Samsung S5320 - nem az érintős

Bevezető

Amikor a tizenharmadik figyelmetlen felhasználó is az S5320 témájában tette fel a kérdését az S5230-cal kapcsolatban, akkor a topiknyitó kérésére a könnyebb azonosíthatóság végett a téma megnevezése mögé biggyesztette egy moderátor, hogy "nem az érintős!". Mi pedig lassan három hónapja vadászunk egy tesztkészülékre, amit végül a GSM Takács biztosított a számunkra.

Samsung S5320
[+]

Holott a dolog baromi egyszerűnek tűnt akkor, amikor még tavaly a forgalmazás a Pannonnál elkezdődött: majd kérünk a gyártótól. Sosem jött össze. Oké, akkor majd kérünk GSM üzletektől. Valahogy nem volt a nagykerben sem. Ám amikor a Vodánál is bekerült a kínálatba, már tudtam, hogy lesz végre a kezemben egy, mivel Takácséknak közük van az Árkádban levő Vodafone bolthoz is, így aztán némi romantikus buszozás a 85-össel és már jöttem is ki a fogyasztás szentélyéből a dobozzal.

Samsung S5320
[+]

Most bizonyára azt gondolja az olvasó, hogy ez a csávó nem teljesen normális. Ami nyilván így is van, de az S5320-at azért óhajtottam ennyire megszerezni, mert annak idején az L700 kiváló termék volt (bár az akkumulátorral akadtak gondok), ez a készülék pedig a mostani 30 lepedős árával megint olyan alternatíva, amit érdemes megfontolni. Ez ugyanis telefon. Nem nyeklő-nyakló, forgós, széttolós, tapizós trendi izé, hanem a szó legklasszikusabb értelmében vett mobiltelefon. Azoknak, akik még hisznek abban, hogy nem véletlenül számít etalonnak a Nokia 6310, a Sony J6, az Ericsson R320, vagy a Samsung X700. Azoknak, akiknek a telefon még mindig inkább egy jól faragott tégla, mintsem tepsi, kagyló, ping-pong ütő, golflabda, vagy klotyóülőke.

Samsung S5320
[+]

Nyilván ma már azért a legkonzervatívabb felhasználó is elvárja, hogy esetleg legyen a hátlapon kamera, tudjon vele e-maileket nézni, kicsit netezni, netán rádiót hallgatni, férjen bele egy sereg üzenet és telefonszám - de ettől még maradhat a forma az, amit az évek során megszokott, vagy ami tökéletesen illik a kézbe gyakorlatilag minden élethelyzetben. Az S5320 pedig ilyen telefon óhajt lenni.

Külső

A S5320 doboza fekete színű, töltő, headset és adatkábel figyel a csomagoláson belül. Maga a készülék pedig megfelel az előzetes elvárásoknak, kecses, nyúlánk darab, az előlap felét a kijelző, másik felét a gombok foglalják el. Nagy kár, hogy nem fém, mint az L700, de a felhasznált műanyagok minősége egyáltalán nem rossz. S mint általában az egy tömbből álló Samsung telefonok, ez a készülék is atommód össze van rakva, nem fog egyhamar szétesni.

Samsung S5320
[+]

A jókora, 2,2 inches kijelző QVGA felbontású (tehát jobb, mint az előd L700-é), a fényerővel és a kontraszttal nincs gond. A négy funkciógomb és az öt irányú navigációs billentyű elhelyezése és használhatósága tökéletes, az alattuk elterülő gombsor is jó, csak egy picit talán zsúfolt. A kijelző felett aprócska kis kamera látszik: ez alkalmas arra, hogy videohívásokat bonyolítsunk.

Samsung S5320
[+]

Bal oldalon, legfölül, elég hangsúlyos a nyakbaakasztó hurkocskája, lentebb a hangerőt szabályozó billentyűk kaptak helyet. Jobb oldalra csak a kamera gombja és a microUSB csatlakozót rejtő ajtócska kerültek. A microSD kártyához a hátlap leszedését követően férünk hozzá, de az akkumulátort szerencsére nem szükséges eltávolítani.

Samsung S5320
[+]

A hátlapnak szinte a teljes területe lehúzható, kár, hogy ez is műanyag, de öröm az ürömben, hogy nem az a mostanában divatos hajszálvékony plasztik, ami ránézésre törik. A készülék hátsójára került még a kamera, amelyhez villanó is társul. A formatervezők egyetlen apró bolondságot engedtek meg maguknak, sötétvörös, vékony betétek díszítik a navigációs gombot, a kijelző feletti hangszórót és a kamera körüli részt.

Menü

Bekapcsolás után nem fogunk találkozni semmi olyasmivel, amit nem láttunk volna már Samsung készülékekben. Jómagam utoljára a két SIM-et kezelő C6112-vel kerültem közelebbi kapcsolatba, s annak menürendszere komoly hasonlóságot mutat mostani tesztalanyunk belső felépítésével. A kezdőképernyő többféle lehet. Egyrészt választhatunk mi valami hátteret, fakadhat az elrendezés a használt témából, illetve ebben a telefonban is van Eleven világ, ami esetünkben a Parlament épületét pakolja a kijelzőre, felhőkkel, madarakkal, éjszakai pedig esti fényekkel.

Samsung S5320
[+]

Témából gyárilag három variáció létezik, a kék, a lila és a zöld. Ha ezek nem tetszenek, akkor a beépített témaszerkesztő (UCS = User Defined Skin) használatával az ikonok kivételével mindent lecserélhetünk, persze el lehet vele pepecselni egy ideig. (Intermezzo: középiskolában a jóképességű angol tanárnő adott fel sok körmöléssel járó házit, s meg is jegyezte, hogy ezzel el fogtok pepecselni egy darabig, amire a hátsó sorból jött egy öblös komment, hogy nem lehetne inkább a tanárnővel?) Maga a menü ikonos felépítésű, tizenkét rajzocska köszönti a júzert, az elrendezés logikus, a sebességgel sincs alapvető gond, kivéve két esetet.

Samsung S5320 menu

Az egyik hatványozottan idegesítő dolog a billentyűzár. Sajnos nem lehet állítani, hogy mennyi idő után kapcsolja be magát automatikusan, úgyhogy csak egy percre nézünk fel SMS írása közben, s máris lezárja magát, de a feloldás elég szerencsétlen. Hosszan kell nyomni a csillag gombot, de túl hosszan, s utána is az történik, hogy egy ablakban tájékoztat a művelet sikerességéről, ami szerintem nem csak engem, hanem konkrétan senkit nem érdekel. Nem azért oldottam fel a zárat, hogy ablakokat okézgassak le, hanem azért, hogy használjam a telefon, azonnal, rögtön.

Samsung S5320 menu

A másik gond a hívásfogadásnál jelentkezik. Ugyanis a csörgő készüléken a megfelelő gomb megnyomása után nem jön létre egyből a kapcsolat, van egy pár másodperces holtidő, amikor az ember már javában hallózik, köszön, bemutatkozik, akármi, de ezt a másik fél még nem hallja. Ebből aztán jóféle beszélgetések kerekednek ki, mindenki hülyének nézi a másikat, kiváló. Tudomásom szerint ez a probléma az S5320 összes szoftververziójára vonatkozik, a tesztpéldányunk egy viszonylag friss, XXIK1-es szoftverrel érkezett, de ez is ezt csinálja, állítólag talán áprilisban lesz erre javítás.

Samsung S5320 menu

A fenti két esetet kivéve a sebesség abszolút rendben van, a dolgok azonnal történnek, a gombnyomásokra nem kell várni, s jó érzés használni a telefont, de kár volt ezt két ilyen aprósággal elrontani.

Alapfunckiók

A névjegyzékben nincs semmi extra. Belefér 1000 bejegyzés, sokféle további adattal (szülinap, cég, beosztás, fax, e-mail, kép, csengőhang), könnyű benne keresni, nincs vele komoly gond. Az mondjuk zavart, hogy a navigációs gomb lefele nyomása nem hozza be a telefonkönyvet az alapképernyőről, de miután ez úgyis ki van osztva a jobb oldali gombra, ezért nem kaptam emiatt infarktust.

Samsung S5320 menu

Üzenetkezelésben is jól szuperált a kicsike, a szövegbevitelt T9 segíti. A sűrű gombsor talán ijesztően hat (nekem sem volt kedvem SMS-t írni, de aztán muszáj volt és egyáltalán nem tűnt vészesnek), ám egy próba után már teljesen használható. Az SMS mellett (ebből 500 darabot tudunk tárolni) van MMS és e-mail kliens is, utóbbi a csatolmányokkal és a hitelesített SMTP szerverekkel is elboldogul. Az L700-ban nem volt rá mód, de itt lehet a gyári jelzőhangokon túl saját fájlt is beállítani, ami örvendetes és sokak számára várt előrelépés.

Samsung S5320 menu

A naptár egy jottányit sem változott, havi és heti bontásban vannak a teendőink, s megint ez az őskorból itt ragadt, osztott memória tartozik hozzá. Ez konkrétan azt jelenti, hogy 100 találkozó, 50-50 évforduló és szabadság (kinek van 50 nap szabadsága?), illetve 20-20 fontos és privát esemény tárolható el. A vekker több időpont megjegyzésére, illetve ismétlődésre is képes, a számológép ismeri a trigonometrikus műveleteket is (és yeah, benne van a Pi is), az átváltó, a stopper és a visszaszámláló pedig teszi a dolgát. A világóra listás, kár, szeretem a földgömböket kiterítve nézegetni (tudom, hülye hobbi).

Samsung S5320
[+]

Játék egy darab sincs a készülékben, akinek kell, töltsön le. Az alkalmazások között pedig olyan korszakos dolgokat találunk, mint a dikatfon, amely hívás közben nem elérhető. De ide került az RSS olvasó (jópont), illetve a magyarra valamiért nem lefordított Communities almenüpont is, amelyben olyan nagy nevek bukkannak fel, mint a Twitter, a Facebook, vagy a Picasa, de mielőtt az ember ráflesselne egy natív kliensprogramra, mindről kiderül, hogy csak egy link az inkriminált weboldalra. Oké, mondjuk valami jót is, ha vesszük a fáradságot, hogy beállítsuk a hozzáférésünket, akkor a telefonról egyből tölthetünk fel képet is.

Multimédia

A 3,2 megapixelesre hízott kamera nagyon jó dolog lehetne, ha az autofókuszt már megint nem spórolták volna ki. Tök komolyan, mennyivel dobta volna meg a telefon árát? 200 HUF? De ha 500, akkor sem lett volna gond, ez így olyan, mint Rocco kasztrálás után, jól néz ki a dobozon a pixelszám, csak az eredmény kissé… khm, homályos, s akkor szó szerint lehet érteni. A funkciók és opciók száma sem dönti hanyatt az embert, néhány effekt és keret, önkioldó, a LED vaku kapcsolgatása és felbontás babrálható, úgyhogy az elkészült alkotásoktól sem kell sokat várni, ehhez képest egész jók a fotók, nyilván közelre esélytelen, de normális távolságra egy fixfókuszos kamerától ezek a képek korrektek.

Zenei szempontból sem kivételesen jó a helyzet, mivel a készüléken nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó. Fülest viszont kapunk, sztereó ugyan, de igen egyszerű darab, s sajnos nem lehet sehol szétszedni, hogy a saját headsetünket vegyük használatba. Lehet, hogy a microUSB kiváló szabvány, de az is biztos, hogy nem hemzsegnek a boltok polcain Sennheiser microUSB fülesek, úgyhogy esetleg a sztereó Bluetooth lehetőségével vigasztalódhatunk.

Samsung S5320 menu

Samsung S5320 menu

A szoftver a szokásos, ID3 tagek alapján csoportosít, megmutatja az albumborítót, a beépített equalizer pedig igen vad skálán mozog: az előre tárolt sémák szélsőségesen átalakíthatják a hangzásvilágot. A lejátszás fut a háttérben, ilyenkor a kezdőképernyő alsó részére költözik a státuszinformáció, van ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is. A számokba bele lehet tekerni, ha az adott iránynak megfelelő gombot hosszan nyomjuk. A repertoár része még egy RDS-sel is felszerelt FM-rádió, használatához mindenképpen füles csatlakoztatása szükséges.

Adatátvitel, akkumulátor

Örömteli, hogy az L700 után ebben a modellben nem csak 3G, hanem HSDPA is van. Haladni kellett a korral, érthető tehát ez a lépés. Viszont szomorú tény, hogy valamiért a Samsungnál megvesznek a Netfront böngészőért, s ebben a modellben is ez dolgozik. Nem túl szofisztikált, javaslom az Opera Mini letöltését inkább.

Samsung S5320 menu

A PC kapcsolatot USB kábellel teremthetjük meg, szoftvert a netről tudunk letölteni. A Bluetooth is kifogástalanul működött, kár, hogy WLAN nincs a telefonban. A hátlap alatti akkumulátor viszont megint csalódás, már ránézésre is elég vézna, s nem is domborít jól: maximum két napig bírja az S5320, utána pittyeg, hogy adjunk kaját.

Samsung S5320
[+]

Értékelés: Samsung S5320
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az L700 modernizált változatáról eltűnt a fém, lett helyette HSDPA, jobb és nagyobb kijelző, frissebb menürendszer és valamivel jobb kamera. A S5320 ára csontra ugyanannyi, mint amennyiért az elődmodell volt elhozható megjelenését követően, a Samsung szerint tehát bő egy év alatt ennyit fejlődött a telekommunikációs iparág. Sok? Kevés? Nehéz ezt eldönteni, de az biztos, hogy amikor az L700-ra annak idején egy igen komoly és ritka Különösen Ajánlott pecsétet dobtunk rá, akkor a konkurencia még sehol sem volt. Most azonban olcsóbban van Sony Ericsson Naite, ami szinte hajszálra ezt tudja, ráadásul ez a béna híváskezelési hiba is lefelé húzza az összképet. Azzal pedig, hogy a fémet teljesen kihagyták, pont az L700 legnagyobb egyénisége szűnt meg. Úgyhogy most itt ingadozom az Ajánlott és a Tetszett határán, de mivel a gyenge rezgőmotor miatt három hívásról is lemaradtam, ezért szigorú leszek és a Samsung S5320…

Samsung S5320

Bog

A Samsung S5320 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S5320
Samsung S7350 Általános
Technológia GSM,UMTS
Méret 113,1 x 46,5 x 11,2 mm
Tömeg 78 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Belső kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Belső kijelző felbontása 240x320
Belső kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16,8M
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 300 KB
Belső memória 26 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA van / 3,6 Mbit/s
IrDA / Bluetooth nincs / van - 2.0
WiFi nincs
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung
WAP / HTML böngésző 2.0 / van - Netfront
E-mail kliens van
Java van
Játékok gyárilag nincs
Valutakonverter van
Extra szoftverek zenekereső
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel felbontású, fixfókuszos, LED villanó
Másodlagos kamera van - VGA
Videófelvétel van (320x240 pixel @ 30fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó előre tárolt
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 880 mAh Li-Ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 3 óra
Egyebek
-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés