Samsung Galaxy E7 - nagyot, sokért

Bevezető

Vagy az történt, hogy kirúgták a teljes formatervezői részleget, vagy pedig csak annyi változott, hogy a főtervező fogott egy vonalzót, rajzolt egy sablont és meg lett adva a teljes csapatnak, hogy mostantól erre az alapra tessenek építkezni. Mindegy, a lényeg, hogy az utóbbi időkben a Samsung okostelefonok kissé sarkosabbak, vékonyabbak lettek, ami azt eredményezte, hogy az újabb koreai készülékek sokkal modernebb hatást keltenek, ez a formanyelv pedig egy fokkal elegánsabbá is teszi a termékeket.

Samsung Galaxy E7
[+]

A Galaxy S6 és S6 edge árnyékában két új szériát is vízre bocsátott a Samsung, az Alphával megkezdett irányvonalat az A sorozat vitte tovább, mostani tesztalanyunk pedig az E-vel jelölt modellcsalád legnagyobb tagja. A két termékvonalban közös, hogy a hardver a középkategóriás szintet hozza, a szoftver a szokásos TouchWiz alapokon nyugszik, a küllem viszont friss, modern, elegáns, ráadásul az anyaghasználatra sem lehet különösebb panasz.

Samsung Galaxy E7
[+]

Mindez viszont azzal jár, hogy bár a specifikációs táblázat inkább a középkategória közepébe pozicionálja a készüléket, az árazás viszont ennek a szegmensnek a felső részébe röpíti az E7-et, ami — ha pusztán a technikai adatokat nézzük — sok szempontból túlzó lehet, hogy mást ne mondjak, van hasonló képességű gép a piacon, ami feleennyiért is elhozható (Huawei G620s), noha azért az jellemző szokott lenni, hogy cserébe bizonyos területeken jobban teljesít egy magasabbra árazott eszköz, legyen az a kamera, a hangminőség, a szoftveres extrák, vagy az üzemidő. Mi az XXL GSM-től szereztük meg tesztre a masinát, ami jelenleg átlépi a 100 ezer forintos lélektani határt — márpedig ezen az árszinten igen széles a kínálat és nem lesz könnyű dolga annak az értékesítőnek, aki egy kicsit is felkészültebb vásárlót meg szeretne arról győzni, hogy ne egy tavalyi csúcsmodellbe fektesse a pénzt.

Doboz, külső

Az A szériás Samsungok világoskék dobozban jöttek, az E sorozat viszont a zöldes árnyalatú csomagról ismerhető fel. A pakkban a jókora telefon alatt 1,55 amperes töltőfejet, microUSB kábelt és hallójáratos fülest találunk, mindegyik fehér színben tündököl. Egy ideig keresgéltem az akkumulátort is a dobozban, ami feleslegesen kidobott három perc volt az életemből, mivel a telep benne ül a telefonban, olyannyira, hogy az szét sem bontható. Hogy akkor miért kutakodtam utána mégis? A Galaxy E7 csak 141 grammot nyom a mérlegen, ami egy 5,5 hüvelykes kijelzővel megspékelt telefonnál kifejezetten légiesnek számít.

Samsung Galaxy E7
[+]

Az E7 méreteit egyértelműen a HD felbontású, AMOLED technológiát használó kijelző határozza meg. Elég jól kitölti a rendelkezésre álló helyet a panel, az előlap 71%-át foglalja el, az oldalsó kávák vékonyak, alul és felül már maradt némi hely, de ez egyáltalán nem baj, főleg annak fényében nem az, hogy a Samsungnál a vezérlőgombok nem a kijelzőből csípnek le egy hasznos sávot, hanem az előlapra kerültek. Szokás szerint a home billentyű fizikailag is jelen van, ezt fogják közre a visszalépés és az opciók érintőgombjai. Világítást is csak ezek kaptak.

Samsung Galaxy E7
[+]

A 5,5 hüvelykes kijelző minőségére egy rossz szavunk sem lehet, noha a “csak” 267 ppi-s pixelsűrűség karcsúnak számít ebben az árkategóriában, de bőven kárpótolja az embert a tökéletes láthatóság, mintha egy matricát ragasztottak volna az előlapra. A fekete az fekete, a fehér pedig igen fényes, direkt napfényben plusz kakaót tol a rendszer a fényerőre, így a képernyő tartalma minden helyzetben jól olvasható.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy E7 Meizu m1 note Samsung Galaxy A7 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 297 / 428 nit 428 nit 311 / 445 nit 700 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,45 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány végtelen 941:1 végtelen 2053:1
Színhőmérséklet 7538 K 7344 K 7520 / 6499 K 6933 K

Samsung Galaxy E7
[+]

A kijelző felett közelségszenzort és kicsi kamerát találunk, az értesítési led viszont kimaradt. Ez egy filléres apróság lenne, amit sokan joggal várnak el egy 100 lepedős telefontól, elég érthetetlen, hogy ez kimaradt. Az automatikus fényerőszabályozás is kimaradt, kézzel tudjuk ezt elvégezni, illetve szintén manuálisan lehet bekapcsolni az “utcai módot”, ami 15 percig biztosítja a plusz erősséget. A hangerőgombok bal oldalra kerültek, a telefon jobb oldalán a kijelzőt ki és bekapcsoló billentyű helyezkedik el, illetve itt van két tálca is. A felsőbe mehet nanoSIM és microSD (vagy-vagy), az alsóba csak egy nanoSIM. Ez azt jelenti, hogy van kétkártyás telefonunk van, vagy pedig bővíthető a belső tárhely, a kettő együtt nem fog összejönni.

Samsung Galaxy E7
[+]

Az oldalsó keret szerintünk nem fém, de elég jól imitálja ezt, a hátlap viszont tutira műanyag. Ebből is egy selymes változat, jó a tapintása, nem csúszik, az ujjlenyomatokat is csak visszafogottan gyűjti. Leszedni nem lehet, felső részén van a kamera, a villanó és a hangfal. Az egész készülék roppant karcsú, a 7.3 mm-es vastagság kifejezetten kevésnek mondható, miközben azért valahogyan mégis belepréselt a Samsung a készülékbe egy 2950 mAh teljesítményű telepet.

Hardver, UI

A burkolat alatt nincs meglepetés, a 64 bites Snapdragon 410-es chipsetet találjuk itt. A Qualcomm MSM8916-os processzor 1,2 GHz-en ketyeg, a GPU pedig az Adreno 306-os. Ehhez 2 GB RAM társul, ami arra röhögve elég, hogy a Galaxy E7 játszi könnyedséggel lapozgassa a menüt, töltsön be alkalmazásokat és mutasson videókat, mindennapi körülmények között nehéz zavarba hozni a Samsung készülékét. Persze komoly 3D effektekkel tarkított játékoknál a részletességet már nem érdemes maximumon hagyni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy E7 Meizu m1 note Huawei Ascend G7 Samsung Galaxy A7
Rendszerchip Snapdragon 410 MediaTek MT6752 Snapdragon 410 Snapdragon 615
AnTuTu Benchmark 5.x 21336 pont 40179 pont 19550 pont 47817 pont
Vellamo Browser 2032 pont 2898 pont 1632 pont 2295 pont
Vellamo Metal 964 pont 1156 pont 834 pont 1069 pont
SunSpider 1.0.2 868,1 ms 884,1 ms 1252,3 ms 804,1 ms
Geekbench 3 (single) 474 pont 792 pont 477 pont 654 pont
Geekbench 3 (multi) 1434 pont 3913 pont 1731 pont 2831 pont
GFXBench Man. onscreen 3,8 fps 5,8 fps 4,1 fps 5,6 fps
GFXBench Man. offscreen 1,8 fps 5,7 fps 1,8 fps 5,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,5 fps 15 fps 9,6 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,3 fps 15 fps 5,3 fps 15 fps

A sebességtesztek hozzák azt, amire egy ilyen hardver mellett számítani lehet, ez bizony a középkategória színvonala, ha hasonló árú eszközökkel vetjük össze, akkor azonban látszik, hogy ennyi pénzért jóval erőteljesebb készülékeket is lehet vásárolni. A 2 GB RAM viszont igencsak hasznos, nem fordul elő, hogy a telefon magába süppedne, miközben azt próbálja kitalálni, hogy akkor a böngészőt zárja be, vagy a navigációtól vonjon el erőforrásokat, ha mondjuk még elindítjuk a zenelejátszót.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

A rendszer lelke az Android 4.4.4-es verziója, ezen is simán fennakadhatnak azok, akik elvárják, hogy 2015 derekán egy 100 ezer forintos készülék az elérhető legfrissebb oprendszerrel lépjen piacra. A használatot azonban ez aligha befolyásolja, a Samsung egyébként is ráhúzza a telefonjaira a TouchWiz interfészt, amit ugyan lehet utálni a néha kissé gyermeteg grafika miatt, de azért az tény, hogy a koreai gyártó hosszú évek óta masszírozza ezt az interfészt, amely már rég kinőtte gyermekbetegségeit, stabil, jól kezelhető és fürge a Galaxy E7-en is.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

Vannak témák, szám szerint öt darab. Ezek megváltoztatják a hátteret és az ikonok rajzait. Akad néhány gesztusvezérléssel kapcsolatos beállítás is, a kijelző nem kapcsol ki, amíg úgy érzékeli, hogy nézzük, a telefon megfordításával lehet némítani a hívások csengőhangját, illetve a tenyerünk végighúzásával tudunk képernyőmentést csinálni. A értesítő led hiányát enyhít valamelyest, hogy elmulasztott esemény után megrezzen a telefon, ha megemeljük. Van egy kezes mód is, ami többféle okosságot takar. Egyrészt a képernyőn megjelenített tartalom mérete csökkenthető egy jobbról történő ujjhúzás után, lekicsinyíthetjük és arrébb is tehetjük a tárcsázó gombjait, illetve a kijelző bal felére kitehetünk egy sávot, ami helyettesítheti az alsó gombokat.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

Akad több ablakos üzemmód is, az ezt támogató alkalmazások lekicsinyíthetők és a felület felett lebegnek. Ezekből többet is megnyithatunk egymás mellett. Állítható a betűméret és a betűtípus, illetve külön opció foglalkozik a két SIM kezelésével. Egyrészt megadhatjuk, hogy mely tevékenységek mely kártyához kötődjenek, illetve ugyan van a menüben opció arra, hogy mindkét SIM aktív legyen, de ez látszatmegoldás, csak annyi történik, hogy nem elérhetőségi esetben a két számot egymásra irányítja a rendszer, ami jellemzően többletköltséggel jár. A Galaxy E7 ugyanis nem dual active telefon, ha az egyik kártyán beszélgetünk, addig a másik csendben lezuhan a hálózatról.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

Az extra szoftverek közé tartozik a diktafon, az S Tervező nevű naptár, a fájlkezelő, a Flipboard, amelynek felülete egyébként a kezdőoldal jobbra húzásával érhető el, illetve az S Stúdió, ami egy fotókat és videókat szerkesztő szoftver. Persze megvan az összes Google-alkalmazás is, illetve rendelkezésünkre áll a GALAXY Apps névre hallgató online alkalmazásbolt is, ha bővítenénk a szoftveres kínálatot.

Multimédia

A hátlapon 13 megapixeles kamerát találunk, működését autofókusz és ledes villanó segíti. A szoftver nem hoz meglepetést, a Samsungra jellemző eszköztár áll rendelkezésünkre. Egyrészt van egy sereg üzemmód, ilyen a panoráma, az éjszakai mód, a hátsó önarckép, amely megvárja, hogy a magunk felé fordított kamera mikor észleli az arcunkat, csipog és exponál. Készíthetünk animgifet, s ha ez nem lenne elég, akkor arra is nyílik lehetőség, hogy további üzemmódokat töltsünk le.

Samsung Galaxy E7
[+]

A kezelőfelület bal oldaláról a fotós opciókat ránthatjuk elő. Itt állíthatjuk a felbontást, vannak effektek, babrálható az ISO, a fehéregyensúly, a fényérték, a fénymérés módja, kapcsolható rácsvonal, időzítő, vaku és geotagging. Van tehát bőven trükközési lehetőség, de a legtöbben automatikus módban fogják használni a kamerát, ami gyorsan talál fókuszt, az exponálás pedig a hangerőgombok megnyomásával is megtörténhet. Az előlapi felbontás 5 megapixeles, a rend kedvéért ezzel is lőttem egy képet.

Az elkészült fotók korrektnek mondhatók, az mondjuk egy dolog, hogy ezen az AMOLED kijelzőn irgalmatlan jól néznek ki, de monitoron vizsgálgatva sincs ok különösebb panaszra, noha egy picit mintha az alkotások fakók lennének, nem érezni olyan vibrálónak és kontrasztosnak a végeredményt, mint amilyenek a valóságban. A vonalélesség nagyjából oké, bár a zajmentesség érdekében néhol elmossa a részleteket az algoritmus, ugyanakkor így a sötétebb részek sem drámaian zajosak és a dinamikatartomány is frankó. Videót Full HD-ban tudunk rögzíteni, itt elérhető egy tesztmozi.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

A hátlapi hangszóró meglepően jól sikerült, elég hangos nem torzít, persze mélyeket ne várjunk tőle. Mivel a telefon az asztalra téve a kamera karimájára fekszik fel, ezért a zenei élmény ilyenkor sem csorbul. A Samsung a Play Zene mellett saját appot is biztosít a muzsika számára, itt a zene stílusa alapján is válogathatunk a számok között, illetve vannak hangzásjavító trükkök is, mint a SoundAlive, ami igazából egy megbolondított equalizer, ahol egy koordinátarendszerben tudunk a stílusokkal machinálni. Ebből a Samsungból nem hiányzik az FM-rádió sem.

Teszt Samsung Galaxy E7 Huawei P8 Asus Padfone S Nexus 5 Honor Holly
Frekvenciaátvitel, dB: +0,02, -0,05 -0,09, -0,12 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 -0,09, -0,69
Zajszint, dB (A): -90.8 -90.2 -94.2 -86.7 -88.5
Dinamika, dB (A): 90,8 90,6 94,0 86,6 88,6
THD, %: 0,0083 0,0074 0,033 0,0065 0,025
IMD +Zaj, %: 0,012 0,055 0,032 0,015 0,124
Szereó áthallás, dB: -88,4 -63,6 -92,6 -86,5 -82,8

A méréseink azt mutatják, hogy az E7 helytáll a népes mezőnyben. Szubjektív hallgatgatás után kijelenthető, hogy kifejezetten jól teljesít zenei téren a készülék, szinte tökéletesen szól, talán a mélyek lehetnének egy picit élettelibbek. A beépített EQ elég jól paraméterezhető, sokféle ízlésnek megfelelő végeredményt ki lehet csiholni a gépből, a mellékelt füles is jó partner ebben, a felvevőgombos, hangerőszabályozós tartozék kiemelkedik a telefonokhoz hozzácsapott headsetek átlagából, jó partnere a Galaxy E7-nek. Ez a headset egyébként ugyanaz, amit az S4 óta használ a drágább mobilok mellé a Samsung.

A telefon frekvenciaátvitele a hallható tartományban egyenletes, nyilván ez csak akkor van így, ha az összes hangzásjavító okosságot kikapcsoljuk.

A zajszintre sem lehet panasz, a mérés szerint simán hozza a kategória szintjét a Samsung üdvöskéje.

Adatátvitel, akkumulátor

Az E7 természetesen ismeri és használja a 4G hálózatokat, a Cat.4-es LTE elvileg 150 Mbps letöltésre képes, de ennek töredéke is elég már ahhoz, hogy azonnal megjöjjenek a várt adatok. A böngésző gyors, ablakos nézetre is alkalmas, több fül is megnyitható. A kétujjas nagyítás és az oldalszélleségre való tördelés késlekedés nélkül történik, az oldalakat elmenthetjük offline olvasgatáshoz is.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

Az adatkommunikációs repertoár része a 4.0-s Bluetooth, az NFC, a GPS és a GLONASS. A WiFi modul vételi érzékenysége közepes. A hangminőséggel semmi gondunk nem volt, minket is jól hallottak, mi is tisztán értettük beszélgetőpartnereinket. Nincs Qi töltés (megbocsátható), illetve hiába dugtam USB OTG-s pendrive-ot az alsó csatlakozóra, nem foglalkozott vele a telefon.

Samsung Galaxy E7 Samsung Galaxy E7

A hátlap alá gyömöszölt, 2950 mAh teljesítményű telep korrekt ajánlat, a rendszer pedig takarékosan bánik az energiával, noha az automatikus fényerőállítás ezen még segíthetne is. Kétféle energiatakarékossági mód közül a csirkébb a háttérben levő adatkommunikációs folyamatokat állítja le, illetve visszaveszi a processzor teljesítményét. A durvábbik beavatkozás neve Ultratakarékos mód, ez tényleg arra jó, hogy akár napokig is elérhetők legyünk. Ilyenkor sötétbe vált a kijelző, csak a legszükségesebbek érhetők el és elvileg 10 napos készenlétre is képes a telefon. Normál használat mellett sem kell aggódnunk, estig biztos kibírja a gépet, de másnapra is marad elég delej, hogy csak a délután felé keresgéljünk töltőt.

Samsung Galaxy E7
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy E7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Galaxy E7 kifejezetten kezes, fürge és csinos telefon, ami üde színfoltja a nagy kijelzős készülékek mezőnyének. Jól össze van rakva, korrekt az üzemidő, kellemesek a zenei képességek, a kijelző minőségére sem lehet panasz. A hardver nem a legerősebbek között versenyez, de a mindennapi használatra bőségesen megfelel, ezen sokat dob a 2 GB RAM megléte is. Árnyalja picit a képet az inkább csak közepes kamera, az OTG hiánya, a fényerőszenzor és az értesítési led elhagyása, de ami a legjobban fáj, az a szerintünk irreális kezdőár. 100 ezer forint környékén már igencsak jó készülékek vannak, említhető a Honor 6, a hamarosan érkező Zenfone 2, a Meizu MX4, a OnePlus One, de már az LG G3 is le-lecsúszik ebbe a sávba. Ráadásul a hasonló tudású eszközök általában olcsóbbak, tényleg nem lesz könnyű dolga a Samsung Galaxy E7-nek, ám ne feledjük, hogy sokszor a szolgáltatói bevezetés során jelentősen csökken a Samsung telefonok ára. Reméljük, hogy ez most is így lesz, mert a jelenlegi árszint mellett nem tudok rá plecsnit adni, noha a készülék tényleg kifejezetten kulturált, szolgáltatáskínálata kiegyensúlyozott, miközben vékonyságával is híveket szerezhet.

Bog

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy E7
Samsung Galaxy E7 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 151,3 x 77,2 x 7,3 milliméter
Tömeg 141 gramm
Színvariációk Fehér, fekete, pezsgőarany
SIM-foglalat 1 x nanoSIM + 1 x nanoSIM vagy microSD (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 720 pixel (267 ppi)
Kijelző típusa SuperAMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, dual band, WiFi hotspot, Display, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
Beidou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Galaxy Apps, S Tervező, Témázó, fájlkezelő, Flipboard
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2950 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő 18 óra
Zenelejátszási idő 88 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, takarékos üzemmód, gesztusvezérlés, kétablakos üzemmód, privát mód

Azóta történt

  • Mobilarena TV: egy apró villanás

    Mai adásunk kereszttüzében a Samsung Galaxy J5 lesz, ami az 5 hüvelykes Super-AMOLED kijelző mellett a Snapdragon 410 SoC-vel és az előlapi vakuval hívja fel magára a figyelmet.

Előzmények

  • Samsung Galaxy A7 - drága mulatság

    A fémházas A-sorozat legnagyobb és legvékonyabb tagja kapta a magas árcédulához tartozó legerősebb hardvert, ettől még bizony a csúcskategóriával versenyez.