Samsung Z720m - ezüst nyíl

A McLaren-Mercedes telefon HSDPA hálózaton száguld. Jó szlogen? Én találtam ki.

Bevezető

Azzal a félmondattal kaptam meg a készüléket a Samsung illetékesétől, hogy szerinte ez azért egy eléggé nagyon jó telefon. Persze kiderült, hogy az illető Forma-1 rajongó. Így érthető. A Z720m ugyanis kimondottan a Vodafone számára készült verzió, ennek megfelelően pedig McLaren-Mercedes színekbe öltözött a készülék - és nem csak a külsejét tekintve.

Lehet, hogy nem én vagyok a megfelelő célcsoport. Persze nagyjából képben vagyok, hogy kicsoda Alonso (szabadidejében a Liverpool középpályáját erősíti, ugye), meg aztán sokat drukkoltam a Button nevű fazonnak, mert már az is lelkesített, hogy egy autóversenyzőnek az a neve, hogy Gomb. Szóval néha el-elcsípek egy futamot, ha pont ebéd közben van és megy a tévé, de nem nevezném magam a fanatikus rajongótábor tagjának.

Bár tény, hogy ha hazaugrom a szüleimhez hétvégente (érdekes, hogy pont mindig akkor ebédelnek, amikor hazaérek), akkor olykor szól a tévé is. Legutóbb a tavalyi Magyar Nagydíjat láttam ilyetén módon. Mondtam apafejnek, hogy ne kapcsolja el, mindjárt kezdődik a Forma-1, mire jött egyből a hőzöngés, hogy unalmas technikai sport, erre a tavalyi hazai futam olyan szinten izgalmas volt, hogy anyám már rég elmosogatott, aludt, felkelt, kávézott és megnézett egy filmet a másik tévén, mi még mindig ott ültünk apafejjel és néztük, hogy vajon ki fog nyerni. Persze nem emlékszem. Ferrari?

A Vodafone viszont tavaly otthagyta a Ferrarit, és átnyergeltek az angolokhoz, az idei évben a McLaren-Mercedes főszponzora a cég, úgyhogy ki kellett dobni a schumacheres posztereket az irodákból, gyorsan bezúzták a megmaradt készlet Sharp GX25 Ferrari Edition készülékeket, és elkezdtek jönni az ezüstös modellek. A Sharp GX29 spéci verziója már piacon van, jelen tesztünk főhőse pedig hamarosan érkezhet a hazai üzletekbe is, hiszen magyar menüs, tökéletesen működő telefont kaptunk a kezünkbe.

Külső

Elsőre többen E250-nek nézték. Nos, ez talán nem meglepő, a Z720m formája annyira Samsung, és annyira egykaptafa, hogy ha nem lenne a navigációs gomb körül a narancsszínű betét, akkor én is simán azt a módját választanám a telefon típusszámának kiderítésére, hogy leszedem a hátlapot, és megnézem, hogy mit írtak az akksi alá. Persze lehet tamáskodni, hogy hát azért ott kuksol a pici optika a kijelző felett, ami mutatja, hogy 3G telefonról van szó, vagy lehet jelezni, hogy a törlés C gombja a fedlapi gombsor hangsúlyosan lefelé kinyúló eleme, ami ez E250-en nincs, de még a Samsung őrültek is gondban vannak lassan.

Emlékszem, hogy amikor még mobilok annyira nem voltak idehaza (illetőleg nem foglalkoztattak), akkor sok kritikát kaptak a 90-es évek elején kigördülő autók, miszerint csak a márkajelzés különböztati meg őket. Mindig legyintettem ezekre, nekem elég volt megnézni egy ívelődő C oszlopot és kentem-vágtam, hogy ez melyik gyártó, melyik modellje, milyen évjárat. Sosem gondoltam volna, hogy a mobiloknál egyszer hasonló gondban leszek, őszintén szólva lassan már ott tartok, hogy ha hív a Samsung, vagy az XXL GSM, hogy lenne egy készülék, akkor rögtön azt kérdezem, hogy az mire hasonlít, mert a típusszámból úgysem fogom tudni behatárolni a kismilliomodik E, Z, X, vagy D modellt.

