Unitech TB100 - tereptablet

Bevezető

Előforult-e már Önnel, hogy az esti habfürdőzés közben épp meg akarta volna dönteni Fruit Ninjában korábbi rekordját, amikor hirtelen táblagépe a jacuzzi vizébe pottyant? És az előforult-e, hogy a gyereknek odaadott tablet néhány perc múlva a homokozóban landolt? Azon túl, hogy ez instant két nap szobafogság, gondolt-e már arra, hogy egy strapabíróbb eszköz jobban passzolna háztartási igényeihez? Nem? Sebaj, a Unitech masinája nem a kétbalkezes háziasszonyok és nem is a nagycsaládosok igényeit szeretné kiszolgálni, hanem olyan vásárlókra számít a gyártó, akik munkájuk során nem irodai kávét szürcsölgetnek két értelmetlen meeting között, hanem kint dolgoznak az építkezésen, az erdőben, esőben, fagyban és szükségük van egy táblagépre.

Unitech TB100
[+]

A Unitech nem ma kezdte az ipart. 1979-ben alapították tajvani arcok a céget, ipari PDA-kkal, RFID olvasókkal, strapabíró terminálokkal foglalkoznak, hozzánk viszont a cég egyetlen androidos terméke, a TB100 nevű tablet jutott el a Speedshop jóvoltából. A fentieknek megfelelően ez egy IP65-ös minősítéssel rendelkező cucc, ami látszik is rajta. Ez azt jelenti, hogy elég vaskos, cserébe semmilyen körülmények között nem juthat por a készülékházon belülre, mellesleg pedig jól bírja a vizet is, ha nincs is arra hitelesítve, hogy ezzel búvárkodjunk.

Unitech TB100
[+]

Valószínűleg az eséseket is jobban bírja, hiszen nagyon masszív borítást kapott, tehát ez valóban egy olyan tablet, amit nem kell a széltől is óvni. Ez a gép alkalmas arra, hogy a sűrű hóesésben az FKF diszpécsere a hókotró mellett mutogassa Google Mapsen, hogy merre kell kanyarodni, alkalmas arra, hogy egy építkezésen a művezető a porban tervrajzokat nézegessen, alkalmas arra, hogy az erdész a párás-ködös időben megjelölje a kivágandó fákat, vagy arra, hogy egy offroad rallye szervezője az út mellett állva adminisztrálja a versenyzők időeredményét. És ezek mellett persze alkalmas minden másra, amire egyébként egy androidos tablet általában képes, még akkor is, ha nem számíthatunk csúcsgépeket megszégyenítő tudásra. Ha ilyenre vágyunk, akkor az Xperia Tablet Z-re kell várnunk, bár ütésállóság szempontjából a Unitech valószínűleg azért többet tud, lévén a Sony terméke "csak" IP57-es lesz.

Hirdetés

Doboz, külső

Ez a tabletek tankja, épp csak a lánctalp hiányzik az oldaláról és ne legyenek kétségeink, oda is férne. 21 milliméteres vastagsága eléggé húsossá teszi, az 570 grammos tömeg viszont nem annyira riasztó. Kicsit olyan érzés kézben tartani, mintha valami felfújt játékszer lenne, könnyű a gép, jól meg lehet ragadni, azonnal azt érzi az ember, hogy David Attenborough simán le tudna vele csapni egy-két veszélyesebb hüllőt erdei bóklászása során.

Unitech TB100
[+]

Ennek megfelelően a doboz grafikájával nem tököltek sokat, kartonszínű karton, fekete feliratokkal, akár üvegpohár is lehetne benne. Kibontás után egyből a táblagép ül a tetején, van hozzá egy CD(!), illetve egy olyan, két részből álló egyedi töltő, ami általában notebookok mellett szokott figyelni. A lassan minden háztartásba beköltöző microUSB kábelünket felejtsük is el, a TB100-on miniUSB csatlakozó található. Persze gumiajtó mögött, ahogyan a SIM fiók, a HDMI kimenet és a microSD slotja is.

