Samsung S5550 Shark 2 - cápatámadás

Előszó, tartozékok

Amikor a Samsung az egy hónapja megrendezett barcelonai Mobile World Congress kiállításon bemutatta az új készülékeit, nem is gondoltuk volna, hogy azok ilyen hamar piacra kerülnek. Ez viszont hitünktől függetlenül megtörtént, ami egyrészt örvendetes, másrészt azt jeleni, hogy a gyártó már gyakorlatilag kész termékeket mutatott be a kiállításon — no nem mintha ez olyan lényeges információ lenne.

Samsung GT-S5550 Shark 2
[+]

A koreai cég mindig is erős volt a középkategóriás divatkészülékekben. Azt a tudást, amit az új Shark széria képvisel, mondjuk nem is lehet máshogy eladni, csak a külsővel, hiszen a beléjük csomagolt tudás már évek óta a gyártók rendelkezésére áll, a Samsungtól is láttunk már több tucat olyan készüléket, melyek felhasználói élmény és technikai paraméterek tekintetében pont azt nyújtják, amit az újdonságok, de ezzel persze nincs semmi baj. A nagy vízmánia (a gyártó új szoftverplatformjának neve — Bada — koreaiul óceánt jelent) kapcsán kapóra jöttek a cápák, akik ugyan nem a földkerekség legszimpatikusabb állatai, de mindenki ismeri őket, meg egyébként is, állatkás mobiltelefonok mégsem nagyon voltak. Tehát jött a Shark széria, rögtön három taggal: tesztünk alanya a csúcsmodellnek tekinthető S5550 Shark 2, holnap fogjuk tesztelni az S5350 Sharkot, plusz hamarosan piacra kerül egy alsó-középkategóriás cucc is, az S3550, alias Shark 3. Lényegében ugyanazt tudják, de pár fontos paraméterben vannak különbségek, de ezt majd úgyis részletezzük.

Samsung GT-S5550 Shark 2

A cápákat az XXL GSM küldte el nekünk. A nálam lévő S5550 egy közepes méretű, dizájnos dobozban érkezett, ami nem csoda, mert a cápázással a Samsung nem az állatok védelmét és nem is a magyar szleng új szavának elterjedését szeretné elősegíteni, hanem egy új, állításuk szerint jövőbe mutató formavilágot akarnak teremteni. Futuristic fluid slider, ez áll a dobozon, a fluid (folyadék/cseppfolyós) részt nem értjük, de lehet, hogy ez a telefon olyan, mint a Terminátor 2 főellensége (alakváltó, pontosabban mimetikus polialoid), csak mi erről lemaradtunk. A lényeg, hogy a koreaiak így képzelik a telefondizájn jövőjét, nekünk viszont már a tartozékok kapcsán is vannak fenntartásaink, ugyanis a dobozban lévő töltőnek, adatkábelnek és sztereó headsetnek is samsungos csatlakozója van, nem szabványos. Ezeknek az időknek az U900/i900 megjelenésével végképp el kellett volna múlniuk, nem véletlenül találták fel a microUSB-t. A kisebbik cápán mondjuk az van, ami nyilván tök jó, viszont a modellcsalád összetartozását erősen megkérdőjelezi.

Külső

Jövőbe mutató csúszkánk paraméterei alapján nem különösebben megkapó darab. Vékonynak nem mondható (14,8 milliméter), magassága és szélessége átlagos (101,8 x 48,7 milliméter), tömege kereken egy grammal van a bűvös százas határ alatt. Utóbbi sajnos erősen feltételezi, hogy a prémium anyaghasználatnak is lőttek, ami sajnos igaz is. Akármennyire jól is néz ki a Shark és akármilyen fémesen csillog a hátlapja, teljes egészében műanyagból van — azaz nem, a kamera körüli betétlap valódi fémből készült. Az összhatás ennek ellenére kellemes, ami elsősorban az illesztési hézagoktól mentes kialakításnak és a jó minőségű csúszkának, másodsorban pedig a korrektnek tűnő plasztikoknak köszönhető. Az S5550 kellemesen belesimul az ember tenyerébe, a gombok kézre esnek, jó érzés használni.