A Z720m-nek viszont illene kinéznie valahogy, mégiscsak egy McLaren-Mercedes nevet viselő cuccról van szó. Ha nem tudnám, hogy ezt a formatervet már 42-szer ellőtte a dél-koreai gyártó, akkor elsimerően húznám el a szám, hmmm, korrekt a forma. A narancsszín keretet a navigációs gyűrű körül lehet utálni, de ez legalább egyedi, ezen túlmenően csak a kijelző alatti felirat tájékoztatja a szemlélődőt a telefon specialitásáról. Kellemesen vékony a készülékház, a felül még csak a fedlap oldalán megfigyelhető csillogóan ezüst sáv a telefon aljához érve ráfordul a gombok síkjára, a Z720m alja pedig ékszerűen fut össze, kellemes sziluettet biztosítva ezzel az ezüst sportautók mobilos megfelelőjének.

Oldalt a szokásos gombok vannak (hangerő, kamera, gyorsmenü), a szokásos Samsung adatcsatlakozó és a microSD ajtaja látható. Ez utóbbival küzdöttem rendesen, maga az ajtócska teljesen oké, a résbe is könnyen betaláltam (möhöhö, a gyakorlat, ugye), de nem akart bepattanni a kártya, pedig már körömheggyel toltam befelé, és egyre csak ment, bentebb és bentebb kívánkozott, én pedig nyomtam, adtam neki, ahogy csak lehetett, és mégsem. Úgyhogy jött a jó öreg gombostű, azzal megtámogattam, így sikerült bennmaradásra bírnom.

A szétcsúsztatás egy kicsit ragadósan indul, jól meg kell támogatni a fedlapot, de utána siklik könnyedén, hogy a végpontoknál csattanással tudassa megérkeztét. A feltáruló billentyűzet a szokásos, csak az ezt körülölelő narancsszínű betét hökkenti meg az ilyesmire nem felkészülő szemlélődőt. A gombok az utóbbi telefonok legjobbjai, méret, elhelyezkedés, nyomáspont már-már vérlázítóan tökéletes mind, élmény SMS-t írni, elképesztő. Hátul a szétcsúsztatást követően felbukkan az optika - narancs keretben. Ez azért már nekem is kicsit erőltetett volt.

Kijelző, menü

A Z720m kijelzője önmagában érdektelen darab - ha már megszoktuk a Samsung QVGA képernyők kimagaslóan jó minőségét. Amitől mégis érdekes lesz bámulni a kijelzőt az a menü. A menü, amely valami olyan elképsztően furcsa elegye a Vodafone Live, a Samsung BlackUI és a McLaren-Mercedes stílusirányzatoknak, hogy komolyan jót tettek vele a telefonnak.

Bekapcsolás után szemből az arcunkba fékez Alonso bácsi, látványos kis animáció, aztán hirtelen egy irdatlan nagy piros SIM és egy homokóra ugrik a kijelőre, hogy rögtön kompenzálja az előbbi vizuálisan nívós munkát ezzel a grafikával a telefon. Aztán "Welcome to Vodafone 3G" és máris felbukkan a főképernyő, amely az alapértelmezett téma alapján a McLaren-Mercedes köré épít egy disznó nagy F1 autóval az előtérben.

Fel is írtam egyből az első pirospontot: a navigációs gomb közepe a menübe visz, éljen. De milyen menübe? Kétféle lehet, flash animáció ki és be mód van, totál különböző végeredménnyel. Ha nincs animáció, akkor minden menüpont valamilyen autóversenyzéssel kapcsolatos ikont kap, fekete háttér, némi fehér - célzászló jellegű - kockázással. Nem is tudtam eldönteni, hogy ezt használjam-e, vagy a megújult Live menüt, amely minden előítélet ellenére állati korrektül néz ki. Amelyik ikonra állunk, az megnő, és kör alakú kijelölést kap, amelynek szélén fut egy piros csík. Látványos ez is, ha ezentúl a Live menü ilyen grafikát jelent majd, akkor csókoltatom a Vodafone grafikusát.

A Z720m kétféle gyári témát mutat: a McLaren-Mercedes az egyik, a Live a másik. Sok különbség nincs, más a háttér (de csak a főképernyőn, bentebb már sima fehér), illetve más a gördítő- és funkciósávok színe. Ha nem a flash alapú menüt választjuk, akkor megkapjuk a régi Live főképernyőt, ezt szerintem nem kellene erőltetni. Viszont ez azt is jelenti, hogy a témák lecserélik az ikonokat is, ami igen jó hír Live ellenes ügyfelek szempontjából. Nem tudom, hogy lehet-e ezt a kettőt tovább bővíteni, egyelőre nem állt erről rendelkezésre információ. A menü sebességge tökéletes, egészen addig a pontig, amíg nem történik egyszerre két dolog. Például épp írok a naptárba, amikor érkezik egy üzenet (ennek hangja is van, ikonkája is lesz a menüsorban), írnám tovább a bejegyzést, de sokkal lassabban váltakoznak a betűk, ez már megterheli a szoftvert. Ebből arra lehet következtetni, hogy nagyon optimalizált a háttérben dolgozó rendszer, ha már valami extra van, akkor meginog, de egyszer sem fagyott.

Bentebb a szokásos menürendszerrel találkozhatunk, olyan, mint a BlackUI, csak fehér alapon piros, viszont nem nyílnak egymásra a menüpontok. Szóval annyira nem penge, mint egy független D900-ban, de nem lehet benne eltévedni, a kiírások nagyok, a logika egyértelmű. Változtatható a tárcsázási képernyő, kitehető a készenléti kijelzőre a naptár, változtatható a fényerősség, szóval a szokásos Samsung opciók állnak rendelkezésre. Ha a főképernyőn állunk, akkor érdemes megnyomni oldalt a gyorsmenü gombját. Itt az első menüpont az, hogy hívás. Ha megnyomom, akkor jön egy nagy fehér semmi, és beírhatom a számokat. Értelme nulla, ugyanis ha csak simán beütöm a számokat - gyorsmenü nélkül - akkor is ugyanide lukadok. A második menüpont visz az üzenetek közé, a harmadikkal profilt válthatok, a negyedik pedig bezárja a gyorsmenüt, amely szintén hülyeség, mert ezt a piros gombbal is bármikor megtehetem.

Alapfunkciók

A telefonkönyv 1000 férőhelyes. A nevek listázását a szoftver a SIM kártyáról és a belső memóriából egyszerre végzi. Egy névhez több telefonszám, fénykép, e-mail cím, csengőhang és megjegyzés rendelhető. Kedves dolog, hogy e-mail cím felvételénél két mezőre bontja a beviteli felületet a szoftver, a kukac előtti és utáni karakterek külön-külön írandóak be.

Az üzenetkezelésnél a szokásos opciókat találhatjuk. Új üzenet érkezésekor már a főképernyőn látszik, hogy ki a feladó, ezt én speciel nagyon szeretem. Meglepő módon a készülék 420 SMS tárolására képes, nem tudni, hogyan jött ki ez az érték, de elég sok. A multimédia üzenetek és az emailek a készülék belső, dinamikus memóriáját használják, amely 31 megabájtos. A beépített e-mail kliens alapvetően remek (még szűrőt is tartalmaz), de miért kellett 500KB-ban maximálni a küldhető és fogadható csatolmányok méretet? HSDPA hálózaton több megás leveleknek is lenne értelme, ez felesleges korlátozás volt.

