Külső
A francia gyártó legújabb modellje nemrég jelent meg hazánkban. A készülék a Samsung által sikerre vitt szétcsúsztatható technikát alkalmazza. Nagy meglepetés volt, hogy ezúttal a telefon magasan felülmúlta a Sagemről kialakult – nem túl jó – képet. A doboz kibontása előtt a My X1-2 tesztelése során keletkezett negatív élményeimet próbáltam elnyomni több-kevesebb sikerrel, azonban ezúttal igencsak pozitívan csalódtam. A készülék igényes műanyagból készült, sehol sincsen nyoma a gagyinak. Minden illeszkedés tökéletes, nincs recsegés-ropogás, és a design is letisztult, nívós. A csúszómechanikán érezni, hogy ez bizony hosszú ideig ki fog minket szolgálni, és nem lesz vele problémánk. (Azért egy minimális holtjátéka volt a fedlapnak, de a MyZ-5 valóban meglepően jól összerakott cucc – Bog)
A telefon színvilágában az ezüst és a fekete dominál, a gombok, és a navigációs gyűrű kéken világítanak. Ez utóbbi kifejezetten jól néz ki, azonban leginkább a kisebb ujjakkal rendelkezőknek áll kézre. Ez egyébként az összes gombra igaz, igaz nincsen vizilabdástenyerem, de így is sokszor sikerült egyszerre 2-3 gombot megnyomnom. A készülék elcsúsztatását egyébként a kijelző alatt egy gumis rész segíti, ami olyannyira nem áll kézre, hogy a kielzőt folyamatosan takarítanunk kell az ujjlenyomatoktól. A kamera a hátlapon kapott helyet, és sikerült egyébként úgy elhelyezni, hogy 10 képből nyolcszor belelóg az egyik ujjunk. Egyébként a kialakításból úgy látszik, hogy ez talán egy utólagos megoldás volt, ugyanis a hátlap közepén ott díszeleg egy ezüst kör, amelyen ott feszít a „digital camera” felirat, azonban a fényképező nem ide került (reményeim szerint lesz is itt egy kép valahol erről Bog jóvoltából). (Lett - Bog)
Valószínűleg ezt utólag módosították, mivel ott nem csak az ujjunk lógott volna bele, hanem az egész kezünk. Szerintem a szétcsúsztatós telefonokon egyetlen olyan kamera elhelyezés van, ami könnyen kezelhető, ezt pedig a Samsung találta meg a D500-zal. Az antenna masszív darab, nem kell attól félnünk, hogy hamar letörik, de a zsebben hordást azért hosszútávon nem ajánlanám. Azt már ránézésre megállapíthatjuk, hogy a telefont a piros szolgáltatónak készítették, hiszen a kijelző felett eltüntethetetlen formában ott díszeleg a Vodafone felirat. Létezik egyébként T-Mobile változat is, amely MyZ-55 néven került piacra – külföldön.
Menü, telefonkönyv
Bekapcsoláskor a telefon elsőként megkérdezi az időt, és a dátumot, majd szeretné átmásolni a kontaktokat a készülék telefonkönyvébe, miután ezt elfogadjuk, néhány percig ezzel el is foglalja magát. Miután ezzel végzett, elénk tárul a kijelző mind a 65000 színével, azonban ez nem fog senkit csodálatba ejteni. Valahogy pixeles az egész, nem állnak össze a színek, és a kontraszt sem az igazi. (Azért említsük meg, hogy a kijelző TFT, és az ediggi Sagem készülékek között messze a legjobb, nem számítva a MyX-8-at.) A menü a 9 ikonos Live! fajtából származik, aki használt már valaha ilyet, annak ezzel nem lesz problémája, azonban aki nem, annak nem lesz nehéz hozzászoknia.
Érdekes dolog egyébként ez a menü átszabás. Oldalakon keresztül lehetne arról vitatkozni, hogy mennyire nem jó, azonban van egy nagy előnye: Ha valaki használt egyszer egy olyan telefont, amiben Live menü van, akkor a következő ilyen menüs készülékben is könnyen boldogul, függetlenül attól, hogy melyik gyártó telefonjáról van szó. Az viszont szintén igaz, hogy ezek a menük általában csúnyábbak/butábbak, mint a gyáriak, de reméljük ez az évek multával fejlődni fog.
A telefonkönyv minden várakozásunknak megfelel, azonban a benne való keresés nem teljesen. Egy névhez (ami egyébként vezeték és utónévből áll) rendelhetünk három telefonszámot, két e-mail címet, url-t, postai címet, cégnevet, megjegyzést, valamint társítható hozzá csengőhang, illetve fénykép is. A kontaktokat a készülék a dinamikus, 3 Mbyte-os memóriában tárolja a telefon, így minél több adatot mentünk bele, annál kevesebb helyünk lesz más alkalmazásoknak.
Hirdetés
Ami nem tetszett, hogy a telefonkönyvben való kereséskor csak első betűre kereshetünk, karakterláncokra nem. Baromi jó viszont a fényképes hívás, mivel a Sagem nem fukarkodik a hellyel: a bejegyzéshez csatolt fotó a teljes kijelzőt elfoglalja, ami igencsak látványos. Új név rögzítése esetén viszont debil szokása a telefonnak, hogy folyamatosan nagy betűvel akarja velünk beiratni az adatokat.
Üzenetek, szervezőfunkciók
Az üzeneteknél a szokásos funkciókat kapjuk, azonban nincsen szmájli, és semmi egyedi extra feature. SMS-eket igazából úgy vélem nem nagyon kell részleteznem, ami hasznos, hogy a kijelzőn minden üzenetnél látjuk, hogy hány karakter van még hátra a 160-ból, ha ezt túllépjük, akkor pedig összefűzi nekünk a készülék az üzeneteket. Létrehozhatunk levelezőlistákat, amikre ezután egy kattintással küldhetjük az üzeneteket, amit minden listatag megkap. A T9 igen sok szót ismer, azonban, igen zavaró, hogy az új szavakat nem engedi leírni, csak miután a szótárba mentettük őket. Sokkal jobb lenne, ha olyan szóhoz ér, amit még nem ismer, akkor csendben maradna - esetleg megtanulná azt -, így viszont amíg a szókincsünkkel teljesen fel nem töltjük, addig minden üzenet írásakor összefutunk a „Hozzáad egy új szót?” képernyővel. Szerencsére, ha kikapcsoljuk a T9-es szótárt, akkor nem próbálja ezután ránk erőltetni ezt a funkciót. Az SMS-ek számára egyébként 100 darabos tárhely áll a rendelkezésünkre.
Mindazonáltal a szövegbevitel nem nagy bűvészet, miután az apró gombok nyomáspontja igen jól érezhető, és a szoftver sebessége is megfelelő. Az MMS üzenetek küldésénél lehet egy kicsit a falnak menni, ugyanis ha e-mail címre küldenénk a cuccost, akkor ki kell választanunk az ABC opciót, hogy karaktereket is beírhassunk. Ezzel nincs is gond, a kukac megtalálható a 0-ás gomb nyomkodásával, de a pont karaktert csak úgy érhetjük el, ha hosszan nyomjuk a kettőskereszt gombot. Ez fölösleges bonyolítás, minden e-mail címben van legalább egy pont, ezért praktikus lett volna azt is kiosztani a 0-ás gombra, vagy még inkább az 1-esre, hiszen nomrál üzeteírás során is ott érhető el. Francia logika rulez.
A naptárban találkozhatunk heti, havi, és napi nézettel is. Minden naphoz több emlékeztető is menthető, és igen ötletesen hangjegyzetek is. Az emlékeztetőkhöz természetesen riasztás is beállítható. Ébresztésből csak egyet adhatunk meg, ami nem is ismétlődhet, azonban legalább működik kikapcsolt állapotban is.
Fényképezőgép, multimédia
A telefonban a korábbi sagem modellekből már ismerős 640x480as felbontású kamera található, kétszeres digitális zoommal. A képek felbontását két lépcsőben szabályozhatjuk, amelyek a „kiváló” és az „mms minőség” neveket kapták. A mellékelt fényképeket a kiváló opcióval fényképeztem, így remélem mindenki megérti, hogy az mms minőségre nem vágytam. Fura hibája a fényképezőgépnek, hogy a kijelzőn a képek jóval sötétebbnek tűnnek, mint amilyenek valójában, így 20 képből sikerült 4 használhatót készítenem. A képek egyébként pixelesek, de ebben a kategóriában nem is vártam jobbat, viszont az alapfunkciók megvannak fényképezés terén is. Az önkioldót mondjuk stoppernek hívják, de ugyanazt a funkciót látja el, viszont a kamerahang végre kikapcsolható lett, így nyugodtan fényképezhetünk sunyiban, senki nem fogja hallani. (Főleg nem az egyébként is izgága természetű krokodil, amit a második képen örökítettél meg – Bog) Érdekes, hogy a képek készítése szinte azonnali a telefonnal, ezzel ellentétben egy kép mentése 5-10 másodpercig is eltarthat, ez idő alatt az „elemzés” felirat látható a kijelzőn.
