Bevezető, üzemidő, tokfunkciók
2021 végén bukkant fel a Liberty 3 Pro az Anker-féle Soundcore kínálatában, és az volt a márka teljesen vezetékmentes csúcsajánlata bőven az AirPods Pro alá árazva. Három évet kellett várni a száras kialakításra váltó Liberty 4 Próra, és közben a TWS piac annyira megváltozott a felhasználói igények, a technológiák és vevőcsalogató extrák tekintetében, hogy az újdonság merőben más fókuszú lett. A gyártónál 130 euróért, hazai áruháztól függően pedig 50-60 ezer forintért a Liberty a középkategória tetején versenyez az Apple, a Sony, a Samsung és a Sennheiser legjobbjai alá árazva. Agyba dugós, zárt, in-ear összevetéshez a drágább Galaxy Buds3 Pro (90 ezer forint) és a filléres, öreg, füleimbe mégis tökéletesen illeszkedő Realme Buds Air 3 volt kéznél.
A Realme Buds Air 3, a Soundcore Liberty 4 Pro és a Galaxy Buds3 Pro [+]
65 x 62 x 30 milliméteren a Soundcore dobozkája messze a legnagyobb, és fülesek nélkül 51 grammon a legnehezebb, így a farmer óratartó zsebébe erőből betolva fér csak be a másik kettő könnyű becsúsztatása és hordozása helyett. Legtöbbünk véleménye szerint a tok túl nagy az aprócska, 24,9 x 31,7 x 22 milliméteres és 5,5 grammos fülesek méreteihez képest. Cserébe 40 óra a hivatalos üzemidő tokkal-vonóval és 10 óra a fülesekkel. Ez 30 és 7,5 órára változik aktív zajszűréssel, és ha ez teljesen nem is volt meg tapasztalataim szerint, a 6-7 és 25 óra ANC-vel kiemelkedően jó.
A két bigyó feltöltése ráadásul gyorsan megvan, a tok pedig nem csak Type-C porton keresztül, hanem Qi töltővel is ellátható energiával, apró LED fénnyel megtámogatva. A csomagolás rövid USB-C - USB-A kábelt, leírást és az alapvető mellett öt extra pár gumiharangot biztosít a tökéletes illeszkedésért. A töltöttség bár leolvasható a mobilról, a Liberty csúszófedelét hátra tolva felbukkan egy apró, monokróm kijelző azonnal kiírva a két füles töltöttségét, és ugyanez pörgeti a számokat felfele azokat visszatéve – 5 perc gyorstöltés papíron 4 óra lejátszást biztosít.
Nem ez a lehetőségek vége: van a tok oldalán, a kijelző rész alatt egy süllyesztett érintőfelület, amit megérintve, majd jobbra-balra húzással 5-5 lépésben tudjuk az áteresztés és a zajszűrés mértékét állítani. Sőt: a Soundcore iOS / Android appot feldobva kérhető, hogy az érintőfelületen a térbeli hangzás, a repülőúton a kabin a kabinnyomáshoz igazodás, az elkallódott fülesek keresője halk sípolással és a mobilkamera exponálója is kezelhető legyen, ami a Galaxy S25 Ultrával hibátlanul működött, ha már távirányítani az új S Pen nem tud.
Kár, hogy a csúsztatható tető inkább zavaró, mint frappáns. Zsebbe tolva, nyúlva vagy onnan kitéve a fedél könnyen elmozdul akaratlanul, ami nem tesz jót hosszútávon a mechanikának és a por is könnyebben bejut – sokkal jobbak a hagyományos, felfele hajtható TWS fedelek. A matt fehér vagy fekete, illetve a fényes világoskék vagy fekete Liberty amúgy is gyűjti az ujjlenyomatokat és a szennyeződéseket, a plasztik házat határozottan szorongatva pedig hallható recsegés. A tok nem vízálló, a két füles IPX5 alapon viszont ellenáll az esőnek és az izzadságnak, de alámeríteni nem szabad.
Technológia, viselés, hangminőség, ANC
A két Soundcore füles átlagméretű és számomra kényelmesen hordható hosszútávon, stabil viseléssel. A nyitott TWS-es könnyebben esnek ki a fülemből futás közben, a Liberty határozottabban ragaszkodik, de volt már nálam in-ear megoldás, amelyik még jobban a hallójáratomban maradt egyéb rögzítőbigyó nélkül.
Mivel válogatós a fülem, ha tökéletes illeszkedésről és szigetelésről van szó, kapóra jött a hatméretű gumiharang, hogy az alkalmazás viseléstesztje szerint is megtaláljam a hibátlan illeszkedést. Mondjuk bekapcsolás nélkül a bal fülem esetében a Realme Buds Air 3 hajszállal jobban szigetelt a külső zajoktól, de ezért is ajánlott vásárlás előtt viseléspróbát tartani, már ha megvan rá a lehetőség.
Hirdetés
A kezelés a fülesek szárán csíptetéssel megbízhatóan működik: egy indítja és állítja le a lejátszást, illetve fogadja a bejövő hívást, kettő lép az előző számra és utasítja el vagy szakítja meg a telefonálást. Hosszan lenyomva az áteresztő, a normál és az ANC mód közül választhatunk, a Gemini hangasszisztenst viszont sehogy sem sikerült elérnem. Jóval megbízhatatlanabb a hangerőállítás függőlegesen simítva – olyannyira, hogy inkább mindig a telefon után nyúltam ilyen célból, már ha kézközelben volt. Szinte minden kezelőfunkció testreszabható.
A Liberty 4 Pro Bluetooth 5.3-on kapcsolódik egyszerre akár két eszközre, szimpla váltással aszerint, hogy melyiken indítjuk el a lejátszást. A kapcsolat stabil és nem szakadozik két fallal és jó pár méterrel odébb. A párosítás az érintőfelület hosszú lenyomásával indítható és a LED villogása jelzi a sikert. Első használatkor automatikusan indul a párosítási mód. Érdemes azonnal feltenni a Soundcore mobilappot, majd bejelentkezés után hangvizsgálatot végezni egyéni Hear ID hangképet mentve. A frissítéseket is az alkalmazásból végezhetjük, akárcsak a tok érintőfunkcióinak lehetőségeit.
A füles ACAA 3.0 (Astria Coaxial Acoustic Architecture) technológiáját használ kettős meghajtórendszerrel, 10,5 mm-es mélysugárzót 4,6 mm-es titán magassugárzóval párosítva, 14 Hz-től 40 kHz-ig terjedő frekvenciatartománnyal. A gyártó stúdiószintű Hi-Fi hangzást ígér Hi-Res Audio Wireless védjeggyel és az AAC, SBC kodekek mellett LDAC támogatással. A hangerő kiemelkedő: 2-3 lépéssel magasabb, mint amit a Buds3 Pro, a Buds 3 Air vagy a Huawei FreeBuds 4 biztosít, úgyhogy óvatosan: óvjuk hallásunkat!
A Soundcore basszusorientált brand, így masszív, erőteljes, agyrezegtető mélyek fogadják ártatlan hallójáratainkat, és ezek a komolyzenénél is hangsúlyosak Soundcore Signature hangolásban. Ez szerencsére nem lapos, egyoldalú és „buta” basszus, hanem gazdag és változatos: a techno, a D&B és a dark disco visszarepíti a hallgatót a klubba, ahogy a Sofi Tukker mélyorientált popja is remekül áll az erre áhítozó közönségnek. Borítékolható persze, hogy aki a kiegyensúlyozottabb hangzást keresi, rossz helyen fülel. Bár a közép és magas tartomány véleményem szerint kellően részletes, még ha a mélycsökkentő hangszínt is választom ki, akkor is másodszerepben maradnak.