Unitech TB100
[+]

A kijelző 7 inches, a karima igen vaskos. Az 1280x800 pixeles TFT panelt Gorilla 7H nevű borítás védi, a betekintési szöget külön megadja a gyártó, szerintük 178 fokos. Szerintem is, ráadásul 400 nites fényerővel bír, azaz jobban látható napfényben, mint egy átlagos tablet kijelzője. Ez a tulajdonság szabad szemmel is észlelhető, kontrasztos, élénk a megjelenítő. Az oldalsó részek borítása gumis műanyag, ha nem akarok nagy szavakkal dobálózni, akkor megtehetem ezzel a táblagéppel is. A cucc ugyanis megfelel a MIL-STD-810G katonai szabványnak, azaz bírja az eséseket, ütéseket is, plusz -20 és +60 Celsius fok között is stabilan működik.

Unitech TB100
[+]

Az előlapon csak egy másodlagos kamera vehető észre, ez 1,2 megapixeles. Más nincs is itt, az izomból benyomandó bekapcsológomb a jobb felső sarokban van, mellete a microSD ajtaja. Jack kimenet és mini HDMI is akad, a tesztkészülék pedig SIM fogadására is fel van készítve. Jobb alul van a hangszóró nyílása, amire talán az a legjobb szó, hogy süvölt. A hátlap nagyon morcos, négy csavar tartja, nem bírtam megbontani, mert olyan fejű csavarhúzó kell hozzá, mint egy Mercedes jel közepe. Átmentem a PH stábhoz, de ők is tanácstalanul ingatták a fejüket, mint George Clooney bármikor. A hátlapon öt megapixeles kamera kukucskál, villanó nincs mellette.

Hardver, menü

A robusztus burkolat mögött kissé koros hardver teljesít szolgálatot. Ez konkrétan egy NVIDIA Tegra 2-es, kétmagos processzort jelent, amely magonként 1 GHz-en ketyeg. Ami örömteli, hogy 1 GB RAM van a gépben, tehát több program egyidejű futtatása sem hozza zavarba a masinát. A belső tárhely 16 gigabájtos, erre sem lehet panasz, valószínűleg a tervezéskor még nagyon ütős kis konfiguráció volt ez, de azért eljárt felette az idő, a lenti számok is ezt mutatják.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Unitech TB100 WayteQ xTAB-70dc Huawei MediaPad S7-301u Google Nexus 7
Quadrant Standard 1552 pont 3673 pont 2448 pont 3567 pont
Linpack for Android (single) 28,332 MF. / 2,96 s 53,195 MF. / 1,58 s 33,763 MF. / 2,48 s 49,198 MF. / 1,70 s
Linpack for Android (multi) 49,117 MF. / 3,43 s 62,855 MF. / 2,68 s 57,862 MF. / 2,91 s 140,673 MF. / 1,20 s
Smartbench 2012 Prod. 1774 pont 785 pont 1396 pont 3854 pont
Smartbench 2012 Games 1283 pont 1691 pont 1407 pont 2662 pont
AnTuTu Benchmark 5412 pont 8050 pont 5438 pont 12687 pont

Unitech TB100

Ami még homlokráncolásra ad okot, az a 3.2-es Android, azaz a Honeycomb. Frissítésről nem tudunk, ám ismerve a Unitech terméktámogatását, ha valaki most nekiáll 500 darab ilyet rendelni, akkor rá fogják tenni. Tény az is, hogy ezzel a rendszerrel is vígan el lehet élni, pláne akkor, ha nem az a cél, hogy Full HD videókat nézzünk a klotyón, márpedig deklaráltan nem ez a cél. Az általános sebességgel a világon semmi probléma nincsen, gyors a menü, folyamatosak az animációk, kezes a gép, leginkább kétkezes.

Unitech TB100

Egy ebook olvasó, egy fájlkezelő és a Polaris Office alkotja az extra szoftverek halmazát, ez elég karcsú. Eleinte nehezteltem ezért, hiszen ha ez ilyen terepcucc, akkor biztos lehetett volna rá tenni olyan programokat, amelyek illeszkednek a megcélzott felhasználók igényeihez, de aztán rájöttem, hogy ezek többsége olyan specifikus program, ami lehet, hogy adott esetben az online áruházban sincs fent, hanem az erdészet fejlesztette Androidra, vagy éppen egy drága pénzért megvett útadatbázisról van szó, esetleg régészeti feltárások enciklopédiájáról, vagy netán grafikus tervezési szoftverről. Szóval nemigen lehet ezt leszűkíteni, minden célcsoport a maga applikációját telepíti majd.

Unitech TB100

Az akkumulátorhoz mi ugyan nem fértünk hozzá, de azt azért lehet tudni róla, hogy 27 Whr teljesítményű, technológiáját tekintve Li-Pol, folyamatos macerálás mellett a gyártó szerint hat óráig látja el energiával a készüléket. Ha nem piszkáljuk, akkor napokig elvan, nyilván sok függ attól, hogy kihasználjuk-e az adatátviteli technológiákat.

Multimédia, adatátvitel

A beépített kamera nem egy nagy eresztés, alapszinten lehet a legfontosabb dolgokat állítgatni benne, van autofókusz, de csodát ne várjunk. Arra viszont bőven jó, hogy a terepen megörökítsünk olyan dolgokat, amelyek segíthetik a munkát, legyen az valami útépítés aktuális készültségi foka, vagy egy új vízmosás helyének eltárolása, úgyis lehet GPS koordinátákat csatolni a képekhez.

Zeneileg is érdekes a masina, az az egy darab oldalsó hangfal, amin ki tud jönni bármi, úgy szól, mintha párnával fojtogatnák éppen - nyilván a vízállóság miatt ide bőven került mindenféle szigetelés. Mellesleg kifejezetten idétlen helyen van, horizontálisan tartva a gépet, tuti lefogjuk a tenyerünkkel. Az sem épp vidám, hogy nincsenek hangerőt szabályozó gombok, a Honeycomb rendszer lejátszója pedig nem tartalmaz ilyen virtuális billentyűket sem, tehát a rendszerbeállítások közé kell beletúrni, ha hangerőt szeretnénk állítani. Szóval tud zenét lejátszani, csak éppen nem érdemes. Videózásban igen csirke szegény, egy 720p-s filmet kérdés nélkül negligált, multimédiában nem ez a tablet a bajnok.

Unitech TB100

Unitech TB100

Adatátvitel terén persze ott van a szeren, kiváló a WiFi érzékenység, 21 Mbit/s sebességű HSDPA-ra alkalmas, ha van benne SIM, van GPS modul, a HDMI-ről esett már szó és 2.1-es Bluetooth is megtalálható a gépben. Telefonálni viszont semmiképpen nem lehet vele, a Honeycomb nincs erre felkészítve és egyébként sem egy közel 600 grammos téglával érdemes az ilyesmit intézni. A böngésző a szokásos, nagy általánosságban elég sebes, komplexebb oldalakon azért meg-megakad.

Unitech TB100
[+]

Értékelés: Unitech TB100
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nemigen lehet ezt az eszközt párba állítani egyetlen olyan táblagéppel sem, ami már járt nálunk. Nem egy háztartási eszköz, hanem egy bizonyos célcsoportnak kifejlesztett, masszív, strapabíró munkagép, ami sem nem szép, sem nem kifejezetten erős, viszont egyáltalán nem olcsó. Darabszámtól függ a végfelhasználói ár, de jó közelítéssel azt lehet mondani, hogy negyed milla. Amiből nyolc-tíz olyan hétcolos tablet kijön, ami sebességben röhögve tud ennyit. A Unitech azonban olyan márka az RFID terminálok és a vonalkódolvasók piacán, mint mondjuk a Sonim a telefonok között. Egy specifikus réteget szolgálnak ki, akiknek mindennél többet ér, hogy a gépük bírja az extrém gyűrődést is. Mert persze mindenki gondolkodhat úgy, hogy fél tucat készüléket is vehet ebből a pénzből, de az a macera, ami a cserélgetéssel és az adatok átmentésével jár, nem biztos, hogy pénzben kifejezhető. Speciális táblagép speciális igényekhez, plecsnit nyilván nem tudunk rá adni, de ismerve a Unitech hozzáállását biztos vagyok benne, hogy ha van rá kereslet, akkor lesz majd erősebb, többet tudó strapatablet is a portfólióban, mert a hardvert összekukázni nem tétel, burkolatot pedig nagyon tudnak építeni.

Bog

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Unitech TB100
Unitech TB100 Általános
Technológia GSM / UMTS
Méret 218 x 136,6 x 21 milliméter
Tömeg 570 gramm
Színvariációk fekete-kék
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (216 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa NVIDIA Tegra 2
Processzor típusa 1 Ghz-es, kétmagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip GeForce ULP
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
GPRS / EDGE /HSDPA / LTE van / van / 21 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n
USB miniUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2 (Honeycomb)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Polaris Office, File Explorer
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 1,2 megapixel
Videófelvétel 480p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2700 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő na
Internetezési idő 6 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, IP65-ös és MIL-STD 810G szabvány, miniHDMI

Hirdetés