Samsung i7500 - a galaxis még messze van

Bevezető

Mikor hívott az XXL GSM, hogy van Samsung i7500 raktáron, egyből lecsaptam rá. A Hero óta várom a koreai gyártó Android rendszerű telefonját, nagyon érdekelt, hogy mit hoznak ki a platformból, mert varázslatos dolgokat lehet vele csinálni, az egyértelmű volt a HTC termékének megtapogatása után.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

Talán jelenleg a Samsung az a gyártó, amely a legtöbb operációs rendszerre fejleszt egyszerre. Windows alapon ott van az Omnia, Symbain platformra két remek telefont alkottak, az Innov8 és az i8910HD is kategóriájának egyik legjobb darabja, így talán érthető volt, hogy sokat vártam az Android rendszerű készüléktől is.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A Google nevével fémjelzett operációs rendszer terjedése most már megállíthatatlannak látszik, s azt hiszem, hogy ezt nem kis mértékben az HTC-nek is köszönheti a platform. A taiwani cég ugyanis olyan jó érzékkel nyúlt az alapszoftverhez, hogy abból az utóbbi idők legjobban kezelhető okostelefonja kerekedett ki, a Magic és a Hero eladásai szárnyalnak, s a gyártók sorra jelentik be az Android alapokra épített telefonokat. Szinte már mindenki beszállt a fejlesztésekbe, a nagyok közül egyedül a Nokia kussol még a témával kapcsolatban.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

Egyszerre féltem és reménykedtem az i7500 érkezése előtt. Az Android widget alapú kezelőfelülete pont az az irány, amit a Samsung a zárt rendszerű készülékeiben próbál ezerrel erőltetni, csakhogy a TouchWiz igen messziről ugatja csak azt az átgondoltságot és logikát, amit például a Hero nyújtott. Félő volt, hogy rosszul nyúlnak bele a Google rendszerébe, ugyanakkor reménykedtem, hogy egy optimalizált OS-re felhúzott Samsung általi módosítás esetleg elhozza azt a sokoldalúságot, amit a gyártó régóta próbál megvalósítani zárt rendszerű gépeken.

Tök feleslegesen aggódtam és reménykedtem, a Samsung Galaxy teljes alapszintű, mindenféle változtatástól mentes Android rendszert kapott. Legalábbis első ránézésre, mert a háttérben azért lappanganak sunyiságok...

Külső

Emberes méretű telefon a Galaxy, ezt leginkább a jókora kijelzőnek köszönheti. A 3,2 inches ablak AMOLED technológiát kapott, felbontása 320x480 pixel. A kép csakugyan gyönyörű, élénk, szinte lemásznak a fotók a kijelzőről, az automatikus fényerőállítás pedig elég kakaót biztosít ahhoz, hogy napfényben is meglehetősen jól látható maradjon.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A kijelző alatt egy navigációs gomb található (középen OK funkcióval), de az érintőképernyő miatt ezt ritkán fogjuk használni. Ezt összesen öt gomb veszi körül, ebből kettő szolgál híváskezelésre, a bal felső mindig az opciókat hívja elő, jobb oldali párja pedig visszalépéshez használható. Ezen az oldalon egy harmadik, kisebb billentyű is van, ha hosszan nyomjuk, akkor a futó alkalmazások listáját kapjuk meg, amelyek között válthatunk is, a Samsung Galaxy tehát simán képes a multitaskingra. Nincs viszont másodlagos kamera, a videotelefonálásnak így lőttek.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

Az eszköz bal felén csak a hangerőt szabályozó gombpáros kapott helyet, jobb oldalon sincs nagy tolongás: a kijelző lezárását és feloldását szabályozó billentyű mellett csak a kamera exponálógombja fedezhető fel. A Galaxy tetején viszont egy kis ajtócska rejti a microUSB csatlakozót, mellette pedig egy 3,5 mm-es jack bemenet tátong. Helyes, ezt így kell csinálni.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A hátlap egy nagy, fekete, csillogó műanyagtenger, éppen csak nem hullámzik. Felül egy 5 megapixeles kamera kapott helyet egy villanó társaságában. Az egész telefon kemény, csúszós plasztikból készült, fémet nyomokban sem tartalmaz. Elég kiábrándító érzés, ami fokozódik a hátlap levételével, mert ezután hajlamos kizuhanni az akkumulátor, ami alig-alig szorul a helyére. Pedig a hátlapot bizony le kell szedni ahhoz, hogy hozzáférjünk a microSD kártyához, úgyhogy csak óvatosan.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A dobozban viszont örömmel turkálhatunk, a töltő-füles-adatkábel szentháromság mellett egy pofás kis tokot is fellelhetünk, amely megvédheti a telefont a külső behatásoktól. Ezt melegen ajánlom, mert ez a csúszós fekete burkolat nem egy életbiztosítás, nekem sikerült lehajítanom egy kőpadlóra a készüléket. Ennek örömére viszont szeretettel tudatom az egybegyűltekkel, hogy a Galaxy jól bírja a strapát, mert egy karcolás sem látszik rajta, pedig a kijelzővel lefelé ért földet.

