Előszó, tartozékok
Szerencsére egyre jobb helyzetben vannak azok, akik kétkártyás mobiltelefon vásárlásán törik a fejüket. Pár éve ugye még elképzelhetetlen volt, hogy egy mobiltelefonban egyszerre két aktív SIM-kártya üzemeljen, a cselezés annyiban merülhetett ki, hogy egy kétkártyás hátlapot vásárolt az ember, ami gyakorlatilag annyit csinált, hogy a készülék újraindításakor egyszer az egyik, majd a másik SIM-et aktiválta. A nagy áttörést két éve hozta el a Samsung a D880-as modell személyében, mely gyakorlatilag az első Európában is megjelenő, ismert gyártótól származó aktív dual-SIM készülék volt.
Két év alatt pedig rengeteg víz lefolyt a Dunán, ám a nagy gyártók közül egyedül a Samsung az, akitől nem csak ígéreteket kaptunk újabb és újabb készülékek megjelenésére. A D880-at a candybar kialakítású D780, az érintőkijelzős D980, valamint a kellemes külsővel ellátott C3212 és C5212 követte. Most pedig a GsmLine.hu jóvoltából megérkezett hozzánk a B5702, melyről típusszáma alapján ugyan nem gondolnánk, hogy kétkártyás készülék, bizony az, formavilágát tekintve pedig a nagy úttörő D880-ra hajaz, egyértelműen annak az utódja. A gyártó tehát valószínűleg azokat a felhasználókat célozta meg vele, akik az elmúlt két évben megvásárolták az említett modellt, azzal elégedettek is voltak, ám készüléküket lecserélnék egy újabbra, mivel azon már kezd meglátszani az idő vasfoga. Persze az is lehet, hogy nem őket célozták eg a B5702-vel, de a lényeg, hogy itt van, így egy újabb modellel bővült a DuoS készülékek egyre nagyobb tábora.
A készülék doboza hasonlít pár korábbi Samsungéhoz. Közepes méretű, színekben a szürke és a fekete dominál. Az elejét fel lehet hajtani, de ez csak dizájncélokat szolgál, mivel magát a készüléket és a tartozékokat az oldalról kihúzható "tojástartóban" találjuk. A kiegészítők mennyiségétől nem fogjuk eldobni az állunkat, mivel a töltőn, az adatkábelen és a két részből álló headseten kívül csak papírokat kapunk, utóbbi viszont ettől függetlenül egy kellemes meglepetés, mivel egy 3,5 milliméteres csatlakozóval ellátott hosszabbítót és egy agybadugós zenei fülhallgatót kapunk a B5702-höz.
Külső
A készülék külsejével kapcsolatban kicsit vegyesek az érzéseim: a mérettel nem, az anyaghasználattal viszont tökéletesen meg vagyok elégedve. Előbbivel kapcsolatos ellenérzésemet egyértelműen a készülék 16,9 milliméteres vastagsága okozza, mert a többi paraméter (106 x 52,5 milliméter, 120 gramm) nem különösebben rossz, de azt akkor sem értem, hogy miért lett ilyen húsi. Rendben, tudom én, hogy a kétkártyás technológiának több hely kell, de könyörgöm, a Samsung azért csinált már vékony DuoS készüléket, plusz ők eleve élen járnak a vékonyításban. Mindezt mondjuk hamar elfelejtjük, ha a kezünkbe vesszük a masinát, az ugyanis alapvetően fémből készült: fém az előlap kerete, fémből vannak (vagy legalábbis fémes hatásúak) az előlapi gombok és fém a hátlap levehető része. Ráadásul kifejezetten jó minőségű, hasonlóval találkozhattunk például az U900-nál, ami a családban megjelenése óta szolgál, így első kézből tudom, hogy jól bírja a sarat. Az összeszerelés minősége is elsőosztályú, a konklúzió tehát az, hogy a B5702 egy kicsit vastag, de nagyon minőségi mobiltelefon.