Samsung GT-S5550 Shark 2
[+]

Az előlap tetején egy cápa orrát formázó vájatba került a telefonhangszóró, melytől jobbra a másodlagos kamera található — a cápaorr-formával egyébként sok helyen fogunk találkozni a készüléknél. Középtájon terül el a 2,2 hüvelyk átlójú AMOLED kijelző, melynek felbontása 240 x 320 pixel — emiatt lett a cápák feje az S5550, kisebb testvérei ugyanis csak TFT-kijelzővel büszkélkedhetnek, a különbség pedig szemmel látható, tesztpéldányunk képe gyönyörű, napfényben is olvasható, ráadásul a gyártó által csak ultra briliáns megjelenítő az üzemidőre is jó hatással van. Alulra egy szintén cápás-formájú, ötirányú navigációs gyűrű került, melyet négy darab igen méretes gomb fog közre, melyek megnyomásával pont ebből adódóan nem lesz gondunk.

Samsung GT-S5550 Shark 2
[+]

A hátlap főszerkesztőnk szerint cápauszonyra kellene, hogy emlékeztesse az embert. Amennyiben a cápák uszonya ezüstszínű, csillog és mindenféle íves csíkok futnak rajta, akkor az állítás helyes, de ha nem lenne így, akkor is mondhatjuk, hogy az S5550 hátlapja nagyon modern. Leszedni mondjuk pocsék dolog, a felül lévő vájatba kell beletúrnunk a körmünkkel, majd vérre menő küzdelem jön, amit eddig mindig a körmöm nyert meg a hátlap kárára, de sajnos mindkét félnél esélyes volt a kettétörés, mint olyan. Ha valaki ezt nem érteni: a hátlapot piszok nehéz leszedni, pedig néha muszáj, a microSD bővítősín ugyanis az akkumulátor alá került. A dizájnhoz visszakanyarodva említésre méltó az 5 megapixeles kamerát, a segédfényt és a kihangosító hangszóróját magába foglaló fémdarab, melynek formája nem áruljuk el, hogy mire hasonlít, de a fórumban lehet tippelgetni.

Samsung GT-S5550 Shark 2
[+]

A készülék tetején és alján semmi nincs, de ezeket kár is nézegetni, hiszen marha unalmasak a két oldalhoz képest, melyekbe hullámot formálva nyúlik bele a hátlap levehető része. Ha tehát eleget ittunk és letesszük az asztalra az S5550-et, el is képzelhetjük, hogy valóban egy cápa, melyet oldalról a tenger hullámai vernek. Igaz, a cápák viszonylag ritkán szoktak úgy úszni, hogy félig kilógnak a vízből, azok inkább a delfinek, de végső soron mindkettő hal, nem? Ja nem, a delfinek vízi emlősállatok, akik egyébként a a fogascetek közé tartoznak és halakat esznek. Ha már a delfineknél járunk: tudta Ön, hogy összesen 50 fajuk hét családot alkot: a tengerekben élő delfineket három családba soroljuk (delfinfélék, narválfélék és a disznódelfinek), az édesvízi folyami delfinek (Platanistoidea) öreg családjába pedig további négy delfincsalád tartozik.

Samsung GT-S5550 Shark 2
[+]

Visszatérve a telefonra: jobbra a fedlappal takart adatcsatlakozót és a kamera exponálógombját, balra pedig a csuklópánt rögzítési helyét és a hangerőszabályzó gombduót találjuk.

Hirdetés

Menürendszer, szoftverek

A cápa belsejében nem szeretnék hosszasan kutakodni, aminek elsődleges oka, hogy a zord külső érző szívet takar.. ja nem, ez is másik történt, az ok az, hogy az új Shark szoftveresen ugyanolyan, amilyen az összes korábbi Samsung. Nem tudni, hogy menürendszere az egykor BlackUI néven futó felhasználói felület hányadik reinkarnációja, ahogy azt sem, hogy az S5550-et milyen chipset hajtja meg, az viszont biztos, hogy a végeredmény sebesség szempontjából kiváló. A cucc minden gombnyomásra villámgyorsan reagál — ha ezt párosítjuk a kézreálló gombokkal, akkor láthatjuk, hogy egy nagyon kellemes felhasználói élményt kapunk.

