Hirdetés

Sony Xperia M5 - új pályára lépett

Bevezető, tartozékok

A Sony elég nehéz időszakot tudhat maga mögött. Itt volt ez a hatalmas hackertámadás, amikor iszonyat mennyiségű titkos anyagot loptak el tőlük, köztük komplett filmekkel, jövőbeni tervekkel, belső levelezéssel és még sok mással. Ám ha csak a mobilpiaci helyzetüket nézzük, ott sem túl rózsás a helyzet. A kezdetek kezdetén, mikor az Ericssonnal összeálltak, úgy tűnt, hogy ez egy remek házasság lesz. Valóban az is volt egy ideig, aztán az Ericssonnak elege lett a mobilokból és inkább (újra) a hálózati dolgokra koncentrált.

Még nem tepsi, de már nem kompakt az M5
Még nem tepsi, de már nem kompakt az M5 [+]

Ettől nem estek kétségbe, szépen kivásárolták a részüket, és újra saját név alatt folytatták a mobilgyártást. Jól reagáltak az okostelefon témára is, az Xperia alnévvel befutottak, noha sosem voltak a legnagyobbak között, de nem is feltétlen törekedtek erre. Egységes formavilágot alakítottak ki, egyediségüket saját androidos kezelőfelülettel is megspékelték.

Sony Xperia M5
Sony Xperia M5 a Xiaomi Redmi 2 Pro mellett

Azonban a Samsung és az Apple (majd később a kínai feltörekvők) nyomása őket is összeroppantotta. Hiába jött a jó visszhangot kapó felsőkategóriás Z-széria, egyre inkább háttérbe szorultak. Erre egy elég fura lépéssel reagáltak, miszerint gyakorlatilag félévente újították a felsőkategóriás palettát, kissé a samsungos dömpinget másolva ezzel. Közben magukra húzták a vizes lepedőt a beígért, majd elmaradt szoftvefrissítésekkel, de végül belátták, a már meglévő tulajokkal is törődni kell.

Sony Xperia M5
Kellemesen vékony, de a hangerőszabályzó nem igazán ergonomikus

Az M-sorozat sem ma indult, és bár az M4 Aqua is alig fél éves, most előhúztak a kalapból egy M5-öt. Igazából ez nem teljesen utód, mivel a korábbi modell ugyanúgy kínálatban maradt. Viszont az eddigi középkategóriából egy merész ugrással feljebb pozícionálták, úgyhogy új konkurenciával kell szembenéznie. A telefont a C5 Ultrával együtt kaptuk meg az XXL GSM-től. Választhattam, melyiket viszem el magammal, és mivel a C5 is egy tepsi, így most a kompaktabb M5 mellett döntöttem. Doboz szempontjából viszont fordított a helyzet. Az M5 csomagolása feleslegesen túlméretezett, bár az (ázsiai) töltőfej elég nagy darab, de a sztereó füles és az USB adatkábel bőven elfért volna kisebb helyen is.

Külső

A Sony által korábban bevezetett egységes dizájn alól az M5 sem lóg ki. Egyenes oldalélek, minimális lekerekítés a sarkoknál, jelen esetben teljesen feketében. Kellemes látvány, ráadásul szinte mindenki Z-szériásnak nézte, amíg el nem árultam a megoldást. Az elmúlt időszak számos tepsije után kicsit felüdülés volt egy emberibb méretekkel rendelkező készüléket használni, noha az M5 se annyira apró darab. Az M4 Aqua-val egyezők a fizikai paraméterek, néhány grammot magára szedett, de azt nem érezni. Minőség terén viszont nem engedett a Sony. Az elő- és hátlap üvegborítást kapott, az oldalsó keret műanyag, ám a sarkok fémbetétet kaptak. Mindez unibody csomagolásban tálalva és bizony össze is van rakva rendesen, nem lehet belekötni. Ne felejtsük ki az IP65/68 védettséget, ami azt jelenti, hogy a por és víz ellen védve van, utóbbi esetben akár fél órát is kibír egy méteres mélységben.

