Hirdetés

Sony RM-X7BT - némely autóba, akár

Félig vezeték nélküli autós kihangosítót kínál a Sony, a kialakítása miatt nem minden autóban lesz meg a helye, de ahol igen, ott remek szolgálatot tehet, és ehhez mérten az ára sem vészes.

Az elképzelés

Amióta van mobiltelefon, az emberek zöme ezt gyakran használja autóban. Amióta a telefon okos, még gyakrabban. Ezzel csupán az a gond, hogy molyolni a telefonnal, kézben tartani, nyomkodni haladás közben bizonyítottan veszélyes hobbi, ezért aztán különböző megoldások születtek arra, hogy ezt a veszélyt minimalizálhassuk. Egy sima, filléres headset is már megoldás, ehhez képest elég irritáló igen drága autók vezetőit látni kézben tartott mobillal csevegni. Közéleti anyázásba futna ki, ha megosztanám igen plasztikus gondolataimat ezekről a sofőrökről, ezért ehelyett inkább a Sony által kitalált megoldásról értekeznénk a beszédes nevű RM-X7BT kapcsán.


[+]

Ahogy az autóipar is fejlődik, az új gépkocsik zöme már fel van készítve arra, hogy egy klasszikus Bluetooth szabványon keresztül összeköttetésbe kerüljön a telefon az autó központi rendszerével, de egyrészt ez nem volt mindig így, másrészt még ez a megoldás sem alapvető az olcsóbb kategóriákban. Korábban már mutattunk be olyan megoldást, amely igyekszik utólag felokosítani a kocsit és kivenni a vezető kezéből a telefont, ilyen volt például a Dension terméke, most a japánoktól kaptunk valami hasonlót, ám ez kevésbé univerzális.


[+]

A Sony terméke alapvetően két részből áll, van egy kör alakú vezérlőegység, illetve egy kis doboz, amely konkrétan az összeköttetésért felel. Ez utóbbit szükséges az autó fejegységének aux csatlakozójához kötni egy sima, 3,5 mm-es jack kábellel. Az elképzelés tehát az, hogy a távirányító a dobozhoz kapcsolódik saját, vezeték nélküli interfészen keresztül, a doboz pedig a telefonnal áll összeköttetésben. Mivel ez a két egység az autó különböző pontjain helyezkedhet el, ezért nincs köztük vezetékes kapcsolat, a vezérlőt oda rakhatjuk, ahová csak szeretnénk, a másik ketyerét viszont mindenképpen úgy kell elhelyezzük, hogy az aux csatlakozóhoz hozzáköthessük.


[+]

Többféle kialakítás létezik a különböző autókban. Van, ahol a középkonzolon van a vonalbemenet, van, ahol a könyöklőbe rejtik, megint más kocsiknál pedig a sebváltó előtt találjuk a csatlakozót. A dobozkának áramot is kell adjunk, ezt van az autó beépített USB portjáról kaphatja meg, vagy pedig a szivargyújtóból. Itt tehát mindenképpen kell számoljuk drótokkal, nyilván az a praktikus, ha ezek a könyöklőben tekeregnek, de sajnos a Sony-nál vagy nem gondolták ezt teljesen végig, vagy csak egyféle kocsija van minden dolgozónak, aki a projektben részt vett, ahol pont tökéletesen működik az RM-X7BT.

Hirdetés

A megvalósítás

A termék dobozából elég sok dolog pottyan ki. Egyrészt a vezérlőegység, másrészt nyilván a dobozka, amiben a konkrét hardver van. Ezen felül akad két 3M matrica, nyilván a két nagyobb egység elhelyezéséhez, illetve két kábel, egy jack-jack és egy hagyományos microUSB. Két dolog nincs: szivargyújtós töltőfej és mikrofonkábel, ezeket ugye be lehet szerezni utólag, de igazán beleférhetett volna az alapcsomagba is.

A doboz tartalma
A doboz tartalma [+]

A kör alakú vezérlő egész pofás. Van hozzá egy gyűrűs foglalat, ezt lehet felragasztani bárhová (műszerfal, kardánbox, könyöklő teteje), ehhez kábel sem kell, mert gombelemről üzemel. Miután ez pusztán annyit csinál, hogy a kiadott parancsokat továbbítja a dobozkának, ezért túl nagy áramfelvétele nincs, a gyártó szerint évente elég benne elemet cserélni. a kör közepén a hívásfogadó gomb trónol, ezt hosszan nyomva lehet a hangvezérlést indítani akár Android, akár iOS eszközök felé, jobbra-balra számléptető gombok akadnak, alul pedig a play/pause billentyűje kapott helyet. Az egész korong jobbra-balra elcsavarható egy pöccintésnyit, így lehet a hangerőt állítani, vagy akár a Waze-ben zoomolni. A mütyür kimondottan minőségi módon működik és jól is néz ki, ez talán a legjobban eltalált része a kollekciónak. Ráadásul van benne NFC, amely a telefon párosítását segíti.


[+]

A jack dugaszos kis dobozka azonban kevéssé volt meggyőző. Ezen van ugye egy 3,5 mm-es csatlakozó és egy microUSB (utóbbin keresztül kap áramot), valamint még egy 3,5 mm-es kimenet, amihez a mikrofont köthetjük. Ez nincs a dobozban, ennek hiányában maga a doboz az, amely a hangot veszi, éppen ezért betenni egy könyöklőbe elég kontraproduktív, tehát valahogy úgy kéne elhelyezni a kocsin belül, hogy a kábelek se legyenek zavarók, de mégis olyan helyen legyen, ahol hallja, amit mondunk neki. A sebváltó elé, mögé, a középkonzol oldalára is lehet tapasztani, ha valaki el óhajtja rejteni, akkor be kell szerezzen egy mikrofont, amit ráköt és annak a zsinórjával is meg kell küzeni. A történet ezen része elég ostoba, triviálisabb lett volna a mikrofont a vezérlőre tenni, ami mindenképp a vezető keze ügyében van amúgy is, bár nyilván ez többletfogyasztással jár, ami viszont az elemes kialakításnak adna egy pofont.


[+]

Nyilván van olyan autó, ahol megfelelő hely kínálkozik ehhez, de azért mielőtt úgy gondoljuk, hogy nekünk pont egy Sony RM-X7BT kell, azért nézzünk körül a kocsinkban, hogy hová lesz érdemes tennünk a masinát, van-e aux-in a fejegységünkben és miképp tudunk áramot is adni a doboznak. És mindezeken felül még a telefonnak is kéne egy tartó, hiszen a hívó nevét nem írja ki a vezérlő, a lejátszott számokról sincs infónk, plusz talán navigálni is óhajtunk néha. A Dension megoldása ezt tudja egy az egyben, a Sony terméke egy autó kiépítésnek csak egy részét oldja meg, se szivargyújtós adapter, se mikrofon, se telefontartó nem jár hozzá. Csak olyan autókban van értelme, amelyekben nincs Bluetooth, de van aux-in, ráadásul azt is át kell gondolni, hogy mit és hova rögzítünk és hogyan tekergetjük végig a kábeleket az utastérben. Ha viszont ezekre van kulturált megoldásunk, nincs az autóban Bluetooth, be tudjuk dugni a jack kábelt a fejegységbe, akkor egy jól működő, remek hangminőségű, modern külsejű, könnyen kezelhető kihangosítóval gazdagodunk, amelynek 25 ezer forintos ára nem tekinthető túlzónak.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Előzmények