Samsung F110 - 1 mérföld

Adidas miCoach

Click to read in English!

A fitnesz telefonok mezőnye egyelőre viszonylag szűk. Annyira, hogy jelenleg mostani tesztünk alanyán kívül összesen két említésre méltó modell található itt, a Nokia 5500, illetve a Sony Ericsson W710i. A Samsung F110 viszont ezt a két eszközt fitnesz szempontok alapján a sárba tiporja, tekintettel arra, hogy a csomagolásban rengeteg extra tartozékot találunk, illetve arra, hogy a sportos funkciókat az Adidas közreműködésével implementálták a készülékbe.

Samsung F110

Az Adidas ugyanis már rendelkezik egy komplex edzéstervező, adminisztráló és diagnosztizáló rendszerrel, amelynek neve: miCoach. Bár ezt nyilván úgy kell ejteni, hogy „májkócs”, mi inkább Szalacsi után szabadon a „mikóócs” kifejezést használtuk. A miCoach rendszer fontos eleme, hogy a felhasználók az Adidas erre a célra létrehozott weboldalán is regisztrálhatnak és vezethetik az eredményeiket, sőt, a tökéletes edzésprogram kidolgozásához ez tulajdonképpen elengedhetetlen feltétel.

Samsung F110

Az Adidas mellett a Nike említhető meg még a sportszergyártók közül, ha valamiféle elektronikával vezérelt személyes edzésprogram kalkulálása és mérése a cél. A Nike az iPod segítségével próbál hasonló élményt biztosítani, bár ott a funkciók kissé szűkebbek. A Samsung F110 tudtukkal hivatalosan nem lesz kapható hazánkban, mi a hatalmas dobozt az XXL GSM-től kaptuk.

A doboz

A csomagolás nagyon meglepő, mert a dobozon semmiféle Samsung felirat nem található, amely nem kimondottan jellemző a koreai gyártóra. Helyette viszont miCoach feliratokban tobzódhatunk, futkosó ember látszik itt-ott, úgyhogy igen egyedi terméknek ígérkezett a cucc, alig vártam, hogy széttúrjam a dobozt.

Samsung F110

Volt is értelme. Három apróbb csomagot lelhetünk a nagy téglán belül. A telefon egy egyszerű, fehér dobozban lakik, mellette USB kábel, két részből álló füles, töltő, CD és egy karra szíjazható pánt kapott helyett: ebbe pont befér az F110. A hosszúkás csomag egy felsőtestre szíjazható szívritmus-mérőt rejt, az legkisebb kockában pedig egy cipőre fabrikálható lépésszámláló található. Ez utóbbi két kütyü a telefonnal Bluetooth kapcsolaton keresztül kommunikál, alapvetően egy irányba, úgyhogy gombelemmel működnek, nem fogyasztanak sokat.

Samsung F110

A felsőtestre szíjazható pánt vízhatlan, a póló alá kell felvenni, ilyenkor méri a szívdobogást. Rá is izzadhatunk, nem lesz baja, bár a szív mellett elhelyezkedő 2,4 gigahertzes Bluetooth talán egyesekben kételyeket ébreszt, de elvileg nem lehet tőle bajunk, annyira gyenge a jel. A cipőre pakolható aprócska lépésszámlálót a fűző segítségével tökéletesen stabilan rögzíthetjük, tépőzáras futócipő úgysincs túl sok, úgyhogy felrúgva a márkapreferenciákat én egy Nike surranóra rögzítettem az eszközt. Minden tartozék nagyon minőségi, az Adidas logó az összes létező szabad felületen felbukkan, tényleg érezni, hogy alaposan átgondolt pakkot szerettek volna átnyújtani a vásárlóknak.

Hirdetés

Az F110 külsőre

Talán itt az ideje, hogy a mobilkészülékkel is foglalkozzuk valamelyest, mégiscsak erről szeretne szólni ez az oldal. Az F110 nagyon pofás cucc, fekete-fehér színvilága miatt elüt a többi Samsung készüléktől, formatervezési szempontokból talán a G600-hoz áll a legközelebb. Szétcsúsztatós modell ez is, nagyon könnyű műanyagot használtak a tervezők, az egész eszköz nem több mint 80 gramm.

Samsung F110

A 176x220 pixeles kijelző alatt ücsörgő navigációs gombrengeteg érdekes, rücskös felszínű betétet kapott, amely egyrészt nem csúszik, másrészt teljesen egyedi megoldás. Ennek közepén ül az OK gomb, amely a kezdőképernyőről a böngészőbe akarja dobni a felhasználót (sírjak, vagy nevessek most már ezen?), a rücskös panel körül pedig összesen hét gomb kapott helyet. A felső kettő a minden telefonra jellemző két funkcióbillentyű. Alattuk bal felől a miCoach gyorsbillentyűje, jobbra pedig a zenelejátszó gombja kapott helyett, a rücskös panel alatt pedig a híváskezelő és a C gombok sorakoznak.

Samsung F110

Szétcsúszás után fehér keretben ülnek a számbillentyűk, amik viszont most kapnak egy alapos dorgálást. Béna műanyag az egész, a gombok összefolynak az ujjaink alatt, a nyomáspont nem olyan vészes, mégis az embernek az a benyomása, hogy nagyon összecsapott munkát végeztek a tervezők. Az F110 bal oldalán a hangerőt szabályozhatjuk két billentyűvel (ezek viszont nagyon jók, kiállnak az oldallap síkjából, recések), a jobb oldalon a kamera gyorsbillentyűje található.

Samsung F110

A szintén rücskös anyagú hátlap levétele után is hiába keressük a memóriakártya helyét, az F110 ugyanis nem bővíthető. Cserébe a belső kapacitás 1 gigás. A hátlapon található a 2 megapixeles kamera is egy tükör és egy nagyon apró hangfal (hmm?) társaságában. A gombokat leszámítva az egész telefon a szokásos Samsung minőséget hozza, egy szavam sem lehet rá, bár egy kicsit félek tőle, hogy leejtéskor a nagyon könnyűre vett burkolat kissé törékeny lehet.

Samsung F110

Menü, alapfunkciók

A menü a G600 sémáját követi, aminek nagyon örültem. A testreszabhatóság szinte tökéletes (csak az OK gomb ne dobna oda, ahova…), a készülékben az új BlackUI rendszer dolgozik, összesen nyolc színsémát találhatunk. Az alap háttérkép továbbra is a felülmúlhatatlan Parlament (legalábbis itthon), a képernyők egymásból átcsúszhatnak, vagy ajtószerűen is nyílhatnak. Az alapképernyőn állva a felfele gombbal érhetjük el a saját menünket, ahova azt teszünk, amit csak akarunk. Vannak profilok, a készülék képes egyszerre rezegni és csörögni, illetve ezúttal nem vagyunk a gyári SMS hangok közé szorítva, bármi választható.

Samsung F110

Az 1000 férőhelyes névjegyzék semmi extra újdonságot nem tartogat (ha leszámítom, hogy a listázáskor előhozható Opciók menüpontban 22 darab almenü ücsörög), pedig vártam volna, hogy a név, telefonszámok, email, születésnap, megjegyzés, kép és csengőhang mellett az ismerőseink súlyát, fittségét és Cooper-teszt eredményét is rögzíthetjük.

Samsung F110

Az üzenetkezelés sem okoz meglepetést. 200 férőhelyes az SMS kapacitás, 14 megán osztoznak a multimédia és email üzenetek. Utóbbinál csatolmánykezelés is van, de az F110 nem képes megjeleníteni az Office dokumentumokat és a PDF fájlokat, pedig erre korábban rengeteg Samsung modell alkalmas volt a Picsel Viewer segítésével. A szövegbevitel csak a gombok miatt kellemetlen kissé, szoftveres oldalról teljesen rendben van. A naptárra is ugyanez mondható el, 1000 bejegyzésünk lehet, végre teljesen tetszőleges elosztásban pakolhatunk ide találkozót, évfordulót, szabadságot, fontos dolgokat, és személyes bejegyzéseket. Mindegyik típushoz az adekvát információkat kéri el a szoftver. Az ébresztőóra öt időpontot kezel, a világórához kis térkép is dukál, a stopper részidőket is mérhet, az átváltóban pedig mindenféle mértékegységekkel számolhatunk. Van feljegyzés és tennivalólista is, a számológép pedig alapfunkciós, bár a zárójeles műveletekkel azért elbánik.

Samsung F110

Multimédia

A hátlapon levő 2 megapixeles kamera fixfókuszos. Fektetve üzemeltethető, a menüben a szokásos Samsung opciókat találhatjuk, állíthatóak a környezeti témák, az ISO, vannak keretek, effektek, önkioldó és sorozatfelvétel is. A videofelvétel csak QCIF felbontásban lehetséges, ez igen gyér dolog. A beállítások között kikapcsolható az exponálás hangja, megadható a képek alapértelmezett neve, és változtatható a fénymérés módja is. Alant található néhány fotó, ahhoz képest, hogy az F110 nem a kameráról szól, egészen jófélék lettek, bár a makrót nem érdemes erőltetni.

Samsung F110

Zenei oldalról sincs sok gond az eszközzel. A kettészedhető füleshez agybadugós végződés jár, amely igen jó minőségű. Ha nem tetszik, akkor tetszőleges headsetre cserélhető. Bár a memória nem bővíthető, az egy gigás kapacitás bőven elég lesz általánosságban arra, hogy a futáshoz kiválasszunk néhány albumot. Lehet beállítani Motivációs zenét is, ez olyankor szólal meg, ha a miCoach szoftver azt érzékeli, hogy a szívverésünk csökkenő tendenciát mutat rohangálás közben. A lejátszó természetesen fut a háttérben, a dalokat ID3 tagek alapján csoportosítja, vannak előre beállított hangzásképek is. A zeneszámokat kis csillagokkal értékelhetjük is, az új Samsungokhoz hasonlóan az F110 is két sztereó Bluetooth headsettel is együtt tud működni egyidőben.

Samsung F110

Van FM-rádió is, nem is rossz. Egyrészt igen jól szól ez a kis 80 grammos műanyagdoboz kihangosítva is, másrészt a rádióból lehet rögzíteni zenét, amely 64 kbit/s bitrátájú MP3-at eredményez. A felvétel hosszának csak a rendelkezésre álló memória szabhat gátat. Újítás az is, hogy az MP3 lejátszó menüjéből közvetlenül elérhetőek a kedvenc rádióadóink is, szerintem ez remek ötlet, s nem is volt túl nagy ügy megvalósítani.

Samsung F110

A játékok között öt alkalmazás figyel. A Cannonball és a Freekick teljes verziós – de ezek már ősöreg játékok, még a D500-ban voltak benne először. A Minigolf Las Vegas, a Paris Hilton’s Diamon Quest (önmagában is a muhaha-kategória győztese) és a Tetris Mania viszont csak demo, vegye meg, aki akarja. A Java alkalmazások csupán 4 megabájtnyi helyet rabolhatnak le a belső kapacitásból, ez jókora marhaság.

miCoach menü

A „mikócsmenü” a futó emberkére kattanva érhető el. Egy körhinta felépítésű felületre érkezünk, ahol a következő menüpontok találhatóak: zene, fényképek, naptár, beállítások, start, edzések. Az első kettő egyértelmű, a harmadik viszont nem azt a naptárat dobja fel, mint ami a miCoach menün kívülről érhető el, hanem egy kizárólag olyan eseményeket tartalmazó kalendáriumot láthatunk, ahol futkorászások tárolódnak. A beállításokkal érdemes kezdeni a történetet, itt a mértékegységeket kell kiválasztanunk, majd megadnunk születési dátumunkat, testsúlyunkat és a maximálisan engedélyezett pulzusszámunkat. Ha ez kész, akkor nincs más hátra, mint nekiállni a gyakorlatoknak.

Samsung F110

Az első lépés, hogy magunkra csatoljuk a szívritmus övet, illetve cipőnkre tapasztjuk a lépésszámlálót. Utána pedig jöhet az „assessment run”, ami magyarra fordítva felmérő futást jelent. Ezt mindenképpen meg kell tennünk, ennek alapján határozza meg a szoftver a jelenlegi erőnlétünket. Ez – hölgyeim és uraim – egy 1,6 km hosszú futás, amiről az alkalmazás úgy határoz, hogy legyünk szívesek tiszta erőből megtenni. Szégyen, de hasznos, ugye, úgyhogy felcsatoltam magamra mindent és nekiindultam, de csak azért, hogy fél kilométer múlva már forduljak is vissza, mert mindeközben 40 métert mért a cipőmre helyezett kütyü, ami azt jelentette, hogy ha a szoftver szerint itt nekem 1,6 kilométert kéne futnom, akkor ez az ő számításai alapján egy könnyed félmaraton lenne. Közben a kis szenya még szóbeli utasításokat is ad a hátralevő távolság függvényében.

Samsung F110

Ha valahogy túltettük magunkat a felmérésen (és remélhetőleg csak az én igen puha, szinte gördülő lépteim miatt nem érzékelődött rendesen az a feleslegesen megtett 500 méter), akkor ezt az adatot regisztráció után szépen fel tudjuk tölteni a www.micoach.com-ra, amely Firefox böngészővel az alábbi bájos hibaüzenetet dobja fel: mi most épp bénák vagyunk, de te csak fussál.

Samsung F110

Ezt követően a website kikalkulálja az edzéstervünket aszerint, hogy mire gyúrunk (állóképesség, teljesítmény-fejlesztés, versenyre felkészülés, fogyás, stb), és visszatölti a telefon miCoach naptárjába. Innentől kezdve futhatunk kedvünkre, össze-vissza, cserébe rengeteg információt kapunk a teljesítményünkről. Egyrészt egy több oldalas statisztikát vezet a gép a megtett útról, lépéseinkről, szívritmusunkról (ez utóbbit színekkel is jelzi), illetve csinálhatunk magunknak is edzéseket, ahol meghúzhatjuk a saját elvárásainknak megfelelő limiteket is (én ma 20 kalóriát akartam elégetni, ehhez 4-5 kört kellett megtennem a nappaliban). Futás közben csak kétszer meg kell ütögetni az F110-et ahhoz, hogy szóban is közölje, hogy hol tartunk (hány méter, mennyi kalória), tehát nem kell a gyakorlat során folyamatosan a kijelzőre pislognunk. Ha viszont a miCoach menü aktív (tehát épp rohangálunk), akkor a bejövő hívások fogadásán és a zenehallgatáson kívül a készülék többi funkciója csak akkor elérhető, ha szüneteltetjük a gyakorlatot.

Samsung F110

Elviekben magán a készüléken is van mozgásérzékelő, tehát a cipőre implementált biszbasz nélkül is képes kalkulálni a megtett távolsággal, de alapvetően sokkal pontosabb tud lenni a lábbelin közvetlenül üldögélő szerkentyű, mint a vállunkra szíjazott telefon által mért lépésmennyiség.

Adatkommunikáció, összegzés

Az F110 csak GPRS és EDGE kapcsolatra képes. A beépített Netfront böngésző viszont HTML oldalak megjelenítésére is alkalmas, képernyőhöz igazított tördeléssel. Lokális kapcsolatot 2.0-s Bluetooth és ugyanilyen USB szabvánnyal létesíthetünk, mindkettő hibátlanul üzemelt.

Samsung F110

A hátlap alatti akkumulátorról sem jót, sem rosszat nem tudok mondani. Normális telefonként elketyeg három napot, ha „mikócsozunk”, akkor persze hamarább merül, pláne, ha a futás mellett zenehallgatás is van.

Samsung F110

Összegzés. A Samsung F110 Adidas rétegcucc. Azoknak éri meg, aki komolyan veszik ezt a fitnesz dolgot. Jól kitalált rendszerről van szó, ennél többet nemigen lehetne kihozni a témából, bár 3G használatával már futás közben is töltődhetnének fel az eredmények a weboldalra, de igazából ez így is bőven elég. Részemről azt gondolom, hogy ha futós életmódra váltok, akkor megvagyok ilyen ketyere nélkül is, de biztos jó dolog elveszni a kalóriák, szívritmusok és lépések statisztikai tengerében. Akinek kell egy ilyen kütyü, fusson érte el a boltba, de ne apróban vigye a több mint 70 ezer forintos összeget, mert magas lesz a szívritmusa.


Bog

A Samsung F110-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung F110 Adidas
Samsung F110 AdidasÁltalános
TechnológiaGSM
Méret101,5 x 45 x 14,5 mm
Tömeg80 gramm
SzínvariációkFekete
Kijelző
Kijelző átlója2 hüvelyk
Kijelző felbontása176 x 220 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret200 / 300 KB
Belső memória1024 MB
Memória bővíthetőségenincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan, rádióból is
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSamsung BlackUI
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékok5 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverekAdidas miCoach
Multimédia
Fő kamera2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan (max. 176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóvan
FM-rádióvan
Üzemidő
Alap akkumulátor800 mAh-s Li-Ion
Készenléti időna
Beszélgetési időna
Egyebek
szívritmus-mérő, lépésszámláló

Előzmények