SE V640i - többet, elegánsabban

Bevezető

Pár napja megtudtam, hogy egy Sony Ericsson készülék lesz a következő tesztalanyom. Örültem neki, mert elég rég volt a kezeim között ilyen telefon. Kevés sikerrel próbáltam kitalálni, hogy melyik típus lesz az. Kisvártatva kiderült, hogy a telefon csak a piros szolgáltató kártyáját kezeli, ezzel már szűkült a kör valamennyire. Aztán akár egy B kategóriás kémfilmbe illő késő esti parkolóban történt átvétel után az autóm anyósülésén figyelt a piros doboz, ami eredetileg a GSM Takácstól érkezett.

Sony Ericsson V640i. V, mint Vodafone. A nagyobb gyártóknak mind van kimondottan a Vodafone számára készített modellje, ez alól a Sony Ericsson sem kivétel, a mostani modell a 2006 májusában megjelent V630i utódja, jelen tesztalanyunkat pedig idén szeptemberben jelentette be a gyártó.

A modell valahova a CyberShot és Walkman széria közé van pozícionálva. Az előd sportos formájával és a Walkman darabokra jellemző sárga stíluselemekkel szakított a gyártó, a V640i már első ránézésre is egy elegáns telefon.

Külső

A V640i kétféle színösszeállításban érhető el, a fekete-piros a Quick Black, a barna-arany a Havana Gold fantázia nevet kapta. Mi ez utóbbit kaptuk a teszthez. Ez a színvilág elég egyedi a mobilok világában, viszont nagyon jól néz ki, eleganciát sugároz. A telefont két részre osztja az anyaghasználat. A kijelző és körülötte levő rész enyhén szálcsiszolt fém burkolatot kapott. A billentyűzetet körülölelő betét pedig finom tapintású, kicsit gumihatású, igényes műanyagból van.

A kijelző fölött diszkrét márkajelzés, hangszóró és a videotelefonálás kiegészítő kamerája található. A képernyő alatt pedig a szolgáltató jelzése olvasható, azt kell mondjam, hogy még ez is igényes, ritkán tetszik az ilyesmi, de ez jó lett. A kijelző alatt három körben helyezkednek el a funkciógombok. A két szélső kör közepébe ágyazva a híváskezelő billentyűk, felettük a gyorsbillentyűk, alattuk bal oldalt az eszköztár, jobb oldalt a törlés C gombja. Középen a navigyűrű, belegravírozva a zenei funkciók jelzései. A funkciógombok alatt pedig a számbillentyűk üldögélnek három sorban, a középső sor kicsit lecsúsztatva helyezkedik el. A billentyűzet egészére jellemző, hogy picit kicsire sikerültek a gombok, de alapvetően használhatóak, talán a nagyobb kezűeknek okozhat némi gondot a kezelés.

A telefon két oldalán ennél a változatnál arany csíkok futnak végig, ebbe illeszkedik bal oldalon a M2 memóriakártya nyílása, jobb oldalon felül a hangerő szabályozó, alul a kamera gyorsgombja. A telefon tetején a ki/bekapcsoló gomb, alján pedig a rendszercsatlakozó található.

A készülék hátoldalán folytatódik a előlap kettőssége. Az alsó rész a billentyűzetnél már említett puha borítást kapta, ezt csak a Vodafone felirat és kidomborodó színes logo töri meg, melyen a hátlapra fektetett telefon billeg. A felső rész itt is fényes, de már műanyag, de nem a maszatolódó fajta. Ebben ül két egymásba érő kör formájában a kamera és mellette a hangszóró. A telefon anyagválasztására nem lehet panasz, ahogyan az összeszerelésre sem, a telefont kézbe véve, nem nyüszög, nem recseg, nem ropog. (Ugyanakkor sajnos be kell számolnunk arról is, hogy egy két hetes modellen a navigációs gyűrűn már a kopás jelei mutatkoztak, remélhetőleg ez nem lesz általánosságban jellemző az összes V640i-re - Bog)

Kijelző, kezelés

A telefon kijelzője nőtt pár millimétert az elődjéhez képest, így már 32x40 mm méretű. A felbontása azonban nem változott, sajnos továbbra is maradt a 176x220 pixel 262 ezer színnel. Ettől függetlenül a kijelző jó, napfényben is jól olvasható, a színek élénkek, pixeleket az élsimításnak köszönhetően nem látni a viszonylag alacsony felbontás ellenére sem.

A menü alapból természetesen Live, de a gyárilag telepített témákkal egész jól átszabható. A főmenü a megszokott ikonos elrendezésű, a benne való járkálás gyors, a készülék megfelelően reagál a gombnyomásainkra.

Az eszköztár funkciógomb rögtön a saját menübe visz, de innen érhető el az eseménykezelő is, és itt nézhetjük meg a futó alkalmazásokat. Az eszköztárat beállíthatjuk úgy is, hogy lássuk a készenléti kijelzőn. A navigációs gyűrű négy iránya az általunk beállított funkciókat indítja, a bekapcsoló gomb pedig egyben profilváltó is.

Alapfunkciók

A telefonkönyvbe 1000 nevet vehetünk fel, ezekhez összesen 7000 szám kapcsolható és persze rengeteg egyéb adat, többek közt e-mail cím, weblap, kép, csengőhang, cím és születésnap.

Az üzenetkezelés teljes körű. SMS, MMS, email és RSS hírolvasó is helyet kapott az üzenetek menüpont alatt. Az írást T9 szótár segíti, az email kliens megbirkózik a hitelesített SMTP szerverekkel és automatikus letöltés is beállítható.

A szervezőfunkciók is a megszokottak. A naptárat nézhetjük havi és heti bontásban is. A naptárba csak találkozó típusú esemény rögzíthető, egyéb feladatokra és telefonhívásokra utaló emlékeztetőt a naptáron kívül külön menüpontban tudunk felvenni. Az ébresztőórában ismétlődő időpontok is beállíthatóak. Van még itt számológép, stopper, időzítő, hangfelvevő, kódmemória és jegyzetelési lehetőség.

Az alkalmazások menüpont alatt gyárilag két programot találunk. Az egyik az AccuWeather.com időjárás eszköze, a jelenlegi és három napos előrejelzést tekinthetünk meg vele, a tartózkodási helyünk beállítása után. A másik pedig a PIM Wallpaper nevű program, ez a naptárból importál adatokat és jeleníti meg a készenléti kijelzőn.

Multimédia

A hátlapon figyelő kamera 2 megapixeles. Autofókusz nincs, ahogyan segédfény és makró funkció sincs. A kültéri képek egész jók, beltérben viszont elvérzik a fényképező és az színekkel is hadilábon áll kicsit (lásd tűzpiros Ferrari). Rögzíthetünk mozgóképet is 320x240 pixeles felbontással 15 kép/másodperc mellett.

A kamera után a zenei rész górcső alá vétele következett. Azt megállapítjuk, hogy nem a kamerája miatt fogjuk szeretni a V640i-t, de mi a helyzet a Walkman résszel? Nos, erre kevesebb panaszunk lehet. A zenelejátszóban van hangszínszabályozó, Mega Bass opcióval, de kézi beállításokra is van lehetőség és még az album borítót is láthatjuk ha rendelkezésre áll. A telefonhoz csomagolt HPM-64 Bass Reflex mikrofonos fülhallgató ugyan nem az az agybadugós fajta, de egész jól szól, ha pedig nem lennénk vele megelégedve, akkor a szabvány 3,5-es jack aljzatába bármilyen fülest dughatunk.

Természetesen van rádió is, méghozzá RDS támogatással. Ebben a készülékben is megtalálható a Track ID szolgáltatás, aminek a lényege, hogy a rádióból vagy a mikrofonból rögzített rövid zenerészletet továbbít az interneten keresztül a Sony Ericsson adatbázisába, és ha sikerült azonosítani a számot, akkor visszakapjuk az előadó nevét és a szám címét. A telefonnak 32 megabyte memóriája van, amit Sony Memory Stick Micro (M2) kártyával bővíthetünk, ebből kapunk is egy 256 megabyte kapacitású darabot az alapcsomagban.

Adatátvitel, akkumulátor

Csomagkapcsolt adatkapcsolatból GPRS, UMTS és HSDPA áll a rendelkezésünkre. EDGE nincs, de azt a piros szolgáltató nem is támogatja. Van Bluetooth 2.0 A2DP-vel és kapunk egy USB 2.0 kábelt is a készülékhez. Ez utóbbival kb. 800 kbyte / másodperc sebességgel sikerült adatot másolnom a számítógépre kötött telefon kártyájára. Nagyobb mennyiségű zene másolásához tehát javasolt egy külön kártyaolvasó beszerzése. Infra és WLAN nincs.

A HSDPA-nak köszönhetően az internet sebességével nincs gond. A beépített böngésző gyakorlatilag a NetFront 3.3-as verziója, az ingyenes Mini Opera viszont jobb választás lehet azoknak, akik rendszeresen szeretnének a telefon segítségével a weben szörfölni.

Az akkumulátor 950 mAh-s, normál használat mellett kb. 2 napos üzemidőre számíthatunk, ha zenét hallgatunk rajta huzamosabban, akkor ennél jóval kevesebbre.

A telefon tudását nézve keveset, külsőleg viszont erőteljesen, előnyére változott az elődjéhez képest. Mindenkinek tetszett a külső, aki látta nálam a készüléket, és engem is megfogott ez a Sony Ericssonra jellemző egyszerű forma és impozáns színkombináció.

Sony Ericsson V640i

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés