Sharp GX29 - hirtelen 29

Bevezető, külső

Sharp. Az a név, amely hazánkban mindenki számára egyet jelent a Live menüvel, a piros Vodafone feliratokkal és a bitangmód jó kijelzőkkel. A gyártó általában élen jár a multimédiás modellek készítésében, bizonyára mindenki emlékszik még a hazánkba elsőként érkező 1 megapixeles mobilra, a GX30-ra, valamint friss cikkünkből bárki olvashat néhány igen dicsérő szót a 3 megapixeles, autófókuszos 903SH-ról.

Ezen felsőkategóriás modellek mellett azonban van a Sharpnak egy olyan ága is, amely a középkategóriás darabokat foglalja magában. Ezek első hírnökei a GX15 és a GX25 voltak, az előbbi hagyományos formában, míg az utóbbi divatos kagylóban pompázott. A GX15 felújított változata már megjárta szerkesztőségünket, GX17 néven került forgalomba, és lényeges újítást csak a kialakításban tartalmazott. Ezúttal megérkezett a GX25 felfrissített verziója, amely lényeges eltérést szintén nem mutat az elődhöz képest, mindössze a dizájn változott a manapság divatosabb irányba.

A szériára jellemző kagylóforma ezúttal megmaradt, hiszen jól átgondolt üzletpolitika révén szükség van erre is a kínálatban. Ami változott, az a dizájn. A GX25 feketeségét lecserélték egy kicsit szögletesebb, és ezzel férfiasabb, szürke, fémkinézetű anyagra (amelyről persze első tapintásra kiderül, hogy nem fém). A külső kijelző megmaradt, mindössze egy ezüstszínű keretet kapott, amely jobban kiemeli az előlapból és a készülék stílusához is passzol. A hátlap ugyanebből a szürke műanyagból készült, azonban a szánkat fanyalgásra húzó VGA kamera is átkerült ide. A telefon oldalán mindössze a hangerőgombok, és a headset csatlakozója találhatóak, az összhatás elég jól sikerült, egyedi és igényes készülék kinézetét adja a GX29 - külsőre.

Kinyitáskor meglepő módon eltűnik a szürkeség, uralkodó színként a fekete fogad minket. Feketék a gombok, az egész készülékház belső része, még a hangszóró is. Némi szürkeséget a Vodafone felirat, valamint a négyirányú kezelőgombok azért csempésznek az életünkbe.

Kijelző, menü

A kinyitáskor azoknak, akiknek még nem volt dolguk Sharp mobilokkal, általában leesik az álluk, a GX29 ugyanis tűéles képet produkál. Igaz, hogy a kijelző egy az egyben a 25-ös modellből lett átmentve, azonban ez még mindig megállja a helyét. Felbontása 320x240 pixel, amely felbontásról az egyik finn telefongyártó cég képviselője a napokban tartott sajtótájékoztatón mint hatalmas áttörésről beszélt saját felsőkategóriás modelljükben.

A Sharp a középkategóriában is tudja ugyanezt, méghozzá 262 ezer színben, TFT megoldással… Pixeleknek nyoma sincsen, egyetlen nagyon zavaró dologba futottunk bele, mégpedig a kijelző gyenge napfényben sem látható, erős napsütésben pedig csak a megérzéseinkre (nők előnyben), vagy némi árnyékra hagyatkozhatunk.

A menü a jól ismert Live széria egyik legújabb darabja, méghozzá abból a sorozatból, amely az elődben is bemutatkozott. A legnagyobb problémám az volt vele, hogy az a mobil, amelyikbe ilyen menü kerül, elveszti egyediségét. A tesztelő kelletlenül ugrik neki a huszadik ugyanolyan menüs készüléknek, oda a változatosság, unalomba fullad a használat. Szóval a 9 ikonos unatkozás valójában nem más, mint a mostanában megszokott Vodafone menü, amely még nem a 3G-s ikonokat tartalmazza, amiket anno a 903-ban láttunk.

Telefonkönyv, üzenetek

A legendásan lassú bekapcsolási procedúra ezúttal körülbelül három percre növekedett, ennyi ideig tart, amíg hozzáférünk a SIM-en tárolt adatokhoz. A telefonkönyvbe belépéskor a készülék természetesen azonnal felajánlja, hogy másoljuk a számokat a telefonra, ha így teszünk, akkor pontosan kétszer lesz meg minden szám, ugyanis egyszerre kezeli a kártyán, és a memóriában található tételeket a telefonkönyv. Érdemes ezért a belső memóriát használni, így ráadásul részesülhetünk abban a lehetőségben, hogy egy kontakthoz több számot és információt is megadhassunk.

A bejegyzések létrehozása során sem csengőhangot, sem képet nem rendelhetünk egyik kapcsolathoz sem, viszont utána, fordított megközelítésben lehetséges, azaz simán rendelhetünk csengőhangot, vagy képet a nevekhez, igaz, hogy ez utóbbi sajnos nem a teljes kijelzőn látszik, hanem csak egy kis részét foglalja el. A telefonkönyv mérete nehezen megállapítható, ugyanis csak százalékos értéket kapunk a telítettségről, azonban szorgos fejszámolásokkal kiszámoltuk, hogy összesen 500 nevet menthetünk el.