A naptár nem mutat fel semmi extrát, a szokásos Samsung alkalmazás, havi és heti nézetben tekinthető meg, egyetlen újdonságot találtam, hogy a négyféle eseménytípust lecserélték, most öt választható fajtájú tevékenység választható: program, évforduló, szabadnap, fontos, privát. A grafikus nézetben a szabadnap kékkel látható, a többi eseményhez is különböző színű megjelenítést használ a szoftver, ám nem hívja fel a figyelmet az ütközésekre, és nem is tudja az egymással átfedésben lévő eseményeket normálisan mutatni.

Az ébresztés oké, van öt időpontunk, ismétlődéssel, szundival, ahogy kell. A számológép alapfunkciós (a zárójeleket azért ismeri), integráltak bele egy mértékegység-átváltót is, nincs vele gond, csak az a kérdés, hogy az átváltónak minek ebben az esetben külön menüpont. A világóra grafikus, a Föld ezúttal McLaren-színű. A diktafon 1 órás hangfelvételt tud rögzíteni, de beszélgetés közben nem elérhető, nincs az opciók között ez a lehetőség.

Multimédia

A kamerával érdemes kezdeni az ismerkedést. 3 megapixel, azaz 2048x1536 képpont, autofókusz. Vaku nincs. Vajon miért? (F1-es verdán sincsen fényszóró, azért.) A kereső gyors, az autofókusz is korrekt, 2-3 centiről már tud éles képet készíteni a Samsung - csak legyen hozzá türelmünk. Az exponálási hangot érdemes kikapcsolni, mert egyszerűen félrevezető. Lenyomod a gombot, ekkor exponálási hangot hallasz, pedig még javában zajlik az autofókusz, aztán a kép megmerevedik, kiírásra kerül, hogy mentés, ekkor megnyugszol, hogy jól sikerült a felvétel, majd amikor már épp levennéd a tekinteted a kijelzőről azt látod, hogy egy 3 másodperccel későbbi állapot került mégiscsak megörökítésre. A siker titka a türelem és a biztos kéz.

A fotózás közben elérhető beállítások samsungosan gazdagok, kicsit megváltozott az opciók menüje is, ugyanis fülekre bontott, teljes képernyős felületet kapunk. A felbontás hét, a minőség öt lépcsőben állítható, vannak környezeti beállítások is, viszont az ISO érték piszkálása, a különböző keretek és effektek kimaradtak. A videózás szót sem érdemel: 176x144 pixelben történhet. Tesztképek alant, Polacheck mester és a magam közös születésnapján felfedezhető az alvó Parci is. (Aztán felkelt és Wii-zett.)

A telefon zenei oldala jól néz ki és keveset tud. A szokásos lejátszó ezúttal valami 12 féle látványos animációval dobható fel, amelyeknek közül nincs az épp hallott zenéhez. Hangszínszabályozó nincs, és nem fut a háttérben. Inkább választanám ezt, mint az össze-vissza animáló tiritarka parasztvakítást.

Viszont vannak a készülékben profilok. Sőt, tud rezegni és csörögni egyszerre. Van frankó McLaren csengőhang is, illetőleg tele van a képgaléria Alonso és Hamilton portrékkal, valamint a kocsikról is van egy rakás fotó, ezek mind kitehetőek háttérképnek. A játékok között viszont nincs egy darab McLaren-közeli alkalmazás sem, kapunk egy sereg demót, aztán ha valamelyik megtetszik, akkor letölthetjük pénzért.

Adatátvitel

Nem csak 3G, hanem HSDPA hálózatokon is működik a Z720m. Miután már a Vodafone is biztosít ilyesmit, ezért nem volt gond tesztelgetni ebből a szempontból sem a kütyüt. A beépített Netfront böngésző testreszabhatóságától nem estem hasra, illetőleg a sebességgel sem voltam megelégedve, és bizony nem a hálózat volt lassú, hanem a szoftver. Nincs fekvő nézet, az oldalak mérete három lépcsőben állítható. Hiába van SmartFit nézet, ugyanúgy kellene oldalra is scrollozgatni, de van, amikor nem hajlandó. Nyomom oldalra, megrezzen a kép, és ennyi. Marad ugyanott, a mobilarena.hu főoldala is ezt játszotta. (Illetve nem mi játszottuk ezt, hanem a telefon volt kissé... khm... böngészési képességek tekintetében kihívásokkal küzdő.) Az Elvira (MÁV menetrend) WAP-on nem volt hajlandó keresni, a netes verzióval pedig keresett ugyan, de egy nagy fehér találati oldalt jelenített meg. PC-n mindeközben vígan működött, úgyhogy lehet szidni a MÁV-ot, de ezúttal nem náluk volt a gond.

Ráadásul ha az ember nézetet vált, vagy csak az oldal megjelenítési méretét kapcsolja kicsiről mondjuk közepesre, akkor a teljes lapot újratölti a nulláról a böngésző. Szóval lenne itt még mit csiszolni.

A videóhívás viszont pikk-pakk létrejött, össze-vissza cserélgethetjük a kamerák nézeteit (a külsőt a belsővel, a másik oldal fejét nagyra, kicsire, a mienket lekicsinyíteni, felnövelni), a fedlap feletti optika viszonylag korrektül mutatta az orcám a másik fél számára. Lokális kapcsolathoz 2.0-s sztereó Bluetooth és USB kábel használható (ez is 2.0-s), itt gond nélkül működött a Kékfog, a számítógépemmel és másik telefonnal (Motorola V3x, Sony Ericsson W660i) is könnyedén összehaverkodott.

A hátlap alatti akkumulátorról azt tudom elmondani, hogy 950 mAh teljesítményre képes, és még ez sem elég az üdvösséghez. A majdnem egy hetes tesztidőszak alatt végig HSDPA hálózaton volt az eszköz, a böngészés úgy szivattyúzza le az áramot, hogy az ember szinte látja, ahogyan meghalnak a telefonban elektronok milliói. Ha kíméletesen használtam, akkor sem ment két napnál tovább. Amikor közel a vég, akkor a kijelző világítása a felére kapcsol, a gombok már nem kapnak fényt, a kamera, a zenelejátszó és a játékok nem indíthatóak, de érdekes módon netezni még lehet vele.

Összegzés. Valóban egy eléggé nagyon jó kis kütyü a Z720m, de azért egy - tényleg csak egy - kérdésem lenne. Mikor lesz olyan, nem operációs rendszeres Samsung telefon, amelyben egyszerre szerepel az a három, egyenként könnyen megvalósítható funkció, hogy rezegjen és csörögjön, legyen benne profilválasztás és fusson az MP3 lejátszó a háttérben? Most már az OK gomb sem visz a WAP-ra, köszönöm, három éve tépi ezért Európa a száját, és sikerült. Hálásak vagyunk. De ezt a másik hármat, egy telefonban, ezt miért nem lehet?

A Z720m mindettől függetlenül remekül összerakott Samsung modell, a kor követelményeinek megfelelő külsővel és szolgáltatáskínálattal. Gondolom, hogy jól túl lesz árazva (mert McLaren), úgyhogy egy tetszett plecsnit érdemel, Alonso-rajongóknak ajánlott.

Samsung Z720m

Bog

A készüléket a Samsung hazai képviselete biztosította. Köszönjük.

Specifikációk

Samsung Z720m
Technológia GSM 900/1800/1900/3G
Méret 104,5x51.3x13,8 mm
Súly 80g
Kijelző 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 420/31MB
Egyéb memória T-Flash (micro SD)
Java van
Vibra funkció van, csengés közben is
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA 4+2/van/van/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van (2.0) - A2DP
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ 60 perc
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 950 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 300 perc
Fényképezőgép 3 MP, QCIF videó, autofókusz
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van, JavaScript és keret kezeléssel
Játékok demo
Csengõhangok MIDI, MP3,AAC, SMAF
Operációs rendszer Samsung zárt OS
MP3 lejátszás van, háttérben nem
Egyebek Sztereó Bluetooth átvitel, McLaren-Mercedes

Azóta történt

Előzmények