Bevezető
Nehéz újat mutatni a mobilkészülékek formatervét tekintve. A piac tele van mindenféle színű és alakú telefonokkal, egyik erre csúszik, másik amarra forog, a feketétől az aranyozott borítású eszközön keresztül a vidám és fiatalos színekig bezárólag már tényleg mindennel találkozhattunk. A Samsung hatalmas termékpalettája (még ha csak az Európába eljutott modelleket nézzük) gyakorlatilag a létező összes elképzelhető variációt képes lefedni. S most már azt is tudjuk, hogy a normális aggyal nem elképzelhető formák terén is tudnak mutatni valamit.
A B3310 ugyanis egy olyan készülék lett, amelynek külsejét nehezen fogadja be az ember, de ugyanilyen sok kérdést vet fel, hogy vajon a felhasználók mely célcsoportja igényel egy ilyen alakú és funkcionalitású eszközt. A rózsaszín és a világoskék ugyanis elég határozottan "csajos" árnyalat, a meglehetősen egyszerű tudás pedig némiképp ellenkezik azzal, hogy a komplett koncepció egyik leglényegesebb eleme egy QWERTY gombsor.
Ha ezeket az információkat egymás mellé tesszük (csajos színek, átlagos tudás, QWERTY), akkor leginkább oda lyukadhatunk ki, hogy a B3310 célcsoportja azon fiatal kislányok talán nem is olyan kicsi halmaza, akik jelentős mennyiségű szöveget visznek be, magyarán szinte ki sem lehet tépni a kezükből a telefont, mert folyamatosan jönnek-mennek az SMS-ek. Léteznek ilyen leányzók? Okvetlenül. De hogy mennyire fognak ráizgulni egy ilyen formatervre... ezt elvileg a Samsungnál tudniuk kéne, nekem nehézséget okozott elképzelni.
Hirdetés
Külső
A B3310 teljesen szokatlan kialakítású készülék. Próbálok a tárgyilagosság mezsgyéjén haladni, de egy hétig azon gondolkodtam, hogy a hozzánk harsány világoskékben érkező mobiltelefon hasonlít-e bármire is. Egy alapvetően normális, fekete színű készüléket megevett valami egysejtű, s most épp emésztés alatt áll? Vagy kapott egy emberes balhorgot és feldagadt a bal fele? Esetleg simán mumpszos a szerencsétlen? Netán a balra tolt gombsor miatt egy fésűvel kombinált mobil rettentően elfarkalt koncepciójának előszele ez?
Aszimmetrikus, ami az átlagember szépérzékének nem biztos, hogy jót tesz. Anyaszerepre készülő kislányok vizes borogatással próbálhatják lelohasztani a bal oldali kitüremkedést, de szeretettel is tekinthetnek a telefonra, hogy ronda szegény, de legalább az enyém. Ha le lehetne venni ezt a színes burkolatot, akkor egy aprócska, bájos, fekete eszköz maradna, amely csupán egy kijelzőből és navigációs gombokból áll, de akkor mivel lehet tárcsázni és szöveget bevinni?
A Samsung tervezői mindenképpen elcsúsztatható, s ilyenkor QWERTY gombsorral megtámogatott, fiatalos telefont szerettek volna alkotni. Ennek a billentyűzetnek oldalról kell előbukkannia, hiszen csak így fér el a megfelelő mennyiségű gomb. Viszont fontos, hogy összecsukott állapotban is alapvetően kezelhető maradjon, a telefonos billentyűzet azonban nem fért el a kijelző és a navigációs gombok alatt, ezért ezt bal oldalra, egyetlen sorba költöztették, ez adja a koncepció különlegességét.
Miután ezt a gombsort összecsukva és szétcsúsztatva is használhatjuk, ezért a billentyűk tipográfiája nem egyenes, hanem ferde. Szögezzük le gyorsan: egy hét használat után azt kell mondjam, hogy telefonszámok betárcsázásához szokható az elrendezés, de üzeneteket mindig úgy írtam, hogy a készüléket széthúztam. Ekkor ugyanis érkezik a QWERTY gombsor, amely ugyan egyéb szempontok miatt nem tökéletes, de gépeléshez még így is sokkal jobb, mint bármi más.
Az anyaghasználat olcsó, de nem bántóan silány. Plasztik borítja mindenhol a készüléket. Az összeszerelés minősége kiemelkedően jó, a csúszka egy jottányit sem lötyög, könnyen mozdítható a végpontok felé, mégis stabil. Ezúttal minden gomb kap kellemesen fehér háttérvilágítást, a mumpszos kis szappan jól illeszkedik a kézbe. Az alsó rész bal oldalára kerültek a hangerőt szabályozó gombok, az eszköz jobb felén a kamera gyorsbillentyűje található, illetve egy ajtócska, amely mögött microUSB csatlakozó bújik meg. Ez utóbbit örömmel üdvözlöm az olcsóbb készülékek mezőnyében is. A hátlapon kamera, tükör és hangszórócska üldögél, más érdekesség nincsen errefelé.
Kezelés, kijelző
Ha objektíven nézem, akkor a konstrukció akár ötletes is lehetne. Az oldalsó számokkal el lehet boldogulni, a navigációs és funkciógombok pedig elegendőek a legtöbb feladat elvégzéséhez. De a gépezetbe számos pontos porszem került, rögtön itt a kijelző, amely ugyan QVGA felbontású (ami jobb, mint az előzetes híreken szereplő 176x220 pixeles képesség), ám mérete csupán 2 inch. Miközben láthatóan egy 2,4 inches ablak is röhögve elfért volna. Nem díjaztam azt sem, hogy a memóriakártya az akkumulátor alá került, de annyira közel a telefon burkolatának széléhez, hogy tényleg érthetetlen, hogy miért nem vágtak oda egy lukat az oldalsó behelyezés érdekében.
Némi gond a QWERTY gombsorral is van. Ha már egy készüléknél emiatt alkalmaz a gyártó extrém formai megoldásokat, mondhatni, hogy erre építi fel az egészet, akkor miért nem képes az alapvetően így sem széles helyet teljes egészében kitölteni? Mindkét oldalon még fél centi üres terület található, s ez bizony azt is jelenti, hogy hiába négy soros a számgombokkal együtt a klaviatúra, mégis túlságosan zsúfolt. Az, hogy a törlés gomb az entertől balra helyezkedik el, s nem a billentyűzet legszélén, mint normális esetekben, elég sok bosszúságot okozott a számomra. Hogy a pont és a vessző - mint a két leggyakrabban használt írásjel - csak az ALT gomb nyomkodása után érhető el, nem éppen a legjobb megoldás. Ékezetes betűk nincsenek a billentyűzeten, de egy-egy olyan betű megnyomása után, amelynek létezik ékezetes mutációja, ki tudjuk választani azt a navigációs gomb használatával.
Kis mértékben csavartak egyet a menürendszer is a tervezők. Az alapképernyőn ugyanis egy horizontális irányban mozgatható sávon ülnek azok a hivatkozások, amelyeket magunk választhatunk meg, összesen 15 ikonocska kerülhet ide. Még egy újdonságba futhatunk bele: alapállapotból a navigációs gomb felfelé nyomásával kerülhetünk a kedvenc kontaktok közé, amely öt, hanyagul eldobott fotón keresztül ad lehetőséget, hogy gyorsan felhívhassunk az illetőket.
A menürendszer egyébiránt teljesen ugyanolyan, mint akármelyik újabb Samsung modellben (mondjuk a névrokon S3310-ben), annyival megfejelve, hogy a trendi vonal kedvéért a három témából az egyiknek neve youth, ez egy álvidám, körökkel meg jópofáskodó ábrákkal, pasztellszínű árnyalatokkal operáló katyvasz lesz belőle, amit tovább "cukisíthatunk", ha a girbe-gurba betűtípust választjuk mellé. Jó pont, hogy a karakterek mérete három lépésben állítható, így a már fiatalon 10 dioptriás szemüveggel rendelkező kislányoknak sem okozhat gondot a kezelés.
Alapfunkciók
Az 1000 férőhelyes névjegyzék nem nyújt semmi extrát, legalábbis ha nem számítjuk azt az apróságot, hogy villámsebese olvassa be már első bekapcsoláskor is a SIM kártya tartalmát. A felvett nevekhez a szokásos további adatok csatolhatóak, több szám, email cím, csengőhang, kép, születésnap és jegyzet témakörben, a kontaktjaink csoportokra is oszthatóak. A kedvenc névjegyek megjelenítési módjáról már fentebb szóltunk.
Az üzenetkezelésnél is az ismert Samsung funkcionalitás köszönti a felhasználót, ami azt jelenti, hogy az SMS mellett van 300KB-os mérethatárral dolgozó MMS képesség is, illetve nem hiányzik az email kliens sem. A gépelés az oldalsó gombok használatával gyötrelem, a QWERTY billentyűzettel már jobb, de a nem tökéletes elrendezés, a kis méret és a túlontúl puha gombok miatt nem csillagos ötös. Engem zavart, hogy az L, B, N és M betűk fehéres alapszínt kaptak, mivel elvileg ezek a kurzormozgató billentyűk is, pedig ezt a műveletet a kijelző alatt tehénkedő navigációs gomb is ellátja még a telefon szétcsúsztatott állapotában is. Eleinte idegesített, hogy ilyenkor a funkcióbillentyűk is működnek, aztán feltűnt, hogy a QWERTY gombsor két csücskében is vannak ilyen gombok - innentől nem volt gond a használattal.
Gyárilag a B3310 széthúzásakor automatikusan elindul az üzenetszerkesztő, de ez kikapcsolható. Tény, hogy a menürendszer minden pontján elfordul a kép, ha előrántjuk a komplett billentyűzetet, ráadásul ez villámsebesen történik. Van chat-jellegű megjelenítés is, ilyenkor egymás alatt látjuk az ide-oda küldött üzeneteket.
A szervezőfunkcióknál havi és heti nézetben is működő naptárat találhatunk, találkozó, évforduló, szabadnap, fontos és személyes kategóriájú esemény vehető fel. Az ébresztőóra öt időpontot képes tárolni, ismétlődés állítható. A világóra listás, a számológép alapfunkciós, a stopper részidős. Időzítő és mértékegység átváltó is akad a repertoárban. A gyári négy játék mindegyike próbaverziós, csak bizonyos ideig, vagy csak bizonyos pályák játszhatóak, ez ilyen, már lassan megszokjuk a Samsungtól.
Multimédia
Két megapixeles, fixfókuszos kamera jár a bugyikék szörnyhöz, amelynek használata során a készüléket vízszintesen tartjuk. Nem érdemes ilyenkor elcsúsztatni, mert ebben az esetben nehéz elérni az elsütéshez szolgáló oldalsó gombot, bár az is igaz, hogy az autofókusz hiánya miatt a navigációs billentyű középső részét is használhatjuk. Az opciók viszonylag szegényesek, de hát ez nem egy Pixon12, úgyhogy elnézhetjük neki, cserébe gyorsan exponál és sebesen menti le a képeket.
Azokat a képeket, amelyek itt fent megtekinthetőek. A kijelzőn még rettentően jól néznek ki az alkotások, de mint lenni szokott, PC-re átrámolva már a szokásos dolgokkal találkozunk. Amíg a fényviszonyok ideálisak, addig a képekkel sincs gond gond az általános festményszerűségtől eltekintve, ahogy elkezdődik a sötétedés, ezzel exponenciálisan csökken a fotók minősége, pedig az utolsó képet direkt éjszakai módra kapcsolva lőttem, ami mellesleg csak annyit csinál, hogy jól megnyújtja az expozíciós időt. Ettől zajosnak zajos marad, de jó eséllyel el is mosódik. Videót QVGA felbontásban rögzít a készülék.
Zenei szempontból a szokásos lejátszót dobja elénk a gép, albumborító van, a szoftver által használt színvilág az alaptémától függ. Equalizer nincs, a gyári, előre definiált hangszínek közül válogathatunk. A zene fut a háttérben, lehet a számokat értékelni, a muzsikák ID3 tagek alapján rendezhetőek. Ez a funkcionalitás az átlagfelhasználónak megfelel, miképp a csomagolt füles is, amely nem egy nagy eresztés. Felvevőgombja van neki, de nem szétszedhető, a csatlakozó microUSB végű, hiszen a B3310-en sehol nincsen jack bemenet.
Sztereó Bluetooth viszont van. Kihangosítva nem túl izmos a kütyü ereje, de egy ilyen telefontól körülbelül ezt is vártam el. Van zenefelismerő, amely diktafon által rögzített dudorászást küld fel a netre, hogy egy adatbázisból megmondja a szám címét és az előadót. Van RDS képességekkel felvértezett FM-rádió is, ennek használatához zsinóros headset szükségeltetik.
Adatátvitel, akkumulátor
Rögtön a részletek előtt tisztázzuk, hogy a B3310-es amőba adatátviteli képességei hálózati szempontokat vizsgálva igencsak szerények. GPRS és EDGE a maximum, amire képes, ehhez képest teljesen komolytalan módon tele van mindenféle social networking hivatkozásokkal a készülék, Facebook, Flickr, MySpace, Picasa, Friendster... és nem, ezek nem okosan megépített, kevés adatforgalommal működő kliensek, csak egy-egy hivatkozás, amely nyitja is a böngészőt egyből.
Azt a böngészőt, amely Acces gyártmányú, s csak azért nem döngölöm a földbe a kezelhetetlensége miatt, mert mire akár csak a Mobilaréna oldala lejön GPRS tempóval, össze-vissza tördelve, addig az ember rég hazaér és bekapcsol egy PC-t. WLAN sincsen, s innentől kezdve az egész emailezés, meg "community" erőltetés nevetséges marhaság, amely hívószónak jól fog kinézni a dobozon, de a gyakorlatban semmiféle haszna nincs.
Hogy mondjak jót is: az USB kábelen keresztül áramot is vesz fel a telefon, váó. Ez nem is baj, mert előttem ismeretlen ok miatt a hátlap alatti telep viharos tempóban merül le, tényleg visszafogott használattal kifacsartam belőle két napos készenlétet, de amikor éjfélkor még két csík látszott az indikátorból és én teljesen nyugodtan feküdtem le aludni, akkor éjjel fél 4-kor kevéssé tudtam értékelni, hogy éktelen csipogással enni kér.
Értékelés: Samsung B3310 | ||
Külső | ||
Ergonómia | 5 pont | |
Anyaghasználat | 6 pont | |
Összeszerelés minősége | 9 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 7 pont | |
Sebesség | 7 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 5 pont | |
Felhasználói felület élménye | 6 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont | |
PIM funkciók | 5 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 3 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 5 pont | |
Audio | 6 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 6 pont |
Összegzés. Nos, pecsét itt nem lesz, annyi fix. Még úgy sem, hogy a B3310 ára egyelőre még nem ismert. Egyrészt nem tudom, hogy a megcélzott iskolás lányok alkotta célcsoport mennyire tudja befogadni ezt a torz formát. Mert eddig senki sem mondta szépnek, a leghízelgőbb kifejezés az érdekes volt a telefonnal kapcsolatban. Az oldalsó számsor tárcsázáshoz elég, de üzenetíráshoz mindenképpen kétkezes használat javasolt, amiben persze jó partner a QWERTY elrendezés, ha van is szabadon két kezünk. Ami egy normális embernél (hacsak nem valami polip-mutánsról beszélünk) az összes kezet jelenti.
A szűkre szabott kijelző, a csak átlagos, vagy az alatti multimédiás képességek még elférnek, ha az ár kedvező marad. De igen látványos öngól a social networking szolgáltatások erőltetése egy olyan készüléknél, amely maximum EDGE hálózatokkal képes kommunikálni, miközben ezek a funkciók minimum a 3G jelenlétét igénylik. Egy szó, mint száz, a Samsung B3310 ebben a formában (s ez akár szó szerint is érthető) innen nézve elég felesleges telefonnak tűnik. Akinek tetszik, vegye, mert a minőség (mind az összeszerelés, mint a beszédhang szempontjából) igen jó, de a formához nem passzol a funkcionalitás.
Bog
A tesztkészüléket a gyártó hazai képviselete biztosította. Köszönjük!
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Samsung B3310 | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM | |
Méret | 91 x 54 x 17 mm | |
Tömeg | 84 gramm | |
Színvariációk | rózsaszín, világoskék | |
Kijelző | ||
Belső kijelző átlója | 2 hüvelyk | |
Belső kijelző felbontása | 240x320 | |
Belső kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 | |
SMS memória / max. MMS méret | 500 / 295 KB | |
Belső memória | 40 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 | |
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA | nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / van - 2.1 A2DP | |
WiFi | nincs | |
USB | van, microUSB | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Samsung | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | 4 darab demo | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | közösségi szolgáltatások | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 MP, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van, QVGA | |
Zenelejátszó szoftver | van | |
Hangszínszabályzó | előre definiált | |
FM-rádió | van - RDS | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 800 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | na | |
Beszélgetési idő | na | |
Egyebek | ||
QWERTY gombsor |