Üzenetek terén megtalálható az e-mail kliens, amely ugyan csatolmányokat nem kezel, de az alapfunkciókat ellátja. A szöveges és a multimédiás üzenetek kezelése sem változott, ugyanazt a formát hozza a modell, mint az előd esetében. Az üzenetekből képes többet is összefűzni, egészen 1024 karakter hosszan, azonban az adott billentyűn lévő karaktereket nem jelzi a kijelzőn SMS íráskor. Az üzenetek menüpontban kapott egy linket a Vodafone Mail, valamint az a Vodafone Messenger is, amelyet gyakorlatilag szinte senki nem használ. Vagy, ha igen, akkor mi még nem találkoztunk vele. Ezúton keressük.

Fényképezőgép, multimédia

A fényképező sajnos egy alsó középkategóriás darab, méghozzá egy az egyben ugyanaz, mint az előd esetében (istenem, hányszor írtam le már ezt a tesztben). VGA, azaz 640x480 pixel felbontású képek, és QCIF, azaz egérmozi méretű videók készítésére szánták a gyártó ötletes tervezői.

Játékok terén mindössze a Sharp modellekből már jól ismert, és agyonjátszott Bomblinket találjuk, amellyel gyakorlatilag egy percet sem voltunk már hajlandóak játszani. A teljes 1,8 megabájtos memóriát azonban szabadon pakolhatjuk tele játékokkal, vagy akár csengőhangokkal. Ez leginkább egy lol-t érdemelne. Valóban van olyan ember, aki úgy gondolja, hogy egy olyan készülékben, amiben fényképezőgép is van, elegendő ez a tárhely? Barátnőm első kérdése is az mostanában, hogy mekkora memória a telefonokban ugyanis, ha nincs legalább 8-10 mega, akkor szóba sem jöhet, mert nem fér rá a kedvenc zeneszám, és nem tud majd úgy csörögni.

Apropó csörögni. Csengőhangok ugye jól megszokott Sharp szériások, semmi újítás. Kipróbálni nem tudtuk, hogy MP3 beállítható-e csengőhangként, azonban gyanúnkat megerősíteni látszott, amikor az adatátvitellel próbálkoztunk, de erről majd a megfelelő helyen. Szóval MP3 csengésre a kis Sharp nem alkalmas, ahogyan egyik testvére sem, viszont ezúttal, ha van megfelelő kreativitásunk, akkor megkomponálhatjuk saját csengéseinket a beépített hangszerkesztővel, amely kottás és többszólamú.

Szervezőfunkciók, adatkommunikáció

Hát, ez az, ami hagyományosan nem erőssége a gyártónak. Nemhiába nem sűrűn gyárt okostelefonokat, esetleg üzleti modelleket. Azért az elvárt alapok itt is megvannak, legalább olyan szinten, hogy egy-egy pipát kapjanak az adatlapon. Szerepel tehát naptár, kikapcsolt állapotban is működő, 6 időpontban ébreszteni képes ébresztőóra, diktafon, amely ugyan kicsit korlátozott, mivel mindössze 1 perces hangfelvételek készítésére elegendő. Profilokból ötöt is találunk, amelyeket szabadon szerkesztgethetünk kedvünkre.

A készülék természetesen USB kábelen keresztül kommunikálhat a számítógéppel, azonban ezt nem nyílt alkalmunk letesztelni, mivel a dobozban nem találtuk ilyet, mint ahogyan infra portot sem a telefonban. Bluetooth kapcsolaton keresztül a számítógépet ugyan megtalálta, azonban semmilyen kommunikációra nem volt képes, a fülesemet pedig meg sem találta. Kicsit furcsa működés, pedig korlátozás állítólag, hivatalosan nincs a GX29-ben.

Az akkumulátor közepes használat mellett éppen két napot bírt ki kezeim között, akárcsak az elődmodell esetében.

A készülék tehát egyértelműen egy leporolt változat, azonban emiatt úgy érezzük, hogy nem volt érdemes új modellt kiadni, hiszen az előd is tudta gyakorlatilag mindezt…


Polacheck

A készüléket a Vodafone biztosította.

Specifikációk

Sharp GX29
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 93,8x46x20,3 mm
Súly 90 g
Kijelzõ 320x240 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória 50/1,8MB
Egyéb memória nincs
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás nincs
Alap akkumulátor 780 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép VGA kamera
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok 1
Csengõhangok MIDI
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás nincs
Egyebek
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sharp

Azóta történt

  • Sharp SH550 - hiánypótló

    A 3G készülékek piacáról már hiányzott egy olcsó árfekvésű, mégis sok szolgáltatással rendelkező modell.

  • Sharp 770SH - lepényszerű

    Legkritikusabb szerzőnk vette górcső alá az 550SH összecsukható testvérét, talált is benne hibákat.

Előzmények