Sony Xperia M5
Az oldalsó kávák lehetnének keskenyebbek is

Maradtak az 5 hüvelykes kijelzőnél, ami már elég nagy tartalomfogyasztáshoz, de nagyobb kézzel rendelkezők még könnyen tudják kezelni. Az IPS panel felbontását Full HD-ra pumpálták, amivel jelentősen ugrottak képminőség terén. Nincs is baj vele, szép és pixelmentes a látvány, korrekt a betekintési szög, van bőven fényerő, napsütésben is olvasható. Egyedül a színhőmérséklet nincs annyira jól belőve, viszont a menüben ez manuálisan korrigálható. Az alsó káván nincs semmi, a kezelőgombok a képernyőn jelennek meg. Legalul a felső hangszóróval azonos résbe a mikrofon került, nincs sztereó hangzás. Felül a Sony felirat mellett óriási kameralencse kukkol, erről majd lesz még szó. Ezen felül fény- és közelségérzékelő, valamint állapotjelző LED is szolgálja a kényelmünket. A dual SIM képességre utaló jelölés szerencsére egy eltávolítható matrica, nem illik oda. Szinte észrevétlen a keskeny nyílásban megbújó hangszóró, pedig nem kell szerénykednie. Nagyon hangos és teljesen jó minőségben továbbítja a másik fél mondanivalóját, nem lesz probléma vele.

Sony Xperia M5
Teljesen sík, Gorilla Glass borítású a hátlap

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia M5 Honor 7 LG G4s Xiaomi Mi 4
Fehér fényerő 507 nit 475 nit 380 nit 464 nit
Fekete fényerő 0,39 nit 0,27 nit 0,29 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 1301:1 1760:1 1311:1 1008:1
Színhőmérséklet 8485 K + kézi 7762 K + kézi 7514 K 7990 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hátul a sík üveglap az uralkodó, ami nagyon szép, de csak addig, amíg nem fogdossuk össze. A kosz és ujjlenyomat gyorsan eluralkodik rajta, de hát ez már csak ilyen. Középre egy Sony felirat került, alul egész halványan az Xperia jelölés is megjelenik, illetve az NFC is kapott logót. Felül, a sarokban pedig a szerénynek tűnő kamera pislog a külvilág felé, egy LED vaku társaságában.

Sony Xperia M5
Vaku nincs, de az előlapi kamera is autofókuszos

Az oldalsó ívekről már említettem, hogy műanyagok, kivéve a sarkokat, mert oda fém került. A szokott helyen, alul van a microUSB és itt a kihangosító nyílása is, ami nagy plusz pont, hiszen így sík felületre téve sem némul el a készülék, már csak azért sem, mert elég hangosan szól. Baloldalt egy szigetelt fedél mögött a SIM(ek) és microSD fémtálcájára bukkanunk, míg felül a 3,5 mm-es jack, valamint a másodlagos mikrofon foglalja a helyet. Jobbra pedig előbukkannak a kezelőszervek, a klasszikus kerek, fémes színű bekapcsoló és a hangerőszabályzó, ami ezúttal sem került valami kényelmes helyre. Végül a kameragomb zárja a sort, szerencsére a Sony a többi gyártóhoz képest kevésbé hanyagolja ezt.

Hardver, szoftver

A kijelzőhöz hasonlóan a hardverben is elég nagy előrelépés történt, legalábbis papíron. A japán gyártó egyre inkább érdeklődik a Qualcommon kívüli gyártók iránt, az M5 is a kínai MediaTek jelenlegi legerősebb, MT6795 jelölésű chipjét kapta, ezt Helio X10 néven is ismerhetjük. Nyolc Cortex-A53 mag, 2 GHz-es órajel, 64 bites utasításkészlet, amihez PowerVR G6200 grafikus gyorsító és 3 GB RAM tartozik. Hangzatos összeállítás, ráadásul a nemrég nálunk járt Allview X2 óriásphabletben a processzor már bizonyított. Nos, ezúttal kicsit más a helyzet. A benchmark programok eredményei meglepőek voltak, hiszen az 1080p kijelző ellenére jócskán elmaradnak a pontszámok a várttól, mind a processzor, mind a GPU oldaláról. Ráadásul az X2-nél gyakorlatilag alig érezhető melegedés itt jóval erősebb. A telefon egész baloldala fel tud forrósodni nagy terhelés alatt, ez azért kellemetlen.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia M5 Allview X2 Soul Xtreme Samsung Galaxy Note 4 Sony Xperia Z3
Rendszerchip MediaTek MT6795 MediaTek MT6795 Snapdragon 805 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 5.x 43145 pont 50799 pont 47817 pont 43120 pont
Vellamo Browser 1855 pont 2365 pont 3431 pont 2847 pont
Vellamo Metal 1079 pont 1440 pont 1828 pont 1590 pont
Geekbench 3 (single) 776 pont 914 pont 1109 pont 977 pont
Geekbench 3 (multi) 3276 pont 4939 pont 3311 pont 2640 pont
GFXBench Man. onscreen 8,4 fps 7,1 fps 11,1 fps 12,7 fps
GFXBench Man. offscreen 7,5 fps 12 fps 18,8 fps 12 fps
GFXBench T-Rex onscreen 21 fps 18 fps 27,6 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 19 fps 27 fps 42,6 fps 27,2 fps