Tesztképek, kattintásra eredeti méretükben „pompáznak”:
Videót is készíthetünk hanggal együtt, azonban itt egy szép hibába futottam bele. A videó készítésekor felajánlja a készülék ugyan a korlátlan hosszúságot, azonban ebben a módban is csak 100 Kbyte méretű felvételeket engedett készíteni. Mivel tesztelt készülék szoftvere már a végleges verzió volt, így kicsit gyanúsnak tűnt, hogy esetleg hibás telefonra bukkantunk, amelyben ez a funkció nem működik. A melléklet videó a Cápa 10. részének forgatásán készült, ahová a Mobilaréna stábjának sikerült bejutni tesztképek készítése céljából. Innen letölthető.
A készülék lejátssza az MP3 fájlokat, erre utal egy zenelejátszónak nevezett alkalmazás is, azonban összesen 3 MB belső memória áll rendelkezésünkre zenéink tárolására, de ezen a helyen a muzsikáknak még osztoznia kell minden telefonban tárolt adattal (telefonkönyv, mms, videó, kép), így igazából ezt a képességet nem nagyon tudjuk kihasználni, mondjuk ki nyíltan: full felesleges. A gyári csengőhangok közepesen jók, a hangerő lehetne kicst ütősebb, a rezgés viszont simán kárpótolhat ezért, ugyanis igencsak erőteljes. Nem mellékesen a telefon képes egyszerre csörögni és vibrálni, amit a mostani ínséges időkben mindenképp meg kell említenünk.
3 java játék kapott helyet a menüben, azonban mindhárom demó verzió. Az első egy faltörős játék, ezt gondolom senkinek nem kell bemutatni. A második demó egy Sims klón, ezeket igencsak nem csípem, úgyhogy kb. 1 percig bírtam ki vele, a harmadik pedig a „Prince of Persia”, azonban ez igen gyenge mása a számítógépes verziónak, és ráadásul ebből is csak az első pályát kapuk meg a készüléken. Azért legalább egy teljes verziót illett volna beletenni. (Én viszont imádok mütyürkézni, ezért megnéztem a Sims klónt. Szerintem vicces, arról szól, hogy egy kiscsaj felmegy New Yorkba, és ott épít magának életet. Szex és New York rajongók előnyben! – Bog)
Adatkommunikáció, akkumulátor
A készülék használható modemként, igaz ehhez adatkábelre van szükségünk, mivel sem infravörö port, sem Bluetooth nem található meg benne, pedig ebben a kategóriában igen nagy előny lenne. A WAP böngető kifogástalanul teszi a dolgát, mindehhez 4+2 időréses GPRS társul.
Az akkumulátort 3 nap alatt sikerült lemeríteni, ami igen jó eredménynek mondható, tekintve azt, hogy készítettünk vele közel 30 képet, 5 videót, küldtünk közel 40 mms-t, és telefonáltunk körülbelül 3-4 órát. Merüléskor viszont baromi idegesítően sípol.
Ha már a telefonálásról szó esett meg kell említenem a tesztkészülék legnagyobb hibáját, amely a beszédminőség. A hívások során sem én nem hallottam a másik felet rendesen, sem a másik fél engem. Úgy tűnik, hogy a telefon mikrofonja a háttérzajokat nagyon felerősíti, és emiatt a beszédből semmit nem lehet hallani. Egy másik MyZ-5 kipróbálása során azonban nem találkoztunk hasonló rendellenességgel, így egyedi hibának tekinthető az eset. Csak egy kicsivel kellett volna jobban megerőltetni magát a tervezőgárdának. MP3 lejátszó helyett minimum egy infra kellene, ha már kamerát teszünk a telefonba, akkor az legyen normális, lecsaphatták volna a külső antennát is. Ha nem lennének ezek az apróságok, akkor azt hiszem az első Sagem „tömegtelefonnal” néztünk volna szembe, így azonban a cukormáz alól kilóg a lóláb.
Mamakedvence
A készüléket a GSM Takácstól kaptuk tesztelésre.
Weboldal: http://www.gsmtakacs.hu
Specifikációk
Sagem myZ-5 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 85x43x23 mm | |
Súly | 85 g | |
Kijelzõ | 128x160 pixel, 65K szín, TFT | |
Telefonkönyv | 3MB | |
SMS/MMS memória | 100/3MB | |
Egyéb memória | 3MB | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/nincs | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 700 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 240 óra | |
Beszélgetési idõ | 240 perc | |
Fényképezõgép | 640x480, 2x digit.zoom, video | |
POP3 e-mail | nincs | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | nincs | |
Játékok | 3 | |
Csengõhangok | AAC, MP3, MIDI, WAV | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | szétcsúsztatható kivitel |