Az Android és a vas

A Galaxy ugyanazt a processzort kapja, amit a HTC Hero is, azaz a Qualcomm MSM 7200A dolgozik benne, ezúttal is 528 MHz-en ketyeg. Ám a RAM mérete csak 128 megabájt, s ez érződik is. A felhasználói tárhely viszont 8 gigabájtos, itt nincs is arra szükség, hogy feltétlenül memóriakártyát pakoljunk a telefonba, ellentétben a már emlegetett HTC modellekkel. Érdekes, hogy az Android a 8 gigás tárhelyet belső memóriakártyaként aposztrofálja.

Samsung i7500 menu

A Galaxy viszont a HTC gépénél jóval döcögősebbnek érződik, tizedmásodpercekre megtorpan a képernyőváltásoknál, meg-megröccen az egyébként igen finoman adagolható görgetéseknél, aztán amikor az ember sorra nyitogatja az alkalmazásokat, akkor már azért érezhető, hogy a végét járja mind a RAM, mind pedig a processzor. A Samsung szinte semennyire sem nyúlt bele az Android rendszerbe, ugyanaz a felület fogadja a felhasználót, mint a HTC Magic esetén.

Samsung i7500 menu

Az alapképernyő tehát csak három oldalas, a widgetek száma gyárilag igen szűkös, a testreszabhatóság korlátozottabb. Szerencsére az Android Marketről rengeteg widgetet le lehet tölteni (s ez látszik is a screenshotokon), amelyek persze egyelőre még nem olyan kifinomultak, mint a Hero gyári lehetőségei, de örültem a GPS, a WLAN és a Bluetooth gyors kapcsolgatását lehetővé tevő widgeteknek. Nagyon jópofa, hogy ha általunk lőtt fotót állítunk be háttérképnek, akkor kijelölhetjük, hogy a fénykép mekkora részét szeretnénk felhasználni, a szoftver pedig kissé térhatású módon lassabban tekeri a hátteret, mint az előtérben levő hivatkozásokat és widgeteket.

Nincs szerencsénk a tesztkészülékekkel

A hozzánk került Galaxy minden kétséget kizáróan hibás volt. Teljesen random mód fagyott szét, illetve gyakran nem működött a két bal oldalon levő funkciógomb. Ráadásul elég erősen melegedett a készülékház is, először ezzel hoztam összefüggésbe, hogy nem mennek a billentyűk, aztán a hátlap levétele után, fejreállítva a telefont, hirtelen megint üzemelt minden. Aztán megint nem, megint igen, aztán feladtam, csak abban reménykedtem, hogy amikor majd a videót csinálom, akkor minden jól fog üzemelni. Ezen felül a kijelzővilágítás sem kapcsolt le soha, két óra alatt nullára merült az egész. Nagyon bízom benne, hogy csak mi fogtunk ki egy hardveresen eltolt darabot, és nem is szeretném ennek alapján megítélni a Galaxy-t, de igazság szerint egyetlen ilyen hibás példány is rossz fényt vet a Samsungra. Egyáltalán nem szabadna ilyen terméknek kijönnie a gyárból, s hangsúlyozom, hogy ez nem valami preproduction marketing sample volt, hanem boltban megvehető eszköz, aminek a saját kis kezemmel téptem fel a csomagolását. Nem segített a történeten az sem, hogy azóta kijött az új szoftver, ezt fel is tettem rá, de a hibák minden bizonnyal hardver oldaliak voltak.

Az Android rendszer logikája nagyon átgondolt, a használat pofonegyszerű. A készenléti képernyőről a menübe az alul középen kuksoló fülecske felhúzásával juthatunk át. Ide kerül minden szoftver is, amit letöltünk a Marketről. A navigációs kezelőszervtől balra elhelyezkedő gomb egy felfelé mutató nyilacskát formáz, ezzel érhető el minden képernyőn az opciók menü, a jobb oldalon levő billentyűvel pedig visszafelé tudunk lépkedni.

Ez az Android már az 1.5-ös verziószámú, úgynevezett Cupcake változat, de igazából a Magichez képest alig változott néhány dolog. Vannak úgynevezett live folderek, amiket szintén kitehetünk a kezdőképernyőre, s a bennük levő tartalom frissülget, mondjuk ha az egyikben vannak a kedvenc kontaktjaink, akkor ide automatikusan bekerülnek az újonnan felvett kedvencek is, éljen. Más extra nincsen, a Samsung az oldalsó képernyőzár gombját adta a dologhoz, ami azért felesleges kissé, mert a Magic esetében bőven jól működött az a megoldás, hogy a hívásmegszakító billentyű zárta le a kijelzőt is.

Kötelezően letöltendő

A gyári szoftverkínálat az alapvető funkcionalitás ellátására elegendő (hívás, üzenetkezelés), de ha jót akarunk magunknak, akkor egyből úgy kezdjük a dolgokat, hogy felmászunk az Android Marketre. Ehhez – illetve a naptárhoz, valamint az emailezéshez – Google account szükséges, addig esélyünk sincs elérni ezeket a funkciókat. Magam eddig simán megvoltam ilyesmi nélkül, de most a nemes ügy érdekében kreáltam hozzáférést, aztán nyomás a Market.

Samsung i7500 menu

Kezdjük a legfontosabbal: Close Everything. Csodás dolog a multitasking, ha be is lehet zárni az alkalmazásokat, de gyárilag nem lehet, azok szépen ott ragadnak a háttérben. Ez a kis segédprogram viszont szépen becsukja a futó programokat, ezzel felszabadít nekünk helyet a memóriában. Szofisztikáltabb megoldás egy Task Manager lerántása, ezzel - most - nem vesződtem.

Samsung i7500 menu

Számomra a musthave kategóriába tartozott a kifejezetten jól sikerült Meebo kliens (de van többféle MSN pótlék is, például eBuddy), amely szintén futkos a háttérben, s folyamatosan láthatjuk a felső notifikációs sávban, hogy írt-e valaki. Mint ahogyan arról már hírt adtunk, nemrég elérhetővé vált a Facebook kliens is, ezt kicsit macerás beállítani, mert a böngészőn keresztül a Facebookon vagy három helyen kell áldásunkat adni ahhoz, hogy végre települjön, de aztán nagy nehezen sikerül neki.

Samsung i7500 menu

Hasznos segédprogram még a Sound Manager amelynek segítségével az összes hangerőt egy felületen tudjuk állítani, ráadásul egy naptár is kapcsolódik hozzá, amellyel előre be tudjuk lőni, hogy mondjuk éjfél után minden effekt nullára csökkenjen, de a reggel hétre belőtt vekker maximumon kukorékoljon. Nem árthat valami fájlkezelő sem, nekem teljesen megfelelt az ES File Expolorer.

Samsung i7500 menu

A felsorolt segédprogramok és alkalmazások mind ingyenesek (hiszen hazánkból csak az Android Market ingyenes részét láthatjuk egyelőre), letöltésük pofonegyszerű, két kattintás, s máris települ a szoftver.

Telefonkönyv, üzenetek

Az Android szoftver névjegyzéke abszolút jól kezelhető, funkcionális és logikus felépítésű. Ha a Google hozzáférésünket is beállítjuk, akkor bármiféle változás esetén azonnal szinkronizál az elérhető internetkapcsolat segítségével a szoftver, magyarán van egy automatikus backup. A bejegyzésekhez korlátlan mennyiségű telefonszám és email cím vehető fel, továbbá chat cím, postai cím, munkahely és beosztás, jegyzet, csengőhang és kép csatolható. A képet a galériából kell hozzárendelni a nevekhez, s ilyenkor nagyon okosan egy keretet rajzol a felület, amit nagyíthatunk, kicsinyíthetünk és ide-oda tologathatunk annak megfelelően, hogy az illető feje a lehető legjobban látszódjon. Annak viszont nem örültem, hogy az így összeállított kép elég kicsike bejövő hívásnál. Van még egy kellemes funkció: egyenként beállítható a neveknél az is, hogy az illetőt automatikusan hangpostára irányítsa a készülék.

Samsung i7500 menu

Bár letöltöttem az Android Marketről a Facebook kliensprogramot, sajnos nem sikerült szinkronba hoznom a névjegyzékkel. Biztos meg lehet valami további okossággal oldani, most nem álltam neki turkálni, de amit a HTC Sense felülete alapból tud, azt a Galaxy csak hosszas kavarások után képes hozni. A híváslista viszont imádnivaló apróságokkal szórakoztat. Egyrészt a listában nem a hívás ideje látható, hanem hogy mennyi ideje történt az esemény, a rekordra kattintva jön ki a konkrét időpont. Ezt a magam részéről imádtam, mert ha valakit felhívtam és nem vette fel, akkor egy későbbi rácsörgésnél már mondhattam neki, hogy öcsém, 43 perce hívtalak és nem hívtál vissza. Finom apróság, hogy ha egy beérkező hívás adatait nézzük, akkor Call back felirat szerepel a hívásindítás funkciója mellett, ha viszont indított hívást nézegetünk, akkor ez a szöveg arra változik, hogy Call again.

Samsung i7500 menu

Az üzenetkezelés legfontosabb sarokpontja a szövegbevitel. A készülékbe épített mozgásérzékelő lehetőséget ad arra, hogy számos helyen a telefon elforgatásával a kijelző tájolása is megváltozzon. Álló helyzetben is QWERTY kiosztású gombsort kapunk, de ilyenkor értelemszerűen az egyes betűk nagyon közel ülnek egymáshoz, könnyű félreütni. A fektetett verzió már szellősebb, jó hatásfokkal lehet szöveget bevinni, igény szerint kérhetünk a gombnyomásokhoz rezgős visszajelzést is. Az alap klaviatúra kiosztása igen logikus, a Marketről pedig már most le lehet tölteni egy sereg lokalizációt, mindenféle nyelvű gombsor van már, magyar viszont egyelőre nincs, de ez nyilván csak idő kérdése.

Samsung i7500 menu

Funkcionálisan az üzenetkezelésre sok panasz nem lehet. Az emailek alapesetben a Google Mail fiókunkkal állnak folyamatos szinkronizáció alatt, de más POP3/IMAP4 fiókok is létrehozhatóak. Ehhez kapunk egy varázslót, amely megpróbálja kifundálni, hogy milyen szervereket használunk, de van mód manuális beállításra is. Az SMS és MMS üzenetek chat-thread nézetben követhetőek nyomon, s igen kellemes, hogy beérkező üzenet esetén a felső notifikációs sávban futószöveg formájában az üzenet tartalma olvasható.

Iroda és GPS

A naptár nagyon csecse. Havi, heti és napi nézetben is grafikus felületet mutat, illetve Agenda néven van egy időrendi listánk is. A bejegyzéseknek nincs külön típusa, viszont emlékeztető, helyszín, leírás és ismétlődési opciók beállíthatóak. A naptár folyamatosan szinkronban van a Google Calendarunkkal is (nahát, ez nem túl meglepő), beállítható, hogy a már elmulasztott eseményekkel ne foglalkozzon. Az Android gyári widgetei között megvan a naptár is, ez a főképernyőn mindig a következő eseményről tájékoztat.

Samsung i7500 menu

Samsung i7500 menu

Az egyéb alkalmazások között alapesetben egy egyszerű számológépet találhatunk, illetve természetesen van vekker is, amelynél külön állítható, hogy akkor is jelezzen, ha a készüléket kikapcsoljuk, illetve néma módban lehet hangos, ha úgy akarjuk. Ébresztési időpont akármennyi lehet, ezeknél egyenként paraméterezhető a fent említett két opció, illetve a csengőhang, a vibráció és az ismétlődés gyakorisága is. Ennél több nemigen kell, talán még egy szundi, de ez is akad: 10 perces.

Samsung i7500 menu

Gyárilag nincs másunk. Stoppert és visszaszámlálót nem találunk, de a Marketen az első keresésemre (stopwatch) 11 releváns találatot dobott ki a felület, mindegyik ingyenes. Átváltót is kerestem, itt aztán tényleg minden van, kismillió valutaváltó mellett van külön hosszmértékekre specializálódott szoftver, sőt: bináris átváltó is. Igen, az összes ingyenes. Nem állunk viszont ilyen jól Office dokumentumok szempontjából. Gyárilag nem tudja megjeleníteni az Android ezeket, így aztán megint a Marketre kell fellépnünk, ahol az ingyenes alkalmazások között csak egy olyan megoldásra leltem, amely felküldi a fájlt egy szerverre, majd a böngészőn keresztül megmutatja azt. A QuickOffice viszont sajnos fizetős, 10 dolcsit gombolnak le érte.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A beépített GPS vevő rettentő gyorsan megtalálja a műholdakat, ez nagyon remek, de mivel egyelőre komoly navigációs program nincs még az Android rendszerhez, ezért a Google Maps marad a számunkra. Öröm az ürömben, hogy az összes komoly szoftvergyártó fejleszti már állítólag az Androidra portolt megoldását, többek között a Nav N Go is még az év vége előtt ígérte az iGO elkészülését.

Samsung i7500 menu

Multimédia

Furcsa lebegéssel közlekedtek a Samsung gyárban a kameráért felelős mérnökök és tervezők, amikor kiderült, hogy Android alapú készülékhez kéne hozzálőni egy öt megapixeles modult. Hirtelen mázsás súly zuhant le a vállukról, az iroda falain szereplő feliratokat – amelyeken ilyen szavak voltak olvashatóak, mint „mosolyfelismerés”, „panoráma-mód”, „ISO állítás” - teátrálisan megszaggatták, folyt a pezsgő patakokban és boldogság költözött a sivár irodaház falai közé.

Samsung i7500 menu

Az Android rendszer ugyanis elég alapszintű beállítási opciókat nyújt, pusztán a vakut lehet kapcsolgatni és a képek mentési helyét kiválasztani. Pont, ennyi. Az ember rátehénkedik az oldalsó gombra, viszonylag hamar elindul a kamera, majd fókuszál, fotóz, kész, vége. Autofókusz ugyanis van, de ennél többet ne várjunk a kamerától, s sajnos videózás kapcsán is csak egy CIF felbontásra (352x288) futotta. Az elkészült fotók minősége az előzmények ismeretében érthető módon nem túl magas, alant van néhány felvétel.

A galériában folderekre bontva nézegethetjük vissza a képeket, de az Android rendszeren alapból nincs fájlkezelő, úgyhogy az állományok mozgatása nem megoldott. Sebaj, a korábban már említett ES File Explorer segített, amely tapasztalataim szerint a legjobb ilyen jellegű ingyenes alkalmazás. A képek visszanézésénél nincs ujjmozgással történő nagyítás (erre külön ikonok vannak), s a fotók váltásánál sem oldalirányú simogatással kell operálnunk, hanem a kijelző szélén található nyilak szolgálnak erre. Örömteli, hogy a kamerával lőtt felvételek között is szélsebesen tudunk haladni, a nagyításnál sem gondolkodik a Galaxy.

Samsung i7500 menu

A jókora kijelzőn biztos élmény lehetne a mozizás, de a készülékben nincs DivX támogatás, s egyelőre az Android Market sem kínál erre megoldást. A legtöbb, amit ki tudtam hozni a cuccból, hogy 480x352 pixelre optimalizált mpeg4 formátumú videók megnézhetőek rajta, de erre is akkor hajlandó a cucc, ha letöltjük hozzá a lejátszót.

Samsung i7500 menu

Zenei szempontból ez az Android rendszerű telefon sem váltja meg a világot. A 3,5 mm-es jack csatlakozó persze mindenképpen örömteli, de a lejátszó elég fapados, nincs például equalizer. Kihangosítva eléggé dobozhangú a készülék, a mellékelt headset az átlagnál kicsit jobb, prémium fülessel pedig egyáltalán nem rossz az összkép. Az opciók között semmi extra nincsen, shuffle és ismétlő mód azért akad, de nagyjából itt vége is a történetnek. FM-rádió szintén nem található.

Adatátvitel

Mobilhálózati szempontból kielégítő a Galaxy tudása, hiszen lefedettségtől függően GPRS, EDGE, UMTS és HSDPA technológiát is igénybe vehetünk. Ez utóbbi 7,2 Mbit/s tempóra is képes lehet, sőt, a HSUPA támogatás sem hiányzik, ideális esetben a feltöltési sebesség több mint 5 Mbit/s, de ehhez persze olyan hálózatra van szükség, amely képes erre. Nem hiányzik a WLAN támogatás sem, bár a vételi érzékenység nem túl jó. Úgy néz ki, hogy a Galaxy a gyengébb hálókkal nem is óhajt foglalkozni. Letöltöttem a WiFi Analyser nevű okosságot, amely szép grafikonon mutatja a közelben levő hálózatok jelerősségét, de rendre csak az erősebbeket mutatta, s a gyári listában sem látszódtak a puhányabb jelek.

Samsung i7500 menu

A készülékben levő böngésző álló és fekvő módban is használható. A weboldalak teljes képernyős módban jelennek meg, a flash tartalmak nem okoznak gondot. Az ujjunk mozgatásával tudunk közlekedni az oldalakon, nagyobb site-oknál sajnos kissé akadozik a mászkálás. Megkönnyíti a dolgot a jobb alsó sarokból előhúzható nagyító, amelyet az oldal teljes képén húzogathatjuk, s ha elengedjük, akkor azt a részt szépen kinagyítja teljes képernyőre a szoftver. Gyárilag van YouTube kliens, egyéb adatkommunikációs okosságokat (Twitter widget, Meebo, Facebook, stb) pedig a Marketen találhatunk.

Samsung i7500 menu

A 2.0-s, sztereo Bluetooth ebben az Android rendszerű modellben is korlátozott. Zenehallgatásra természetesen használható, de fájlátvitelre gyárilag nem alkalmas a Galaxy. Pár dollárért letölthető azonban egy programocska, amely kiküszöböli ezt a korlátozást, de ez így nem túl elegáns. A készülék tetején található microUSB csatlakozóhoz természetesen jár adatkábel, így köthetjük PC-hez a telefont. Ha nem tesszük fel a dobozban levő segédprogramot, akkor totál ismeretlen eszközként néz a gép a hozzákötött telefonra, úgyhogy érdemes telepítgetni.

Samsung i7500 menu

SDK vs. USB vs. Galaxy

Egy komplett hétvégén keresztül szívtam azzal, hogy az Android SDK megtalálja a telefont. A Samsung Galaxy-hoz adott gyári USB driver ugyanis fabatkát sem ér akkor, ha a készüléken aktiváljuk az ún. "debugging" módot, az SDK-ban levő általános driver pedig nem tud mit kezdeni a koreai készülékkel, annak ellenére, hogy eddig az összes Android rendszerű telefonnal vígan üzemelt. Megoldási javaslat bőven akad az interneten (jellemzően mindegyik azt javasolja, hogy az SDK-ban ülő driver inf fájljába írjunk bele néhány sort), de csak a sokadik próbálkozásra találtam meg a helyes kiegészítéseket. Nyilván az olvasók között egyelőre kevesen fognak egy Samsung Galaxy-ra fejleszteni, de ide feltöltöttem a működő inf fájlt, copyright by Bog, meg ilyesmi, nálam erre kellett lecserélni az Android SDK 1.5 r3 könyvtárában üldögélő eredeti állományt ahhoz, hogy bele tudjak nyúlni a készülék lelkébe. Erre azért volt szükség, mert screenshotokat csak így tudunk csinálni, de aki komolyan fejleszteni akar Androidra, annak szüksége van egy működő SDK-ra.

Ám a Samsung New PC Studio (ez a neve, a "newságot" nem tudom mihez mérni) nincs a helyzet magaslatán. A szoftverfrissítést szépen megcsinálta, de egyébként szinte minden tevékenységre röhögve az arcomba tolta azt az ablakot, amely arról tájékoztat, hogy az i7500 nem támogatott készülék. Ez azért gyönyörű, mert a telefonhoz adott CD-ről installáltam a programot, ehhez képest elég nagy nulla az egész, egy idő után pedig a fent látható hibaüzenettel szórakoztatott kedélyesen. Mondjuk a Google úgyis szinkronizálja a naptárat és a névjegyzéket, a multimédia fájlokat pedig átmozgattam memóriakártyára, bár ehhez előbb be kellett szereznem egy fájlböngészőt, ami nem nagy művészet, hiszen kéznél van - igen, megint - az Android Market.