Szerencsére a mindennapi használatban a benchmark eredmények nem igazán játszanak szerepet. Az Android 5.0-ra épülő rendszer a Sony szokásos felületével van megspékelve, a működés folyamatos, egészen apró megakadások felbukkannak, de nem zavaró mértékben. A kellő mennyiségű RAM a multitaskot is rendben tartja, a programok közötti váltás villámgyors, újratöltés ritkán van. Mielőtt belemélyednék a részletekbe, sajnos azt is el kell mondanom, hogy a Sony-nál ideje lenne a körmére nézni a szoftveres fejlesztőknek. Ugyanis több hibával is találkoztam, melyek a mindennapok során bosszúságot okozhatnak. A legnagyobb és egyben legmegdöbbentőbb, hogy a készülék a tesztelés második napján letörölte a microSD kártyámat és azon lévő összes adatomat.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Igen, a kártya először még rendben működött, majd másoltam rá még némi tartalmat (a gépem kártyaolvasóján keresztül), majd visszahelyezve elsőre még rendben volt, aztán 1-2 perc múlva közölte, hogy ő nem lát adatot rajta. Újabb eltávolítás után már sérült kártyának ismerte fel és minden rajta lévő adatom eltűnt, helyette néhány nulla bájtos fájl pislogott rám. Azért 11 évnyi tesztelés és többszáz készülék után ez egészen megdöbbentő volt, ilyet soha, egyetlen nálam járt eszköz se csinált. Nagyon reméljük, hogy ez egyedi hiba volt és csak a körülmények ki tudja milyen, szerencsétlen összejátszása okozta. Ezen felül a profilváltás lehetőségét gyakorlatilag kitörölték a szoftverből. Nincs gyorskapcsoló, a kikapcsoló menüben sem, sőt még a hangbeállításoknál sem. Egyedül a hangerőszabályzó megnyomása után előugró sávnál tudunk némára vagy rezgésre kapcsolni. Ez se sok mozdulat, de azért elég kínos és kényelmetlen.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Ugyanakkor a szoftver többi részére nem igazán lehet panaszkodni, mert sok jó megoldás és extra van benne. A kezdőképernyőn szabadon rendezgethetünk ikonoket, widgeteket, mappákat, ráadásul témázásra is van lehetőség. Állíthatunk csak színt, illetve komplett csomagokat lehet letölteni a Sony saját áruházából. A lehúzható állapotsáv kinézetre a gyári maradt, viszont az ott megjelenő gyorskapcsolókat tudjuk szerkeszteni, ez okos ötlet. A menüben többféle elrendezésből választhatunk, az eltávolítás sem bonyolult dolog. Nem maradt ki az egyszerűsített üzemmód, ami óriási ikonokkal és lecsupaszított rendszerrel segíthet a használatban.