Az előlap tetején a szintén fémből készült telefonhangszórót, attól balra és jobbra pedig egy-egy kék színű ledet láthatunk. Utóbbiak aktív állapotban (tehát ha a kijelző is él) világítanak, a baloldali az első számú, a jobboldali pedig a második számú SIM-kártya aktívságát jelzi. Elég érdekessé teszik az amúgy roppant elegáns készüléket, olyan, mintha lenne két szarva a telefonnak, hasonlót még nem láttam, tehát egyedinek mondható. Középtájon terpeszkedik a 2,4 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles felbontású TFT-panel, melynek fényere nagyon nagy, képminősége pedig többek között ebből adódóan nagyon jó, kellemes ránézni, élmény a használata. Alulra a gombok kerültek, mindegyik kellemes méretű és megfelelő nyomásponttal rendelkezik, a kezeléssel valószínűleg senkinek nem lesz komolyabb problémája.
A készülékház szétcsúsztatását segítő mechanika elsőosztályú, sem összecsukott, sem széttolt állapotban nincs holtjátéka, maga a csúszás pedig szinte hangtalan. Ha meguntuk a csiki-csukit, tekintetünket vezessük le, ugyanis így pillanthatjuk a fekete színű numerikus billentyűzetet. Az itteni gombok műanyagból készültek, de ez nincs befolyással a kezelhetőségükre, a B5702-n kifejezetten kellemesen élmény a gépelés.
A hátlap tetején a dualstandby felirat olvasható, csak így, egybe írva, mert az jópofa. A levehető részen egy Samsung felirat olvasható, a fémdarab eltávolításához el kell tolnunk az alul lévő reteszt. Kicsit szomorúvá tett, hogy a microSD foglalat valamiért az akkumulátor alá került, ha tehát kártyát akarunk cserélni, ki kell kapcsolnunk a masinát. Ha a hátlap szemlélése közben a készüléktestet széttoljuk, megpillanthatjuk a felirat tanúsága szerint 3 megapixeles, autofókuszos kamerát, melyhez önarcképtükör tartozik, villanófény viszont nem.
Az oldalsó részek sok meglepetést nem tartogatnak. A jobb felső sarokban található a csuklópánt rögzítési helye, jobbra pedig a SIM-váltó és a fényképező gombjai kerültek. Alul nincs semmi, baloldalt a hangerőszabályzó billentyűpárossal és a fedlappal takart Samsung csatlakozóval találkozhatunk — a töltőt és a fülhallgató hosszabbítóját egyaránt ide kell bedugni. Sajnálatos, hogy a gyártók a mai napig is dobnak piacra egyedi adatcsatlakozóval ellátott készülékeket, de jelen esetben ezt talán el lehet nézni, hiszen ha valaki tényleg D880-ról vált a B5702-re, annak nem kell kidobnia a tartozékait.
Menürendszer, szoftverek
A menürendszer az elődökhöz képest nem változott, az újdonságon az az operációs rendszer fut, melynek elődjét még BlackUI néven emlegettük, úgy egyébként pedig az összes Infineon chipsetre épülő Samsungon megtalálható. Kinézetével, kezelhetőségével, sebességével semmi gond nincs, kifejezetten gyors, a nagyméretű kijelzőn meglehetősen látványos, bár animációkkal és egyéb extrákkal nem szolgál. A feladatát ettől függetlenül tökéletesen ellátja.
A készenléti képernyőn minden alapvető információt leolvashatunk: láthatjuk, hogy melyik szolgáltatók hálózatán vagyunk fent, az egyes kártyáknak mekkora a térerejük, illetve azt is egyértelműen leolvashatjuk, hogy melyik az elsődleges SIM. Mindezek mellett persze az olyan dolgok is látszódnak, amik a kétkártyás módtól függetlenül hasznosak: idő, dátum, aktuális profil ikonja, akkumulátor töltöttsége. A menübe a baloldali szoftveres gombbal jutunk, a d-pad középső részét nem érdemes nyomkodnunk, az ugyanis az internetböngészőbe visz — szerencsére nem egyből, mert először azt a kérdést kapjuk meg, hogy melyik kártyát akarjuk adatátvitelre használni, tehát még a browser elindulása előtt van egy lehetőségünk visszalépni. A menürendszer rácsos felépítésű, tucatnyi ikon található benne. A színvilág alapértelmezésben vidám és világos, de lehetőségünk van a jól ismert élégance noire és a barnás árnyalatú classic témák kiválasztására is.
A magyar nyelven is kommunikáló készülék menürendszerében mindenek előtt a szervezőbe érdemes elnéznünk, itt találjuk ugyanis a naptárat, a jegyzettömböt, a feladatlistát, a világórát, a számológépet, valamint a mértékegység- és valutakonvertert. A naptár kifejezetten kellemes, az egyedüli probléma az lehet vele, hogy mindösszesen 1000 elemet vihetünk fel bele — ez elsőre soknak tűnik, de ha valaki az egész életét felvezeti a telefonjába, 2-3 hónap alatt gond nélkül meg tudja tölteni, ilyenkor pedig jöhet a kellemetlen törölgetés. Ami azt illeti, az egész belső memória elég hülyén van felosztva, de az erre a rendszerre épülő Samsungoknál ez már csak így szokott lenni. A multimédiás memória mérete 53 MB, ide kerülnek a képek, videók és (csengő)hangot, ehhez jön hozzá a Java alkalmazások részére fenntartott 4 MB-os hely, melyből gyárilag körülbelül 800 kB szabad. A multimédiás üzenetek és elektronikus levelek számára további 16 MB van fenntartva. Ha memóriakártyát tolunk a B5702-be, értelemszerűen a multimédiás tárhely fog bővülni, a leveleknél és a Java alkalmazásoknál tehát komoly korlátunk van, amit sajnos lehetetlen kitolni.
Ha már a Java-nál tartunk, nézzünk át az alkalmazások menüpontba. Itt kapott helyet a képszerkesztő szoftver, a hangrögzítő, a Bluetooth (ezt sosem értem, hogy miért ide került), az időzítő és a stopperóra, valamint a játékok. Utóbbiakból összesen nyolc darab került fel gyárilag a gépre, ezek közül több csak próbaverzió. A felsorolt programok közül többen hiányolhatják az ébresztőórát: nem kell megijedni, nem veszett el, csak dedikált helyet kapott a főmenüben. Egyébként kikapcsolva is működik, de ez már csak természetes.
Telefonálás, üzenetkezelés, adatkommunikáció
A kétkártyás működés ugyanúgy van megoldva, mint a korábbi DuoS készülékeken: a két kártyából az egyik az úgynevezett elsődleges SIM, tehát ha külön nem váltunk, az adatátvitelen kívül minden kimenő tevékenység (hívásindítás, üzenetküldés) erről a kártyáról fog történni. A két kártya körül természetesen bármikor választhatunk alapértelmezettet, ehhez csak annyit kell tennünk, hogy a készenléti képernyőn állva megnyomjuk az oldalt található gombot — a művelet a készülék újraindításával jár együtt. A másodlagos kártyát akár ki is kapcsolhatjuk, ha úgy tartja kedvünk, az elsődlegesnek nyilvánvalóan mindig aktívnak kell lennie. A Samsung mérnökeinek hála arra is mód van, hogy az aktív kártya kiválasztását automatikusan szabályozzuk, megadhatunk egy időintervallumot, amikor az egyik kártya az elsődleges, azon az időtartamon túl pedig a másik kártya lesz az elsődleges. Ha a másodlagos kártyáról akarunk hívást indítani vagy tárcsázni, az oda passzoló helyen (tehát vagy a telefonkönyvben, vagy az üzenet címzettjének megadásakor) meg kell nyomnunk a már említett oldalsó SIM-váltó gombot, minek hatására a bal felső sarokban változni fog az aktuális kártyát jelölő kis ikon. Hívást és üzenetet mindkét kártyáról tudunk fogadni, ehhez semmit nem kell állítgatnunk.
A telefonkönyv kapacitása 1000 név, ami szintén elég szerény, még akkor is, ha hozzávesszük a kártyánkénti 250 neves kapacitást. A híváslistában egyesített és szeparált nézetekben is megtekinthetjük a tárcsázott/fogadott/nem fogadott hívásokat, de a SIM-ekre külön nem szűrhetünk rá, igaz, egy ikon jelzi, hogy az adott hívás melyik kártyával történt. Az üzeneteknél nem kapunk különösebb újdonságot, SMS-ekből 300 darabot tudunk tárolni, az MMS-ek és e-mailek tárhelyéről pedig már volt szó. Az elektronikus leveleket kezelő kliens korrekt, boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is.
Adatkommunikációs téren sajnos elég rosszul állunk. Az egyedüli pozitívum (és egyben fejlődés), hogy mindkét SIM-kártya GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), viszont a 3G-t semelyiknél nem használhatjuk ki, adatátvitelre tehát marad a GPRS és az EDGE. WiFi sincs a készülékben, az egyedüli említésre méltó dolog tehát a 2.1-es, sztereó hangátvitelre is alkalmas Bluetooth megléte. Ha számítógépre kötjük a B5702-t, az kártyaolvasóként is tud működni.
Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a két kártya kezelése ugyebár tökéletesen meg van oldva, a hangminőségre pedig hasonló jelzőket tudnék aggatni, nagyon rendben van minden, és alapvetően ugye ez a lényeg. Ennek fényében talán elnézhetjük, hogy az internetböngésző szoftver nem az igazi, a szöveghasábokat nem tördeli a kijelző szélességéhez, elég lassú, a képek is gyakran elcsúsznak benne, de a semminél azért jobb. Az ingyenes Opera Minit úgyis fel lehet rakni rá, azzal meg nincsenek ilyen gondok.
Multimédia, üzemidő, összegzés
A kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között nem segíti fényforrás. Az exponálógomb elég érdekes, ugyanis két-, nem pedig háromállású, tehát ha megnyomjuk, egyből fókuszálunk és exponálunk is. A kamerát kezelő szoftver a szokásos, jól kezelhető és minden alapvető beállítási lehetőséggel fel van vértezve: a B5702-vel csinálhatunk sorozatfelvételt, piszkálhatjuk a fénymérést, a fehéregyensúlyt, a jpeg-tömörítés mértékét, használhatunk effekteket, bekapcsolhatjuk az éjszakai módot és az időzítőt, valamint kikapcsolhatjuk a zárhangot. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel.
A képminőség a nappali felvételeknél döbbenetesen jó, a B5702 simán veri az 5 megapixeles mobiltelefonok egy jelentős részét is. A képek korrekt színvilággal rendelkeznek, rendkívül élesek, részletekben nagyon gazdagok, zajtól és zajszűréstől mentesek, a vonalélesség jó, kromatikus aberrációnak nyoma sincs. A makrófelvételek szintén jók, a beltéri és éjszakai fotók viszont nem az igaziak, mivel az éjszakai mód bekapcsolásával a zajszint is nagyon megnő, ráadásul ilyenkor a felvételek a hosszabb záridő miatt könnyen bemozdulnak. Lényeg a lényeg, a kamerában pozitívan csalódtam — ezzel nagyon finoman mondtam el, hogy milyen jó a képminőség.
Az FM-rádióval is felvértezett készülék zenei oldala szintén nagyon jó. Bár magán a telefonon nincs szabványos fülhallgató kimenet, a hozzá kapott hosszabbítónak köszönhetően mégis kapunk egyet, így gyakorlatilag bármilyen fülhallgatót használhatunk vele. A gyárilag kapott agybadugós is elég jól szól, az egyetlen gond vele, hogy csak egy méretben kapunk hozzá "párnákat", tehát nem mindenkinek a fülébe fog belepasszolni — nekem például picit nagy volt, ami a kényelmetlenségen túl abban nyilvánult meg, hogy hallottam az összeszorított gumi mozgását. A zenelejátszó szoftver teljesen korrekt, fut a háttérben, a készenléti képernyőről könnyedén kezelhető, ID3-tagek szerint szűr a számok között (a listát automatikusan frissíti, akárhol legyenek is a zenék), megjeleníti az albumborítókat, sőt, még hangszínszabályzót is tartalmaz, igaz, ott csak előre beállított sémákkal játszadozhatunk.
Az akkumulátor 1200 mAh-s, de az elméleti üzemidő ennek ellenére is nőtt a D880-éhoz képest (pedig abban is ekkora telep volt). Az üzemidő nagyon-nagyon kellemes, az átlagosnál kicsit erősebb igénybevétel mellett is simán elketyeg négy napig egy töltéssel, de ha sokat zenélünk, akkor ez az érték nyilván lejjebb fog esni. Ha nem sokat használjuk a cuccot, akkor elképzelhető, hogy öt napig (esetleg annál tovább) is bírja, de nyilván elég kevesen lesznek azok, akik egy kétkártyás telefont vesznek azért, hogy ne használják.
Értékelés: Samsung B5702 | ||
Külső | ||
Ergonómia | 8 pont | |
Anyaghasználat | 9 pont | |
Összeszerelés minősége | 9 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 8 pont | |
Sebesség | 7 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont | |
Felhasználói felület élménye | 6 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 10 pont | |
PIM funkciók | 4 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 4 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 6 pont | |
Audio | 8 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 9 pont | |
Ár/érték aránya | 7 pont |
A kétkártyás Samsung B5702 egy nagyon-nagyon kellemes készülék. Kis túlzással azt is mondhatnám rá, hogy hibátlan, én egyedül a vastagságát találtam problémásnak, ha két-három milliméterrel vékonyabb lenne, akkor gond nélkül kikiáltanám a legjobb dual-SIM készüléknek. Bár ami azt illeti, ezt így is megtehetem: minőségi, szép, kezelhetősége, hangminősége kiváló, jó a kamerája, zenelejátszásra gond nélkül használható. Ráadásul az ára sem olyan vészes, jelenleg bruttó 50.000 forint körül kapható, azaz kétezer forinttal drágább, mint a kétéves Samsung D880. Tény, hogy a C5212-t vagy egy myPhone-t ennél olcsóbban meg lehet kapni, de az a helyzet, hogy a B5702-t semelyik nem übereli: a myPhone-ok szoftveres téren véreznek el vele szemben, míg a C-szériás Samsungok a kisebb kijelző és a gyengébb felszereltség miatt nem tudnak harcba szállni a nagy testvérrel szemben. Az egyetlen szomorú dolog, hogy a 3G kimaradt, de a kiváló hangminőség és a hosszú üzemidő engem kárpótol érte. Mindenkinek ajánlom, aki efféle telefon vásárlásán töri a fejét!
![]() |
Samsung B5702 |
Bocha
A Samsung B5702-t GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Samsung B5702 DuoS | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM | |
Méret | 106 x 52,5 x 16,9 milliméter | |
Tömeg | 120 gramm | |
Színek | Fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző mérete | 2,4 hüvelyk átlójú | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262 000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 | |
SMS memória / max. MMS méret | 300 / 295 kB | |
Belső memória | 53 MB általános célra + 3,2 MB a java programoknak + 16 MB az MMS-eknek/e-maileknek | |
Memória bővíthetősége | microSD (SCHC-kompatibilis) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1) GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM2) |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | nincs / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Infineon chipsetes Samsung | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | 8 darab, ezek közül több demo | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Képszerkesztő | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,2 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (max. 320 x 240 pixel @ 15 fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van (előre beállított sémák) | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1200 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 220 óra | |
Beszélgetési idő | 11 óra 30 perc | |
Egyebek | ||
Két SIM-kártya egyidejű használatát is lehetővé teszi |