A Galaxy Buds3 Pro mélyekben bár szerényebb, minden tartományban precízebb, megtartva olyan finom hangokat akusztikus zene és énekhang esetén, amiről a Libertyvel a fülünkben lemaradunk. A Realme fülese mindkettőnél részletszegényebb. A Soundcore-t viselni olyan, mint egy dübörgő diszkóban bulizni, a Buds3 Pro pedig olyan koncertre visz, ahol a hangolásra figyelmet fordítottak, de azért a legszínvonalasabb munkát a Sony WF-1000XM5 és a Sennheiser Momentum True Wireless 4 végezte.
A Liberty hétszenzoros, valós idejű, 30 ms mintavételes zajszűrést biztosít hat mikrofonnal és légnyomásmérővel, Adaptive ANC 3.0 jelölés mellett. Különösen jól szűri meg a cucc az alacsony frekvenciájú zajokat, így a morajlást, a városi zúgást vagy a Kapy úton zötyögő 29-es kék busz legtöbb zaját. A repülőzúgást kérésre ráadásul kabinnyomás szerint szabályozza a barométerrel, bár ezt nem volt lehetőségem élesben tesztelni. Aktív szélzajcsökkentés is van, viszont éles, csikorgó, hirtelen hangokban a Buds3 Pro szűr hatékonyabban. A 17-es villamosnak akadtak például olyan magas, éles hangjai, amelyek sokkal jobban átjöttek, mint a busz mélyebb zajai. Hallható a különbség a normál környezeti hang és az áteresztő mód között, bár, ha az utóbbi aktív, kissé dobozossá válik a külső hang. A zajkioltás és az áteresztés 5-5 lépésben állítható az appból vagy praktikusan a doboz simogatásával.
Nem vagyok a térhatású hangzás pártolója, mindenesetre a Liberty hallható térérzetet kölcsönöz a zenéknek, a filmeknek, a játékoknak és a podcastoknak, ha pedig a fejkövetést bekapcsoljuk, tényleg olyan a dolog némi fáziskéséssel, mintha a hang egy irányból érkezne. Nincs szükség saját formátumra: a hangot a Soundcore algoritmusa dolgozza fel, míg a Buds3 Pro esetében Samsung telefonra és Dolby Atmos támogatásra lesz szükség kiegyensúlyozottabb térhangokkal. A beszélgetési minőség a fülesek oldaláról tiszta, telt és erélyes, a zajszűrő mikrofonok halk szobában, csendes utcán és az erdőben pedig korrekt hangminőséget továbbítanak megfelelő térerő esetén persze. Zajos járaton és koncerten (ahol nem kéne telefonálni), illetve tömegben és erős városi zajban viszont zavarosabb, tompább a túloldal felé áramló hang, a Buds3 Pro egyértelműen hatékonyabban szűr. Hangrögzítővel felvéve a Samsung hangja kerekebb, teltebb, tisztább, a Libertyé dobozosabb, laposabb, hangosabb.
Összegezzük. A Liberty 4 Pro figyelemfelhívó kellék kijelzős tokjával és sokrétű tudásával. A pozitív oldalt gyarapítja a hosszú üzemidő, a Qi töltés, a sok szoftver- és tokfunkció, az LDAC támogatás, a masszív és változatos mélyek elfogadható közép- és magas tartománnyal, a kényelmes viselés hatféle gumiharanggal és a morajlást remekül szűrő ANC. A zajszűrés magas és éles hangok esetében inkább csak átlagos, mélyfókusszal pedig az akusztikus zene, illetve az énekhangok esetében hiányoznak a legfinomabb részletek. Lehetne tisztább a beszélgetési hangminőség zajos környezetben, a tok pedig nem csak nagy és nehéz, könnyen nyíló fedele könnyen nyílik a zsebben, a szerkezetet mechanikai stressznek és pornak kitéve. Aki ökoszisztémában gondolkodik, annak az iPhone mellé Apple, a Galaxy mellé Samsung fülest érdemes választani, akinek viszont a basszus és a basszus, de jó az üzemidő egyszerre fontos, annak a Liberty 4 Pro füldobbantó ajánlat.
![]() |
Soundcore Liberty 4 Pro |
Bone123