Összegzés

Személyes defektem talán, de én többet vártam. Oké, ez az első fecske a Samsungtól, s igen, a HTC-nek van némi előnye, ami megmagyarázza, hogy ők miért tartanak már ott, hogy az Android rendszerre rá bírják húzni a saját felületüket, nem is rosszul. Ők sem így kezdték, ez tény. Az i7500 Galaxy inkább a HTC Magic ellenfele lehet, bár most épp úgy hírlik, hogy a korábbi HTC gépre is rá lehet majd húzni a Sense UI-t. Egyébként minden bizonnyal a Samsung cuccra is ráhekkelhető, csak nem éppen legális, s a némiképp eltérő hardver miatt nem is biztos, hogy tökéletes lesz.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

Hazai kiskerekben bruttó 110 lepedő körül alakul a Galaxy ára, amivel pillanatnyilag olcsóbb, mint a Hero, bár azt most kezdte a Vodafone akciózni. Ha a tesztkészüléket sújtó hardveres hibát nem veszem figyelembe, akkor azt kell mondjam, hogy megelégedéssel használtam több mint egy hétig a Samsung üdvöskéjét, de igazság szerint ez nem a koreaiak érdeme. Két dolog akad csupán, ami a Samsungot dicséri a történetben: a jókora belső tárhely és a kiemelkedően jó AMOLED kijelző. Minden más, amitől a Galaxy szerethető, az bizony az Android a maga átgondoltságával, flexibilitásával és logikájával.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A Samsungtól viszont pont azt vártam, hogy majd olyan dolgokkal turbózzák fel első Android alapú készüléküket, amelyben jók. Mondjuk a kamera kapcsán odatehették volna magukat, mert ez az 5 megapixeles optika igen vérszegény. Belenyúlhattak volna a zenelejátszóba, hogy legalább egy equalizer legyen benne. S ami a legnagyobb csalódás, hogy nem csupán nem írtak egy jó kis UI-t az Android tetejére (mint a Sense), de még arra sem vették a fáradtságot, hogy a gyári widget-listát felturbózzák. Pont a Samsung nem használja ki ezt a ziccert? Amikor millió munkaórát ölnek abba, hogy optimalizálatlan zárt rendszerre fabrikáljanak hatvanezer widgetet, akkor egy ilyen, tálcán kínált lehetőséggel nem élnek?

Egyetlen dolog van, ami miatt ez lazán megbocsátható: az Android Market. Amit a Samsung nem csinál meg, azt megoldják 3rd party programok és programozók, értő kezekben a Galaxy is egy remek hétköznapi társsá válik. A multimédia sajnos nem erőssége, a kezelhetőség viszont nagyon az. Ha az Office dokumentumok kezelésére sikerül fejleszteni valami ingyenes applikációt, akkor bátran tudom üzleti telefonnak is ajánlani a Samsung Galaxy-t éppúgy, mint akármelyik Android rendszerű gépet.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

Egy dolgoról nem tudok véleményt formálni, az akkumulátorról. Sajnos a tesztkészülék hibája miatt semmiféle mértékadó eredményt nem produkált az eszköz, bár elvileg az AMOLED kijelző és a nem túlságosan erős vas olyan párosítás, amelynek jó esetben 2-3 napig működnie kell, ha nem lépünk fel örökké az internetre, mint ahogyan én tettem, s ezzel egy hét alatt fél gigányi forgalmat hoztam össze.

Samsung i7500 Galaxy
[+]

A Galaxy mindent egybevetve nem rossz kis gép. A HTC Hero jobban ajánlott, de az némiképp drágább is. A HTC Magic annak idején megkapta az Ajánlott minősítést, azóta eltelt néhány hónap, viszont az AMOLED kijelző és a gazdag alapcsomag miatt a Samsung is megérdemli tőlünk ugyanezt.

Samsung i7500 Galaxy

De csak remélni tudom, hogy a nálam járt eszköz egyedi hibája tényleg egyedi. A sunyi USB driver miatt pedig nem tudom, hogy mikor szívtam ennyit telefonnal, de ezek nem befolyásolhatják az értékelést.

Bog

A Samsung i7500 Galaxy-t az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung i7500 Galaxy
Samsung i7500 Galaxy Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 115 x 56 x 11,9 milliméter
Tömeg 119 gramm
Színvariációk Fehér, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa AMOLED
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 128 MB RAM, 8 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100/1700 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van (hanggal keresés)
Hangrögzítés letölthető
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Google Android 1.5
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
+Gmail
Java van, MIDP 2.0
Játékok gyárilag nincsenek, az Android Marketből tölthetők
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Google Maps, Android Market, Google Talk, Google mail és naptár, YouTube
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (352 x 288 pixel, 25 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1440 mAh Li-Ion
Készenléti idő na
Beszélgetési idő na
Egyebek
Giroszkóp, bőrtok

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés