Samsung U100 - csak szemből látható

Bevezető

Amikor megjelent a Motorola V3, teljesen lenyűgözte az addig vaskos készülékekhez szokott felhasználókat, holott az Ericsson R320 is már igen vékony telefonnak számított évekkel a Motorola üdvöskéje előtt. De a V3 nem csupán vékony, hanem igen szép készülék is volt, úgyhogy innentől számítjuk az iparág máig tartó pengeségi rohamát.

A Samsung egy ideig figyelte a Motorola sikereit, aztán léptek. Hamar kiderült, hogy nem tréfálnak, nem csupán egy-két modellel lovagolták meg a trendet, hanem egyész sereg pengevékony készülékkel jelentkeztek, az X820-szal pedig elkészítették a világ legvékonyabb telefonját. Én már attól is lemerevedtem, nagyon komoly mérnöki teljesítmény a mai napig a készülék, de azóta megjött a következő generáció, az Ultra Edition II, illetve az U100, amely 5,9 mm vékony.

Az XXL GSM-től kapott doboz méretei teljesen meglepőek. Minek egy ilyen készülékhez ekkora csomag? Hiszen belefér egy DVD-tokba is, a szolgáltatók simán hozzápakolhatnák a SIM-kártyához. Aztán kiderült, hogy a dobozban headset, töltő és USB kábel is pihen, továbbá egy CD, amin a szinkronizációs szoftvert és a modemdrivert találhatjuk meg.

Külső

Durva. Ez tényleg 5,9 mm, de csak azért, mert a kamera optikája kissé kidudorodik a hátlapból, különben saccra fél centi az egész. Érdemes kivenni az akkumulátort, és megtekinteni, hogy a gombok és a telep között milyen vastag az elválasztó panel... egy papírlap, komolyan. Ebből számomra az is következik, hogy lehetne még vékonyítani, de az áramforrásnak kell a legnagyobb hely, így is kétségeim voltak, hogy vajon meddig fogja bírni egy töltéssel a készülék.

Szélességre és hosszúságra kicsit izmosabbnak tűnik a készülék, de rátettem egy Motorola L9-re, és pár milliméter csak a túlnyúlás, így inkább érzékcsalódás a palacsinta-feeling, a döbbenetes vékonyság eredményezi, hogy nagyobb kiterjedésűnek látszik szemből a telefon. A formaterv magán hordozza a Samsung Ultra Edition II. stílusjegyeit, színhasználatban és gombelrendezésben egyaránt.


Ráfeküdt egy Motorola L9-re. Hmm, ízlés dolga...

A billentyűk egyetlen panelből állnak, érzésre mint a 80-as éveik végéne terjedő Casio napelemes zsebszámológép, használatukat nekem szoknom kellett. Hatványozottan igaz ez az öt állású navigációs gombra, amelynek nem dudorodik ki a közepe, ezért nem mindig sikerült eltalálnom. Alaphelyzetben pedig a WAP-ra akar vinni, már megint, ezen ideje lenne átlendülni, nincs élő ember, aki így indulna neki a böngészésnek.

Bal oldalra kerültek a hangerőgombok, jobbra a kamera gyorsbillentyűje és a szokásos Samsung adatcsatlakozó. Memóriakártyát ne keressünk, nem lehet beletolni a telefonba, bár ha nagyon akarták volna, akkor szerintem megoldják a mérnökök. Nem akarták nagyon. A fényképezést viszont komolyan vették, a hátlap tetején 3,2 megapixeles kamera található, amely megdöbbentő egy ilyen készülék esetében.

Hirdetés

Menü, telefonkönyv

A Samsungra jellemző tökéletes képernyő fektetve került beépítésre, már az X820-ban is ezt a módszert alkalmazta a gyártó, ott is 176x220 pixeles volt az ablak. Ez a megoldás semmiféle hátrányt nem jelent, ha megfelelőképpen átszabásra kerül a menürendszer is, böngészésnél, fotózásnál, videózásnál pedig egyértelműen előnyt lehet belőle kovácsolni.

A Samsung a megváltozott kijelzőhöz hozzáalakított BlackUI menüt kínálja, amely így 3x4 ikonból tevdik össze. Kérhetünk listás megjelenítést is, de annak sok értelme nincs, hiszen kevés menüpont fér rá így az ablakra egyszerre. A háttérkép megint a jó öreg országonként változó téma lehet, amely esetünkben a napfényben fürdő, szálldogáló madarakkal tűzdelt Parlamentet jeleníti meg napközben, este pedig ugyanezt az épületet hullócsillagok veszik körül. Ha esemény van, akkor napközen műrepülő húz el az égbolton, éjjel tűzijáték látható.

Érdekes menüpontra bukkantam a kijelző világítással kapcsolatos beállításainál, melynek neve: napsütéses mód. Ki és be lehet kapcsolni, úgyhogy mivel inaktív volt, ezért beizzítottam és szaladtam vele a napfényre. (Nem, nem ugráltam pipacsokkal tarkított búzatáblában, szél sem cibálta szőke fürtjeimet, csak az erkélyhez sétáltam.) Nos, azt kell mondjam, hogy talán egy csöppet kontrasztosabbá válik a színséma, de magamtól sosem venném észre. Mindenestre bekapcsolva maradt.

A telefonkönyv 1000 férőhelyes. A fektetett kijelző miatt listázáskor csak két bejegyzés látszik egyszerre a képernyőn. A szokásos mennyiségű adat rendelhető a kontaktokhoz (több telefonszám, email, url, kép, csengőhang, megjegyzés), a készülék egyszerre listázza a belső memória és a SIM kártya tartalmát.

Üzenetek, szervező

Az üzenetkezelés nem okoz meglepetéseket, ha nem számítom, hogy a tesztelt készülékben a magyar T9 nem működött. Illetve annyiban igen, hogy a felajánlott szavak listája remekül felbukkant, de nem lehetett szóközt írni, úgyhogy a prediktívval való ismerkedés további lehetőségeit elvetettem, ritkán írok egy szavas SMS-t. Ami viszont durva, hogy a belső memóriában 1000 szöveges üzenet eltárolására nyílik lehetőség, ez egy darabig biztosan elegendő lesz.

Az MMS szokás szerint maximum 300KB méretű lehet, tehát a kamerával készült képek kicsinyítése elengedhetetlen, ezeket a szoftver VGA felbontásúvá degradálja. A beépített email kliens képes csatolmányok kezelésére is, de csak olyanokat enged "attacsolni" amelyek formátuma a telefon számára is ismert (kép, hang, videó). Itt is 300KB a mérethatár. Mind az MMS üzenetek, mind pedig a levelek a készülék belső memóriájába kerülnek, melynek mérete 70 megabájt, és nem bővíthető.

A szervezőfunkciók között a naptár található elsősorban. Ennek havi és heti nézete lehet, háromféle bejegyzés tárolására képes: találkozó, évforduló és feladat. Ismétlődő riasztásra is képes az alkalmazás, mind a három típusból 100 darabot rögzíthetünk. Az ébresztőóra több időpont megjegyzésére is képes, kikapcsolt állapotban is működik. A számológép alapfunkciós, csak a zárójeles műveletek kezelése jelenthet előnyt, a stopper és az időzítő nem okoz meglepetést, a világórából viszont kimaradt a térkép, csak szöveges visszajelzést kapunk. Játékok sajnos nem voltak a tesztkészülékben, talán azért sem, mert hivatalosan az U100 nem fog bejönni az országba.

Multimédia

Elképesztő, hogy ennek az 5,9 milliméteres telefonnak a hátlapjára rápakoltak a tervezők egy 3,2 megapixeles kamerát. Persze nincs villanófény, az autofókusz is hiányzik, illetve a ránézésre tűhegynyi optika sem bizalomgerjesztő, de alant található tesztfotók elég meggyőzőek abban a tekintetben, hogy bár már láttunk jobb képeket hasonló felbontással, illetve a világos gyakran beég, de ebben a méretben ez a teljesítmény lenyűgöző.

Az opciók között a szokásos Samsung menü köszön vissza, ISO érték, fényerő, környezeti séma, sorozatfelvétel, önkiloldó és éjszakai mód van a funkciók között. Az elkészül alkotások babrálásához képszerkesztő és képbélyegző található, előbbi VGA-ra butítja az alkotást, utóbbi szintén, de itt két fotót lehet különböző effektusokkal egybemosni. Értelme zéró. Említést érdemel még a 352x288 pixelben működő mozgókép-rögzítés, tesztfelvétel innen tölthető le (mp4, 2,8 mega).

Bővíthető memória nélkül a zenelejátszó csak félkarú lehet. Az U100-ban ugyanaz a szoftver van, mint mondjuk az F300-ban, pofás grafika, ID3 tagek szerinti rendezés jellemzi, ráadásul fut a háttérben is. A kihangosított telefon hangminősége rettenetesen ramaty, mélyek egyáltalán nincsenek, a magas hangok pedig torzak. A mellékelt füles használatával nagyságrendekkel jobb az eredmény, de 3,5 mm-es jack headset csatlakoztatására nincsen mód. Van viszont sztereó Bluetooth, bár nem hiszem, hogy egy bővíthetlen készüléknél ez valós igényként merül majd fel.

A hangbeállításoknál a készülék tudja a rezgés és a csörgést is egyszerre, de csak a bejövő hívások eseténél. Üzenet érkezésekor vagy egyik, vagy másik, a kettő együtt nem megy. Ez pusztán szoftveres marhaság, mert ha hívásnál képes rá a telefon, akkor minden más esetben is tudná produkálni, ha méltóztatnának vele foglalkozni. Hihetetlen, hogy 2007-ben egy ilyen apróságra nem képesek odafigyelni, amikor világszerte mindenhol a Samsung szemére vetették, hogy nem működik a rezgés & csörgés. Oké, megcsinálták, de miért csak ilyen féloldalasan? Környezeti profilok sincsenek, mi a fene tartja vissza a mérnököket attól, hogy végre konstansan kipréseljenek magukból olyan modelleket, amelyekben minden ilyen apróság megoldásra kerül, és az OK gomb sem a WAP-ra visz? Tudom, már sokadjára borulunk ki ezen, de itt a világ legvékonyabb készüléke, 3,2 megapixeles kamerát bele bírtak tenni, de a funkcionális apróságokra nem maradt energia...

Adatkommunikáció, akkumulátor

Infra nincs, Bluetooth viszont akad. Úgyhogy itt megint moroghatok egy sort. Egyrészt hivatalosan ez egy 2.0-s verzió, ehhez képest 25-30 KB/s sebességgel cserélt adatot a PC-mmel, ami döglassú. Másrészt - bár hibátlanul megtalálta az autós kihangosítót - percenként esett szét és jöt létre újra a kapcsolat a két eszköz között, amit eddig még egyetlen teszttelefon sem produkált, még az ótvar kínai Hello Kitty is stabilan kommunikált a beépített Motorola készülékkel.

A dobozban üldögél még egy USB kábel, illetve egy CD. Az ezen levő szoftver telepítése elengedhetetlen akkor, ha adatot is kívánunk cserélni a telefon és a PC között (márpedig különben mi a nyavalyáért kötném össze a két cuccot), sima külső meghajtóként az U100 belső memóriája nem látható, kártya pedig ugyebár nincsen benne.

A böngésző simán lekezeli a HTML oldalakat is, reklámostul. Lehet kérni illeszkedő nézetet is, ilyenkor csak lefelé kell gördíteni az képernyőt. 3G nincs (részemről ez nem is volt elvárás), GPRS és EDGE kapcsolat létrehozására képes az eszköz.

Az akkumulátor tűnt az U100 leggyengébb pontjának, de a csupán 690 mAh teljesítményű Lithium-Ion telep egész jól elhajtotta a kicsikét, két napig működött folyamatosan bekapcsolt Bluetooth mellett, ami - figyelembe véve a telefon méretét - nem is rossz teljesítmény.

Összegzés. Nyilván ez a vékonyság önmagában nagyon döbbenetes. Világrekord, wow, lehet rá arcolni, nem is kérdés. De emellett az apróságokra is lehetett volna több hangsúlyt fektetni, a gombokat nem bírtam megszokni, a sok kis idegesítő hiba pedig lerontja az összképet, amelyet a külső zseniálisan megalapozott. Nincs plecsni.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés