozzon ezzel a cuccal, eldobható másodtelefonként jó lehet, ha az ember olyan helyre megy, ahol a komolyabb gépét féltenie kell. Fesztiválokra, outdoor tevékenységekre, bulikra az ember nem sajnálja, lehet, hogy ha kereskedő lennék, akkor élből párban árusítanám, hogy ha elveszik az egyik, rögtön legyen egy másik is. Pont annyit ér, amennyit kérnek érte, de plecsnit egészen biztosan nem adunk rá, bár ez igazából csak a kijelző miatt alakult így. Ha egy ezressel többe kerülne, de lenne benne legalább egy 128x160 pixeles TFT, akkor sokkal jobb összképről beszélhetnénk.

Bog

A Vodafone 227-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone 227
Vodafone 227 Általános
Technológia GSM
Méret 93 x 48 x 14,3 milliméter
Tömeg 78 gramm
Színvariációk barna, szürke
Kijelző
Kijelző átlója 1,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 128 pixel
Kijelző típusa CSTN
Színárnyalatok száma 65 536
Memória
Telefonkönyv kapacitása 300 név + SIM kártya kapacitása
SMS memória dinamikus
Belső memória nincs
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900 / 1800 MHz
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi nincs
USB nincs
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás nincs
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok 2
Valutakonverter van
Extra szoftverek nincsenek
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver nincs
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 720 mAh Li-Ion
Készenléti idő 180 óra
Beszélgetési idő 200 perc
Egyebek
-

Előzmények