A készenléti képernyőn minden a szokásos, az alapvető információk megjelenésén túl említésre méltó a felhasználó által testre szabható gyorsindító sor, ahova kedvenc programjainkat helyezhetjük el. A menübe belépve egy tucat színes ikon tárul a szemeink elé, melyek dizájnban az előző generációs felhasználói felületre emlékeztetnek minket, az S5150 Divában már újabb fajta ikonok vannak, valószínű tehát, hogy az S5550 nem a legújabb chipsetre épül, de mivel a kezelhetőség és a sebesség kiváló, ennek semmi negatívumát nem fogjuk érezni (tényleg csak annyiról van szó, hogy máshogy néznek ki az ikonok). A szoftveres kínálat a középkategóriás modellekből ismerős: a szervezőben naptárat, jegyzettömböt, feladatlistát, világórát, számológépet és mértékegység átváltót találunk, az extrább cuccokért el kell mennünk az alkalmazásokhoz. Ide kerültek ugyanis a Google szolgáltatások (kereső, levelezés, térkép), itt van az Alcatel készülékeiből már ismrős Palringo messenger nevű chat-kliens, a kép- és a videószerkesztő, az intelligens kereső, a diktafon, a szinkronizálás, az időzítő és a stopper, valamint az RSS-olvasó.

Játékokból rengeteg került a masinára, pontosan annyi, ahány ikon van a főmenüben. Üröm az örömben, hogy ezek többsége próbaverziós, pedig a lista tényleg figyelemre méltó: World Series of Poker, Tetris Mania, Sola Rola, Pyramid Bloxx, Party Island - Bubble Popper, Pacman, Midnight Pool 2, DJ Mix Tour, Diamond Twister, Brick Braker Revolution, Brain Challenge Volume 2, Asphalt 4. A listát természetesen kedvünk szerint bővíthetjük java alkalmazásokkal, a készülék belső memóriájából 106 MB áll a felhasználó rendelkezésére, amit a 8 MB-os gyári videó (melyen az AMOLED kijelzők előnyei csodálhatók meg) törlésével egy kicsit megnövelhetünk. Vagy rakhatunk a készülékbe egy microSD memóriakártyát.

Adatkommunikáció, telefonálás

Adatkommunikáció terén nem állunk rosszul: a Shark 2 GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból kettő támogatott (900/2100 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és 3,6 Mbps-os HSDPA-t használatunk, HSUPA és WiFi nincs. A Bluetooth 2.1-es verziószámú, amiből adódóan támogatja a sztereó hangátvitelt. Számítógépre kötve a készülék kártyaolvasóként is képes működni, a gond ugye a Samsung által kreált, szabványosnak nem mondható adatcsatlakozóval van, szívesebben látnék helyette egy microUSB portot.

Telefonálás közben sem hangminőségbeli, sem vétellel kapcsolatos problémát nem tapasztaltam. Az viszont kevésbé tetszett, hogy a telefonkönyvbe mindössze 1000 ember adatait vihetjük fel, extra mezők ide vagy oda, ez sokaknak kevés lehet. A hívásnapló nagyon korrekt, egyesítve és külön-külön is megnézhetjük a tárcsázott/fogadott/elmulasztott hívásokat, plusz bejövő és kimenő üzenetszámláló is van. Ha már üzenetek, akkor mindenképp említésre méltó, hogy a készülék az MMS-eket és az elektronikus leveleket is támogatja, az utóbbihoz kapcsolódó kliens boldogul a hitelesített SMTP szerverekkel is.

A webböngészést a NetFront Browser 3.5-ös verziója teszi elérhetővé számunkra, elég korrekt cucc, de azért léteznek jobb megoldások is. A menürendszerben külön menüpontot (communities) kaptak a különféle social-networking szolgáltatások, van Facebook, Flickr, Photobucket, YouTube, Picasa, MySpace és Friendster, a gond csak az, hogy semelyik nem natív, java alapú kliensprogram, ha kiválasztjuk valamelyiket, a webböngészőbe jutunk. YouTube esetében a videókat a médialejátszó szoftver nyitja meg, maga a böngésző ugyanis nem támogatja a Flash-alapú tartalmakat.