Extrák, adatátvitel

A rendszer extrái között megtalálható a képjavító mód, a Bravia Engine 2 vagy a szuperélénk közül választhatunk, utóbbi kicsit AMOLED-re hasonlító látványt próbál létrehozni. Az állítható fehéregyensúlyt már említettem, de az intelligens kikapcsolás is megvan, a szenzorok érzékeli, hogy a kezünkben van a telefon és addig nem alszik ki a háttérfény. Ujjlenyomat-olvasó nincs, viszont készíthetünk felhasználói fiókokat, ezzel lekorlátozva a telefon bizonyos részeit mások számára. Érdekesség a beépített diagnosztikai program, ezzel a készülék esetleg hibás működését tudjuk felderíteni. A Sony kevésbé preferálja a különböző gesztus- és mozgásvezérléseket, így ilyenek az M5-ben sincsenek.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Térjünk is rá az extra programokra, azokból akad néhány és korrekt megoldás, hogy amelyikre nincs szükségünk, azt el is távolíthatjuk. Az AAStocks részvény- és árfolyamfigyelő, ez amúgy az európai kivitelen valószínűleg nincs rajta (a tesztpéldány ázsiai verzió volt). Ha vírus vagy hasonló fenyegetés próbálkozna, akkor az AVG Protection fog riasztani. Tudunk biztonsági mentést készíteni és azokat visszaállítani, ehhez persze kelleni fog egy memóriakártya (és remélhetőleg nem törli le a telefon). Korrekt fájlkezelővel tarthatunk rendet a memóriában, jelzi a szabad helyet, és típusonként is tudunk szűrni a tartalomban. A Socialife a Sony egyfajta saját hírgyűjtő csatornája, ellenben az OfficeSuite dokumentumkezelő funkciója egyértelmű.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Movie Creator néven tudunk a telefonon videókat szerkeszteni, illetve az elkészült fotókból akár automatikusan montázsokat hozhatunk létre. A PlayStation és PSN elsősorban a Sony konzolját birtoklóknak lesz hasznos. A Rajz alkalmazásban szabadjára engedhetjük a kreativitásunkat, míg a Smart Connect a különböző tartozékokhoz rendel automatikusan végrehajtandó műveleteket. Kapunk még Spotify online zenét, Xperia Care támogatást, a TrackID zenefelismerő sem hiányozhat, a What’s New és Xperia Lounge pedig szintén egyfajta hírfolyam megoldások.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

A nálunk járt M5 a kétkártyás verzió volt, ez annyiban más a simához képest, hogy a SIM tálcán két nano SIM-nek van hely. Sajnos itt is csak a dual standby mód áll rendelkezésre, tehát készenlétben mindkét kártya aktív, de beszélgetés alatt a másik nem elérhető. Egyébként az M5 adatátviteli arzenálja gyakorlatilag teljes. Megfelelő lefedettség esetén 150 Mbit-es LTE-vel tudunk netezni. Itt megjegyezném, hogy elvileg az ázsiai kivitelben nincs 800-as frekvencia támogatás, de egy vidéki kiruccanás alkalmával is mindvégig volt 4G-m. A WiFi kétsávos, a/b/g/n szabványokat ismeri, hotspot, WiFi Direct és DLNA is van. Bluetooth-ból 4.1-es verziót kapunk, a sztereó lejátszás és az apt-X se hiányzik. Ugyancsak bekerült az NFC is, úgyhogy az ac WiFi-n és az infrán kívül teljes a lista. Fontos előrelépés, hogy a belső memória 16 GB-ra nőtt, ebből kb. 11-et tudunk ténylegesen használni. A microSD bővítés adott, akár 200 GB-ig (na, ha azt letörli...), úgyhogy helyből akad elég. Végül a GPS-t se felejtsük el, GLONASS és Beidou támogatással, villámgyors és pontos, erről több alkalommal is meggyőződhettem.

Multimédia

No, ha valahol igazán belehúztak a mérnökök, akkor az a képalkotás területe. Már szemből is egy 13 megapixeles szenzor fogad minket, ami ráadásul autofókuszos, bár a villanót meghagyták a C-szériának. Hátul is odavágtak, egy 21,5 megapixeles fényképezőt kapunk, fázisérzékelős hibrid autofókusszal, LED vakuval, ezek az adatok pedig a legkomolyabbak közé repítik az M5-öt. A Sony mindehhez nagyon komoly szoftvert tett mögé, ahol annyi minden van, hogy elsőre biztos bele is zavarodunk. Először is a kamerának kvázi két fő üzemmódja van. Ha a parancsikonnal indítjuk, akkor a legutoljára használt beállításokat kapjuk. Ha viszont az exponáló lenyomva tartásával lépünk be, akkor mindig az intelligens automatikus állapotot kapjuk. Ez utóbbinál gyakorlatilag semmit sem kell tennünk, a telefon magától felismeri a környezeti viszonyokat és ennek megfelelően állítja be a paramétereket. Ekkor is piszkálhatjuk a vakut, a képarányt (a felbontás maximum lesz), kapcsolhatunk önkioldót, mosolyexponálást, sorozatfelvételt és arcfelismerést, valamint geocímkét, érintéses fotózást.

Sony Xperia M5

Az igazi jóság akkor jön, amikor az üzemmód gombra bökünk. Itt aztán egyből 12 lehetőségből választhatunk és tölthetünk le továbbiakat is, ha ez kevés lenne. Van teljesen kézi állapot, bár a záridőt és a fókuszt itt sem állíthatjuk manuálisan. Ellenben kapunk egy rakat jelenetet, módosíthatjuk az expozíciót, a fehéregyensúlyt, itt már lehet felbontást is választani, ahogy a fókuszmód, HDR, ISO és fénymérés is megjelenik a menüben. A többi módban portrézni tudunk, meg arcokat cserélgetni, összefotózhatunk az elő- és hátlapi kamerával, van hangos fotó, többkamerás rögzítés, panoráma, kiterjesztett valóság és egy fél Instagrammra elegendő effektus. Néhány módnál amúgy előre kapunk figyelmeztetést, hogy túlmelegedés esetén lekapcsolhat a fényképező, de ez (sajnos) már ismert üzenet a Sony mobiljainál.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Az első két sornyi fénykép többsége az intelligens automata módban készült és nem mondható rossznak az eredmény. Elég jó a dinamikatartomány, a színek se rosszak, ráadásul a kép nagyobb részén az élesség is jó. Ugyanakkor a széleken megjelenik az elmosódás, valamint elég erős a zajszűrés, így bizonyos részletek (főleg a távolabbiak) eltűnnek. Az alsó két sor éjszakai képeket mutat, ezen belül a piros Golfot ábrázolók letiltott vakuval készültek. Először az intelligens automata, majd a manuális módban lévő éjszakai profilokkal. Ugyanez ismétlődik a lépcsőnél, de itt engedélyezve volt a vaku (mivel majdnem teljesen sötét volt). Ennek fénye egyébként elég jó, az exponáláskor a fényviszonyoknak megfelelő erősséggel villant.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

Ha videózásra adjuk a fejünket, akkor sem kell csalódnunk. Alapból a hátlapi kamera esetén Full HD a maximum, de azt 30 és 60 fps-sel is megtehetjük, van SteadyShot szoftveres stabilizálás, a fókusz felvétel közben is működik, és itt is vannak jelenetmódok. Kissé furcsa módon egy teljesen önálló üzemmódként megtaláljuk a 4K lehetőségét is, persze itt is megkapjuk a melegedésre figyelmeztetést. Amennyiben szelfivideót (ilyen létezik?) készítenénk, akkor itt mindenképp Full HD-ben és 30 fps-sel tudjuk megtenni, de a fókusz még itt is folyamatos. A felsorolt módok mindegyikében készítettem egy videót, így a Full HD 30 fps ITT, a 60 fps ITT nézhető meg. A 4K felvételhez IDE kell kattintani, végül pedig az előlapi Full HD mozi ERRE lelhető fel.

Sony Xperia M5 Sony Xperia M5

A kamerán felül egy másik erősség a Sony-k többségében a zenelejátszó és az M5 itt is remekül hozza az elvárásokat. A lejátszó nyomokban sem hasonlít a Google gyári megoldására, sokkal ízlésesebb és részletesebb módon tudunk a feltöltött zenék között kutatkodni. Az ismétlés és véletlen lejátszás mellett akár a Spotify-t is be lehet integrálni, de külön podcast rész is van benne. Ezek mellé kötelező a hangszínszabályzó is, ami szintén minden igényt kielégít, külön mélyhang-kiemelés, egyedi és gyári konfigurációk, térhangzás effektusok, van miből választani. Ezen felül bizonyos Sony fülhallgatókhoz előre letárolt profilok vannak. A csalódás egyébként épp a gyári füles miatt ér minket, mert egy meglehetősen szimpla darabot csomagoltak a dobozba. Én rögtön a saját Sony-mat csatlakoztattam és elégedetten bólogattam. Telt, dinamikus hangzás, mélyek, magasak, közép, minden megvan és akkor még nagyon nem is piszkáltam bele a dolgokba. Aki rádiózni szeretne, abban sem fog csalódni, működik, ahogy kell.

Teszt Sony Xperia M5 Huawei Mate S HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Honor 7
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,08, +0,19 +0,04, -0,01 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +0,10, +0,06
Zajszint, dB (A): -97,7 -92,5 -91,2 -87,7 -86,8
Dinamikatartomány, dB (A): 95,7 93,2 91,2 88,1 86,9
THD, %: 0,0200 0,0110 0,0510 0,0075 0,0055
IMD + Zaj, %: 0,021 0,041 0,054 0,021 0,014
Sztereó áthallás, dB: -87,8 -88,0 -73,4 -87,3 -83,6

Az Xperia M5 mondhatni hibátlan teljesítménnyel letudta az audió tesztünket, a hallható tartományban minden hangot lejátszott, nagyon jó zenei élményt nyújt a telefon egy jó fülessel.

