Sagem MyX-8

Külcsín, kijelzõ

Kezembe vettem, és leesett az állam. Ez tényleg egy Sagem? Ugyanaz a Sagem, amely a rettenetes MC3000-rel rukkolt elő két évvel ezelőtt? És ugyanaz a Sagem, amely az MC930-cal könnyedén hozta el a Magyarországon forgalmazott legmegbízhatatlanabb telefon díját? Erre itt van a MyX-8, szép, ne vitassa senki, férfias, jó fogású, és alumíniumból készült. Még be sem kapcsoltam, de már tudtam, hogy szeretni fogom. Megjegyzem, a fekete előlapos modell, ami a képeken látható, nem kerül idehaza forgalomba, csak a fehér. Gyorsan járjuk körbe a telefont! Felül semmi. Oldalt infra, másik oldalt hangerőgombok, amelyekkel a fotót is ellőhetjük fényképezés közben. Alul adat, töltő és headset bemenet. És akkor a hátlapon, ott a fényképezőgép, amely nem olyan hangsúlyos, mint egy SonyEricsson esetén, de nem szabad lebecsülni. Felette tükröcske, felette vakucska, amit szintén nem szabad lebecsülni. Áh, ezt mindenhol elmondhatnám, maradjunk abban, hogy ezt a Sagemet nem szabad lebecsülni. Egy dolog maradt ki a körbejárás során: ha levesszük a hátlapot, akkor azzal együtt az alsó csatlakozó mellől is lejön a fekete keret, és máris láthatóvá válik a miniSD kártya bemeneti helye. Az egész designért egy ORA-ITO nevű tag a felelős. Biztos elmondták neki, hogy a telefonon kell legyen egy kijelző és x darab gomb. Tisztességgel meg is rajzolta, egyedül a praktikum maradt ki a számításból. A készülék formája remek, a mérete - bár csöppet nagy - is tolerálható. De a gombok szűkre vannak szabva, ez még a kisebb gond, de a navigációs joystick olyan kis mütyür, hogy erős koncentrálás kell a hibátlan kezeléshez. Sikerült azért többé-kevésbé megszoknom mintegy 5 nap után, de nem voltam oda érte. Na, akkor ezek után tehénkedjünk is rá a piros gombra, indul a mozi!

Merthogy a kijelző az káprázatos. 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT a lelkem, perszehogy. Arcok estek le, szemek kerekedtek ki, főleg, ha hozzáértő kezébe adtam kicsi ideig a készüléket, ez igen. Olyan kontrasztos a kijelző, hogy a fotók konkrétan életre kelnek. A menürendszer ikonos, 3x4 ábrácska rendeződik el a képernyőn. A menü háttere háromféle lehet, mind a három a bevezetőben említett designer munkája, de a navigáció során is sok egyedi és szép grafikával találkozhatunk, amihez méltó partner a nagyszerű kijelző. A Sagem logikával felépített menü egyáltalán nem gáz, a sebességével nekem már voltak gondjaim, egy tizedmásodpercnyi késés mindig van.

Hirdetés

Specifikáció

A Sagem MyX-8 technikai adatai

Motorola MPx200
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 115x47x21
Súly 121g
Kijelzõ 240x320 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus memória méretéig
SMS/MMS memória 300/100
Egyéb memória 40MB + MiniSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS 4+2
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép 1,3 megapixel, vaku, video, 4x digit.zoom
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ xHTML
Játékok 1 gyári
Csengõhangok polifonikus MIDI, Wave, AMR, MP3
Operációs rendszer saját
Design ORA-ITO
MP3 lejátszás van

Telefonkönyv, üzenetek

Minden a majdnem 40 megás belső memóriába tárolódik. A telefonkönyv bejegyzései is. Egy névhez rengeteg információ rendelhető, nyilván, ez gondolom nem okoz meglepetést. Kellemes, hogy SYNC ML segítéségvel összeberhelhetőek a bejegyzések Outlookkal. A nevekhez rendelt képek nem viccelnek: teljes képernyőn láthatóak hívás során, na így tényleg van értelme ennek a szolgáltatásnak. Fura, hogy a joystick különböző irányokba való rángatásával közvetlenül nem érünk el semmit, mindig csak a menübe csöppenünk bele. A két funkciógombra viszont bármit kioszthatunk, a telefonkönyvet is, illetve alapállapotban hosszan nyomva egy számot, a névjegyzék megfelelő helyénél találhatjuk magunkat.

Az üzeneteknél felírnám az első feketepontot: nincs e-mail kliens. Franciaországban miért nem tudják ezt beletenni egy telefonba? Az Alcatel sem jeleskedik ezen a téren. Van viszont 300 férőhelyes SMS kapacitás. A szövegbevitelre rá kell érezni, a vékony gombok feladják a leckét. A T9 rendben van, az viszont nem fér a fejembe, hogy írásjelek után miért nem kezdi nagy betűvel a következő mondatot a készülék. Az MMS üzenetekből maximum 100 darab tárolható, maximális méretük 295KB lehet, ami elég nagy ahhoz, hogy nagyobb képeket is küldözgethessünk.

Fényképezõgép, multimédia

A fényképezőgép az simán csak kegyetlen jó. 1,3 megapixel és hoppá, igazi CCD felelős a képalkotásért. Nyugodtan le lehet meózni az oldal alján található tesztfotókat, tényleg nagyon rendben vannak. A legnagyobb felbontással is használható a négyszeres digitális zoom, és van itt még valami, ami figyelmet érdemel: a vaku. Merthogy ezt már nem hívnám segédfénynek, mobilok között nem láttam még ilyen hatékony vakut. Tényleg villan, tényleg erősebb, mint az eddigiek (azért csodát ne várjunk tole) és tényleg vakuérzése van a felhasználónak. Nézzük a dolgok negatív oldalát, mert azért vannak itt sagemes beütések bőven. Első agyatlanság, hogy a telefon hátulja a legújabb felőlem-felőled trendnek megfelelően erősen emlékeztet egy digitális gépre, amely vízszintesen tartandó. Lehet is így fotót készíteni, de ezek után megforgatni nem tudja az ember, háttérképnek pedig nem raknék be mégsem függőleges Dunát. A másik gond az, hogy a kép elkészülte után valami 2 percet elemzi a készülék a felvételt mialatt elmenti. Ja, és az elemzés ideje alatt konkrétan semmi másra nem tudjuk használni a telefont, maximum levélnehezéknek. Bónusz: ha az elemzés megtörtént, akkor kivág a fényképezésből a szoftver, mehetünk bele újra, grr. De ezeket meg tudom bocsátani a kütyünek, ha cserébe ilyen minőségű képeket csinál.

A testreszabhatóságról már volt szó némiképp, háromféle háttérkép, két programozható gomb, és nagyjából ennyi. Nincsenek profilok, nincsen hangtárcsázás és hangvezérlés. A multimédia képességek viszont ott vannak a szeren: 3gp formátumú videót felvesz és visszajátszik a készülék, és támogatja az MP3 formátumot is. Headsettel sztereóban. Különben csak simán nagyon jól szól. Van viszont egy bökkenő, a menüben zenelejátszó néven található meg. Na, ez a dög, csak a playlisteket ismeri, és úgy játssza le a zenét, ami a kisebbik baj, a másik gond, hogy a memóriakártyára nem lehet írni. A telefon csak olvasni tudja, olyan, mint a CD... Ha tehát betelik a 40 mega belső memória, hiába a miniSD slot, nem segít. Szerencsére azóta kijött az új szoftver, és a hírek szerint sikerült kiküszöbölni a fenti problémát.

A telefonnal készített tesztfelvételek kattintás után eredeti méretükben nyílnak meg. A negyedik kép éjszaka, az ötödik pedig vakuval készült.

Szervezõfunkciók, adatkommunikáció

Vannak remekbe szabott szervezőfunkciók. Mindhárom nézetben megtekinthetõek teendőink, (havi, heti és napi) és bár a megjelenítés a kijelző képességeihez képest kissé puritán, a logikával és a használhatósággal nincs baj. Egyszerű, kikapcsolt állapotban mûködő ébresztőóra is van, és egy szép, de szintén egyszerű számológép is. A diktafon, mint olyan, külön nem szerepel a menüben, hangot mégis tudunk fölvenni, két esetben. Egyrészt MMS üzenet készítésekor, másrészt pedig naptárbejegyzés létrehozásakor. Bizony, a naptárba lehet hangos emlékeztetőt is rögzíteni. A nem MP3 alapú csengõhangok jobbára digitalizált amr hangok, vagy kicsit prüntyögõs MIDI fájlok. A rezgés rendben van, megfelelőképp megrázza a tehén testalkatú készüléket.

Adatkommunikáció kapcsán csak jókat mondhatok. A SYNC ML összeköttetésről már volt szó, de Sagem telefonokban eddig Bluetooth támogatottságot sem nagyon találtunk, nos, a MyX-8-ban már van. Infra szintén fellelhető, és természetesen USB kábellel is összeköthetjük a készüléket PC-vel. A kütyü működik modemként is, 4+2 időréses GPRS használatára képes. A WAP böngésző 2.0-ás, és hajlandónak mutatkozott néhány weboldal megjelenítésére is, azonban az index, vagy akár a mobilarena megjelenítése már gondot okozott és a memória hiányára hivatkozott, amely ezesetben vélhetően a cache apró kapacitására utal.

Játék, akkumulátor, végszó

A telefonban egyetlen JAVA játék található, a nagyon eredeti Alive Fearless című kétdimenziós lövöldözős cucc grafikája kimondottan jó, a zene az valami rettenet. Engem konkrétan emiatt életveszélyesen megfenyegettek, némaüzem ajánlott, a rezgés úgyis tudatja velünk, ha találat érte kicsiny űrhajónkat. Meglepő volt, hogy a rengeteg nyúzás ellenére 2 napot simán eldöcögött egyetlen töltéssel az eszköz, kíméletes üzemben a 3 napos készenlét is meglesz, amely figyelembe véve a hatalamas kijelzőt, elég jó eredménynek számít. A töltéssel kapcsolatosan már nem voltam annyira megelégedve, többször előfordult, hogy a töltőn csüngő telefon megtagadta a bekapcsolást ("Nincs elég energia"), de ha lehúztam a zsinórt, akkor persze szó nélkül bootolt. Ha teljes feltöltődés előtt leválasztjuk a telefont az áramról, akkor megjegyzi, hogy még nem fejeződött be a töltés, mintha magamtól nem jönnék rá.

Mindezen hibái ellenére szeretnivaló bálna az új Sagem. A kijelző, a hangok, a fényképezőgép és a nagy memória mindenképpen pozitív irányba dönti a mérleget, a design újszerű, a nagy kérdés az lesz, hogy marad-e a Sagem árfekvés. Ha igen, akkor sikeres, és méltán sikeres készülék válhat a MyX-8-ból.

Bog
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sagem

Azóta történt