Multimédia

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes fény segíti. A legnagyobb felbontás fotóknál 2560 x 1920, videóknál 320 x 240 pixel, utóbbi tehát nem egy nagy eresztés. A szoftver sok beállítási lehetőséget kínál, fehéregyensúly, színeffektusok, érzékenység (ISO 50 - ISO 800), fénymérés (szpot, középre súlyozott, átlagoló), digitális képstabilizátor és dinamikatartomány növelő, külön-külön állítható kontraszt/telítettség/élesség, kikapcsolható zárhang — nagyjából ez adja a repertoárt.

Samsung GT-S5550 Shark 2

A képminőség kellemes, de nem kiemelkedő. Az S5550 fotói egy picit fakók és fátyolosak, cserébe a zajszint és a zajszűrés is az elfogadható szinten belül mozog. A makró funkció kifejezetten erős, a ledes segédfény viszont nem ad elég fényt ahhoz, hogy a záridő rövid legyen, emiatt az éjszakai felvételek könnyedén bemozdulnak.

A zenei alapvetően rendben van: FM-rádió és korrekt zenelejátszó szoftver is van, utóbbi ID3-tagek alapján szűr a készüléken és kártyán tárolt fájlok között, megjeleníti az albumborítókat, fut a háttérben (és mivel kiül a készenléti képernyőre, könnyedén kezelhető), továbbá tartalmaz egy előre beállított sémákat tartalmazó hangszínszabályzót. A gond sajnos a hangminőséggel van: a kihangosító hangszórója például jól szól, de a készüléket asztalra letéve (az oldalsó "hullámok" miatt azt is mondhatjuk: úsztatva) a hangok tompulnak, mivel a hangszóró pont azon a részen van, amire a masina felfekszik. A gyári fülhallgató kényelmes (igaz, kábele aszimmetrikus) és egész jól is szól, a gond ugye a csatlakozójával van: ha valamiért nem tetszik a minimalista stílusú fekete füles, nem tudunk mást használni, mert a szabványos fülhallgató kimenet lemaradt a masináról.

Üzemidő, összegzés

A készülék 960 mAh-s kapacitású akkumulátora az AMOLED kijelzőnek hála sokáig képes életben tartani a masinát. Nálam átlagos használat és zenehallgatás nélkül simán megvolt a 3-4 nap, ha valaki keveset telefonál, akár ezt is túllépheti.

Samsung GT-S5550 Shark 2

Értékelés: Samsung GT-S5550 Shark 2
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Bruttó 50 000 forint körüli végfelhasználói árával a Samsung GT-S5550 nem a világ legjobb vétele, de tulajdonképpen korrekt ajánlatnak mondható. A Shark 2 tudásban a középkategóriában elvárható szintet hozza, külseje egyedi és igényes, kijelzője bámulatos, üzemideje és hangminősége kellemes, a kamera is szép fotókat készít, a probléma a microUSB és a 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozók hiányában keresendő. Ha valaki tud élni ezek nélkül és bejön neki a cápás dizájn, akkor kellemes partnerre találhat az S5550 személyében. Nekem tetszett.

Samsung GT-S5550 Shark 2

Bocha

A Samsung GT-S5550 Shark 2-t az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung GT-S5550 Shark 2
Samsung GT-S5550 Shark 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 101,8 x 48,7 x 14,8 milliméter
Tömeg 99 gramm
Színek Fekete, Pink
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa AMOLED
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 300 kB
Belső memória 106 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi nincs
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 12 darab, a többségük demo
Valutakonverter van
Extra szoftverek Palringo messenger, Google Maps, intelligens keresés, képszerkesztő, videószerkesztő, zenefelismerés, social-networking kliensek
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes segédfény
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (max. 320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (előre beállított sémák)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 960 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 623 óra (2G) / 412 óra (3G)
Beszélgetési idő 11 óra 40 perc (2G) / 5 óra 25 perc (3G)
Egyebek
-

Azóta történt

Előzmények