Frekvenciaátvitel
Frekvenciaátvitel

Zaj mondhatni egyáltalán nincs, vagyis az emberi fül biztosan nem hall majd sistergést vagy bármilyen zavaró recsegést.

Zaj
Zaj

Üzemidő, összegzés

Az alig 7,6 mm vékony, zárt házba egy 2600 mAh-s akkut sikerült betenni, ami nem túlzottan sok. Egyrészt a szinte azonos méretű Z3-ban 3100-ast találunk, másrészt az M4-hez képest csak kevéssel több. A helyzet azért nem olyan tragikus, használattól függően 3,5-4,5 óra kijelzőidő hozható ki belőle, ami egy napra elegendő lehet, de többre nem. Hozzátenném, hogy a többféle Stamina energiatakarékos módokat nem használtam, ezekkel még biztosan nyújtható az üzemidő. Ugyanakkor itt is előjött a szoftver hibája, mivel az akkukijelzés hibásan működik, legalábbis töltés során. Kikapcsolom 21 százalékkal, rádugom a töltőt, erre 30-ról indul felfelé. Reggel leveszem a töltőről, bekapcsolom és 90 százalékkal fogad (utána persze fel lehet tölteni 100-ra), de egy újraindítás során is jelentősen ingadozik az érték.

Sony Xperia M5
Komoly szoftveres arzenál jár a 21 megapixeles fényképező mellé

Értékelés: Sony Xperia M5
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nagy lépést tett előre az M5, mivel hardveresen minden korábbinál jobban feltuningolták. Erős processzor, bőséges RAM, megduplázott tárhely, nem is beszélve a top kategóriával vetekedő kamerákkal. Mindezt egy viszonylag kompakt, szép és minőségi házba csomagolták. Papíron tehát minden szép és jó, a valóságban viszont vannak gondok. Elsősorban a szoftverre gondolok, a teszt alatt tapasztalt problémák méltatlanok nem csak a Sony, hanem egy kisebb gyártóhoz képest is. A memóriakártya törlése pedig rendkívül nagy hiba, ilyennek nem volna szabad megtörténnie, ha egy telefon azt érzékeli, hogy bármilyen gond van a kártyával, akkor inkább ne nyúljon hozzá, csak szóljon. A benchmarkok ellenére jó a sebesség, rendben van a kijelző, kiválóak a zenei képességek, a kamera is elkényeztet minket tudásával. Ám a Sony ezúttal gyakorlatilag belső konkurenciát csinált saját magának. Ha megnézzük, az M5 paraméterei többségében átfedésben vannak az Xperia Z3-mal, ott a kijelző minimálisan, az akku érezhetően nagyobb, de a processzort leszámítva gyakorlatilag ugyanezt kapjuk. Sajnos a hasonlóság az árban is meglátszik, az M5 kétkártyás verziója, szürkeimportban jelenleg kb. 130 ezer forintért kapható. Ez az összeg meglepő egy M-szériás telefonért, de tényleg ne feledjük, hogy messze nem középkategóriás eszközről beszélünk. Ezen az ársávon viszont meglehetősen sokan mozognak. Ott van a tényleg topkategóriás HTC One M9, a phablet Huawei Mate 7 vagy a P8, a kamerára gyúró Lenovo Vibe Shot, aztán az LG G4 és végül az említett Sony Z3 is idetartozik. Ezen telefonok közül pedig nem képes mindegyikkel felvenni a versenyt, még ha 1-1 területen tényleg a legjobbak között van. Mindazonáltal megkaphatta volna a Tetszett plecsnit, ám a memóriakártya törlése és a szoftveres bakik a legnagyobb pozitívumokat is elhomályosítják.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia M5
Sony Xperia M5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145 x 72 x 7,6 milliméter
Tömeg 142,6 gramm
Színvariációk fekete, fehér, arany
SIM-foglalat nano SIM + nano SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek M6795 Helio X10
Processzor típusa 8 x 2 GHz ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip PowerVR Rouge G6200
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 10,5 GB
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van (150/50 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP, LE apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, hotspot, DLNA, WiFi Direct, Screen Mirroring
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek XX
Multimédia
Fő kamera 21,5 megapixel, hibrid autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 13 megapixel, autofókusz
Videófelvétel 2160p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 495 óra (2G) / 504 óra (3G)
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő 11 óra 50 perc (2G) / 12 óra 10 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, duál mikrofonos aktív zajszűrés, IP68 por- és vízállóság
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés