Samsung Z105 - világuralom

Nem tudni honnan jött. Nem tudni mit akar. Viszont ha már itt van, jól leteszteljük. Mai szemmel.

Bevezető, csomagolás

Nem is tudom hol kezdjem... mostanában épp egy kisebbfajta pangás van a mobiltelefonos piacon, a Barcelonában bejelentett nagyágyúk legtöbbje még nem érkezett meg, amelyik viszont elérhető, azt már leteszteltük. Nem is különösebben lepődtem meg azon, mikor az XXL GSM tulajdonosa hívott, hogy vihetek egy Samsung Z105-öt. Mivel a készülékről sosem hallottam, biztos voltam benne, hogy egy újabb alsókategóriás tucattelefonról van szó, átvételkor tehát meg is lepődtem...

A Z105 ugyanis nem egy alsókategóriás tucattelefon, hanem egy négy éves 3G-s modell, mely formavilága az itthon is népszerű V200-ra emlékeztet. Őszintén szólva fogalmam sincs, hogy hogyan került az XXL-hez, a miértre főleg nem tudom a választ, de a mai szemmel kissé buta kinézetű, bumfordi eszközt kézbe véve elhatároztam, hogy erről írok valamit, még ha az nem is feltétlenül egy klasszikus teszt lesz. Főszerkesztőnk szerencsére nem állt a dolog útjába, bár finoman kifejezte, hogy sok értelmét nem látja a dolognak, de egy délutáni cikknek jó lesz. Előre leszögezném tehát, hogy nem fogok feleslegesen beletúrkálni a Z105 lelkébe, inkább mai szemmel, kicsit nosztalgiázva nézem meg azt a készüléket, melynek birtoklásáért 4 éve még lehet, hogy a fél karom odaadtam volna.

A tesztpéldány piros színű Vodafone-os dobozban érkezett, melyen ott díszelgett a Live! felirat is. Tartozékokban nem szűkölködik a gép, rögtön két akksi is jár hozzá, egy normál és egy megnövelt kapacitású. A töltés egyszerűsítése végett egy töltőbölcsőt is kapunk, ezek mellől nem felejtették ki a fülhallgatót, az adatkábelt, valamint a hálózati töltőt sem.

Külső

Nem tehetek róla, de a Z105-re nem tudtam úgy ránézni, hogy ne mosolyodtam volna el. Szívet melengető volt látni, hogy 4 éve mi volt a trendi, pedig ha belegondolunk, ez nem is volt olyan régen. A mai viszonyok ismeretében, rengeteg high-tech telefon letesztelése után viszont nem tudok mást mondani a bumfordi, antennás készülékre, mint azt, hogy aranyos. Antennát utoljára a Samsung P930-on láttam, ráadásul azon a DVB-H adás vétele miatt volt, így a Z105-ön ez már önmagában is hatalmas élmény.

A kagylótelefonok hőskorából visszamaradt kütyü jóval méretesebb, mint testvére, a V200. 132 grammot nyom, mérete 95 x 50 x 26 mm, anyaghasználata a gyártótól megszokott, sima, kemény, csillogós műanyagból készült. Az előlapon lévő külső kijelző TFT technológiás, 96 x 64 pixeles, alapvető információk megjelenítésére alkalmas. Más feltűnő rész ezen a területen nincs, a megjelenítő alatt piros Vodafone logó díszeleg.

A hátlap hasonlóan retro, az akkumulátor egyben a hátlap is, a Digital by Qualcomm feliratú matrica pedig egyértelművé teszi, hogy a gyártó a kezdetek óta az amerikai gyártó chipsetjeit használja 3G-s készülékeiben. A nyakpánt rögztési helye felül, az antenna mellett található.

Balra került a hangerőszabályzó gombpáros, valamint a fedlappal takart fülhallgató kimenet. Az ellenkező oldalon egy hívásmegszakító gomb üldögél, melynek segítségével a fedlap felnyitása nélkül tudjuk elutasítani a bejövő hívásokat.

Kinyitva újabb Voda logóra bukkanunk, a legnagyobb királyság viszont a meglehetősen egyedi felbontású (176 x 192 pixeles) TFT panel, mely 18 bites színmélységű. A képminőséggel semmi gond nincs, még ma is megállja a helyét. Középre, a nyitómechanika mellé került a 180 fokban forgatható VGA felbontású kamera, mely annak idején szintén nagy királyságnak számított, ma pedig csak mosolygunk rajta. Jelen készüléknél azért hasznos, mert egy kamerával tudunk fényképezni és videótelefonálni is, bár a tekergetésnél nem árt vigyázni, a széleken ugyanis a műanyag részek belógnak az optika elé.

A gombsor is kedves kinézetű. Hatalmas, jól használható billentyűk, a funkciókat nem is ragoznám, a fent látható kép elég beszédes. Örömteli, hogy a középsó gomb a menübe, nem pedig a WAP-ra visz.

Belső

A készülék természetesen nem a BlackUI-t használja, hanem a gyártó régebbi rendszerére építkezik, melyet a Vodafone Live!-val is megboldondítottak. A menürendszer ennek megfelelően elég kevés színből építkezik, szerencsére nem a piros van túlnyomó többségben, bár egyike azon négy színnek, melyeket használ a gép. A menü kétféle elrendezést használhat, rácsosat és "köröset".

Telefonálás közben semmi problémám nem volt, a hangminőséget rendben találtam, a méretes antenna miatt térerővel kapcsolatos problémáim sem voltak. A telefonkönyv kapacitása 1000 név, extra mezőkből viszont nincs sok, gyakorlatilag csak e-mail címet és jegyzetet írhatunk be, kontaktjainkat viszont csoportokba is rendezhetjük. A hívásnaplóban szeparált és egyesített nézetben is megtekinthetjük fogadott/nem fogadott/elmulasztott hívásainkat. Választható profilok vannak, a Z105 képes egyszerre csörögni és rezegni - a csenhőhangok "mai füllel" szintén aranyosak, az mp3/realtone/kutyafüle formátumok után a pár szólamos midik elég gyermetegnek hatottak.

Üzenetkezelés szempontjából is jó a masina, boldogul az MMS-ekkel és e-mail kliens is van benne. SMS-ekből 50 darabot tárolhatunk, a multimédiás üzenetek és az e-mailek a belső memóriába kerülnek, kétszer 13,5 MB van fenntartva számukra. A multimédiás tartalmak számára 16, a Java alapú programoknak pedig majd' 15 MB tárhely van fenntartva, összesen tehát közel 60 MB-tal gazdálkodhatunk, ami jónak mondható, viszont sajnos nem bővíthető.

A szervezőfunciók is rendben vannak. A naptár jól átlátható, van számológép, mértékegység és valutakonverter, világóra, ébresztő, valamint hangrögzítő, mely legfeljebb három darab harmincöt másodperc hosszú felvételt tud tárolni. Gyárilag három játékot találunk a masinán (Ultimate Golf Challenge, Fun2Link, Alpha Wing).

Egyebek, összegzés

A kamera tehát 640 x 480 pixeles, elforgatható. Igazság szerint itt kellene lenniük a tesztfotóknak, melyeket balga módon a készülék visszaszállítása előtt akartam lementeni a számítógépemre, azzal viszont nem számoltam, hogy a Z105-ben nincs se Bluetooth, se infra port, így maradt volna az adatkábeles átvitel, de a kütyü nem működik Mass Storage üzemmódban, a szoftvert pedig nem volt időm feltelepíteni. Remélhetőleg azért mindenki el tudja képzelni, hogy milyen minőségűek lehetnek a képek.

A készülék koráról leginkább az adatkommunikációval kapcsolatos dolgok árulkodnak. A GSM-modul kétnormás (900/1800 MHz), UMTS hálózaton a 2100 MHz-es sávot használhatjuk. Adatátvitelre GPRS-t használhatunk, ami az MMS-ek letöltéséhez elég is lehet, mivel a beépített böngésző csak xHTML/WAP 2.0-s tartalmakkal boldogul. A 3G tehát csak és kizárólag videótelefonálásra használható, ha ilyesmivel nem élünk, akkor érdemes lehet 2G-s hálózatokra váltani, hogy ezzel is kíméljük az akkumulátort. A gyári, normál méretű 1000 mAh-s, de mint említettem, kapunk egy nagyobb kapacitásút is, mely fizikailag jóval nagyobb a simánál, pedig mindössze 1300 mAh-s. Igazság szerinten nem használtam olyan sokáig a masinát, hogy lemerüljön, ezért az üzemidőt csak megsaccolni tudom: sima akksival 3, legfeljebb 4 napig mehet.

FM-rádiót nem találunk a gépben, van viszont zenelejátszó szoftver, mely boldogul az mp3 formátumú fájlokkal is. Funkciói átlagosak, hangszínszabályzó/mélyhangkiemelés nincs, csak shuffle mód és ismétlés. A memória mérete miatt egyébként is legfeljebb három szám fér el a Z105-ön, tehát nem hiszem, hogy bárki is ilyen célokra használná. Videókból a 3gp formátum támogatott, a gyárilag gépen lévő klipp meglepően jó minőségű.

Összegzés: a Z105 a maga korában a legjobbak egyike volt, és bár formavilágán és egyes megoldásain nagyon látszik, hogy nem mai darab, sok szempontból még mindig megállja a helyét az alsó/középkaterógiás készülékek között. Alapfunkciói rendben vannak, telefonálni és jó lehet vele, multimédiás téren viszont gyenge, ez jól mutatja, hogy a gyártók mire tették a legnagyobb hangsúlyt az elmúlt években. A készülék újonnan (!) 13.000 forintért elvihető, ha valaki a régi dizánjra gerjed, az jól járhat vele. Sajnos nincs olyan plecsnink, hogy "Aranyos", ezért marad a "Tetszett".

Samsung Z105

Bocha

A Samsung Z105-öt az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung Z105
Általános
TechnológiaGSM/UMTS
Méret95 x 50 x 26 mm
Tömeg132 gramm
Színvariációkezüst
Kijelző
Belső kijelző felbontása176 x 192 pixel
Belső kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262000
Külső kijelző felbontása96 x 64 pixel
Külső kijelző típusaTFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000 név
SMS memória / max. MMS méret50 darab / ?
Belső memória16 MB multimédiás tartalmaknak
15 MB Java alapú programoknak
13,5 MB multimédiás üzeneteknek
13,5 MB e-maileknek
Memória bővíthetősége-
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800 MHz (GSM)
2100 MHz (UMTS)
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / nincs
UMTS / HSDPAvan (384 kbps) / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / nincs
WiFinincs
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan (3 x 35 másodperc)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelmagyar nyelvű T9
Szoftverek
Platformrégi típusú Samsung
WAP / HTML böngésző2.0 / xHTML
E-mail kliensvan
Javavan, MIDP 2.0
Játékok3
Valutakonvertervan
Extra szoftverek-
Multimédia
Fő kamera640 x 480 pixeles, fixfókuszos, 180 fokban dönthető
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan
Zenelejátszó szoftvervan
Hangszínszabályzónincs
FM-rádiónincs
Üzemidő
Alap akkumulátor1000 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő217 óra
Beszélgetési idő2 óra 50 perc
Egyebek
Megnövelt kapacitású (1300 mAh) akkumulátor a csomag része

Előzmények